vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality

Αποσυνδεδεμένος agios001

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&LH_ItemCondition=1000&_nkw=power%20bank&rt=nc&LH_BIN=1&_trksid=p2045573.m1684


τζάμπα πράμα και με δωρεάν τα μεταφορικά από κίνα :))
Έρχονται Ελλάδα η σταματάνε τελωνείο?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχουν δουλειά με άτμισμα. Γιατί να κατασχεθούν?
Αν, πάλι, εννοείς να ελεγχθούν ναι μπορεί. Αλλά και πάλι με κόστος 2-3-4 ευρώ δεν μπαίνει ΦΠΑ. ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Αλλά και πάλι με κόστος 2-3-4 ευρώ δεν μπαίνει ΦΠΑ. ;)

Aκόμα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Aκριβώς. Γιατί στο προσεχές μέλλον σε οτιδήποτε αγοράζεται από ιντερνετικά καταστήματα του εξωτερικού θα επιβάλλεται ΦΠΑ. Ο ΦΠΑ θα υπολογίζεται κατά την αγορά και θα διαμορφώνεται ανάλογα με το ύψος που έχει καθοριστεί στην εκάστοτε εγχώρια αγορά. Δηλαδή για την Ελλάδα θα είναι με τα σημερινά δεδομένα 24%.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης το αφορολόγητο ως 22 ευρώ, θα καταργηθεί σύντομα πανευρωπαϊκά.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Μερικές 26650 που έπεσαν στα χέρια μου.

Αντίθετα με τις 18650, οι μεγάλοι κατασκευαστές (Sony, LG, Samsung, Panasonic) δεν ασχολούνται με τις 26650. Οι μπαταρίες που κυκλοφορούν προέρχονται κυρίως από Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πολλές μπαταρίες προέρχονται από τον ίδιο κατασκευαστή, απλά αλλάζει το κάλυμμα. Και βέβαια αν ο Κινέζος δεν βρει τη μπαταρία που έβαζε, κανένα πρόβλημα. Θα βάλει κάποια άλλη (μεγαλύτερη ή μικρότερη) αλλά καλύμματα κρατάει τα ίδια.

Δεν ξέρω λοιπόν τι νόημα έχουν οι μετρήσεις αφού σε λίγους μήνες άλλη μπαταρία θα βρίσκεται πιθανόν κάτω από την Avatar ή την IJOY κλπ.


Όπως φαίνεται από το διάγραμμα οι Golisi, IJOY και Listman κάτω από το κάλυμμα έχουν την ίδια μπαταρία.


To ίδιο ισχύει για τις Avatar και Basen.

Avatar INR2650 4200mAh 30A

Μήκος: 66.24mm
Διάμετρος: 26.12mm
Βάρος: 87gr


Κάτω από το κάλυμμα βρίσκεται μια μεγαλύτερη μπαταρία 4400mAh και όχι 4200. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι 30Α. Σύμφωνα με τις μετρήσεις θα δώσει κάπου στα 19Α.


Ακριβώς ένα χρόνο πιο πίσω είχα μετρήσει ξανά μια ολόιδια Avatar. Τα καλύμματα ήταν ακριβώς ίδια αλλά εκείνη η μπαταρία ήταν πράγματι 4200mAh και έδινε ελαφρώς περισσότερο ρεύμα 21Α.

Basen IMR26650 4500mAh 60A

Μήκος: 66.34mm
Διάμετρος: 26.20mm
Βάρος: 87gr


Μια μπαταρία 4300mAh των 20Α. Σε καμία περίπτωση 60Α.

Golisi IMR26650 4300mAh 35A

Μήκος: 65.70mm
Διάμετρος: 26.17mm
Βάρος: 92gr


Μια δυνατή μπαταρία 24Α και 4200mAh. Όπως είπα και στην αρχή, ίδια με IJOY και Listman.

IJOY INR26650 4200mAh 40A

Μήκος: 65.65mm
Διάμετρος: 26.15mm
Βάρος: 91gr


H IJOY που έπεσε στα χέρια μου ήταν λίγο καλύτερης διαλογής και έσωσε λίγα mAh παραπάνω από τη Golisi. Είναι όμως ίδιες μπαταρίες.

LiitoKala Lii-50A 5000mAh

Μήκος: 65.32mm
Διάμετρος: 26.72mm
Βάρος: 93gr


Μια εξαιρετική μπαταρία με τεράστια αυτονομία 5100mAh. Είναι σχετικά χαμηλής αποφόρτισης στα 16Α αλλά θα υπερκαλύψει και τους απαιτητικούς για ψηλά ρεύματα. Είναι χοντρή για αυτό σιγουρευτείτε ότι χωράει στο mod σας.

Listman IMR26650 4500mAh 60A

Μήκος: 65.80mm
Διάμετρος: 26.15mm
Βάρος: 92gr


Κάτω από το κάλυμμα υπάρχει η ίδια μπαταρία με IJOY και Golisi αλλά πολύ καλής παρτίδας στα 4300mAh. Σε καμία περίπτωση 4500mAh

MXJO IMR26650 3500mAh 35A

Μήκος: 65.92mm
Διάμετρος: 26.29mm
Βάρος: 84gr


Αποφύγετε την. Θα ήταν μια εξαιρετική μπαταρία αν ήταν 18650. Όμως δεν έχει καμία τύχη με τις υπόλοιπες 26650.

Vappower IMR26650 5200mAh 20A

Μήκος: 66.43mm
Διάμετρος: 26.32mm
Βάρος: 92gr


Μια μπαταρία των 4600mAh και 23Α. Το κάλυμμα μάλλον αναφέρεται σε άλλη μπαταρία 5200 και 20Α.
Πολύ καλή πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 600
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Μιλούσα με έναν φίλο ο οποίος χρησιμοποιεί τριμπάταρο .
Μου είπε ότι είναι καλό οι μπαταρίες να αλλάζουν θέση 
μέσα στο μοντάκι μετά από κάθε φόρτιση .
Ισχύει  ;  ;  ;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Ναι. Θα ήταν το ιδανικό. Σε αλλαγή "ρολόι" όπως λέγαμε παλαιότερα στο βόλεϊ.
Δηλαδή: 1-2-3, μετά 2-3-1 και τέλος 3-1-2. Μετά πάλι από την αρχή. Προφανώς πρέπει να τις έχεις αριθμημένες ώστε να ξέρεις ποια είναι ποια. ;)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Είτε είναι σε σειρά, είτε παράλληλες η ωμική αντίσταση είναι η ίδια. Η τάση σε συστοιχία πηγών ορίζεται από την τάση που έχει κάθε μπαταρία. Αν θεωρήσουμε ότι οι μπαταρίες έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά, μήπως υπερβάλουμε λιγάκι; Μήπως να τις γυρίζουμε ρολόι και στον φορτιστή γιατί όλο και κάποια διαφορά θα έχει κάθε θέση φόρτισης; Στην τελική είναι μια πηγή ενέργειας για ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα που λειτουργεί σε αρκετά πλατύ εύρος τάσης και ισχύος.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω όλο αυτό έχει ξεκινήσει από την εποχή των mod σε παράλληλη σύνδεση  όπου η δεύτερη μπαταρία είχε να διανύσει λίγα εκατοστά χάλκινης λάμας παραπάνω για να φτάσει στον ατμοποιητή με κάποια περισσότερα mohm. Οπότε η πρώτη είχε μια μικρή καταπόνηση παραπάνω αφού έβλεπε μικρότερο φορτίο.
 
Στα mod εν σειρά εξ ορισμού διέπονται από το ίδιο ρεύμα.
Ωστόσο εάν κάποιος φορτίζει πάνω στο mod και μετρήσει μετά από πλήρη φόρτιση και τις 2/3/4 μπαταρίες θα βρει μικρές διαφορές. Φαντάζομαι πως οι διαφορές αυτές είναι ανάλογες με την κάθε υλοποίηση.
Εάν μόνιμα φορτίζουμε μια συγκεκριμένη μπαταρία με 0,05volt παραπάνω από το ταίρι της, σε κάποια στιγμή θα αρχίσουν να έχουν μεγαλύτερες διαφορές στην καμπύλη αποφόρτισης. Εδώ η τακτική ρολόι δίνει μια λύση εάν δεν χρησιμοποιήσουμε ένα εξωτερικό φορτιστή που είναι η προτεινόμενη.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος, έχω την υποψία ότι όλο αυτό ξεκίνησε από τον μοντελισμό.
Εκεί οι μπαταρίες ήταν και είναι ενσωματωμένες σε πάκα.
Επειδή οι συνθήκες λειτουργίας είναι ζόρικες, μιλάμε για εξτρίμλι ζόρικες, οι μπαταρίες ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες, μιλάμε για εξτρίμλι μεγάλες.
Οι μπαταρίες που είναι στις άκρες του πάκου, έρχονται σε επαφή με το περιβάλλον και ψιλοδροσίζονται, σε σχέση με αυτές που είναι στο εσωτερικό του πάκου και εκτός από την δική τους θερμοκρασία έτρωγαν στην μάπα και την θερμοκρασία των διπλανών τους.
Όταν πρέπει να αλλαχθεί το πάκο, οι 2 εξωτερικές μπαταρίες έχουν πολλούς κύκλους ζωής ακόμα.
Δεν έχει να κάνει με την χημεία των μπαταριών, τα ίδια ίσχυαν από εποχής NiCD.
Στα μοντ δεν ισχύει αυτό, αφενός δεν ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες, αφετέρου δεν είναι σε διάταξη που κάποιες να ζεσταίνονται περισσότερο από τις δίπλα τους.
Μας μένει η θεωρία των διαφορών στις επαφές.
Οι επαφές δεν έχουν διαφορές, οι όποιες διαφορές υπάρχουν, προκύπτουν από την τοποθέτηση των μπαταριών.
Στην ίδια επαφή η ίδια μπαταρία έχει διαφορές κάθε φορά που τοποθετείται.
Και ισχύει για όλες τις επαφές, όχι μόνο των μοντ.
Οι διαφορές αυτές δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να μας απασχολεί, τουλάχιστον εμάς τους ατμιστές.
Οι δίδυμες μπαταρίες που αγοράζουμε, έχουν τέτοιου μεγέθους διαφορές μεταξύ τους.
Στα πολυμπάταρα μοντ η ανάγκη για φόρτιση των μπαταριών εντός μοντ είναι πολύ μεγαλύτερη.
Η σκληρή ατμοζωή έχει αποδείξει ότι ακόμη και με μία μπαταρία, βρίσκουμε τρόπο να κάνουμε εξυπναλακίες.
Φαντάσου το πανηγύρι που θα κάνουμε με 3εις!
Και να μην πρέπει να τις μπερδέψουμε με άλλες, άλλου γάμου!
Η άποψή μου είναι ότι στα πολυμπάταρα πρέπει να τις αντικαθιστούμε λίγο νωρίτερα, άσχετα από μέσα ή έξω φόρτιση, άσχετα από κυκλώματα και ρολόγια, άσχετα από σειρές και παραλληλισμούς, άσχετα από διαδρομές που έχει να διανύσει το ρεύμα και μπορεί στα μισά να σταματήσει για κάνα τσιγαράκι ή ότι άλλο ευφάνταστο μπορεί να έχει ξαναγραφτεί ή μας είπε ο Θανάσης της Λέλας που ξέρει ένα τύπο που ξέρει έναν άλλο τύπο...
Η όλη ουσία στο θέμα είναι η ενημέρωση, περί της αποτελεσματικότητας του φορτιστή του μοντ.
Όχι ότι δεν ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τους εξωτερικούς φορτιστές.
Εγώ τώρα λέω.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα πάλι ένας τύπος που είχε μετοχές στις μπαταρίες  :)) στις σονει, στις ελ-τζι, στην σαμσούνγκ και σε όποια ξέχασα αμα λάχει, μου είπε να τις φορτίζω στα 2Α.
Εγώ επειδή δεν έχω λεφτά, αλλα άμα είχα θα ήμουν ο καλύτερος του ειδους προφανως, του Έλληνα ατμιστή και δε συμμαζεύεται δηλαδής, τις φορτίζω στα 500mA αλλά ούτως ή άλλως δουλεύω 3 μοντ και ούτως ή άλλως τις βάζω στο συρτάρι μόλις πέσουν, στους 4-5 μήνες. Δε θα ήταν 4 προς 5 μήνες αλλά 4 καθαρά ή παρα κατι αν τις φόρτιζα στα 2Α και κάτι τρέχει στα τσαντίρια της Αγίας Βαρβάρας (υπάρχουν ακόμα; )
Μετα επειδή έχω 4 μοντ πλέον δε με πειράζει που επέσαν, αφού εκτος διαβολικής σύμπτωσης, πάντα οι μπαταρίες ενός μόντ βρίσκονται στον φορτιστή.
Απο την άλλη μέχρι και η eleaf έχει πλέον true (και ίσως new) balance φόρτιση, σε αντίθεση μάλιστα με ακριβότερα μοντς
Αν είχα λεφτά θα ήμουν και ο καλύτερος ατμομαγαζάτορας προφανώς, και θα είχα φτηνά τις μπαταρίες, πάρτε μπαταρίες κόζμε, αλλα μη λησμόνει τα μοντς, εκεί ειναι το σοβαρό.
Ευτυχείτε

*τα τεστ του Σερ Κάμπερ πρέπει να είναι/γίνουν αυτόνομα με κάποιον τρόπο, με κατανοείτε θεωρώ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2018, 15:55 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Εντάξει! Είστε που είστε ακατανόητοι από μόνοι σας και οι δύο (στους δύο προλαλήσαντες αναφέρομαι φυσικά), όταν γράφετε και εν σειρά (εν σειρά - καλό, ε; ) μιλάμε για λογοτεχνική πανδαισία! Αν έγραφε κι ο Joe τώρα εδώ νομίζω πως δεν θα άντεχα την συγκίνηση ο μαύρος... :laugh1:

 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix