vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, manoslykos, infernity, FaniFox, aalex, Milarepa

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
e-eshop κινεζικο με μπατ και φθηνά μεταφορικά δεν έμεινε ?
Μάλλον όχι... :(

Αποσυνδεδεμένος mondelos22

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
kαλησπερα εχω το vtr μπορειται να μου πειτε τι μπαταριες μπορω να παρω και απο που 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Το VTR δεχεται μονο non-protected 18650 μπαταριες,
με βαση τη σελιδα του πωλητη.

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Λαβετε φαγετε αγαπητοι συνατμιστές:
http://www.banggood.com/4PCS-NCR-18650PF-3_7V-2900MAH-Rechargeable-Lithium-Battery-p-913786.html
αυτό είναι ειδικά για τον συμπολίτη Μαστρο-SEB που έψαχνε τις PD - Ιδου οι PF σε τιμή φαστεκ και μηδενικά έξοδα αποστολής!

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Αν κατάλαβα καλά   αυτές οι panasonic  που προτείνει ο συνατμιστής Leon 72 ,είναι συμβατες με όλα τα μοντ που παίρνουν μπατ 18650 χωρις προστασία?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν το οποιοδιποτε μοντακι , ειναι με τις αναλογες διαστασεις....ναι....

Παντος για τις μπαταριες αυτες,δε νομιζω να υπαρχει μοντ 18650 που να μην τις χωραει

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
 shadockan  σου φαίνονται οκ αυτές οι καινούργιες panasonic? Λέω να τις πάρω
Oi samsoung λένε τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
αυτό ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους http://www.dampfakkus.de/liste_akkus.php

πολύ καλά λόγια διάβασα για τις SAMSUNG SDI (ultra high drain)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ολες οι μπαταριες που ειναι απο μεγαλες εταιριες,που ξερουν τι κανουν και εχουν δικες τους τεχνολογιες και υλικα,πιστευω οτι ειναι καλες.

Τις NCR 18650 PD (PF ειναι η ιδια μπαταρια) τις εχω και ειναι απο τις ''μεγαλες'' (2900) αν οχι οι καλυτερες,στις κορυφαιες.

Αν δεις στο link που εβαλε ο Vladimirus, στα 10 Α,με τα mAh αυτα,ζητημα να ειναι αλλες μια ή δυο μπαταριες.

Αυτη η Samsung ειναι καινουρια και δεν την ξερω,ουτε εχω δει κανενα να γραφει για την μπαταρια αυτη,αλλα με βαση την μεχρι τωρα πορεια της Samsung αφου εκανε τετοια μπαταρια,μαλλον καλη θα ειναι...........και λιγα λεω.....

Και το Link που εβαλε ο Vladimirus,δεν ειναι μονο χρησημο,αλλα απαραιτητο......

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος shadockan. Οτι ΕΠΩΝΥΜΗ μπαταρια ειχα ποτε (panasonic, AW, Sanyo, Efest) μου βγηκαν παρα πολυ καλες. Δεν μπορω να πω το ιδιο και για καποιες xxxx―fire που πηρα σχετικα προσφατα.
Οσον αφορα τωρα τις PD και τις PF δυσκολα μπορεις να τις πεις "ιδιες":

the PD is 22mΩ with a Lithium Nickel Cobalt Aluminium core,
*
the PF is 35mΩ with a Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide core.
*
From what i can tell, the new PF chemisty will be better for longer high drain applications and should be less prone to damage over time

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Έβαλα πριν από δύο μέρες στο Νέμεσις dual coil που μάλλον κάπου βραχυκύκλωνε και ένοιωσα να καίει το κουμπί και η ένωση των δύο σωλήνων στο μοντ.  Δεύτερο σετάρισμα το ίδιο. Το άνοιξα αμέσως και έβγαλα την μπαταρία. την συνέχεια δουλεύει κανονικά με άλλη μπαταρία (και τρίτο σετάρισμα). Η μπαταρία είναι AW 18650 αν έχει κάποια σημασία. Πως θα καταλάβω αν έχει πρόβλημα η μπαταρία, γιατί από τότε δεν την ξανάβαλα. Έχει σκιστεί λίγο στο κάτω μέρος το κόκκινο περίβλημα. Πάει για πέταμα άραγε?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος shadockan. Οτι ΕΠΩΝΥΜΗ μπαταρια ειχα ποτε (panasonic, AW, Sanyo, Efest) μου βγηκαν παρα πολυ καλες. Δεν μπορω να πω το ιδιο και για καποιες xxxx―fire που πηρα σχετικα προσφατα.
Οσον αφορα τωρα τις PD και τις PF δυσκολα μπορεις να τις πεις "ιδιες":

the PD is 22mΩ with a Lithium Nickel Cobalt Aluminium core,
*
the PF is 35mΩ with a Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide core.
*
From what i can tell, the new PF chemisty will be better for longer high drain applications and should be less prone to damage over time




Leon....... :respect: :respect: :respect:   

Δηλαδη αν καταλαβα καλα και αν θυμαμε καλα,ειναι πιο κοντα στις IMR ???????



Spkok κοιτα λιγο τον ατμοποιητη σου αν ο θετικος πολος ειναι ισα ισα με το σπειρωμα.........Ετσι μπορει και το σπειρωμα να ακουμπα στον πολο του μοντ και να βραχυκυκλωνει.....

Υπαρχουν κι αλλα που μπορεις να κοιταξεις..........Π.χ. αν η μπαταρια σου ειναι καπου γημνη και ακουμπα επανω στο μοντ σε εκεινο το σημειο.....


Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω δει το Νεμεσις, αλλα απο αυτα που μου λες φανταζομαι οτι το καπακι στο κουμπι εχει απροστατευτη μεταλλικη πατουρα και κλεινει κυκλωμα χωρις καν να πατας το κουμπι, επειδη εχει σχιστει η προστατευτικη ζελατινα της μπαταριας.
Αν ναι, 2 ειναι οι λυσεις :
Θερμοσυστελλομενο για την μπαταρια
και
Προσπαθησε να μονωσεις την πατουρα του κουμπιου με καποιου ειδους μονωτικο υλικο - εγω εφτιαξα ενα "δαχτυλιδι" απο χαρτονι και το κολλησα πανω στην πατουρα του ψευτο - chi you μου, για τον ιδιο ακριβως λογο. Ολα αυτα βεβαια εφοσον το σχισιμο δεν εχει επεκταθει και στα πλαϊνα της μπαταριας και δεν κανει σωμα και με το σωληνα του μοντ.
Θα σου προτεινα να κανεις και τα 2...

@shadockan
Ναι, ετσι μοιαζει, ειναι νομιζω η χημεια πατεντα που η πανασονικ βαφτισε hybrid, λιγο συμβατικη li -ion, λιγο IMR...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2014, 19:18 από Leon72 »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
shadokan και τα δύο ενδεχόμενα "παίζουν" αφού ο πόλος χρειάστηκε κατέβασμα αλλά και η μπαταρία ήταν σε ένα σημείο γυμνή, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν εφταιγε το δεύτερο.


Leon, το Νέμεσις έχει στο κουμπι περιμετρικά πατούρα και η διάμετρος του μεταλλικού τμήματος που κάνει επαφή είναι μικρή, δεν νομίζω ότι θέλει κάποια επέμβαση.


Ανεβάζω φωτο της μπαταρίας. Να της βάλω μονωτική ταινία?


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2014, 19:38 από spkok »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν ηταν στο μοντ ή στην μπαταρια το θεμα,τοτε πρεπει να πεις και τι μπαταρια ειναι (δεν μπορω να τη δω καλα,ειναι μικρη η φωτο) ,γιατι το Nemesis εχει και ενα θεματακι με το μεγεθος της περιφεριας.

Αν βαλεις ταινια θα χωραει στο μοντ ;;;;;;;;;;

Καλυτερα το σελοφαν,αλλα και παλι θελει προσοχη στην επανατοποθετηση της μπαταριας στο μοντ,για να μην ξεγυμνωθει ξανα.

Παντος αν δεν ηταν στον ατμοποιητη εκει που κανεις την αντ/ση το βραχ/μα ,πιστευω οτι ηταν στον επανω πολο.
Η κατασκευη του Nemesis ειναι τετοια που δυσκολα θα βρει η μπαταρια στα πλα'ι'να.......

Βεβαια,ποτε μη λες ποτε....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix