vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Flash E-Vapor (Clones)

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #555 στις: Αυγούστου 01, 2022, 14:47 »
Καλησπέρα σε όλους. Λίγη βοήθεια χρειάζομαι από τους βετεράνους του Fev. Σήμερα είχα ένα πρόβλημα. Μου πλημμύρισε το deck. Τα wicks τα είχα βάλει παράλληλα με το βαμβακάκι. Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το στήσιμο που έχω. Τώρα τα έχω σε γωνία 45 μοιρών σε σχέση με το βαμβάκι. Θα δω πως θα πάει βέβαια και τώρα αλλά άμα έχετε κάποια συμβολή πείτε μου σας παρακαλώ.


Τώρα στην δεύτερη φωτογραφία... Όταν ξεβιδώνω για να γεμίσω το τανκάκι, το πάνω μέρος που δείχνω με τα βελάκια γυρνάει τρελά. Όταν το βιδώνω πάλι αφού το γεμίσω και έχει σφίξη από κάτω το πάνω συνεχίζει να γυρνάει. Το βιδώνω αρκετά μέχρι που δεν βιδώνει άλλο αλλά κάθε φορά που το ξεβιδώνω πάλι τα ίδια. Σας το κάνει και σε εσάς αυτό ή έχω κάνει κάτι λάθος;


Α, τον Yftk 4.5s+ έχω.   

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #556 στις: Αυγούστου 01, 2022, 15:49 »
Στην πρωτη φωτογραφια, τα βαμβακια φαινονται να ειναι σωστα (πανω στις βιδες των πολων δηλαδη) αν τα wicks ειναι βαλμενα σωστα στις τρυπες τους θα πρπει να ακουμπουν στο βαμβακι (ο fev ερχεται χωρις τοποθετημενα τα wicks με δυο μεγαλες τρυπες, τα wicks πρεπει να τα βαλεις εσυ)

Στη δευτερη φωτογραφια, ξεβιδωνε τον πιανοντας τον κατω και οχι πανω απο το τζαμακι εννω στο κομματι του τανκ που ειναι κοντα στο θαλαμο ατμοποιησης και οχι αυτο που ειναι κοντα στο επιστομιο(κρατωντας τον αναποδα φυσικα)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 16:17 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #557 στις: Αυγούστου 01, 2022, 16:29 »
Τα έχω βάλει τα Wick's. Πριν από λίγο μου πλημμύρισε πάλι ας έβαλα τα Wick's σε 45 μοίρες που είχα διάβαση ότι περιορίζει το juice flow. Όσο για το τανκακι από κάτω το πιάνω για να το ξεβιδώσω εννοείται ανάποδα. Όταν είναι ξεβιδωμενο το πάνω κομμάτι γυρίζει τρέλα και όταν το βιδώσω πάλι συνεχίζει να γυρίζει τρέλα. Μετά από πολλές στροφές σφίγγει ενώ από κάτω είναι βιδωμένο. Δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #558 στις: Αυγούστου 01, 2022, 17:08 »
Καλησπέρα


Για το τανκ, ξεβίδωσε το και πάρε ένα κέρμα και σφίξε την οπή που έχει δεξιόστροφα. Αν πάλι γυρνάει τρελά το πάνω κομμάτι πρέπει να το λύσεις και να αλλάξεις ορινγκ.

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #559 στις: Αυγούστου 01, 2022, 17:14 »
όταν σφίγγεις την καμινάδα με το κέρμα συμπιέζει στα ορινγκ το τζαμάκι με τα δυο μεταλλικά κομμάτια.
Αν έχεις βάλει τα σωστά ορινγκ γίνεται ένα σώμα και δύσκολα γυρνάνε. Επίσης στην καμινάδα έχει και δυο μικρά ορινγκ πάνω και κάτω, έλεγξε κι αυτά αν είναι στη θέση τους.
Εξαιτίας που το τανκ σου είναι χαλαρό δεν έχεις υποπίεση και έχεις διαρροές.
Δοκίμασε να βάλεις ορινγκ από τα spare του πακέτου και μιας και είσαι Θεσσαλονικιός πάρε για τους ατμοποιητές σου ορινγκάκια από g-market, με έχουν σώσει.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #560 στις: Αυγούστου 01, 2022, 17:27 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μπορεί όντως να είναι τα oring. Όταν το έχω ξεβιδωμενο και γυρνάει το πάνω τρέλα γυρίζει μαζί και η καμινάδα ανεξάρτητα από το κάτω μέρος από το τζαμακι. Λογικό μου ακούγεται η υποπίεση που ανέφερες. Βέβαια θα ελέγξω τα 2 μικρά oring. Α, και παρεπιπτόντως Καρδιτσιωτης είμαι....  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #561 στις: Αυγούστου 01, 2022, 17:35 »
Α, και παρεπιπτόντως Καρδιτσιωτης είμαι....  :) :) :)


Χο, χο, νόμιζα τον αγόρασες από nexxton Θεσσοαλονίκη.
Πάντως όταν μπορείς φτιάξε μια συλλογή με ορινγκάκια διαφόρων μεγεθών, αξίζει ο κόπος.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #562 στις: Αυγούστου 01, 2022, 18:40 »
 :D :D  Όχι από v4b στην Καρδίτσα. Πάντως θα δω αυτό που μου έστειλες και θα παραγγείλω κάποια oring.

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #563 στις: Αυγούστου 01, 2022, 19:24 »
19x2 για το τανκ     να παρεισ γιατι τουσ εχουν φυγη τα μετρα σε καποιεσ παρτηδεσ και ενασ δικοσ μου εχανε

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #564 στις: Αυγούστου 01, 2022, 19:25 »
Λύσε τον & τσεκάρισε ότι δεν έχεις πρόβλημα με τα o-rings, όπως φαίνεται εδώ (οι φωτογραφίες ανοίγουν με κλικ πάνω τους) : 
                                      ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ O-RINGS FLASH E-VAPOR

2  O-rings 19x1.5 είναι αυτά που συγκρατουν το τζαμακι.

(Image removed from quote.)

3  O-rings 18x1 είναι τα δυο που βρισκονται στο κομματι του deck εκει που κουμπωνει με το θαλαμο ατμοποιησης και το ένα που βρισκεται εκει που βιδωνει ο θαλαμος ατμοποιησης με το κομματι της αποθηκης υγρου (εκει δηλαδη που ξεβιδωνουμε για να κανουμε αναπληρωση).

(Image removed from quote.)

1  O-ring 10.5x1 που βρισκεται στο πανω μερος της καμιναδας εκει που υπαρχει το σπειρωμα.
3  O-rings 6x1 που βρισκεται το ένα στο κατω μερος της καμιναδας και τα αλλα δυο στο 510 drip tip (μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα o-rings από οποιοδηποτε 510 drip tip που εχουμε).

(Image removed from quote.)


Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #565 στις: Αυγούστου 01, 2022, 19:36 »
Ευχαριστώ Τάσο (σειρά :) :) ) 76ης και εγώ...
Γιώργο καλά που το έβαλες. Σε ευχαριστώ και εσένα!!!! Τώρα βέβαια τι να πάρω 19χ1,5 ή 19χ2;
Παρεμπιπτόντως, πριν που έβγαλα και γέμισα το τανκάκι και το ξανά βίδωσα δεν γυρνάει άλλο σαν τρελό και ούτε με ξανά πλημμύρισε το deck. Ένα παράξενο πράγμα....


Αυτό κάνει για τον 4.5s+; Αξίζει να το πάρω;


https://www.vapexperts.gr/atmopoiites/atomizer-accessories/v4-v4-5-v4-5-service-kit-by-flash-e-vapor-detail
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 19:51 από Xameno_Skli »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #566 στις: Αυγούστου 01, 2022, 20:12 »
Γνωμούλα μου είναι να μην κάνεις τίποτα το βεβιασμένο αν πρώτα δεν εντοπίσεις & λύσεις το πρόβλημα που έχεις. Που πιθανότατα να μην είναι καν πρόβλημα, αλλά απλά ο κινέζος να μην άντεξε τα σκληρά του ωράρια & να έκανε κάποια αστοχία στην συναρμολόγηση.
Οπότε, γνωμούλα μου πάντα, δες αν ΟΝΤΩΣ υπάρχει πρόβλημα & κατόπιν , όταν με την χρήση εξοικειωθείς μαζί του, αποφασίζεις αν θα χώνεις φράγκα για ανταλλακτικά & αξεσουάρ ή θα τα βάλεις για αγορά κάποιου ακόμα ατμοποιητή. 

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #567 στις: Αυγούστου 01, 2022, 20:26 »
Μπορεί να μην πατούσε το oring το απάνω στο τανκάκι καλά για αυτό γυρνούσε τρελά. Μέχρι τώρα όλα καλά και δεν γυρνάει άλλο τρελά. Είναι όπως έπρεπε να είναι σφιχτό. Θα δείξει.
Όπως κάτι άλλο, όταν τα oring στο deck έχουν υγρό απάνω δεν μου κουμπώνει το deck. Όταν το πλένω και το στεγνώνω κουμπώνει σαν καινούργιο που η λογική λέει ότι άμα έχει υγρό απάνω βγαίνει και κουμπώνει ποιο εύκολα...

.....άσχετο, άκουγα τους reviewers να μιλάνε για smooth τζούρα αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοούν. Τώρα το ξέρω!!!! Και γευσάρα ο άτιμος!!!! :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 20:34 από Xameno_Skli »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #568 στις: Αυγούστου 01, 2022, 21:30 »
Μπορεί να μην πατούσε το o-ring το απάνω στο τανκάκι καλά για αυτό γυρνούσε τρελά. Μέχρι τώρα όλα καλά και δεν γυρνάει άλλο τρελά. Είναι όπως έπρεπε να είναι σφιχτό. Θα δείξει.
Σε κάθε περίπτωση. σε προτρέπω να τον λύσεις-επιθεωρήσεις-επανασυναρμολογήσεις  έτσι ώστε να είσαι βέβαιος & να μην το αφήσεις στη τύχη.
Δεν είναι καθόλου λίγες οι περιπτώσεις που ένα απλό λύσιμο-δέσιμο ήταν αρκετό για ευρεία γκάμα ατμοποιητών, χωρίς καμία παραπάνω ενέργεια.
*** Μπορεί το λάθος να έγινε & από σένα όταν τον διέλυσες για το παρθενικό του πλύσιμο όταν τον πήγες σπίτι & μείνατε οι δυό σας για τα προκαταρκτικά.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Flash E-Vapor (Clones)
« Απάντηση #569 στις: Αυγούστου 01, 2022, 22:55 »
 :D :D :D ..λες Γιώργο;;; Μπορεί!!! Βασικά για κάνα δυο ώρες όλα οκ. Πριν στην βόλτα έξω ξανά πλημμύρισε. Τώρα άλλαξα το στήσιμο. Παρατήρησα ότι είχα την αντίσταση λίγο πιο χαμηλά και το βαμβάκι ήταν αφράτο αρκετά. Το έβγαλα το τανκακι από το deck και το άφησα και δεν έτρεξε σταγόνα. Σήκωσα την αντίσταση πιο πάνω και έβαλα μπόλικο βαμβάκι χωρίς αφρατεμα και το έκανα λίγο πιο μακρύ να ακουμπήσει στο deck μετά τις βίδες. Να δούμε πως θα πάει.


Ναι, πάντως πριν αρχίσουν τα προβλήματα το πάνω το oring είχε φύγει. Ίσως έφταιγε αυτό σε συνδυασμό με το λιγότερο βαμβάκι. Θα δω πως θα πάει και θα σας πω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180547 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136114 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12