vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Ωραια.Τωρα μιας και βρηκα και γω επιτελους ποιον κλωνο νεμεσις θα παραγγειλω θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε για το ποιες μπαταριες ειναι καλυτερο να αγορασω παιδια.εχω διαβασει λιγο το αντοιστοιχο θεμα αλλα τα εχω χασει πραγματικα.Το νεμεσις θα το δουλψω με kick.Δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.Θελω λοιπον να παραγγειλω 18650 και 18350 μπαταριες.Μπορει καποιος να μου προτεινει παρακαλω?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Προσωπικα θα διαλεγα AW ή efest purple για 18350 (με 1η επιλογη την ΑW),
τις AW ή efest purple για 18500 (με παλι 1η επιλογη την AW),
& sony konion vtc5/samsung inr 25r/panasonic 2900pf για 18650 (με 1η επιλογη την konion vtc5).


Aν καθησεις να διαβασεις μερικες σελιδες πιο πισω, υπαρχουν μερικα πιο αναλυτικα ποστ
απο διαφορες συνατμιστες (δωσε εμφαση σε αυτα του shadockan :yes: :yes: ). Θα βγαλεις κ μονος σου
συμπερασματα.








Αυτες οι 18650 οι sony ειναι protected?να παραθεσω πως την αντιστεση την εχω στα 1.3-1.4 ωμ.επειδη ειδα πως οι sony ειναι καλες για χαμηλες αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~

Με τις protected πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παιζει.
Και δε ξερω αν θα παιζουν μαζι με kick κιολας.
Αλλα απ'οτι εχω καταλαβει σε περιοριζουν σε δυναμη.


Το σημαντικο ειναι να ειναι ασφαλους χημειας a.k.a. IMR
Ολες οσες σου προτεινα ειναι unprotected, αλλα IMR.

Ειναι καλες για χαμηλες αντιστασεις, επειδη μπορουνε να σου δωσουν
πολλα Αmpere, πραγμα που "ζηταν" αλλωστε οι χαμηλες αντιστασεις.

Με 1.3-1.4Ω που λες οτι παιζεις, με καμια απο τις παραπανω δε θα εχεις προβλημα.
Οποτε δες τι ακριβως θελεις. Παραπανω αυτονομια λογω mah? Δυναμη?

Οπως ανεφερα, προσωπικα θα επελεγα τις konion vtc5 γιατι εχει εναν πολυ καλο συνδυασμο
των παραπανω χαρακτηριστικων. 2600mah, με 30Α. Οπως επισης παραπλησιες (περιπου ισοδυναμες)
ειναι και οι samsung με 2500mah & 20Α.

Αν παλι ξερεις σιγουρα οτι θα παραμεινεις στα 1.3-1.4 κ δε θελησεις να παιξεις πιο χαμηλα,
τοτε μπορεις να παρεις τις panasonic με 2900mah, 10Α.

Λογικα θα εχεις λιγο καλυτερη αυτονομια. Δυστυχως δε μπορω να προσδιορισω ποσο παραπανω.


Ησουν αρκετα κατατοπιστικος φιλε μου και σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις :-)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Βασίλη μιας και αναφέρεις τις Efest 35A να πω ότι δεν είμαι σίγουρος πως είναι LG HE2. Ή τουλάχιστον δεν είναι Α' διαλογής. Δεν είναι κακές αλλά δεν πέταξα κι από τη χαρά μου με τις επιδόσεις της. Μόλις βρω χρόνο θα γράψω αναλυτικά για τις επιδόσεις που μέτρησα.

Επανέρχομαι με τις μετρήσεις που είχα υποσχεθεί

Παράθεση
Efest Purple 18650 2500mAh 35A
Αντίσταση  Τάση    Υπό Φορτίο Πτώση
  0.6Ω     4.21V     3.69V    0.52V
  1.1Ω     4.19V     3.89V    0.30V


Και οι μετρήσεις μου για τις μικρές Efest σε σχέση με AW

Παράθεση
Αντίσταση 1.1Ω
                                 Τάση    Υπό Φορτίο Πτώση
AW Red 18350 700mAh 6A           4.21V     3.84V    0.37V
Efest Purple 18350 700mAh 10.5A  4.21V     3.81V    0.40V
Efest Red V2 18350 800mah 6.4A   4.20V     3.73V    0.47V

Στα 12watt η AW 18350 μου δίνει 7% μεγαλύτερη διάρκεια από την Efest Purple.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας



http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=509&akku2=490&akku3=523&akku4=99&akku5=498&akku6=&a=2



Λογο των περισσοτερων Amperes που εχουν οι Samsung 25R - Sony VTC 5 - LG HE2 (Efest purple 2500 35 A)  και λογο των παραπανω mAh που εχουν οι Panasonic PD/PF , εχουμε μια αναλογια δυναμεων , μπορουμε να πουμε , μεχρι τα 3.3 Volts που χρειαζομαστε εμεις , με αντιστασεις 1.0 - 1.5 Ωμ . Σε τετοια ρευματα λοιπον , αυτες οι μπαταριες ειναι σχεδον ιδιες .  Με αντ/σεις απο 1.0 Ωμ εως και 1.5 Ωμ , τα Amperes που τραβαμε απο τις μπαταριες , σε μια κλιμακα αποφορτισης απο τα 3.8 Volts εως τα 3.3 Volts , ειναι απο 2.2 εως 3.8 Amperes.
Στα Amps αυτα , ολες αυτες οι μπαταριες , ειναι σχεδον ισοδυναμες , με διαφορες σχεδον 0.10 Volts  μεταξυ τους.
Τετοιες διαφορες δεν ειναι αξιες λογου.  Οποτε οποια και να παρεις απο αυτες , θα ειναι καλη αγορα....





Camber , το κακο με μπαταριες rebrand ειναι αυτο ακριβως που αναφερεις.
Δυστιχως δεν ξερεις ποτε τι θα εχει απο μεσα μια τετοια μπαταρια.
Η δικες μου Efest ειναι παρα πολυ δυνατες και πληρης φορτισμενες , εχουν περισσοτερη δυναμη απο τις Samsung - Sony.

Ομως δεν ξερω αν οι επομενες Efest , θα ειν αι το ιδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2014, 22:07 από shadockan »

Δηλαδη για να καταλαβω και γω.Οι μπαταριες στα ηλεκτρονικα μοντακια παιζουν ρολο στο πως θα αποδωσει το μοντ?Τι εννοω.Εγω που εχω την samsung icr18650-28a αν την αντικαταστησω με την Sony Konion US18650VTC4 θα εχω καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα?Σε ηλεκτρονικο μοντ παντα

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Τα ηλεκτρονικα μοντακια εχουν οριο στα αμπερ που μπορουν να σου δωσουν (αν δεν απατωμαι).
Η τιμη των αμπερ διαφερει απο μοντ σε μοντ.
Το dna πιστευω ειναι καπως ιδιοτροπο γιατι  μπορει να σου δωσει πολλα αμπερ.


Πιστευω παντως οτι δε θα δεις διαφορα αν την αλλαξεις. Εκτος αν τα εχει φτυσει η μπαταρια σου.. 




Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Σε ηλεκτρονικό mod δεν θα δεις διαφορά στην απόδοση αλλά θα δεις διαφορά στην αυτονομία. Το μοντάκι σου θα πετάξει έξω πιο γρήγορα μια αδύναμη μπαταρία

Καταλαβα.Ωραια νομιζω πως μολις γλιτωσα μερικα ευρω :P

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Fake Sony VTC5...


Έχουν κάνει την εμφάνιση τους,κυρίως στο ebay απ' ότι διάβασα.


Kαι πως τις ξεχωρίζουμε;
Voila!




Έχει και μετρήσεις για να δείτε τις διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
ο ιστος ειναι μεγαλος διαβασα οτι μπορουσα και πηρα μια γευση.Δεν θελω να κουρασω γιατι μπορει να φανει οτι θελω την λυση στο πιατο ετοιμη....αλλα θα την κανω και εγω την ερωτηση μου και οποιος συνατμοιστης μου απαντιση.Αγορασα μηχανικο mod και ακουσα οτι αμα βαλω 2 σε σειρα μπαταριες θα καψω τις αντιστασεις μου και γενικα θα φλερταρω με τον κυνδινο.Οι ανιστασεις μου ειναι 0.5 βαρια 0.8 ohm.Πιστευοντας οτι θα δωσω περισσοτερο ρευμα και αν δεν απατομαι τα volt εως 7.κατι και για τις υπολοιπες τιμες σιγουρα και αυτες ανεβασμενες αν κανουμε την πραξη volts x 2 : ohm = watts )τα αμπερ δεν ξερω αν μεταβαλονται αλλα μαλλον και αυτα.................Τι μπαταριες να επιλεξω με τη χρηση απλου φωρτιστη και χωρις το κυνδινο να ψαχνω νοσοκομεια και οδοντιατρους? ???

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σε σειρά 2 μπαταρίες θα σου δώσουν τα διπλά Volts ενώ τα Αmps τους θα μείνουν σταθερά.
Αν βάλεις 2 lipo σε σειρά θα πάρεις από το μηχανικό σου mod σε πλήρη φόρτιση 8.2-8.4V και αν υποθέσουμε τα 0.8Ω που λές, είσαι ήδη στα 88W.
Ακόμα και με κάπως αποφορτισμένες μπαταρίες (3.6V η κάθε μία) θα είσαι στα 7.2V άρα στα 65W.
Τεράστια νούμερα, τουλάχιστον για εμένα που ατμίζω τoν kayfun στα 4.2V με 1.3-1.5Ω αντίσταση στα 12-14W.....

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Σε σειρά 2 μπαταρίες θα σου δώσουν τα διπλά Volts ενώ τα Αmps τους θα μείνουν σταθερά.

Η παραπάνω πρόταση χρήζει διευκρίνησης για να μη γίνει παρανόηση από κάποιον που δεν έχει εμπειρία.
 
Η σωστή έκφραση και με την προϋπόθεση ότι αναφερόμαστε σε δύο ΙΔΙΕΣ μπαταρίες (με ίδια χρήση, φόρτιση, κατάσταση, ηλικία κλπ) είναι "Σε σειρά 2 μπαταρίες θα σου δώσουν την διπλάσια τάση ενώ το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει αυτή η διάταξη είναι ίσο με το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει η μία μπαταρία μόνη της."
 
Διευκρινίζω ότι το "τα Αmps τους θα μείνουν σταθερά." που γράφει ο thenetpoet έχει το παραπάνω νόημα.
 
Στην πραγματικότητα όμως αυτό που συμβαίνει σε ένα κλειστό κύκλωμα με σταθερή ωμική αντίσταση (έστω 1,8Ω) είναι ότι όταν διπλασιασθεί η τάση (3,7V-->7,4V) θα διπλασιασθεί και το ρεύμα (από 2,05Α-->4,10Α). Εφ' όσον οι μπαταρίες μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του ρεύματος, η ισχύς θα τετραπλασιασθεί (7,6W--> 30.4W).

Κατά τα λοιπά είναι ακριβώς όπως τα λέει ο thenetpoet
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix