vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge, camber, kurtz, treloneritis

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 23, 2018, 21:32 »
[member=10748]30SmokingYears[/member], εγω βρηκα, αλλα ας το κλεισουμε εδω, απ τη μερια μου

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 23, 2018, 21:35 »
Δεν ήταν αυτό το πνεύμα του σχολίου μου, αλλά δεν πειράζει... Όλα καλά, όλα ανθηρά!

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 23, 2018, 21:44 »
Να κλείσω το off topic  μου διαβεβαιώνοντας ότι δεν είχα καμία απολύτως κομματική προτίμηση ή στόχευση όταν το έκανα. Οπως και δεν έχω διακρίνει διάθεση για ανάπτυξη κομματικού λόγου σε καμία άλλη από τις πάμπολλες αναφορές σε ατυχείς επιλογές της πολιτικής εξουσίας.
Ούτε και έχω δώσει δείγματα ή λαβές ώστε να κατηγορηθώ ως πολιτικολογών προπαγανδιστής.
Τέλος και από μένα δεν υπάρχει θέμα, ειδικά με ένα άτομο το οποίο μου είναι εξαιρετικά συμπαθές, από την εδώ αλληλοεπίδρασή μας. :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 23, 2018, 21:52 »
10 ml αρωμα σε 50-60ml μπουκαλι με 0.5mg νικοτινη,νομιμο ετσι?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 23, 2018, 21:56 »
Και με +6 ευρώ ΕΦΚ, να γουστάρουμε...

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 23, 2018, 22:34 »
Εγω παντως ακρη δεν εβγαλα ακομα.Τελικα θα απαγορευτουν τα αρωματα,snv ναι η οχι??Μπορει καποιος που γνωριζει να ξεκαθαρισει λιγο την κατασταση??
Εαν τα απαγορευσουν δεν μπορουν να τα βαλουν με τα αρωματα ζαχαροπλαστικης που βρισκεις παντου σε ολλον τον πλανητη.Απλα ξεχναμε παραξενες ετοιμες γευσεις και συνταγες.Μπανανουλα καραμελιτσα κτλπ και αγιος ο θεος.Η στρωνουμε ποπο και φτιαχνουμε μονοι μας γευσεις απο τις χιλιαδες συνταγες που κυκλοφορουν.Τη λυση θα την βρουμε μονοι μας οπως παντα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 23, 2018, 22:35 »
3) Όσον αφορά τα SnV/MnV (...)Ο Νόμος όμως, δεν προβλέπει κάτι τέτοιο για υγρά άνευ νικοτίνης οπότε αυτή η εντολή, είναι παράνομη. Όμως: πρακτικά, η αρχή που έχει λάβει την εγκύκλιο, είναι υποχρεωμένη να επιβάλλει κυρώσεις, οι οποίες αποτελούν διοικητική πράξη και μπορούν να αμφισβητηθούν ενώπιον διοικητικού δικαστηρίου.

Βάσει όλων των παραπάνω, οποιοσδήποτε ισχυρισμός περί απαγόρευσης διάθεσης μη νικοτινούχων υγρών αναπλήρωσης, είναι το λίγο λιγότερο αβάσιμος.
Κάτσε Τρύφωνα γιατί μετά από 7 ώρες δουλειάς, είμαι κάπως τζαζεμένος και τα χάνω. Τα παραπάνω που υπογράμμισα δεν είναι αντιφατικά?
Αν εγώ έχω ατμομάγαζο και σε περίπτωση ελέγχου μου κόψουν ένα δυσβάσταχτο ενδεχομένως πρόστιμο, για διάθεση snv και όποια άλλη κύρωση προβλέπεται, μπορώ να καταφύγω στη δικαιοσύνη και μετά από 5, 8, 10 μήνες να δικαιωθώ βάσει του νόμου.
Μέχρι τότε όμως και λόγω των κυρώσεων, μπορεί να έχω βάλει και λουκέτο στο μαγαζί, σωστά?
Αν κάτι τέτοιο λοιπόν δεν καθιστά απαγορευτική τη διάθεση μη νικοτινούχων υγρών, έστω και έμμεσα, τότε πώς μπορούμε να προσδιορίσουμε την κατάσταση που διαμορφώνει?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 23, 2018, 22:40 »
Μήπως αντί για ατμοπωλεία πρέπει να ανοίξουν αρωματάδικα Ζαχαροπλαστικής?? :laugh1:
Εγώ βλέπω ότι μάλλον πάνε να μας ρίξουν στον καπνό, αλλά δεν θα τους βγεί  και η βάση καλή είναι.
Μἠπως δεν τους βγαίνουν τα κουκιά?? (έσοδα από υγρά), αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον πόλεμο στο Η.Τ. και ειδικά εδώ στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 23, 2018, 22:48 »
H FDA είναι γατάκι μου φαίνεται μπροστά στους γατοπαρδους τους δικούς μας.
Για μια ακόμη φορά η ασαφεια είναι διαχυτη παντού και κάνουμε ένα κάρο υποθέσεις και με αυτήν την ασαφεια είναι ικανοί να εφαρμόσουν ότι τους κατέβει.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν παίζει να "πειραξουν" τα σκετα αρώματα για τον πολύ απλό λόγο του ότι η χρήση τους στο ατμισμα είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής χρήσης τους, που είναι σε άσχετες με το ατμισμα εφαρμογές.
Νομίζω επίσης  ότι το "απαγορεύεται η πώληση υγρών χωρίς νικοτινη" είναι ο ορισμός της ηλιθιότητας. Κάτι άλλο προφανώς ήθελαν να χαρακτηρισουν αλλά δεν μπορούσαν να το εξειδικευσουν. Δηλαδή όποιος ατμιζει πρέπει με ζόρι να ατμισει και νικοτινη αλλιώς απαγορεύεται?

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 23, 2018, 22:49 »
Κάτσε Τρύφωνα γιατί μετά από 7 ώρες δουλειάς, είμαι κάπως τζαζεμένος και τα χάνω. Τα παραπάνω που υπογράμμισα δεν είναι αντιφατικά?
Αν εγώ έχω ατμομάγαζο και σε περίπτωση ελέγχου μου κόψουν ένα δυσβάσταχτο ενδεχομένως πρόστιμο, για διάθεση snv και όποια άλλη κύρωση προβλέπεται, μπορώ να καταφύγω στη δικαιοσύνη και μετά από 5, 8, 10 μήνες να δικαιωθώ βάσει του νόμου.
Μέχρι τότε όμως και λόγω των κυρώσεων, μπορεί να έχω βάλει και λουκέτο στο μαγαζί, σωστά?
Αν κάτι τέτοιο λοιπόν δεν καθιστά απαγορευτική τη διάθεση μη νικοτινούχων υγρών, έστω και έμμεσα, τότε πώς μπορούμε να προσδιορίσουμε την κατάσταση που διαμορφώνει?
Εγώ πάντως εδώ, δε βλέπω ερμηνεία του νόμου, οδηγίες για την ορθή εφαρμογή του βλέπω, προς αρμόδιες υπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 23, 2018, 23:10 »
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Όταν για παράδειγμα γράφει η εγκύκλιος: "Στο πλαίσιο των παραπάνω, κάθε πώληση ξεχωριστά υγρών που προορίζονται για την ιδιοπαρασκευή υγρών επαναπλήρωσης θεωρείται ότι εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του νόμου", τι καταλαβαίνεις εσύ?
Εγώ καταλαβαίνω ότι σωστή εφαρμογή του νόμου σημαίνει ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες οφείλουν να προβούν σε κυρώσεις. Για παράδειγμα ποια είναι η ορθή εφαρμογή από την αρμόδια υπηρεσία (τελωνείο), παρά ο μη εκτελωνισμός της εισαγωγής και το μπλοκάρισμα?

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 23, 2018, 23:14 »
Εγώ καταλαβαίνω ότι πρεπει να μπει ένας στο υπουργείο, και να κάνει ανάλυση τι καπνίζουν και που μπορούμε να το βρούμε μπας και ηρεμήσουμε και μεις.

Ουσιαστικά, κάνανε παράνομα τα Shake n Vape.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 23, 2018, 23:20 »
Παίδες, αυτό που λέει ο Τρύφωνας είναι ότι για να γίνει κάτι παράνομο, απαιτείται νέος νόμος, όχι οδηγία του υπουργείου.

Όσον αφορά αυτό που λέει ο [member=13664]Ribot[/member] προηγουμένως με τους 5 -8 μήνες μέχρι να δικαιωθείς, να αντιρωτήσω: Στην Ελλάδα ζούμε, θα σου φανεί περίεργο;

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 23, 2018, 23:26 »
Ρεη παιδες..θα απογορευετε να περνουμε vgpg φαρμακειου και αρωματα απο εδω και εξω; ή μονο τα s&v που πουλανρ στα ατμομαγαζα;

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 23, 2018, 23:28 »
Διαβαζοντας την εγκυκλιο νομιζω τους αναγκαζει να καταθετουν φακελο το οποιο δεν εκανε κανενας μεχρι σημερα.
Το ελεγε και ο πρωτος νομος που εβγαλαν.Πλεον ζοριζουν τα πραγματα αλλα το ηξεραν ομως οτι επρεπε να καταθετουν φακελο.


¨΄Αναφορικά με την πρακτική της ιδιοπαρασκευής (Do it Yourself) υγρών επαναπλήρωσης από τον ίδιο τον καταναλωτή, πρακτική που εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία λόγω της μη ελεγχόμενης διαδικασίας παραγωγής μέσω αμφιβόλου ποιότητας και καθαρότητας συστατικών (γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη, κλπ), έχει εκδοθεί η Έκθεση COM(2016) 269 final / 20-05-2016 της 5 Ευρωπαϊκής Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο, στην οποία γίνεται αναφορά για τους κινδύνους που επιφέρει η χρήση μη δοκιμασμένων συνδυασμών υγρών και συσκευών ή υλικού προσαρμοσμένου στις ανάγκες του χρήστη, καθώς και αναφορές για πιθανές αρνητικές επιδράσεις των βασικών συστατικών. Επιπροσθέτως, βασική προϋπόθεση για τη νόμιμη κυκλοφορία των προϊόντων που εμπίπτουν στην έννοια του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά το Ν. 4419/2016, είναι η ακριβής πληροφόρηση για όλα τα συστατικά του και τις εκπομπές αυτών, μέσω της κοινοποίησής τους στην EU CEG. Κάθε προϊόν, επομένως, που προορίζεται για χρήση μέσω ηλ. τσιγάρου, συμπεριλαμβανομένων και των πρόσθετων προϊόντων σε οποιαδήποτε μορφή (υγρή, στερεά, κ.λπ.), και το οποίο δεν έχει κοινοποιηθεί κατά τα προηγούμενα, είναι παράνομο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8487 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12