vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dimitraf, Boogie2008, bloodlessz, manoslykos

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Shadockan, λάθος πληροφόρησή μου, αλλά ακόμη χειρότερο αυτό γιά την Efest...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το κακο ειναι οτι ειναι ακομα καινουριες και δεν εχουμε στα χερια μας διάφορα τεστ , μετρισεις και το κυριοτερο απ' ολα διαγωγη μεσα απο χρηση.

Προς το παρον ατομα που τις εχουν , ειπαν πολυ καλα λογια.  Μπορει φυσικα να υπαρχει και παρτιδα που δεν ηταν σωστη.  Αυτο κανεις μας δεν μπορει να το ξερει.
Μπορει λοιπον απλα να ησουν ο ''τυχερος'' .... :dontknow:


Αν τωρα ο ατμ/της δουλευε και δουλευει , μπορει να ειναι κατι ''στραβο''  στο μοντακι .
Δεν ειναι εγγυηση το οτι δουλευε σωστα μεχρι τωρα.  Μπορει να επαθε τωρα κατι.......

Μακαρι φυσικα να μην υπαρχει απο 'δω και περα θεμα και οτι εγινε ..... εκει να σταματησει.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2014, 19:32 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Τα λεγόμενα του φίλου 30SmokingYears δεν μου δείχνουν ελαττωματικό στοιχείο. Έγινε βραχυκύκλωμα, πέρασε ΠΟΛΥ ρεύμα, ζορίστηκε η μπαταρία και αυτό είναι. Ελαττωματική μπαταρία θα οδηγούσε σε ανεξέλεγκτη διαρροή αερίων, καύση ή και έκρηξη και το ρεύμα δεν θα περνούσε καν από το ελατήριο. Φυσικά όλα αυτά είναι εικασίες, βασισμένες στα λίγα στοιχεία που παρατέθηκαν.
Από την άλλη, εγώ δηλώνω ενθουσιασμένος με την μοβ Efest σε 18350, την οποία αγόρασα πρόσφατα για δοκιμή μετά από τα καλά λόγια που άκουσα κυρίως από τον shadockan. Η απόδοσή της είναι απλά εκπληκτική! Σε μηχανικό με Ιθάκη dual στα 1,3 Ohm έχεις την αίσθηση ότι έχεις μέσα μια καλή 18650.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Χωρίς εμπάθεια προς την Efest, και χωρίς διάθεση αμφισβήτησης των γνώσεων των φίλων συνατμιστών που κατέθεσαν την άποψή τους, θέλω να κάνω μία τελική τοποθέτηση γιά να μην ίπταται η εντύπωση ανύπαρκτων υπονοούμενων από πλευράς μου. Συγχωρέστε με αν το βλέπω έτσι, αλλά θέλω να είμαι ξεκάθαρος.

Κατ' αρχήν, με την Efest δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα στην μέχρι τώρα ατμιστική μου εμπειρία. Αντιθέτως, προϊόντα της εταιρείας με έχουν συντροφεύσει άριστα στα μονοπάτια της αναζήτησης μου στον χώρο που όλοι μας διαβαίνουμε. Ειδικά, 2 μπαταρίες V1 IMR18650 1600 mAh High Drain ( 30A ), είναι οι απόλυτοι σύντροφοί μου στα μηχανικά mods και στις χαμηλές αντιστάσεις, εδώ και μήνες.

Οι συγκεκριμένες μωβ V3 IMR18500 1000 mAh (15A ) αγοράστηκαν την Μεγάλη Εβδομάδα, γιά χρήση αποκλειστικά στα μηχανικά μου mods. Από την αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά, και βασικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το άτμισμά τους ήταν υποτονικό. Το ανέφερα εδώ, σε αυτό το νήμα, και μπορείτε να βρείτε το post μου με βάση τις ημερομηνίες. Έλαβα απάντηση - απαντήσεις ότι πιθανόν να χρειάζονται στρώσιμο. Παρ' ότι μου έκανε εντύπωση, δεκτό. Στην πορεία, όμως, δεν διορθώθηκε τίποτα στην απόδοσή τους. Η μόνη μου παρατήρηση αφορούσε το ότι ανέβαζαν αρκετά θερμοκρασία κατά την διάρκεια της φόρτισής τους. Μέχρι που έγινε το συμβάν που περιέγραψα. Να σημειώσω, ξανά, ότι αυτό συνέβη στο πρώτο κλικ του κουμπιού του mod, και ότι η μπαταρία μόλις είχε βγεί από τον φορτιστή.

Θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στο ότι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής ( EVOD - 1,8Ω ) δεν είχε πρόβλημα γιατί με την ίδια ακριβώς κεφαλή και με το ίδιο ακριβώς σετάρισμα δουλεύει ως τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές ( χρησιμοποιώ RY 69 και δεν αλλάζω συχνά φυτιλοαντιστάσεις ). Και ειδικά μετά το ατυχές γεγονός, πέρασε και δοκιμάστηκε από όλα μου τα mods ( μηχανικά και ηλεκτρονικά ) χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα στην λειτουργία του. Πιστεύω ότι πρόκειται γιά μία αστοχία υλικού - παρτίδας, και αυτή μου την άποψη ενισχύει το ότι στις μέρες που ακολούθησαν άρχισε να μυρίζει και η δεύτερη μπαταρία κατά την διάρκεια της φόρτισης, ακόμη και μετά. Το κατάστημα που τις αγόρασα μου τις αντικατέστησε άμεσα με AW, χωρίς πολλά λόγια, και τους ευχαριστώ γιά αυτό.

Αυτό που με έχει στεναχωρήσει είναι η καταστροφή του συγκεκριμένου mod, το οποίο παρ' ότι δεν ήταν τίποτα σπουδαίο ( τυπικά και στα χαρτιά, μόνο ), με είχε βολέψει αφάνταστα γιατί λόγω του ιδιαίτερου τρόπου που έκλεινε το κύκλωμά του δεν είχε ανάγκη από συχνό καθάρισμα και συντήρηση, σε αντίθεση πχ με το GG Stealth που θέλει μία φορά την εβδομάδα γυάλισμα και ξενύχιασμα γιά να αποδίδει όπως πρέπει...

Τέλος πάντων, αφού έχω δάχτυλα και δόντια, όλα καλά. Πάμε γι' άλλα!  :D

Παραθέτω και τις φωτογραφίες που χρωστάω από το πεδίο της μάχης, καθώς και μία ιντερνετική που δείχνει το center post και το ελατήριο όπως είναι σε Κ.Σ. Το λευκό πλαστικό που έχει κολλήσει στο ελατήριο είναι η μονωτική τάπα της άκρης του center pin του κουμπιού.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Παντως και εγω θα πω οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι ακριβως εγινε ..
Πολυ πιθανο καποιες μπαταριες οπως λεει και ο shadockan πχ 1 στις 1000 να ειναι ελλατωματικη, συμβαινει σε πολλα προιοντα ειτε κινεζικα ειτε γερμανικα ειτε οτιδηποτε αλλης προελευσης, αλλα εδω μιλαμε για μπαταριες που χρησιμοποιουνται σε συσκευες που ερχονται σε αμεση αμεσοτατη επαφη θα ελεγα με το προσωπο....

Οποτε σιγουρα προς στιγμη για εμενα τουλαχιστον δημιουργειται μια αμφιβολια προς το συγκεκριμενο προιον ( εχω και εγμ μια ιδια efest μωβ 18490) και θα την εχω στα υποψιν

Βεβαια λες οτι μυριζε κατα την φορτιση (!!) αλλα και μετα ? ποτε δηλαδη οταν ατμιζεσ?? :hmmm:
Αυτα επρεπε να σε αποτρεψουν απο το να συνεχισεις να την χρησιμοποιεις, απο την στιγμη που εβγαιναν δηλαδη αερια απο την μπαταρια και ζεσταινοταν στη φορτιση, πιθανοτατα αν  μετραγες την ταση της να εβλεπες και διαφορες στην ονομαστικη της ταση.



Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια , καθε αλλο , παρα παραξενο ειναι το να υπαρχουν ελλατωματικες παρτιδες.

Η Efest και η καθε Efest , μπορει απο μεσα της να εχει διαφορες καλες και γνωστες μπαταριες , αλλα πολλες φορες οι ιδιες οι κατασκευαστριες , κατοπιν παραγγελειας απο τις rebrand εταιριες , αλλαζουν τα χαρακτηριστικα των μπαταριων , ωστε να ειναι ετσι οπως τις θελει ο καθε μεταπωλητης

Eνα παραδειγμα ειναι και αυτο :

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=485&akku2=508&akku3=524&akku4=0&akku5=0&akku6=0

Και οι τρεις ειναι η SONY Konion US 18650 VTC4 2100mAh 30 Amps.
Aυτη που ξερουμε , ειναι η SONY. Αυτες που ειναι με αλλο κουστουμι , απλα λεμε οτι ειναι καλες , λογο του οτι ξερουμε τη SONY.
Aπο 'κει και περα........λιγο προσοχη...

Δεν σημαινει βεβαια οτι ετσι χαλαει κατι ή οτι κατι κακο/στραβο θα σημβει.
Ολα τα προϊοντα εχουν καποιες ανοχες και καποια περιθωρια αλλαγης/βελτιωσης.   Ολα ομως , οχι μονο οι μπαταριες..... ;)
Το να πηγε κατι στραβα , ειτε απο την εταιρια , ειτε απο το μοντ , ειτε απο το φορτιστη , ειτε..ειτε..ειτε....       πολλα μπορουμε να πουμε.
Το θεμα ειναι οτι κατι πηγε στραβα και ο φιλος λεει οτι ηταν η μπαταρια. Εγω λεω ειναι κατι άλλο , ο Α λεει εκεινο , ο Β το αλλο  και παει λεγοντας.

Σημασια εχει οτι δεν εγινε κατι κακο.  Αφου εγινε και η αλλαγη χωρις παρατραγουδα...
Κραταμε οτι κατι πηγε στραβα και κοιταμε ο καθενας να κανει οσο το δυνατον πιο σωστη και καλη χρηση.


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Δεν νομιζω οτι λεμε πολυ διαφορετικα πραγματα, ναι συμφωνοι οπως και προειπα ελλατωματικα προιοντα υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες προιοντων..
Απλα απο τη στιγμη που τα συγκεκριμενα ειναι καποια που ερχονται σε αμεση επαφη και απειλουν την σωματικη μας ακεραιοτητα καλο θα ηταν απο τη στιγμη που οπως ειπε ο φιλος μας 30smockingyears οτι μυριζε πριν και μετα την φορτιση (εβγαζε αερια !!) και αυτο ειναι υπεραρκετο να την πηγαινε κατευθειαν εκει που την αγορασε!!

Πρεπει να μεινουμε σε αυτο ολα τα αλλα ειναι περιττα κατα τη γνωμη μου και σιγουρα οποιοι διαβαζουν αυτο το νημα καλο θα ειναι να ξερουν οτι αφου οι φορτιστες δεν εχουν βολτομετρο ενσωματωμενο καλο ειναι να μετραμε την ταση της (καλο θα ηταν να μπορουσαμε να βλεπουμε και κατα την διαρκεια φορτισης τη ταση στα ακρα της)μετα την φορτιση 4.2 V oνομαστικη και +-0,1.

Αν μυριζει περιεργα η μπαταρια την ωρα που φορτιζει ή αποφορτιζει εχει προβλημα 100%, αν φορτιζει γρηγορα πιο γρηγορα απο παλιοτερα ειναι επισης σημαδι καποιου σφαλματος, αν το σωμα της ειναι αρκετα προς πολυ ζεστο (φορτιση - αποφορτιση) ειναι κατι που επισης πρεπει να μας παραξενεψει! 



Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Είπα κάπου ότι έβγαζε αέρια η μπαταρία;

ΕΓΩ παρά λίγο να βγάλω αέρια, μετά από αυτό που συνέβη...



Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Aυτη τι μαρκα ειναι παιδες? Μου την εκανε δωρο ενας φιλος σφραγισμενη,για να την χρησιμοποιησω στο nemesis.





Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
ΕΗ
και μεσα εχει τη SONY US 18650 VT (C2) 1600mAh 30 A

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν νομιζω οτι λεμε πολυ διαφορετικα πραγματα, ναι συμφωνοι οπως και προειπα ελλατωματικα προιοντα υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες προιοντων..
Απλα απο τη στιγμη που τα συγκεκριμενα ειναι καποια που ερχονται σε αμεση επαφη και απειλουν την σωματικη μας ακεραιοτητα καλο θα ηταν απο τη στιγμη που οπως ειπε ο φιλος μας 30smockingyears οτι μυριζε πριν και μετα την φορτιση (εβγαζε αερια !!) και αυτο ειναι υπεραρκετο να την πηγαινε κατευθειαν εκει που την αγορασε!!

Πρεπει να μεινουμε σε αυτο ολα τα αλλα ειναι περιττα κατα τη γνωμη μου και σιγουρα οποιοι διαβαζουν αυτο το νημα καλο θα ειναι να ξερουν οτι αφου οι φορτιστες δεν εχουν βολτομετρο ενσωματωμενο καλο ειναι να μετραμε την ταση της (καλο θα ηταν να μπορουσαμε να βλεπουμε και κατα την διαρκεια φορτισης τη ταση στα ακρα της)μετα την φορτιση 4.2 V oνομαστικη και +-0,1.

Αν μυριζει περιεργα η μπαταρια την ωρα που φορτιζει ή αποφορτιζει εχει προβλημα 100%, αν φορτιζει γρηγορα πιο γρηγορα απο παλιοτερα ειναι επισης σημαδι καποιου σφαλματος, αν το σωμα της ειναι αρκετα προς πολυ ζεστο (φορτιση - αποφορτιση) ειναι κατι που επισης πρεπει να μας παραξενεψει!


Θεωρώ πως για τις μπαταρίες μας που έρχονται σε πολύ κοντινή επαφή με το πρόσωπο, τα χέρια και το σώμα μας οι ψηφιακοί φορτιστές είναι μονόδρομος σε σχέση με τους απλούς φορτιστές.
Ειδικά το γεγονός οτι έχουν οθόνη όπου δείχνουν την κατάσταση της μπαταρίας, πληροφορίες κατά τη διάρκεια της φόρτισης (volts, amp hours) και οι επιπλέον δυνατότητες όπως charge, discharge, cycling κατά την άποψή μου είναι απαραίτητα χαρακτηριστικά για την ασφαλή φόρτιση και δοκιμή των μπαταριών.
Επίσης χρήσιμο είναι ο φορτιστής να έχει και thermal sensor ώστε σε περίπτωση που ανέβει η θερμοκρασία της μπαταρίας να κόβει τη φόρτιση ή την αποφόρτιση για να αποφύγουμε εκρήξεις, φωτιές κτλ.
Προσωπικά κρατάω αρχείο για όλες τις μπαταρίες μου και καταγράφω πότε φορτίστηκαν, πόσα ma πήραν και σε πόσο διήρκεσε η φόρτιση.
Έτσι βλέπω ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του κάθε στοιχείου και έχω ένα μπούσουλα που μου δείχνει την αξιοπιστία της κάθε μάρκας που χρησιμοποιώ.

 Aν είχα πιό πρόσφατο φορτιστή η καταγραφή θα ήταν απ ευθείας στο pc μου αφού οι καινούργιοι έχουν σύνδεση usb και την αντίστοιχη εφαρμογή στο pc.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2014, 12:43 από camber »

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητοί φίλοι
Θεωρώ μικρή βοήθεια τις παρακάτω 2 ιστοσελίδες, για όσους το ''ψάχνουν'' το θέμα με τις μπαταρίες.
Πιθανόν να έχουν υποπέσει στην αντίληψή σας, αλλά και η επανάληψη εμπεδώνει την μάθηση.
Σε μια μάλιστα εξ΄αυτών γίνεται αναφορά σε καταστήματα του εξωτερικού, που πουλάνε ''μαϊμούδες'' AW κτλ.


http://www.cpfmarketplace.com/mp/showthread.php?191277-IMR16340-IMR14500-IMR18350-IMR18490-IMR18650-IMR26500-*Part-2*&p=2272984&post2272984=#post2272984


http://lygte-info.dk/review/batteries2012/batteryIndexAW%20UK.html

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα. Αυτήν την στιγμή είμαι με 2 aw 18350 , vamo + kayfun.
Περιμένω αυτές τις μέρες ένα μηχανικό κλώνο.
Θέλω να πάρω μία 18650 να την έχω και για το vamo και για το μηχανικό.
Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις μπαταρίες. Τι μου προτείνετε
1.Panasonic NCR 18650B 2400mah
2.AW 18650 2000mah
3.Sony 18650 vtc5 2600mah
4.Efest IMR 18650 v3 2100mah
(Σε αντιστάσεις θα παίζω από 1-.1.6Ωμ)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θέλω να πάρω μια protected panasonic για το νεμεσις.
Αυτή εδώ είναι κομπλε; Είναι η "υβριδική"-πως την λένε- και όχι λιθίου σωστά;
http://www.zerobacco.gr/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/panasonic-18650-ncr18650b-3400mah-protected-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1.html

Βασίλη εδώ χρειάζομαι και την γνώμη σου που τα έχεις ψάξει καλά αυτά!

Sent from my G using Tapatalk Pro



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix