vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 7 χρήστες
Aoratix, Ηρακλης, Sergios, karasarinis, Jorge, manoslykos, Doubt

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Γιωργο μου δεν εχεις αδικο , αλλα προσπαθησα να περιγραψω οσο πιο απλα γινεται και πιο πολυ σφαιρικα το ολο θεμα.


Οταν μια πλακετα μπορει να ανεβασει μεχρι 5 Amperes και εγω ζητω 7 Amperes (παραδειγμα ειναι αυτο), ειναι λογικο η πλακετα να ρουφηξει περισσοτερο ρευμα , για να μας δωσει ομως μεχρι 5 Amperes. 
Δεν θα δωσει πιο πολυ οτι και να κανουμε εμεις , με οτι αντ/ση και αν προσπαθησουμε να το κανουμε αυτο , με οποια μπαταρια και να βαλουμε μεσα , οτι......οτι.....οτι.....μα οτι και να κανουμε.


Στα bold συμφωνώ αλλά στα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν μια πλακέτα μπορεί να δώσει έως 5Α τότε τόσα θα δώσει και θα τραβήξει ανάλογη ισχύ από την μπαταρία. Ακόμη κι αν μας επιτρέπει να ορίσουμε λάθος 7Α πάλι 5Α θα δώσει και ισχύ ανάλογη για 5Α θα τραβήξει.

Το ιδιο λεμε Γιωργο , απλα λεγοντας οτι θα τραβηξει παραπανω εννοω οτι θα τραβηξει το ανωτερο που μπορει ωστε να δωσει το ανωτερο βαση προδιαγραφων
Για παραδειγμα το DNA 20 , η EVOLV δηλωνει οτι θα πρεπει η μπαταρια να ειναι τουλαχιστον 7 Amperes η μπαταρια , για να δωσει η πλακετα 6 Amperes.
Aν η αντ/ση μου ειναι τετοια που απαιτει 2.5 Amperes , η πλακετα θα εχει πολυ πιο ανετη και σωστη λειτουργια
Και τα Amps τα οποια θα τραβηξει , θα ειναι 2.5 και οχι 7.




Παράθεση από: shadockan στις Νοέμβριος 22, 2014, 17:51Εβγαλα με μια 18350 45 λεπτα και με αποδωση κατα πολυ κατωτερη των 18650. Οποτε δεν κανουν για 'μενα και αν ξαναπαρω τετοιες μπαταριες θα ειναι μονο και μονο για γουστο και οχι για αποδωση.

Μια 18350 θα δώσει την ίδια ισχύ με μια 18650 αν το επιτρέπουν οι προδιαγραφές της και θα έχει ισάξια απόδοση στο άτμισμα. Φυσικά αυτή η ισχύς εξαρτάται από την μπαταρία αλλά χοντρικά δεν θα δούμε διαφορές έως τα 15-20W με μια 18350 IMR όπως AW, Efest κλπ, ανάλογα βέβαια και με την ποιότητα της πλακέτας του mod. Φυσικά θα έχουμε πολύ λιγότερη αυτονομία.

Εδω παρέλειψα να γραψω οτι δεν εβαλα ποτε 18350 σε VV/VW , οποτε και η γνωμη που εχω ειναι αποκλειστικα για μηχανικα μοντακια και αντ/σεις απο 1.0 εως 1.5 Ωμ .
Οι μπαταριες που χρησημοποιω πλεον ειναι ολες 18650 υψηλων Amperes , αλλα και με τις πιο αδυναμες , καταλαβα μεγαλη διαφορα Γιωργη.
Μπορει φυσικα να ειναι οι δικιες μου μπαταριες (18350) κατωτερες.....Δεν με ενδιέφεραν άλλωστε απο την αρχη της ατμιστικης μου πορειας.




Παράθεση από: shadockan στις Νοέμβριος 22, 2014, 17:51Εξαλου γιατι να βαλω 0.5 Ωμ σε VV/VW και να παρω 3.0 V(και λιγοτερο) και να μη βαλω 2.2Ωμ και να ατμισω στα 5 V ;;; 
Τα Amperes που θα χρειαστω θα ειναι κατα πολυ πιο λιγα , θα εχω παραπανω χρονο ατμισματος , πιο καλη γευση , ισαξιο ντουμανι και υφη ατμου , χαμηλοτερη θερμοκρασια και πιο ανετη λειτουργια σε ολο το συνολο (μοντ-ατμ/τη-πλακετα-μπαταρια).

Αυτο που γραφω εδω ειναι οτι μια πλακετα για να μου δωσει σωστο αποτελεσμα βαση προδιαγραφων , θα πρεπει να εχει και αναλογο στησιμο.
Αν για παραδειγμα βαλω 0.55 Ωμ που ειναι η κατωτερη αντ/ση που δουλευει το DNA (νομιζω ειναι η πλακετα που εχουν οι πιο πολλοι και για το λογο αυτο  την αναφερω), τα Watts ωστε να αποδωσει σωστα η πλακετα σε σχεση με την αντ/ση ,δεν θα ειναι τα 7 Watts, αλλα παρα πολλα παραπανω (αν θυμαμαι καλα με γεματη μπαταρια καπου στα 16-18Watts)
Οποτε και τα Amps που θα τραβηξει η πλακετα θα ειναι πολλα για να μπορεσει να δωσει αυτα τα υπερβολικα Watts που χρειαζεται η αντ/ση ωστε να υπαρχει αναλογια με τις προδιαγραφες της πλακετας , αλλα και γενικα αφου ζηταω 17 Watts , η δυναμη ειναι πολυ μεγαλη και αναλογα χρειαζομαι και πολυ ενεργεια.
Αρα θα εχω και μεγαλυτερη καταναλωση για να παρω αυτο που εχω ρυθμησει , ενω με μια μεγαλυτερη αντ/ση θα εχω πολυ πιο ομαλη λειτουργια και στα ιδια Watts θα χρειαστω λιγοτερη ποσοτητα ρευματος.
Σε μηχανικο τωρα  με τετοια αντ/ση , ειτε μπορει η μπαταρια να δωσει τετοιο ρευμα , ειτε οχι , η ενταση του ρευματος θα ειναι μεγαλη με συνεπεια και στις δυο περιπτωσεις να εχουμε υπερβολικη κινηση ηλεκτρικου ρευματος ,χωρις καποιο περιορισμό αρα και υψηλοτερη θερμοκρασια.
Οσο για την καταναλωση εδω,τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα και κατα πολυ τραγικοτερα.
Αυτο που λεμε ξελιγωμα της μπαταριας , εδω εχει την τιμητική του.
Οσο ζηταμε , τοσο δινει.........Χωρις να υπαρχουν περιορισμοί , η μπαταρια θα αδειασει εντελως χωρις να ισχυει τιποτα απο τα παραπανω .
Τραβαω ρευμα και οτι γινει.........


Οσο για τα Joule , ναι απο αυτα εξαρταται η θερμοκρασια , αλλα σε σχεση με την κινηση του ηλεκτ/κου ρευματος .
Την ενταση του , την αντ/ση και σε καποιο χρονικο διαστημα.
Εδω εχουμε και Amperes Γιωργο.  Την ενταση.
Με αυτα που γραφουμε ομως φιλε σε λιγο θα μας βαλουν και τεστ.......... :laugh1: :laugh1: :laugh1: 
Περασαν και αρκετα χρονια και δεν τα θυμαμαι και καλα.......γερασα κιολας......
Ασε που θα μας κανουν και μήνυση για φροντιστήριο χωρις αδεια................... :lotpot: :lotpot: :lotpot:


Για τη γευση , αυτο που εννοω ειναι οτι οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια εχουμε , τοσο χαλαει η γευση μετα απο ενα σημειο.




Γενικα τα ιδια λεμε πιστευω και οπως εγραψα στην αρχη , προσπαθησα να τα γραψω οσο πιο απλα μπορουσα . 


Φυσικα και στο θεμα καταναλωσης το πιο κυριο ειναι  το πόσα Watts  ζηταμε , αλλα για να παρουμε πολλα Watts με μικρη αντ/ση , ζηταμε και παραπανω Amperes. 


Στην τελικη , αν ειχα γραψει αυτο μονο στην αρχη , δεν θα χρειαζοταν να γραψω ολα τα αλλα...... :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Θα χρειαστω 2 μπαταριες 18650 χωρις Pin για ενα wv κουτακι
το οποιο εχει : 10-100W wattage output και Battery voltage operating range: 6.4-8.4V

Ακουσα σε μια συνομιλια οτι θα πρεπει οι μπαταριες του κουτιου  ναναι παντρεμενες δλδ να τις φορτιζω και να τις χρησιμοποιω μαζι επειδη δουλευουν σε σειρα κι οχι παραλληλα .

Σημ. το κουτι δε φορτιζει θα πρεπει να τις χωνω στο nitecore .
Θα υπαρξει προβλημα αν χρησιμοποιω 2 Χ 18650 που εχω ηδη , και γιατι ;
Επειδη δεν εχω αγορασει ποτε μπαταριες απο το εξωτερικο απο ποιο σαϊτ μπορω να αγορασω σε καλη τιμη χωρις να φαω το κολλημα της αρκουδας ;
Υπαρχει καποιο σαϊτ που να τις στελνει σε kana 2 βδομαδες χωρις προβλημα ;

αυτα  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2014, 22:15 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Κανονικα θελει οι 2 μπαταριες που θα χρησιμοποιησεις να ειναι στην ιδια κατασταση.
Να μην ειναι δουλεμενη π.χ. η μια 6 μηνες με 0.5Ω αντιστασεις & η αλλη 2 μηνες με 1Ω αντιστασεις.


Γι'αυτο καλο ειναι να αγοραστουν καινουριες. Να εχουν τις ιδιες φορτισεις κτλ..
Κ γω προσφατα αγορασα 2χLG HE2 για το κουτακι που εφτιαξα για τον ιδιο λογο.


Να τις φορτιζεις & να τις τοποθετεις εναλλαξ. Δλδ, ονομασε τες Α & Β.. Φορτιζεις Α-Β..Τοποθετεις αρχικα Α-Β..
Φορτιζεις Β-Α, τοποθετεις Β-Α & το συνεχιζεις με αυτον τον τροπο. Αυτο εχω σκοπο να ακολουθησω κ γω ..


Και τελος, καλο ειναι οντως να ειναι παντρεμενες οι μπαταριες. Να μην τις χρησιμοποιησεις χωρια σε αλλο μοντακι.
Ολα αυτα φυσικα για την ασφαλεια γενικα!!

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Ωραια ευκολο αυτο
οταν λες Α-Β η Β-Α εννοεις τη σειρα τους στο φορτιστη και το μοντ αντιστοιχα ε ;

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Ενοει εναλαξ θεσεις στο κουτακι σου...πχ σημερα εβαλες Α+β ...ξεφορτισαν... οταν τις ξαναβαλεις στο κουτι Β+Α & και ουτο καθεξις!!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Αυτο που ειπε ο Μητσος απο πανω..
Εγω τις φορτιζω κ εναλλαξ.. Για να θυμαμαι κ τη σειρα που θα τις τοποθετησω ξανα στο μοντ.


Δε ξερω κατα ποσο χρειαζεται

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Και στο κουτάκι και στον φορτιστή να τις αλλάζεις μεταξύ τους.

Ο φορτιστής έχει ανεξάρτητα κανάλια και κάποιο μπορεί να φορτίζει καλύτερα από το άλλο. Επίσης κάποιες επαφές στο κουτάκι μπορεί να έχουν χειρότερη αγωγιμότητα και να ζορίζεις τη μια μπαταρία περισσότερο.

Σκοπός είναι να καταπονείς και να φορτίζεις τις μπαταρίες ομοιόμορφα ώστε να έχουν την ίδια φθορά και απόδοση. Ιδανικά θα ήθελες κάποιο hobby charger να τις φορτίζεις σαν ζευγάρια αλλιώς ακολουθείς τα παραπάνω.

Φαντάσου να έχεις 2 διαφορετικές μπαταρίες. Η μία είναι καταπονημένη με μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση. Αν η μία πέσει στα 3.5V και η άλλη στα 3.0V ενώ εσύ εξακολουθείς να ατμίζεις τότε θα ταλαιπωρείς ακόμη περισσότερο την μία μπαταρία και θα την ρίξεις κάτω από 3.0V. Όσο η κατάσταση συνεχίζεται τόσο περισσότερο θα καταπονείται η φθαρμένη μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Ετσι το καταλαβα και γω
ΑΒ στο φορτιστη ΑΒ στο μοντ
ΒΑ στο φορτιστη ΒΑ στο μοντ

κανα μαγαζι με οικονομικες σονυ η σαμσουνγκ στο εξωτερικο που να στελνει σε λιγοτερο απο 20 ημερες μπας και παρω 4 , εχουμε:) ?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Γτ να ψαξεις εξωτερικο ρε συ?


Δες αυτες..
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_167&product_id=527


http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_167&product_id=476


Εκτος αν δε θες να παρεις απο κει..

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Εμενα παντως μου ηρθαν αυτες http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_104843.html
εχτες.Ηταν στα 3,63v και οι δυο και εκανα μια δοκιμη...Μεχρι τωρα ειχα τις panasonic 18650PF,καλες δεν λεω,αλλα στο dna 30 οταν το ειχα στα 14w μου την εκοβε στα 3,7v και επρεπε να κατεβασω κανενα watt για να μου δωσει ακομη λιγο,μεχρι να την βγαλω στα 3,6v που ουτως η αλλως δεν μπορουσε να δωσει αλλο.Οπως ειπα,αυτες μου ηρθαν στα 3,63....την βαζω στο μοντ και ατμισα αβιαστα για τουλαχιστον ακομη τρεις ωρες χωρις να πειραξω καθολου τα watt πιο κατω απο τα 14.Απλα Απιστευτες!!!!

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Αυτες λογικα ...ειναι απο μεσα οι LG HE2 ..αλλα βελτιωμενες κι αλλο μετα απο απαιτηση της KEEPOWER ...παρα πολυ καλες οντως!

(κατα Shadocan) ευαγγελιο.. :))

αφαιρεση αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2014, 02:11 από petra »

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Ετσι ακριβως :thumpup: :thumpup: !!Να σαι καλλα(shadokan) :bye: .

Αποσυνδεδεμένος Nekzo

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Aυτές τις έχει δοκιμάσει κανείς; https://www.fasttech.com/product/1812003

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Εμενα παντως μου ηρθαν αυτες http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_104843.html
εχτες.
Σε ποσες ημερες σου ηρθαν και με ποια μεταφορικη ;
αν και με το Pin δε θα μου κανουν ..

Βλεπω κι αυτες σε αρκετα καλη τιμη
Στο πραϊοριτι μείλ λεει οτι ερχονται με κατω απο 1 ευρω σε 7-10 ημερες
εχει παραγγειλει κανεις ; ειναι οντως ετσι ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2014, 12:19 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος kitSOS

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Αυτες ειναι 4,35V. Θελουν φορτιστη να μπορει να τις υποστηριζει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix