vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 4 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

αν  χτυπησεις τη φωτογραφια λεει aw,
απλα αν καποιος εχει παρει απο κει να μας ελεγε τι γρφει το κουτι(αν υπαρχει)

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτησω, ο δεικτης C αναγραφετε ή ειναι κατα δηλωση του κατασκευαστη ?

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
αν  χτυπησεις τη φωτογραφια λεει aw,
απλα αν καποιος εχει παρει απο κει να μας ελεγε τι γρφει το κουτι(αν υπαρχει)

Δεν έχω δει AW IMR 13850 στα 850 Mah, μπορεί βέβαια να κυκλοφόρησαν πρόσφατα.

@gioupi
Στις περισσότερες δεν αναγράφεται. Διάβασε παραπάνω σχετικά με την αξιοπιστία των κατασκευαστών.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Eυχαριστω WileECoyote. Yπαρχει τροπος επαληθευσης της τιμης C ?

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Υποθέτω μόνο με επαγγελματικό εξοπλισμό.

Για τον απλό χρήστη σίγουρα είναι καλύτερα να μη χρειαστεί να το διαπιστώσει...

το ανεβασα κ στο τοπικ του λαβα,εδω ταιριαζει καλυτερα νομιζω
παλιο συμβαν,ας το αναλαβει καποιος γνωστης
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/new-members-forum/190146-pictures-serious-battery-failure-imr-18650-a.html

Pictures of serious battery failure - IMR

το οποιο ανατρεπει τη θεωρια για τις μαγγανιου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2012, 14:15 από john247 »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Το ECF δεν λέει ότι οι AW IMR είναι ασφαλείς. Αντίθετα λέει ότι καμία μπαταρία δεν είναι απόλυτα ασφαλής, είτε με προστασία, είτε χωρίς προστασία.

Αυτό που λέει για τις AW είναι ότι έχουν μεγάλο δείκτη C και ασφαλή χημικά, επομένως είναι πιό δύσκολο να πάθουν βλάβη από το στρεσσάρισμα και δεν κάνουν έκρηξη, αλλά καίγονται (και ο χρήστης έχει τον χρόνο να τις πετάξει αν τις κρατάει).

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Οι AW IMR Δεν ειναι Li ion.
Eίναι LiMN.

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω μόνο αυτές οι "Ασφαλής χημείας" να μην αρχίσουν να σκάνε η μια πίσω απο την άλλη και έχουμε κλάματα.. Προσωπικά εγω χίλιες φορές να πάρω μια που λέει οτι έχει κύκλωμα προστασίας κι ας έχει μικρότερη "απόδοση" παρά να ψάχνω κανά μάγουλο, όχι οτι δεν μπορεί να συμβεί αυτό και με τις protected αλλά όπως και να έχει είναι μια σιγουριά παραπάνω.. Νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
μια που λέει οτι έχει κύκλωμα προστασίας

Αυτός είναι ο κίνδυνος, να νομίζεις ότι έχει προστασία και να μην έχει.

Απ' όσα περιστατικά έχουν αναφερθεί μόνο ένα ήταν με IMR (αυτό που γράφει παραπάνω ο john247) και απ' ότι βλέπεις από τις φωτογραφίες δεν έγινε έκρηξη, αλλά έπιασε φωτιά.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Σωστο μεν αλλα...
Η προστασια απο εκφόρτιση των IMR ελέγχεται ευκολα αν την αφήσεις μεχρι τελους στο μοντ. Μου χει τύχει καμποσες φορες, χωρις κανενα πρόβλημα!
Προστασια απο υπερφόρτιση δεν μπορω να τσεκαρω. Αλλα καθ οτι ειναι χημικος ο τροπος λειτουργίας της προστασίας και οχι ηλεκτρονικος ΙΣΩΣ είναι ασφαλέστερος, και ΙΣΩΣ λιγότερο επιρρεπεις σε δυσλειτουργίες.
Αυτο θελει ομως ειδικό για να αιτιολογηθεί.

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Εσυ νομίζεις οτι απο αυτούς που ακολουθούν τους υπόλοιπους και αγοράζουν τέτοιες μπαταρίες ξέρουν πως να τις χειριστούν ?
Ο χειρισμός τέτοιων μπαταριών είναι συγκεκριμένος, αν δεν γνωρίζεις τις οδηγίες και δεν τις ακολουθείς κατά γράμμα τότε είναι πολύ πιθανό να πάθεις ζημιά.
Τώρα για τις protected σου είπα, εχω τον ίδιο προβληματισμό, το να διαπιστώσεις αν έχει η όχι κύκλωμα είναι απλό, το να διαπιστώσεις αν είναι "ασφαλής χημείας" είναι δύσκολο..

Εγω το μόνο που ξέρω παιδιά είναι το εξής: Η μπαταρία είναι αναλώσιμο, το κορμί μου όχι.. :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Σε ποιόν απαντάς, smartmedia;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Στον WileECoyote, sorry..

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Τώρα για τις protected σου είπα, εχω τον ίδιο προβληματισμό, το να διαπιστώσεις αν έχει η όχι κύκλωμα είναι απλό, το να διαπιστώσεις αν είναι "ασφαλής χημείας" είναι δύσκολο..

Εγω το μόνο που ξέρω παιδιά είναι το εξής: Η μπαταρία είναι αναλώσιμο, το κορμί μου όχι.. :))

Το να διαπιστώσεις αν υπάρχει το κύκλωμα είναι απλό, το να διαπιστώσεις αν λειτουργεί όμως (είτε από κακή χρήση, είτε από ελάττωμα) είναι δύσκολο.

Με την τελευταία σου πρόταση συμφωνώ απολύτως. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix