vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 18:32 »
αν γραψεις πανω στο δεμα "rambo knife 6 inches" δεν μπαινει με τιποτα  :laugh1:
:)) :yes:
Ειπαμε να ειμαστε και λιγο προσεκτικοι!!  :))

Αποσυνδεδεμένος Ramone

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • la vida es chula
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 22:11 »
....μεχρι τωρα μονο τα ΟΒΑΛΕ υγρα με νικοτινη εχουν απαγορευτηκο....ολοι οι αλλοι πουλανε κανονικα....εγω παντος ρωτησα την εταιρια με τα υγρα που περνω και μου ειπε να μην ακουω τη λενε και οτι ολα θα ειναι μελι-γαλα στο μελον :thumpup: ...........βεβαια την παραγγελια απο εξωτερικο την εκανα καλου κακου!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:07 »
Μόλις διάβασα και εντόπισα ότι η απόφαση του ΕΟΦ έχει λάθος.
Οι Κατευθυντήριες γραμμές στο (3) σχετικό επί του οποίου βασίστηκε η απόφαση είναι ημερομηνίας 19/7/2007 και όχι 19/7/2008.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:09 »
γραφειοκράτη...

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:26 »
Σημερα το πρωι που πηγα στο προμηθευτη μου (Κομοτηνη) , φοβουμενος οτι θα ξεμεινω απο υγρα με νικοτινη , με καθησυχασε και μου ειπε οτι η συγκεκριμενη εταιρια δεν εχει προβλημα και οτι ολα εγιναν για συγκεκριμενα μοντελα με προγεμισμενα φιλτρα οπου ειχαν ανιχνευτει νιτροζαμινες . Πιστευω οτι ολα κινηθηκαν απο τους φαρμακοποιους και το λεω αυτο γιατι την προηγουμενη εβδομαδα σε επισκεψη μου σε φαρμακειο της θεσσαλονικης για αγορα pg και vg η φαρμακοποιος σε ερωτηση μου που αφορουσε  τη νικοτινη με παροτρυνε στο καπνισμα κτ λεγοντας οτι τα υγρα με νικοτινη πουλουνται και στα περπιπτερα και ποιος ξερει τι εχουν μεσα και σε τι συγκεντρωσεις !!! Οταν βεβαια της εδειξα τα μπουκαλακια μου ενα της ovalle και ενα της nobacco και τα εξετασε δεν ειπε κουβεντα !!! ;D Σημειωτεον οτι και η ιδια πουλουσε ητ τυπου Εgo (οχι τοσο γνωστης εταιριας που προμηθευει μονο φαρμακεια απο οτι καταλαβα απο το φυλλαδιο που ειχε) αλλα με υγρα χωρις νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:31 »
Υπάρχουν και καταστήματα η.τ με αντίστοιχη επιχειρηματολογία, όχι μόνο φαρμακεία.
Πάντως απ' ότι ακούστηκε κάνανε ντου σε υγρά γενικώς, όχι μόνο σε φιλτράκια.
Και όχι μόνο σε συγκεκριμένης μάρκας.

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:42 »
Οκ με καθε επιφυλαξη τα γραφω μιας και δεν ειναι κατι επισημο μια κουβεντα με ενα καταστηματαρχη που εμπορευεται συγκεκριμενα υγρα . Η σχεδον οργη ομως της φαρμακοποιου μου εκανε εντυπωση.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 12:54 »
To απαγορευτικό ισχύει για όλα τα υγρά που διατίθενται ή διακινούνται και περιέχουν νικοτίνη. Όχι μόνο OVALE.
Tα λοιπά είναι "πατέντες"...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:08 »
Πως μπορεί μια ουσία να είναι νόμιμη σε μια μορφή και παράνομη σε άλλη?
Λογικά ο ΕΟΦ δεν θα έπρεπε να χρειάζεται κλινικές μελέτες αλλά μόνο αναγραφή συστατικών περιεκτικότητα και κάποιο ISO, και απο εκεί και περα ο ΕΟΦ ή οποιος οργανισμός πρέπει να κανει δειγματοληπτικά ελέγχους.

Το θέμα είναι γιατί η νικοτίνη σε υγρή μορφή θεωρείται φαρμακευτική ενώ σε ξηρή (τσιγάρο) όχι?

Οταν μάλιστα η ξηρή μορφή με απλή επεξεργασία μπορεί να μετατραπεί σε υγρή? (με όλες τις νιτροσαμίνες βέβαια)
Αυτό είναι οξύμωρο. Η βλαβερότερη μορφή είναι ελεύθερη ενώ η υγιεινότερη (χωρίς νιτροσαμίνες) απαγορέυεται.

Ολα αυτά με μια απόφαση μερικών υπαλλήλων του ΕΟΦ?


Δηλαδή σκεφτείτε το μια τραβηγμένη αναλογία είναι να επιτρέπονται τα στιλέτα αλλά να απαγορευτούν τα πλαστικά μαχαίρια...

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:23 »
Δεν πρέπει να σου κάνει καμία εντύπωση όλο αυτό!!! Το λέω ειλικρινά! Από τη στιγμή που αποφάσησαν για εμάς...δίχως εμάς? θα πούνε ότι αγαπάνε!!!! Μιλούσα με κάποιον εδω (κάποιος πολύ σημαντικός κύριος)  που έκανε  κάποτε κάποιες ενέργειες να φέρει το ητ εδώ μετά την πρώτη απαγόρευση..... κ αν ποτέ σου πω τι πόλεμο του έκαναν οι "άλλοι" θα τρελαθείς!! Τι βλακείες του είπαν που ειλικρινά εχτές έπεσα κάτω από τα γέλια κ τα κλάματα μαζί! Του έλεγα του ανθρώπου τι γίνεται στην Ελλάδα αυτές τις μέρες με το ητ κ απλά μου είπε: ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ Κ ΕΚΕΙ ..........  Όλα αυτά γίνονται για έναν κ μόνο έναν λόγο!!! Κ το ξέρουμε όλοι πολύ καλά!! Πάντος όχι για την υγεία μας......... η μήπως για την υγεία μας τελικά??????? Για την υγεία των ατμιστών λέω!  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimX

Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 01:11 »
Απο την ώρα που ο kallitexnis έψαξε – πήγε -  ρώτησε επίσημα τον Ε.Ο.Φ και πήρε αυτές τις απαντήσεις, νομίζω, πως όσο και να φωνάξουμε ή με όποιο τρόπο και να αντιδράσουμε, η πορεία πρέπει να είναι προδιαγεγραμμένη.  Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ω Σ.

Ας μην ξεχνάμε πόσες χιλιάδες κόσμου στο Σύνταγμα και σε όλη σχεδόν την Ελλάδα φώναξαν, και διαμαρτυρήθηκαν… αλλά ΤΙΠΟΤΕ δεν έγινε....

Ο μόνος τρόπος πιστεύω πως είναι να οργανωθούμε όσο καλύτερα γίνεται για να αντιμετωπίσουμε ότι μας επιφυλάσσουν το δυνατόν καλύτερα.

Επίσης δημόσια θέλω να ευχαριστήσω τον kallitexnis για αυτήν την πρωτοβουλία που πήρε, και να του πω, ότι ένα χρειαστεί βοήθεια ή κάτι άλλο που περνά από το χέρι μου, πολύ ευχαρίστως να συνδράμω σε όποια επόμενη προσπάθειά του.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:00 »
Μπράβο Καλλιτέχνη!
Ναι, εισάγεις μαχαίρια 20+ εκατοστών από ΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 17:26 »
Από τη μεριά μου,πάλι,κρατάω μικρό καλάθι για όλους όσους βγαίνουν και μιλάνε για το τι ισχύει και τι όχι.
Εδώ δε γνωρίζουν καν οι ίδιοι οι αρμόδιοι φορείς,πως είναι τόσο σίγουροι οι υπόλοιποι?!
Πρέπει,νομίζω,να αρχίσουμε να βγάζουμε το αγκίστρι απ το στόμα μας... 8)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 23:34 »
Επίσης δημόσια θέλω να ευχαριστήσω τον kallitexnis για αυτήν την πρωτοβουλία που πήρε, και να του πω, ότι ένα χρειαστεί βοήθεια ή κάτι άλλο που περνά από το χέρι μου, πολύ ευχαρίστως να συνδράμω σε όποια επόμενη προσπάθειά του.
Εκτιμώ την προσπάθειά του, αλλά δεν την έκανε για χάρη μας - κατασκευαστής υγρών είναι και ήθελε να μάθει τελικά τί νομοθεσία διέπει το επάγγελμά του (χοντρικά).


Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΕΟΦ
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 16:59 »
Ακριβώς. Μην φανεί ότι είμαι και ήρωας χωρίς λόγο....
(Τώρα είδα την απάντηση του συνατμιστή με το "ευχαριστώ")...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364