vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 3 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Οι μετρήσεις του omnitester υπό φορτίο είναι αναξιόπιστες.
Στο παρακάτω βιντεάκι της zerobacco, για παράδειγμα, με πλήρως φορτισμένη VTC5 υπό φορτίο 2.1 ohm το omnitester  μετράει 3.7V (!!! - να γυρίσω στις απλές ego δηλαδή?). Το Haka tester είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με μέτρηση 3.96V. Για sub ohm δεν θα το σκεφτόμουνα καν να χρησιμοποιήσω τέτοια γκατζετάκια για μέτρηση voltage drop.



Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ωραία κι ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλά ας παραμείνουμε στο θέμα μας που είναι οι μπαταρίες.
Όποιος θέλει μπορεί να συνεχίσει τη συζήτηση για τα βολτόμετρα εδώ και για τις μετρήσεις με πολύμετρο εδώ


Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Εκανα αυτο που μου ειπατε, λοιπον εχω πανω την AW στα 3.8v και η μετρηση υπο φορτιο ειναι 3v. Θα βαλω τη Sony τωρα και το βραδακι μετραω και αυτη.

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Καλό μεσημέρι σε όλη την ατμοπαρέα


Λοιπόν προς αναζήτηση νέων μπαταριών ( οι παλιές αρχίζουν να αποδημούν εις κύριον), θα ήθελα τα φώτα σας για τις παρακάτω μπαταρίες.
 
Samsung ICR18650-26F  2600mAh
Samsung INR18650-25R  2500mAh
Sanyo UR1650ZY  2600mAh
LG ICR18650HE2  2500mAh


Μέχρι τώρα έχω τις Panasonic NCR18650PF  2900mAh και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση τους είτε σε μηχανικά Mods είτε στο SVD (που είναι σχεδόν παροπλισμένο πλέον)


ps... Κάποιος φίλος μου έδωσε μια protected Samsung ICR18650-26F  2600mAh αλλά στα μηχανικά που έχω δεν μπαίνει λόγω μεγέθους..

Σας ευχαριστώ πολυ






Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Aν ριξεις μια ματια σε προηγουμενα ποστ, θα δεις οτι
οι 2 & 4 που αναφερεις ειναι απο τις καλυτερες.
Αφου τις προοριζεις & για μηχανικο & για ηλεκτρονικο παρ'τες αφοβα.
Για τις INR μπορω να σου πω κ γω εκ πειρας οτι ειναι παρα πολυ καλες κ αποδοτικες, μιας κ τις χρησιμοποιω
εδω κ καιρο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το ξέρω αυτό Shadockan εδώ και 2-3 μέρες. Κυκλοφορούν πολλές μαιμού Efest τελευταία..
Ένας από τους λόγους που δεν έβαλα και τις Efest στις επιλογές μου.
Πέρα απ'όλα αυτά εσύ τι μου προτείνεις;;;;;




Εγω απο Ελλαδα πηρα αυτες
http://www.atmistique.gr/el/mpataries/gia-mods?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=724&category_id=40
και δεν ειναι μουφα


και αυτες
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_161&product_id=481


Aπο εξωτερικο πηρα αυτες
http://www.intaste.de/samsung-inr-18650-25r-2500-mah-blau.html


και αυτες
https://www.akkuteile.de/lithium-ionen-akkus/18650/lg/lg-icr-18650-he2-2500mah-3-6v-3-7v-20a-lithium-akku/a-100667/


Ειδα ομως οτι τις εχει και στο Atmorama με 8.5 €.  Οποτε υποθετω οτι δεν θα κερδισεις αν τις αγορασεις απ' εξω.




Αν μπορεις ομως να παρεις αυτη
http://ego2.pl/en/baterie-li-ion/584-battery-keeppower-2500-30a.html
να ξερεις οτι ειναι πιο δυνατη απ' ολες.  Ειναι η LG HE2 , αλλα εχει καλυτερη αποδωση κατοπιν παραγγελειας της Keeppower στην LG.

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
η nobacco εχει κατι 18650 στα 2500mah.Ειναι αραγε ασφαλεις για να παιξουν σε μηχανικά;
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/accessories/2359-01-01-0745-mpataria-z-18650-detail

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αυτη που εβαλες ειναι 2800 με προστασια.  Σε μηχ/κο και σε VV/VW μπορει να δουλεψει , αλλα δεν θα πρεπει να  εχεις πολλες απαιτισεις.


Σε μηχανικο θα μπορεις να κατεβεις μεχρι 1.3 Ωμ (καπου εκει σταματανε το ρευμα οι πιο πολλες προστασιες) και σε VV/VW οσο ειναι φορτισμενη θα μπορει να σου δωσει μεχρι 4.2 volts.
Oσο ατμιζεις και χανει ενεργεια , θα πρεπει και 'συ να κατεβαζεις Volts/Watts ωστε να μπορει η μπαταρια να δωσει αυτα που ζηταει η πλακετα.


Οποτε καταλήγουμε ξανα , οτι οι IMR ειναι καλυτερες παντου.
Η συγκεκριμενη δεν ειναι IMR.


Επισης , η Zerobacco δεν κατασκευαζει μπαταριες και θα ειναι τυχερος καποιος που θα τις παρει αν ειναι απο καλη εταιρια του χωρου.


Ομως υπαρχουν τοσες και τοσες μπαταριες για ολα τα γουστα και τις χρησεις απο μεγαλες εταιριες κατασκευης μπαταριων.  Γιατι να παρω καποια η οποια εχει ''κουστουμακι'' καποιας αλλης εταιριας;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 17:01 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Επισης , η Zerobacco δεν κατασκευαζει μπαταριες και θα ειναι τυχερος καποιος που θα τις παρει αν ειναι απο καλη εταιρια του χωρου.

Ομως υπαρχουν τοσες και τοσες μπαταριες για ολα τα γουστα και τις χρησεις απο μεγαλες εταιριες κατασκευης μπαταριων.  Γιατι να παρω καποια η οποια εχει ''κουστουμακι'' καποιας αλλης εταιριας;;;


Νobacco θες να πεις μαλλον Βασιλη..
Η μπαταρια γραφει Nobacco Z  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
 :o :o :o :o :o


Ναι.....Μπερδεψα το Ν με το Ζ...........




Ο δαιμων του τυπογραφειου ξαναχτυπησε


Τα ματια μου.....πουλακια...... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Και κατι αλλο σημαντικο για τις μπαταριες αυτες , ειναι οτι δεν ειναι IMR , αλλα NCR.Oποτε θα πρεπει να χρησιμοποιηθούν οπως οι
                                           Panasonic
NCR 18650 B   --  NCR 18650 A   --   NCR 18650 PD   --   NCR 18650 PF
   3400  6.8A           3100  5.9A            2900   10A              2900  10A


What? Τότε γιατί γράφει επάνω IMR? Κι εδώ μας κλέβουν;

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά μια ερώτηση (αν και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει εδώ)
σε μηχανικό μοντ σε στήσιμο για 18650 βάζουμε 2Χ18350;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας

What? Τότε γιατί γράφει επάνω IMR? Κι εδώ μας κλέβουν;


Mα αυτο λεμε τοσο καιρο εδω.  Οταν μιλαμε για εταιριες που δεν φτιαχνουν οι ιδιες τις μπαταριες που πουλανε , κατω απο τις ''ετικετες τους '' πολλες φορες εχουν αλλες μπαταριες.....







[/size]
Παιδιά μια ερώτηση (αν και δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει εδώ)
σε μηχανικό μοντ σε στήσιμο για 18650 βάζουμε 2Χ18350;


[/size]ΟΧΙ.[size=78%]
Εκτος απο το οτι θα πρεπει να εχουμε αναλογια Volts /Ωμ/Amperes , θα πρεπει και οι μπαταριες να εχουν την ιδια ακριβως φορτιση , χρηση , διαρκεια , μαρκα και το σημαντικοτερο , να μην ειναι σε μηχανικο μοντακι , που στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια ασφαλεια .

Σε VV/VW, η πλακετα κανει διαχειριση της ενεργειας της μπαταριας και το λαθος θα το προλαβει. Σε μηχ/κο , την διαχείριση την κανει ο ανθρωπος με τα χερακια του.  Αρα , οταν θα γινει το κακο , καλα θα ειναι να μην εισαι εκει.........


Σε γενικες γραμμες αυτο ισχυει.   Μπορει να μην εχουμε παθει εμεις τιποτα ακομη απο τετοιες ενεργειες , αλλα την εχουν παθει αλλοι.  Γιατι να προκαλεσω λοιπον την τυχη μου ;;;

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Με τις Sony VTC5 τι εχει γινει τελικα? Δεν εχω καταλαβει. Καταργηθηκαν? Ειμαι προς αναζητηση μπαταριων αλλα με τοσες πολλες που κυκλοφορουν και με τις παραλλαγες τους εχω χαθει. Η χρηση ειναι περισσοτερο για sub ohm. Προς το παρων εχω AW και Sony VTC5. Τωρα ειμαι αναμεσα σε LG HE2, Samsung INR25 και Keeppower 3200mah, τι προτεινεται

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
LG HE2 και Samsung 25R.


Η Keeppower αυτη , ειναι μεγαλη σε mAh , αλλα πολυ μικροτερη σε Amperes.
H αληθεια ειναι οτι η μπαταρια απο κατω ειναι η Panasonic NCR 18650 BE 3100 mAh 6.4 Amps.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix