vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 8 χρήστες
hellfire, ZoeM, JohnDag, camber, manoslykos, Buliwyf, e-akapnos, Milarepa

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #735 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 22:48 »
[member=20409]redortho[/member]
Δεν έχει να κάνει, είναι πρώτη ύλη για χιλιάδες προιόντα και πέρα απο τα βρώσιμα. Oι κατασκευαστές άλλωστε γράφουν τα εξής:
Στο site της TPA

Στο site της Capella


Της capella το pink lemonade εγώ το κάνω λεμονάδα 1 λίτρο στο ψυγείο πάντα διαθέσιμο.
Oχι όλοι φυσικά, πχ Inawera Flavour Art λένε οτι τα αρώματα τους ενδείκνυνται για υγρά ατμίσματος αλλά και πάλι έχουν άλλες εφαρμογές.
Για τις βάσεις ας το αφήσουμε καλύτερα γιατί όλα τα σαπούνια σε υγρή μορφή έχουν βάση την VG. Παρόμοια κατάσταση και με την PG.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #736 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 22:56 »
Μακάρι να έχεις δίκιο (έχεις δεν έχεις, άλλοι το αποφασίζουν δυστυχώς), μαζί σου κι εγώ  :thumpup: Τζατζίκι της Atmos πάντως σε γιαούρτι δε βάζω  :))

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #737 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 23:12 »
Προμηθειες ναμιζω ότι είναι η λυση και για οσο αυτές κρατησουν, κερδος ειναι (αν υπαρχουν χρηματα φυσικα).Εχουμε προσφατο το παραδειγμα με τις νικοτινες.Μετα βλεπουμε.Θα μας π@δ@ξουν που θα μας π@δ@ξουν ας το καθηστερησουμε τουλαχιστον λιγο.
Δεν υπαρχει καπνος χωρις  φωτια.
Των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν.
Οποιος καει με το χυλο,φυσαει και το γιαουρτι..

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #738 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 23:16 »
Εγώ βλέπω ότι αυτό που έρχεται είναι τα shortfill.Θα μπορέσουν να συνεχίσουν να παράγουν οι παρασκευαστές,θα μπορούν να πουλάνε τα μαγαζιά,θα μπορούν οι ατμιστές να ατμίζουν πιό ακριβά από σήμερα,πιό φθηνα από τα δεκάμελα.Όσοι ατμίζουμε πάνω από 6άρα νικοτίνη ή θα τη ρίξουμε ή θα βολευτούμε με φθηνά δεκάμελα για τον εθισμό και με φειδώ τα πιό ακριβά για την ευχαρίστηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 23:30 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #739 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 23:23 »
Αν είχαμε shortfills απο την αρχή αντί για την τρύπα των SnV δεν θα είχαν βγεί εγκύκλιοι καν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #740 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 23:58 »
Αν είχες shortfill από την αρχή, θα είχες και τη γκρίνια του γιατί κάνει €25 ευρώ ένα "άρωμα", Φόρος Κατανάλωσης (προσέξατε ότι στην εγκύκλιο διαχωρίζει τον ΕΦΚ καπνικών από τον φόρο κατανάλωσης στα υγρά, έτσι?) γαρ.


[member=20077]cloak[/member] κάντο κατά τις 23:00 και βάλε, το Σάββατο έχω 3 ματς της μιάμιση ώρας...


Για το φόρο τώρα, το κράτος είχε υπολογίσει έσοδα από φόρο σε κρασί, καφέ και υγρά περίπου €200εκ. Ο φόρος στο κρασί έπεσε στο ΣτΕ άρα μείναν τα άλλα δύο. Με €14/κιλό στον καφέ και €1/10ml στα υγρά, χαΐρι δεν κάνεις. Πίνετε καφέ μπας και σωθούμε παιδιά, το είχα πει και στην ομιλία μου στην περσινή έκθεση στο Περιστέρι...


Τον επίτιμο θα τον δω σε λίγο, είχε ματσάκι πριν. Καλός χρυσός ο επίτιμος, αλλά τι να κάνουμε...

Όσο για τα πολιτικά σχόλια, ένα έχω να πω παρόλο που είμαι από τους πρώτους που κράζουν την ηγεσία του υπουργείου υγείας: οποιαδήποτε κυβέρνηση και να είχαμε, τουλάχιστον όσον αφορά την TPD, τα ίδια θεωρώ πως θα συνέβαιναν. Απλά εδώ θέλει λίγο κράξιμο παραπάνω γιατί όταν έχεις δύο γιατρούς στην ηγεσία και σου υποστηρίζουν πράγματα για το άτμισμα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση (από όσο μέχρι στιγμής γνωρίζουμε) με την πραγματικότητα, όσο να ναι, ένα παραπάνω βίδωμα το τρως. Θα συμφωνήσω πάντως στο να κρατήσουμε ένα χαμηλό προφίλ όσον αφορά τα πολιτικά του θέματος. Από όσο ξέρω μέχρι στιγμής, ούτε η αντιπολίτευση έχει κάνει κάποιο σχόλιο για το θέμα και μάλιστα στην ψήφιση της TPD, ο ένας από τους δύο ειδικούς αγορητές της, ήταν παρατρεχάμενος του Μπεχράκη. Μία αναδρομή στο θέμα της εξέλιξης της ελληνικής νομοθεσίας για το άτμισμα του Σεπτεμβρίου 2016 θα σας πείσει, είχα κάνει εκτενές "ρεπορτάζ" από τις διαδικασίες ψήφισης τότε.

Και θεωρώ επίσης καλό να αναλογιστούμε λίγο τη δική μας συμμετοχή στο όλο θέμα: αν με τις άααααααφθονες αγορές μας από έξω τις καλές εποχές, δίναμε και λίγο τυράκι στα δημόσια ταμεία, ενδέχεται τα πράματα να ήταν καλύτερα. Πάλι πιο φθηνά θα μας ερχόταν τα ατμιστικά. Κάτι "gift $20" όταν το πακέτο είχε μέσα ένα χιλιάρικο πράγματα, παραήταν καφρίλα...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #741 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 00:08 »
[member=7454]Cruiser79[/member]

Mόνο τα dinner lady είδα με shortfill, όντως στα 25€. 

Το θέμα είναι οτι αν είχε ακολουθηθεί το παράδειγμα τους, δεν θα είχαμε οδηγίες προς τις ελεγκτικές αρχές όπως βλέπουμε τώρα γιατί όλα θα ήταν απόλυτα νόμιμα. Ο κόσμος μια χαρά θα μπορούσε να πάει σε DIY απο τον Μαίο και δεν θα υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις απο μεριά υπουργείου.

Τα shake & vape ήταν καθαρά αρπαχτή(2€ άρωμα και PG @14€ τιμή λιανικής) που προσπάθησαν να προσπεράσουν ΦΕΚ, το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε τώρα. 

Κάτι απόλυτα λογικό.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #742 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 00:21 »
Τα SNV ηταν η λυση των εμπορων για προσωρινο ευκολο χρημα.Για να καλυψουν καποιους που βαριοντουσαν να μετρανε αναλογιες αρωματων, που τσιγκουνευονταν να αγορασουν ετοιμα υγρα,με όχι χαμηλο εισοδημα και παρακαμπτοντας τους νομους να κονομησουν.Οι τρυπες σιγα σιγα κλεινουν και αυτος που θα την πληρωσει στο τελος είναι όπως παντα ο οικονομικα αδυναμος που επαιρνε τα αρωματακια του και τις βασεις του και εκανε το κεφι του. Θα αναγκαστει,καποια στιγμη, να κοψει το ατμισμα και να πεσει στη λουμπα του λαθραιου καπνου η τσιγαρου.Οι υπολοιποι θα συνεχισουν να ατμιζουν με καποια οικονομικη επιβαρυνση που ουτως η αλλως την αντεχουν και οι αποπανω το ξερουν.
Συγνωμη αλλα αγανακτησα με ολες αυτές τις μ@@@@@@ς.
Δεν εχω λαβει ξανα μερος σε τετοιου ειδους θεμα και ουτε προκειται να ξαναλαβω αλλα δεν αντεξα άλλο.
Τα ειπα και ξεθυμανα.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #743 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 00:29 »
[member=15018]GRat[/member]

Έχω βρεί και υγρά της Brewell Vapory ως short fill με 25 ευρώ

*Τα κατέβασε πλέον...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #744 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 00:52 »
Aυτό πάλι με το "κατέβασμα" και των βάσεων PG και VG στις σελίδες αρκετών καταστημάτων μου φαίνεται υπερβολικό.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_a

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #745 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:08 »
Καλησπέρα
Τα μηδενικά υποτίθεται πως δεν αποδίδουν τον φόρο που πρέπει. Άρα έχει χασούρα. Άρα μόνο νικοτίνη για να παίρνει τον φόρο. Ή αλλιώς με ένα 10ml από 20mg/ml νικοτίνη μπορείς να φτιάξεις 60ml 3mg/ml νικοτινούχο. Και αντί να αποδώσεις φόρο για 60ml θα έχει αποδώσει φόρο για 10ml. Τι θα γίνει με αυτό το θέμα δεν μπορούμε να ξέρουμε. Το μόνο σίγουρο κατά τη γνώμη μου είναι πως υπάρχουν "Εφιάλτες" και "Πηλιογούσιδες" και στην βιομηχανία των υγρών για ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #746 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:14 »
Ισχυει. Αν δεν σε νοιαζει να ειναι πολυ εντονη η γευση, ανετα το κανεις αυτο. Και αν θες και πιο εντονη, παιρνεις 3 6αρια, 30ml VG και αραιωνεις. 15€-18€ θα σου βγει περιπου. Οσο κανει και ενα SnV 3αρι περιπου. Και εγω αυτο εκανα παλια (προ SnV/φορου/tpd), οταν ειχα αφραγκιες.
Το θεμα ειναι πως θα κινηθει η αγορα. Μπορει ολοι να το γυρισουνε σε pods. 18αρι nic salts και ολα κομπλε. Ποσο να κανεις την μερα; 4ml; Παραπανω δεν γινεται, θα σου γινει ο λαιμος σολα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 07:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #747 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:27 »
[member=377]Tem[/member]

είναι οι σπασμωδικές κινήσεις που λέω 3 μέρες τώρα. Τις οποίες το κράτος τις ερμηνεύει ως "σφυρίξαμε? Κοίτα πόσο ψηλά πηδάνε". Θες παρερμηνεία? Θες έλλειψη ενημέρωσης? Θες σκεπτικό "που να μπλέκω τώρα.."? Πάντως συμβαίνει.

[member=15018]GRat[/member]

Θα επαναλάβω αυτό που έχω πει αρκετές φορές: με το SnV δεν πληρώνεις την πρώτη ύλη. Τη συνταγή πληρώνεις και το τελικό αποτέλεσμα. Όπως γινόταν και με αρκετά έτοιμα υγρά τα οποία κάποιοι πληρώναμε παραπάνω ακριβώς γιατί μας προσέφεραν κάτι το οποίο θεωρούσαμε ότι αξίζει το παραπάνω χρήμα. Και στο σουβλατζίδικο το πιτόγυρο που πληρώνεις €2 (τόσο δεν έχει περίπου?), έχει κόστος €0.8. Την υπηρεσία πληρώνεις. Αλλιώς, πάρε τα υλικά και φτιάχτο σπίτι σου. Αν μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με μικρότερο κόστος, μαγκιά σου. Να σου κάνω και παραγγελία βρε αδερφέ, βρες μου τη συνταγή του Tom Pouce που με έχει λυγίσει ταμειακώς (€27 το Shortfill) και έχεις ένα κατοστάρικο από μένα, θα το αποσβέσω στην πορεία! Θα μου πεις και με το δίκιο σου, άτμισε κάτι άλλο. Αυτό θέλω όμως και γι αυτό πληρώνω παραπάνω. Όχι για την πρώτη ύλη, για το αποτέλεσμα. Στέλνεις συνταγή, τη φτιάχνω και αν δουλεύει, στέλνεις και λογαριασμό Πειραιώς. Easy money...


[member=22474]panagiotis_a[/member]

Τα μηδενικά έτοιμα υγρά μια χαρά αποδίδουν φόρο. Οι πρώτες ύλες όμως, δεν μπορούν βάσει λογικής να φορολογούνται για το πιθανό τελικό αποτέλεσμα. Και αφού δεν υπάρχει νόμος να τις φορολογεί αλλά χρησιμοποιείται αυτό για να μεταθέσει την ευθύνη σε κάποια ελεγκτική αρχή χωρίς να πατάει σε καμία νομική βάση, γινόμαστε μάρτυρες ότι να ναι διοίκησης που αντιστρέφει και στρεβλώνει τα πάντα. Ευτυχώς τα Διοικητικά Δικαστήρια δεν μασάνε από κάτι τέτοια. Και εφόσον έχει εκδοθεί ήδη μια διοικητική πράξη βάσει της εγκυκλίου του Μαΐου εναντίον επιχείρησης και έχουν κινηθεί δικαστικές διαδικασίες, αναμένουμε απλά την απόφαση. Και στο ΣτΕ να τη φτάσει το Κράτος, θα πέσει σε χρόνο ρεκόρ, ούτε ολόκληρη συνεδρίαση δεν θα χρειαστεί. Και μετά, ότι εγκύκλιος και να εκδοθεί, θα πάει απλά άπατη. Λοιπά συμπεράσματα και σκέψεις μου, είναι απλά μη ανακοινώσιμα!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #748 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:30 »
Βλεπω να "πεθαινουν" οι πνευμονικοι ατμοποιητες αν αυτό το κακό δεν ανατραπει, και να "ανασταίνονται" οι πολυ σφικτοι (και οικονομικοι σε καταναλωση) τσιγαρισιοι, αν φυσικα δεν το γυρίσουν όλοι σε Pods  με 18άρια nic salts που λεει και ο προηγουμενος σχολιαστης...

Αισιοδοξω όμως ότι δεν θα τους περάσει....

Το μόνο θεμα είναι μην κλέισουν/καταστραφουν οικονομικα οι περισσότεροι μεχρι να ανατραπεί, και μετα δεν έχει μείνει κανεις με χρηματα αλλα και όρεξη και εμπιστοσύνη: Καταταξη οικονομικης ελευθερίας της χωρας νομιζω 108 μαζι με τη Σουαζιλάνδη η οποία παρεξηγήθηκε όταν το άκουσε, "οχι και σαν την Ελλαδα!" είπε, δεν ειναι "θεωρητικουρες για οικονομολόγους" τελικα αυτα όπως βλέπετε) για να ξαναφερει υλικά...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:41 από panos »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis_a

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #749 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 01:36 »


έχεις δίκιο δεν έχει καμιά λογική αυτή η απόφαση αλλά όπως βλέπουμε έχει διαλύσει την ψυχολογία των μισών ατμιστών και τον μισών καταστηματαρχών και μη χειρότερα! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12191 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos