vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, mathimatikos1966, Milarepa

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Η διαφορά των παρακάτω Samsung ποια είναι (πέρα απ τα mAh) ?

Samsung 2100mah INR18650 25R   -   Samsung 2500mah INR18650 25R

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Kαμια φιλε μου.  Πρεπει να εχουν γραψει λαθος τα στοιχεια της μπαταριας τα παιδια απο το μαγαζι.
2100 ειναι η Sony VTC4
25R ειναι τα mAh της Samsung SDI INR 25R.
Η Samsung στην κλαση των 2000mAh εχει την Samsung SDI INR 18650 20R 20Amps και ειναι πραγματικα κι αυτη πολυ δυνατη μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ας κάνω κι εγώ την ερώτηση του αρχάριου στο θέμα. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ στο ipv mini δυο μπαταρίες 18650,
την μαύρη Keeppower 3200mAh των 20A και την μωβ Efest 2500mAh στα 35Α και ήμουν καλυμμένος.
Από σήμερα όμως που έχω και τον subtank mini της Kanger και τον έχω με την αντίσταση του 0,5Ω, προβληματίζομαι για
την καταλληλότητα-ασφάλεια της Keeppower :hmmm:
Πρέπει να ανέβω σε αμπέρ, όπως μου πρότεινε ένας φίλος σε άλλο νήμα κι αν ναι, σε ποια μπαταρία να στραφώ,
χωρίς να στερηθώ αν είναι δυνατόν και την ανάλογη αυτονομία που μου έδινε η Keeppower?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
1) Η KeepPower IMR 3200 , δεν ειναι μπαταρια των 20 Αmps , αλλα ειναι η Panasonic NCR 18650 BE των 6.5 Amps. Kαι δεν ειναι IMR.  Εχει ομως πολυ καλη αποδοση ακομα και σε φορτια των 10 Amps.


2) Η Efest 2500 35 Amps , ειναι η LG Chem ICR 18650 HE2 20 Amps , και μπορει να αποδωσει 35 Amps για 75 δευτερα.


Αν τον δουλευεις σε VV/VW δεν χρειαζεσαι τιποτε φιλε μου. Εχεις την προστασια της πλακετας , η οποια σε καλυπτει σε ολα.
Ουτε παραπανω Amperes χρειαζεσαι.
Με τετοια αντ/ση ομως , μη περιμενεις και αυτονομια απο οποια μπαταρια και αν χρησημοποιεις.
Και σε μεγαλα φορτια , οπως ο ατμ/της αυτος, η Efest 2500 purple (LG HE2) εχει καλυτερη αυτονομια μεχρι τα 3.3 V που πανε για φορτισμα οι μπαταριες.
Iδιαιτερα για αυτον τον ατμ/τη που απαιτει πανω απο 5 Amps , η 3200 δεν θα εχει καλυτερη αυτονομια.


Εχει γινει ξανα η κουβεντα και το θεμα ειναι οτι η εταιρια που εφτιαξε τον ατμ/τη , πηρε σα βαση τη λειτουργια του σε VV/VW μοντακι.
Οι πλακετες ειναι κατασκευασμενες να δουλευουν απο τα 4 Volts και πανω. Αυτος ειναι και ο λογος που θα πρεπει με τετοια αντ/ση να εχεις ενα μοντ που να μπορει να δωσει 32 Watts ωστε να πιασεις τα κατασκευαστικα δεδομενα της πλακετας.
4 Volts
32 Watts
0.5 Ωμ
8 Amps
Το οτι μπορουν να δουλεψουν τοσο χαμηλες αντ/σεις , δε σημαινει οτι για το λογο αυτο κατασκευαστηκαν.
Και στα τεχνικα χαρακτηριστικα της πλακετας που εχεις , θα δεις οτι αναφαιρει πως η τυπικη αντ/ση σωστης λειτουργιας , ειναι  τα 1.5 + Ωμ .
Tωρα στο θεμα αν χρειζεσαι μπαταριες με περισσοτερα Amps , αυτο ειναι κατι που θα το αποφασισεις εσυ βαση γουστου.
Μεγαλυτερα Amps ομως σε 18650 απο την Efest IMR 18650 35A και την Samsung SDI INR 18650 25R, στα 2500mAh δεν υπαρχει.


Eλπιζω να βοηθησα φιλε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το "βοήθησες" είναι λίγο φίλε, μου έδωσες να καταλάβω πολλά για το θέμα, ως νέος ατμιστής των 2,5 μηνών.
Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα παιδιά.. περιμένω το zero mod sx300 και επειδή πρώτη φορά θα αγοράσω 18650 μπαταρία θα ήθελα να προτείνετε κάποια.. δεν παίζω με subohm και ούτε σε τρελά βατ... αυτές οι keeppower 18650 απο vapesin που βλέπω είναι καλές λέτε??

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
μια χαρα μου φαινονται!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Eχω 4 απο αυτες και ειναι οπως εχω ξαναπει , τρομερες μπαταριες.


Οι Samsung 25R αλλωστε , ειναι μια απο τις τρεις κορυφαιες μπαταριες αυτη τη στιγμη στην αγορα και για 'μενα προσωπικα οι μπαταριες που με καλυπτουν πιο πολυ απο ολες τις αλλες.
Εχουν δυναμη ψηλα (κοντα στα 4.2V) , αλλα εκει ολες εχουν δυναμη.
Εκει που ολες οι αλλες ομως θα δειξουν εστω και ελαχιστη αδυναμια , οι Samsung 25R εχει την ανωτερη λειτουργια.
Kοντα στα τα 3.7 V ολες οι μπαταριες αρχηζουν να χανουν τη δυναμη τους. Εκει λοιπον η Samsung κρατανε πιο ψηλα απο ολες τη δυναμη της.


Ανεπιφυλακτα μπορω να σου πω να τις παρεις.   8 Samsung 25R εχω και απο αυτες οι 4 ειναι με την ετικετα της KeepPower IMR 2500 black




Y.Γ.
Οτι εγραψα , το εγραψα για αυτες :


http://www.vapesin.com/mpataries/keeppower-imr-18650-2500mah-mpataria.html

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ποια ειναι η γνωμη σου στην συγκριση μεταξυ Samsung 25R-Sony VTC5???

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αναλογα τι εννοεις.
Συγκριση σε τι και πόσο

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Αποδοση και διαρκεια σε υψηλα watt ανω των 20  :) Αλλα και μια γενικη εικονα και σε χαμηλοτερα watt αν αυτο ειναι δυνατον ;)

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά επειδή οι μπαταριές που έχω (VTC4-VTC5) είναι στα τελευταία τους και θέλω να αγοράσω καινουργίες από Ελλάδα, που μπορώ να βρώ Samsung 25R (τις γνωστές γαλάζιες) φτηνές και να είναι αυθεντικές? Ρωτάω γιατί από ebay καθυστερούν πολύ και τις χρειάζομαι άμεσα! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Τα Watts δεν ειναι κατι που βοηθα σε συγκριση , οποτε θα σου το γραψω σε Amperes .
Τα Amps αντιστοιχουν στο φορτιο.  Δηλαδη αν εχεις σε μηχανικο αντ/ση καπου στο 1Ωμ , εισαι καπου στα 3.8 Amps.
Eκει λοιπον η Samsung 25R εχει καλυτερη αποδοση.


Πιο αναλυτικα:
Μεχρι τα 5 Α μπορεις να δεις εδω την συγκριση :
http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=490&akku2=523&akku3=&akku4=&akku5=&akku6=&a=3


Στα 7 Α και μεχρι τα 3.9 V η Sony VTC5 εχει μια μικρη διαφορα. Απο 'κει και κατω και μεχρι τα 3.3V η Sams25R ειναι καθαρα μπροστα.
Στα 10 Α το ιδιο σχεδον σκηνικό. Απο τα 3.75-3.80 V η Sony παει μπροστά και μετα η Samsung ειναι ελαχιστα πιο δυνατη (σχεδον ιδια αποδοση) μεχρι τα 3.5 V οπου και ειναι καθαρα πιο δυνατη , μεχρι τα 3.10 V.
Στα 15 Α η Sony ειναι καθαρα πιο δυνατη μεχρι τα 3.20 V οπου και περναει μπροστα η Samsung μεχρι τα 3.10 V.


Αν ποιπον εχεις καποιο μοντ που τραβαει 15 Amperes απο την μπαταρια , τοτε η Sony ειναι καλυτερη.  Εγω παντως δεν ξερω καποιο τετοιο μοντακι... ;D


Για 'μενα με τις αντ/σεις που κανω και για οτι ζηταω απο μια μπαταρια σε μηχανικο μοντακι , η Samsung 25R εχει την καλυτερη λειτουργια και αποδοση.
Το εχω ξαναπει βεβαια , οτι οι διαφορες τις οποιες αναφέρω , ειναι διαφορες των 0.03 - 0.05 V και θα τις δεις μονο και μονο σε πολυμετρο.  Σαν ατμισμα δεν θα καταλαβει κανεις τιποτα.


Σαν mAh τωρα , στα 3.3 V που βγαινουν οι μπαταριες για φορτισμα , μεχρι τα 5 Amps η Samsung εχει ελαχιστα μεγαλυτερη διαρκεια.  Ασημαντη φυσικα. 
Αυτες τις διαφορες σε mAh και αποδοσης δυναμης , εγω τις λεω ασημαντες και πραγματικα ειναι.


ΟΜΩΣ το να μιλαμε/γραφουμε ακομα για τη Sony VTC5 , ειναι λιγο ακυρο αφου δεν υπαρχουν πλεον πουθενα στην αγορα παγκοσμιως.


Υπαρχουν οι Samsung 25R και οι LG HE2 που ειναι εφαμιλλες κι αυτες και σε πολυ καλυτερες τιμες.  Τωρα πια υπαρχει και η LG HE4 με ακομα καλυτερη αντοχη στη θερμοκρασια απο την LG HE2 που ειναι σκυλι μαυρο στο θεμα θερμοκρασια.
Και απο αποδοση ειναι κι αυτη πολυ κοντα στη Samsung 25R.


Λογο της αντοχης που εχει στη θερμοκρασια και λογο του οτι μπορει να αποφορτιστει μεχρι τα 2 V  , πολλοι τις προτιμουν για αντ/σεις πολυ χαμηλες .

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Παιδιά επειδή οι μπαταριές που έχω (VTC4-VTC5) είναι στα τελευταία τους και θέλω να αγοράσω καινουργίες από Ελλάδα, που μπορώ να βρώ Samsung 25R (τις γνωστές γαλάζιες) φτηνές και να είναι αυθεντικές? Ρωτάω γιατί από ebay καθυστερούν πολύ και τις χρειάζομαι άμεσα! Ευχαριστώ!
Δες στα παρακάτω e-shops
atmorama
vapesin
vaporhouse


Σίγουρα θα έχει και αλλού.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix