vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Vaporesso Swag 2

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Vaporesso Swag 2
« στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 03:06 »
vaporesso swag II



όποιος  ενδιαφέρετε για ένα φτηνό , ελαφρύ , καλοφτιαγμένο , όμορφο , μικρό μοντακι , pikoειδες , και να μην το κατασκευάζει η eleaf (μακριά) , το swag II είναι εδώ .


ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Οθόνη: Οθόνη OLED 0,91 ιντσών
Συμβατότητα δεξαμενής: μέγιστο 25 mm
Αντοχή: 0,03-5,0 ohms

Ρεύμα φόρτισης: DC 5V / 2A micro USB

:alert: ΠΡΟΣΟΧΗ :alert:  από πηγή στο  διαδίκτυο
αναφέρουν μια τιμή φόρτισης 2 αμπέρ. Δοκίμασα  και πήρα  μέγιστο 0,93-amp, οπότε είναι σαφώς υπερτιμημένο και θα έπρεπε να έχει καταχωρηθεί σε 1 amp. Το mod εμφανίζει επίσης τον υπόλοιπο χρόνο φόρτισης.
από πηγή στο  διαδίκτυο  

Ισχύς εξόδου: 5-80 watts
Μπαταρία: 1 x 18650 (δεν περιλαμβάνεται)
Chipset: chip της AXON
βαρος -


ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Διαστάσεις: 50mm x 25mm x 75mm
Δέχεται άνετα μέχρι 25mm ατμοποιητές
Οθόνη OLED 0.91 ιντσών

ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

1 x Swag II Mod
1 x Micro USB καλώδιο
1 x Ενχειρίδιο οδηγιών



Η νέα έκδοση του  ακούει στο όνομα swag ΙΙ αν και νομίζω ότι το GEN mini θα του πήγαινε καλύτερα





το swag 2 έχει αναβαθμιστεί παντού , νέο τσιπ AXON όπως το GEN , νέο πολλή ωραίο στην αφή σώμα δανεισμένο από το δυμπαταρο GEN , παίρνει και 25αρι ατμοποιητη .


Λειτουργία και Πλοήγηση (έχει τα πάντα )


Οδηγίες από το εγχειρίδιο PDF:
https://www.vaporesso.com/hubfs/imgs/downloads/manual/swag_2_Manual.pdf




Λειτουργία PUL: PULSE (DEFAULT) Όταν είναι τοποθετημένη η δεξαμενή, η συσκευή θα τεθεί αυτόματα στη λειτουργία παλμών για να αυξήσει τη γεύση , και αν σας φαίνεται περίεργο  πράγματι το κάνει .  

* ECO: Λειτουργία POWER ECO Όταν η ισχύς της μπαταρίας είναι μικρότερη από 40%, η συσκευή θα εμφάνισή μια επιλογή για αυτόματη είσοδο σε λειτουργία οικονομίας ρεύματος .

* STC: Λειτουργία SMART TEMPERATURE CONTROL Όταν εντοπιστεί το σύρμα  θέρμανσης θερμοκρασίας (SS / Ti / Ni), η συσκευή παρέχει την επιλογή αυτόματης  λειτουργίας  STC (smart TC).

* DIY: Λειτουργία DIY Μπορείτε να επιλέξετε παραδοσιακές λειτουργίες VW (H, N, S), VV, VT, CCW, BP (παράκαμψη) και SP (super player) σε αυτή την ενότητα. Όταν η αντίσταση του πηνίου είναι εξαιρετικά χαμηλή, η συσκευή παρεχει μια δυνατότητα αυτόματης εισαγωγής στη λειτουργία SP (Super Player).


. Επιλογές στη λειτουργία DIY

* VWS / VWN / VWH (λειτουργία μεταβλητού ηλεκτρικού ρεύματος)
VWH: υψηλή ταχύτητα εκκίνησης
VWN: κανονική ταχύτητα εκκίνησης
VWS: Ταχεία εκκίνηση
VT-SS / VT-NI / VT-TI /
VT-MI Οι λειτουργίες SS, NI και TI διατίθενται μόνο για τα υλικά SUS316L, Nickel200 και Τιτάνιο αντίστοιχα. Επιλέξτε τη λειτουργία MI για να δημιουργήσετε μια προσαρμοσμένη ρύθμιση κατά την εγκατάσταση άλλων συρμάτων .

* VV (λειτουργία μεταβλητής τάσης) Προσαρμόστε την τιμή τάσης σύμφωνα με τις απαιτήσεις σας.

* SET: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ  Περιλαμβανη , φωτεινότητα, οθόνη flip, έξυπνο VW, auto eco on / off, προεπιλογή  ρυθμίσεις

* CCW (προσαρμοσμένη καμπύλη της κατάστασης ισχύος) Πατήστε τα κουμπιά "+" και "-" για να προσαρμόσετε τη δική σας καμπύλη εξόδου ισχύος.

* BP (Λειτουργία παράκαμψης) Η λειτουργία τάσης άμεσης εξόδου εξαρτάται από τη στάθμη της μπαταρίας.

* SP (Super Player Mode) Η συσκευή υποστηρίζει ευρύτερη περιοχή αντίστασης από 0.03Ω έως 5.0Ω, η οποία προσαρμόζεται στις mainstream δεξαμενές όπως RDA και RBA.






τα ρεύματα του σε watt mode είναι μια χαρά το δούλεψα και με mtl και με πνευμονικό μέχρι 40 watt με vtc5a . δίνει γρήγορα , σωστά ρεύματα και δεν ζεστάθηκε καθόλου .
βρήκα έναν πίνακα στο διαδίκτυο που απεικονίζει τα πραγματικά watt σε διάφορες αντιστάσεις  0.09, 018 , 020 ,062 .
όπως θα δείτε δίνει σωστά ρεύματα σε σχέση με αυτά που έχουμε επιλέξει στην οθόνη . τα αποτελέσματα στον πινάκα είναι με vtc5a  μπαταρία .
το swag 2 τράβηξε 29 amper  όταν ο μέσος όρος για τις μονές μπαταρίες 18650 είναι περίπου 25 μέχρι 30.
Τα μέγιστα volt  με μια αντίσταση 0.62-ohm και με ελαφρός πεσμένη μπαταριά ήταν 7.258, το οποίο είναι πολλή καλό και με μέγιστα watt τα 85 άσχετα που η οθόνη γράφει 80.


στο tc τώρα τα πράγματα δεν είναι εντελώς καλά   , εδώ να πω ότι δεν το δούλεψα σε tc  και όλα τα παρακάτω θα βασιστούν σε έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο .

στο tc παρουσιάζει αστάθεια στην  θερμοκρασία που ορίζουμε δηλ σε υψηλή θερμοκρασία σου δίνει ένα υποτονικό και ασταθές αποτέλεσμα και σε χαμηλή θερμοκρασία δίνει πολλή δυνατά ρεύματα .
ελπίζω στο μέλλον μια αναβάθμιση να λύση όλα αυτά τα θέματα μιας και η vaporesso σε παλιότερα μοντέλα έχει παρουσιάσει καλύτερο tc



Στο χέρι
πάρα πολλή ωραίο το μοντακι κολλάει στο χέρι και δεν κουράζει .
το υλικό κατασκευής σε προκαλεί να το πιάνεις συνέχεια έχει τέλεια αίσθηση  .
θα ήθελα αυτό το μοντακι  με 21700 θα σάρωνε

αυτονομία

συγκρίνοντας το swag 2 με άλλα μοντακια 18650  πχ asmodys colossal , cold steel ,solo, νομίζω ότι είναι λιγο πίσω , αλλά εντάξει τα πάει καλά  και αν βγάλει 30 mtl τζούρες λιγότερες δεν χάθηκε και ο κόσμος .

αν επιλέξεις την ECO λειτουργία τα ρεύματα γίνονται  υποτονικά οποτε καλύτερα στο normal η ακόμα καλύτερα στην επιλογή  PULSE που πραγματικά δουλεύει καλά  

ο μετρητής μπαταρίας είναι σε κλίμακα 100% και μέχρι το 50 % κατεβαίνει ομαλά , άπω εκεί και κάτω ανεβάζει ταχύτητα η πτώση του και στο 20% είστε στα τελειώματα , κάθε τζούρα πέφτει σχεδόν και μια μονάδα .


στα θετικά :thumpup:

ρεύματα
ανθεκτικό σε χτυπήματα , γρατζουνιες
μέγεθος
βάρος
δεχετε 25χιλ ατμοποιητες
ποιότητα κατασκευής δεν κουδουνίζει τίποτα
αίσθηση στο χέρι υπέροχα τα υλικά κατασκευής του , ακόμη και τα κουμπιά
πλήρης σουίτα επιλογών έχει πλήθος λειτουργιών τσιπ AXON
φιλικό μενού εύκολο στην χρήση του .
τιμή .  αν και στη Ελλάδα το βλέπω μέχρι 40 ευρώ εκεί έχει ισχυρό  ανταγωνισμό  πχ solo . βέβαια είναι καινούργιο προϊών και σταδιακά θα πέσει  λίγο .
εγώ το πήρα 30 ευρώ με έκπτωση και  κάπου στο 35αρι θα πρέπει να είναι η τιμή του .
το καλύτερο picoειδες μοντακι .

αρνητικά :thumpdown:

έλεγχος θερμοκρασίας  TC
ασύμμετρη πτώση μετρητή μπαταρίας
λέει  ότι φορτίζει 2Α διάβασα ότι φορτίζει με 1Α δεν το έχω τσεκάρει ακόμα .

συμπέρασμα :hmmm:

προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει την προσοχή μας είναι πλήρως αναβαθμισμένο σε όλα σε σύγκριση με το πρώτο swag .  ξεκάθαρο για μένα το καλύτερο πικοειδες μοντακι .
χρειάζεται άμεσα μια αναβάθμιση να διορθώσει κάποιες ατέλειες μικρές ( μετρητής μπαταρίας) και μεγάλες ( έλεγχος θερμοκρασίας) .
νομίζω ότι η vaporesso θα το κάνει σύντομα , όπως το κάνει σε όλα τα μοντακια της .



άσχετο με το προϊών :palios:

μπαίνω στο φόρουμ και διαβάζω παρουσιάσεις   . μοντακια , ατμοποιητες , μπαταρίες , υγρά . τα πάντα με βοηθήσανε .

κάποιοι κάνουνε παρουσιάσεις  στο fb που σε ένα χρόνο δεν θα υπάρχουν η δεν θα της βρίσκεις μέσα στο μπάχαλο  .

μια παρουσίαση στο φόρουμ ειναι παρακαταθήκη ακούγεται βαρύ αλλά έτσι είναι .
τακτοποιημένα και όμορφα να μπορούμε  να ενημερωνόμαστε .

το vaping.gr είναι το ευρετήριο του ατμιστή .
κάντε ΕΔΩ παρουσιάσεις ότι νέο έχετε . βοηθήστε εμάς  :bye:










« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2020, 14:08 από ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 03:58 »
Οταν παίρνεις φόρα, φόρα κατηφόρα...!!! Μπράβο!!!! Εξαιρετική παρουσίαση γιά μία ακόμα φορά. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 03:58 »
Πολύ ωραία παρουσίαση. Το εν λόγω mod το δουλεύω 5 μέρες και έχω παρατηρήσει πως η ένδειξη μπαταρίας όταν πέσει κάτω από το 40-50%, πέφτει δυσανάλογα γρήγορα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 09:27 »
ιδανικο μοντ..το λειτουργω σε pulse πολυ καλα ρευματα-τελεια εργονομια..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 14:02 »
αφού πήρα τον υπνάκο μου , τέλειωσα την παρουσίαση παρέα με μια φραπεδιά και ένα ωραίο καπνικό  .
ευχαριστώ παιδιά χαίρομε που σας άρεσε . :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 19:05 »
Όποιος έχει και istick pico 75W τον παρακαλώ να ανεβάσει συγκριτικές φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 21:23 »
αυτη :D

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 19, 2020, 23:30 »
Μπράβο, ευχαριστώ! :thumpup:

Μπορείς να βγάλεις και μια που να δείχνει τη διαφορά σε "πάχος";;

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 20, 2020, 07:52 »
Καλημερα. Συγγνωμη για την παρεμβαση, το ανεβασε ο mike vapes, ο δικος μας ομογενης στο youtube. :)

Αποσυνδεδεμένος tapantari

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 20, 2020, 09:12 »
Μπορεί κάποιος να μας γράψει αν τα κουμπάκια + - των watt είναι εύκολο να πατηθούν
όταν το modάκι βρίσκεται σε τσέπη, τσάντα κλπ;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 20, 2020, 10:08 »
δεν μου έτυχε ακόμα να πατηθεί κάτι μέσα στην τσέπη , ούτε νομίζω οτι  θα τύχη , πάντως  με 3 κλικ το fire κλειδώνουν τα πάντα εκτός το κουμπί που ατμοιζουμε .

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2020, 10:32 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 20, 2020, 14:21 »
Καλημερα. Συγγνωμη για την παρεμβαση, το ανεβασε ο mike vapes, ο δικος μας ομογενης στο youtube. :)


Αποσυνδεδεμένος gianniskouk

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 14:22 »
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για μοντάκι που να είναι ελαφρύ και ξεκούραστο στο χέρι. Έπεσε το μάτι μου στο swag 2 ενώ χάζευα το μεγαλύτερο gen λόγω βάρους. Οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξής. απο αυτονομία θα  βγάζει μία ημέρα στα 30W και περίπου 8-10 ml υγρών; Αν δείχνει αξιόπιστο και αν τα ρευματα του ειναι εφάμιλλα με το gen που δοκίμασα και ήταν πολύ καλά. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ και οι πληροφορίες είναι ελάχιστες. Λέω να το συνδυάσω με Precisio. Σας ευχαριστώ. 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9593
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 18:28 »
Στα 30w δύσκολα θα σου βγάλει μια ημέρα. Ωστόσο αυτό δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα αν έχεις και μια δεύτερη μπαταρία. Εκτός φυσικά αν δεν διαθέτεις κάποιον εξωτερικό φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag 2
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 08, 2020, 19:11 »
Κάτοχος κι εγώ μόλις από χθες του συγκεκριμένου μοντακίου, μόνο καλά λόγια έχω να πω,
πλην της ένδειξης της μπαταρίας όπως προαναφέρθηκε, μικρό το κακό για μένα,
η συνολική διαχείρηση της μπαταρίας είναι μάλλον φυσιολογική.
Ειδικά στην pulse που λέει λειτουργία έχει όντως ένα ενδιαφέρον γιατί μου δίνει μια αίσθηση
της "smoothίλας" του μηχανικού, καλύτερης από την κλασική bypass. Μια αίσθηση όταν η μπαταρία
αρχίσει να πέφτει από τα 4.2v , γύρω στο 3.9 πχ που εμένα μου αρέσει.
Φυσικά μπορεί όλο αυτό να είναι και πλασέμπο :tongue_smilie:

Πάντως μονομπάταρο 18650 στα 30w και γύρω στα 10ml τη μέρα, δε νομίζω να βγάζει κανένα τη μέρα.
Εμένα η απορία μου είναι άλλη, τι δουλειά έχει ο Precisio στα 30W...;! :hmmm: :-[ :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2020, 19:19 από CaptainMorgan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364