vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 5 χρήστες
FaniFox, treloneritis, nuts, manoslykos, Jorge

Twitter

'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 00:28 »
Πάμε λοιπόν.
Σαν ιδέα, αρχικά, φαίνεται καλή ιδέα αυτή: να καρφιτσώνονται στην αρχή της κατηγορίας προϊόντα για τα οποία υπάρχουν καθαρά και καλογραμμένα reviews.
Το θέμα είναι πως τα προϊόντα αυτά έχουν χαριστεί από εταιρίες σε μέλη για να γίνει το επίσημο review.
Το αποτέλεσμα είναι πως όταν κάποιος νέος ξεκινάει να διαβάζει, βρίσκει πάνω-πάνω καρφιτσωμένα θέματα με ‘ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW’. Θα διαβάσει ένα, δύο. Άντε τρίτο ή και τέταρτο. Και θα διαλέξει.
Λειτουργεί δηλαδή, σαν ‘ψάρεμα’ πελατών από τις εταιρίες που παραχώρησαν τις συσκευές.
Θέλετε απόδειξη; Ξεφυλλίστε αυτά τα θέματα και διαβάστε τι λένε οι νέοι. Άλλη: Πριν λίγο στο chat από κάτω, σε έναν νέο που ρωτούσε, κάποιος θεώρησε απολύτως φυσικό να απαντήσει ‘στα οχτώ πρώτα κοίτα’, στέλνοντας το link για την κατηγορία Ειδικές Κατασκευές. Δεν τους κατακρίνω: Ρίξτε μια ματιά στην κατηγορία Ειδικές Κατασκευές και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Καλή μεν η παρουσίαση, μια πλήρης αξιολόγηση μιας συσκευής για λόγους ενημέρωσης, η οποία για μια καλή συσκευή θα τραβήξει την αντίστοιχη πελατεία της.

Ξεκινάμε τα αλλά…
-          Αξιόλογες συσκευές, των οποίων ο εισαγωγέας έχει διαφορετική μέθοδο προώθησης, χάνονται στην αφάνεια. Είναι τουλάχιστον άδικο. Στο κάτω-κάτω, το κόστος αυτών των δωρεάν πακέτων μετακυλίεται στους υπόλοιπους αγοραστές, που όταν αυτά πληθαίνουν καταλήγει να είναι σεβαστό στην μικρή αγορά της χώρας μας.
-          ‘Σπονσονάρονται’ έτσι συγκεκριμένοι εισαγωγείς. Συν το γεγονός πως αυτοί διαφημίζουν (=υποστηρίζουν, το ξέρω) το φόρουμ, η εικόνα γίνεται ακόμα χειρότερη: το φόρουμ αυτών των εταιριών. Δεν πιστεύω, ούτε λέω πως είναι έτσι, αλλά γιατί να μην είναι αυτή η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω;
-          Όταν κάποιος αποκτήσει αγοραστικές συνήθειες, μένει σε αυτές. Αν ξεκινήσεις δηλαδή με μία εταιρία, δύσκολα αλλάζεις. Γι’ αυτό η μερτσέντες και η BMW βγάλανε χιλιοτριακοσάρια, για να ‘ψαρέψουν’ τους πελάτες από όταν είναι νέοι ακόμα. Το ίδιο κι’ εδώ: ψωνίζεις από κάποιο μαγαζί, δεν έχεις λόγο να είσαι δυσαρεστημένος, μένεις σε αυτό. Επιπλέον, είσαι καλυμμένος με τα ζητήματα συμβατότητας από εταιρία σε εταιρία. Κόλλησες δηλαδή! Γι’ αυτό και κυνηγάνε έτσι τον νέο. Γιατί θα πρέπει το φόρουμ να υποστηρίζει αυτή την πρακτική;
-          Οι χρήστες των λοιπών συσκευών, αυτών των εισαγωγέων που δεν χαρίζουν συσκευές σαν προώθηση, σέβονται τα θέματα με τα reviews των ‘σπονσοναρισμένων’ προϊόντων. Το αντίθετο δεν συμβαίνει όμως! Και τελικά οι παρουσιάσεις των μη σπονσοναρισμένων συσκευών γεμίζουν με κόντρες και off topic, και τιμωρούνται επιπλέον επειδή καταλήγουν να μην είναι κατάλληλα για καρφίτσωμα!

Λύσεις;
Μία λύση θα ήταν να γίνουν αντίστοιχα ΕΠΙΣΗΜΑ θέματα και για τις άλλες συσκευές. Βέβαια, εγώ (ο κάθε εγώ) που έχω στάξει τα ευρώπουλά μου για το ατμοτσίγαρο, πολύ πιο δύσκολα θα αφιερώσω τον αναγκαίο χρόνο για το review απ’ ότι αυτός που το πήρε τζάμπα με το review  σαν υποχρέωση (αντάλλαγμα). Κάποιος θα το κάνει, όμως. Και είναι λογικό να κάνει πλήρες και όμορφο review κάποιος που του άρεσε παρά κάποιος που δεν του άρεσε. Πήρα πατάτα, θα κάθομαι να το συζητάω κι’όλας;
Ίσως να δουλέψει όμως. Η ιδέα να κάτσει κάποιος (-οι) να καθαρίσει τα υπάρχοντα θέματα έχει τα ίδια υπέρ και κατά.
Καμιά άλλη ιδέα; Γιατί αλλοιώς…
Η μόνη δίκαιη άμεση λύση είναι το ΞΕΚΑΡΦΙΤΣΩΜΑ.

Πέστε και σεις τίποτα. Είμαι ο μόνος χαζός που βλέπω τα πράγματα έτσι; Μήπως είναι κάτι ασήμαντο και δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε; Μήπως υπάρχει κάποια προφανής και πανεύκολη λύση που δεν πρόσεξα;

Επίσης: όλα αυτά απορρέουν από μία αίσθηση συμμετοχής, ένα φόρουμ στο οποίο συμμετέχω (-ουμε), είμαι (-αστε) κομμάτι του και είναι κομμάτι μου (-μας), σε μένα και στον καθένα. Γι’ αυτό και μπαίνω στην διαδικασία να διαφωνήσω με ζήτημα λειτουργίας του φόρουμ: Γιατί αλλοιώς θα είναι σαν να το βλέπω σαν το φόρουμ κάποιων, και αν δεν μου αρέσει – τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλία.

Γι’ αυτό και το φόρουμ απευθύνεται σε εσάς, τους συμφορουμίτες που το νοιάζεστε - και το φόρουμ και το άτμισμα -, και δευτερευόντως στην διαχείριση, η οποία συχνά έχει άχαρο ρόλο να παίξει. Όλο και συχνότερα, όσο πληθαίνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 00:50 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 00:36 »
είσαι ένα βήμα μπροστά ρε Λιάκουρα το παραδέχομαι.
και σε μένα φαινόταν κάπως το έμμεσο προμοτάρισμα κάποιων προιόντων μέσω των review με προσφορά πακέτων.
θέλει όμως δουλειά και οργάνωση αυτό που προτείνεις για να μην αδικηθεί κανένας έμπορος. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 00:54 »
Σωστός ο προβληματισμός. Στόχος και σκοπός του Forum είναι να ενημερώνει και να πληροφορεί και όχι να κάνει promotion.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 01:21 »
Σε άλλα sites π.χ. για κινητά, για αυτοκίνητα κτλ. βλέπουμε παρουσιάσεις που είναι ολόκληρα άρθρα αφιερωμένα σ' ένα προϊόν και προβάλλουν στο πρωτοσέλιδο του κάθε site, τα οποία είναι γραμμένα από κάποιο στέλεχος (και όχι απλό μέλος) του φόρουμ που του παραχωρήθηκε γι' αυτό το σκοπό. Ακόμα κι εκεί όμως, που ο σκοπός είναι καθαρά η προώθηση του προϊόντος, πολλοί βρίκσουν χρήσιμα αυτά τα άρθρα γιατί περιέχουν συγκεντρωμένες πολλές πληροφορίες.

Στο φόρουμ μας πριν από κάθε δοκιμή είναι άγνωστο ποιοι θα είναι οι δοκιμαστές του κάθε προϊόντος. Για την εταιρία που παραχωρεί τα πακέτα για δοκιμή μπορεί να είναι ένα μέσο προώθησης των προϊόντων της αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα ρίσκο. Βλέπουμε και κριτικές που μόνο καλές δεν είναι για μερικά προϊόντα. Τα επίσημα review είναι χωρίς αμφισβήτηση από τα πιο καλογραμμένα μηνύματα παρουσίασης αλλά και κριτικής προϊόντων αλλά και αυτά που επικεντρώνονται αποκλειστικά σ' αυτό και δεν ξεφεύγουν από το θέμα τους.

Ο τρόπος επιλογής των δοκιμαστών είναι ο καλύτερος δυνατός, με τις ψήφους προτίμησης όλων των συντονιστών του φόρουμ, και όποιος γνωρίζει κάποιον συντονιστή θα σας διαβεβαιώσει ότι δεν γίνεται καμιά προσπάθεια επιλογής μελών που θα είναι σίγουρο ότι θα ευνοήσουν ένα προϊόν με την κριτική τους. Με τόσες ψήφους ανάμεσα σε πολλές δυνατές υποψηφιότητες μάλλον προς το τυχαίο κλείνει η επιλογή τους.

Οι παραπάνω λόγοι πιστεύω ότι δείχνουν ότι δεν πρόκειται για προώθηση προϊόντων από μέρους του φόρουμ αλλά για έναν τρόπο καλά προετοιμασμένης και δοσμένης ενημέρωσης. Όταν κάποιος ψάχνει για πληροφορίες για ένα προϊόν και μπαίνει σε ένα ανεπίσημο θέμα που οι πρώτες δέκα σελίδες του είναι ερωτήσεις π.χ. το πήρε κανένας; πότε θα 'ρθει; πληρώνουμε με PayPal; καλορίζικο, κτλ. και οι βασικές πληροφορίες βρίσκονται διασκορπισμένες σε 50 ερωτήσεις σε διάφορες σελίδες του θέματος, τα επίσημα reviews προσφέρουν την πιο άμεση, γρήγορη και συγκεντρωμένη πληροφόρηση. Γι' αυτό και πιστεύω ότι αξίζει να ξεχωρίζουν.

Επίσης τα επίσημα reviews δε θα μένουν για πάντα εκεί μιας και πολλές φορές τα προϊόντα τα ίδια βελτιώνονται ή αλλάζουν χαρακτηριστικά ή εξαφανίζονται από την αγορά. Όταν υπάρχει πτώση του ενδιαφέροντος για ένα προϊόν, θα ξεκαρφιτσώνεται. Ίσως αυτό να πάρει ένα εξάμηνο, ίσως και χρόνο, ανάλογα με το ενδιαφέρον, όπως ειπώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 01:43 »
Η αντίθεσή μου είναι, βασικά, στο γεγονός πως το καρφίτσωμα λειτουργεί σαν διαφήμιση, χρησιμοποιώντας το φόρουμ.
(από το chat, απλώς για να καταλάβετε τι εννοώ)

****χχ: exei polli diavasma alla siga siga tha kataliksis se kati pou tha sou teriazei
****χχ: ta prota 8
*υυ*: poio apola na do????
****χχ:[link]
****χχ: diavase ta review pou exei sto foroum
****χχ: min viazesai
*υυ*: e??


Τυπική εμφάνιση κατηγορίας ειδικών κατασκευών




Τυπικό μήνυμα νέου μέλους στα καρφιτσωμένα:
Καλημερα σε ολους σας.ειναι τωρα 4 μερες που αγορασα το η/τ ****.το ειδα απο 2 παιδια κατω στο .........................,μου ειπαν για το φορουμ διαβασα και κατεληξα στο ****.


Γι' αυτό λέω πως το καρφίτσωμα είναι διαφήμιση.


Εκτιμώ αφάνταστα την δουλειά της διαχείρισης, θεωρώ όμως πως δεν απαντήθηκε το ζήτημα. Θα ήθελα όμως να πουν και άλλα μέλη την άποψή τους:
- Αν θεωρούν πως υπάρχει ζήτημα ή όχι
- Αν ναι, τι λύση θεωρούν δίκαιη.


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 01:52 »
δηλαδη λες οτι δεν θα πρέπει να καρφιτσόνωνται προϊόντα στον παραπάνω πινακα?
ενας νεος ατμιστης που θα μπεί στο φόρουμ δεν θα πρέπει να ερθει αντιμετωπος με
προίόντα που θα βρει εξω για να μπορέσει να διαβάσει κ να συγκρίνει?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 01:58 »
Λογικό το βρίσκω κάποιος να παραπέμπει σ' αυτά τα review που περιέχουν συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα σε οποιοδήποτε φόρουμ. Θα μπορούσε βέβαια να πει, διάβασε αυτά που γράφουν "Επίσημο review. Η διαφορά είναι ότι ο άλλος απλώς θα παιδευόταν να τα βρει χωρίς λόγο.
Το ότι ένα μέλος παραπέμπει ένα άλλο στα επίσημα review, δείχνει φανερά ότι τα βρήκε και ο ίδιος χρήσιμα και σίγουρα δεν είναι γιατί  υποστηρίζει κάποια εταιρία, γιατί τα review στις ειδικές κατασκευές αυτή τη στιγμή είναι από 4 διαφορετικές εταιρίες που έστειλαν δείγματα προς δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 09:14 »
Επίσης, για τα Επίσημα reviews:

Σε επίσημο review μην περιμένεις προτάσεις για άλλα προϊόντα. Εδώ το θέμα είναι καθαρά αποκλειστικό για το προϊόν της δοκιμής, διάβασε κι εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,49.msg111750.html#msg111750
Ακολουθώντας το λινκ...


Παρακαλώ, στα θέματα των ΕΠΙΣΗΜΩΝ REVIEWS να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites ή παρόμοια προϊόντα εκτός της εταιρίας που τα διέθεσε. Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό.

Ο λόγος, για όσους δεν το καταλαβαίνουν, είναι απλός: Μια εταιρία διαθέτει στο φόρουμ κάποια πακέτα για δοκιμή. Αυτό συνεπάγεται κάποια έξοδα εκ μέρους της αλλά και κάποιο ρίσκο. Αν λοιπόν ένα προϊόν αποσπάσει καλές κριτικές, δεν είναι σωστό να εμφανίζεται κάποιος που θα δίνει ένα λινκ από το ίδιο ή παρόμοιο προϊόν κάποιας άλλης εταιρίας η οποία ούτε έξοδα διέθεσε ούτε πήρε το ρίσκο της κριτικής και να παραπέμπει τους αναγνώστες να το αγοράσουν από εκεί.

...
Μπορείτε να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε ίδια προϊόντα κάθε εταιρίας, να κάνετε συγκρίσεις κτλ. σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά και δεν είναι επίσημα review.
Αυτό που καταλαβαίνω, και που νόμιζα πως ίσχυε, είναι να μην γίνεται αναφορά σε links με ίδια προϊόντα (που είναι και λογικό). Αν απαγορευτεί τελείως η σύγκριση, πώς θα μιλήσει κάποιος για πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα; Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά των παρουσιάσεων: η σύγκριση με τα άλλα, τα αντίστοιχα, μοντέλα των ανταγωνιστών.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 10:09 »

Οι παραπάνω λόγοι πιστεύω ότι δείχνουν ότι δεν πρόκειται για προώθηση προϊόντων από μέρους του φόρουμ αλλά για έναν τρόπο καλά προετοιμασμένης και δοσμένης ενημέρωσης.

Λευτέρη, εμμέσως πρόκειται. Είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα Super market και να βλέπεις κάποια προϊόντα φάτσα κάρτα ενώ άλλα παρόμοια είναι στο πίσω ράφι. Ακόμη και όπως έγραψες, μερικά να έχουν κακής κριτικής, ο αναγνώστης θα μείνει στο πρώτο που θα βρει και θα έχει καλές κριτικές. Άρα ο παρονομαστής είναι ο ίδιος. Μεταξύ όσων είναι καρφιτσωμένων θα κάνει την επιλογή του.

Παράθεση
Όταν κάποιος ψάχνει για πληροφορίες για ένα προϊόν και μπαίνει σε ένα ανεπίσημο θέμα που οι πρώτες δέκα σελίδες του είναι ερωτήσεις π.χ. το πήρε κανένας; πότε θα 'ρθει; πληρώνουμε με PayPal; καλορίζικο, κτλ. και οι βασικές πληροφορίες βρίσκονται διασκορπισμένες σε 50 ερωτήσεις σε διάφορες σελίδες του θέματος, τα επίσημα reviews προσφέρουν την πιο άμεση, γρήγορη και συγκεντρωμένη πληροφόρηση. Γι' αυτό και πιστεύω ότι αξίζει να ξεχωρίζουν.

Μπορεί  λοιπόν να καρφιτσωθούν και θέματα με reviews άλλων προϊόντων που δεν έγιναν με την συγκεκριμένη διαδικασία. Υπάρχει μεγάλη ουσία σε αυτό που έγραψε ο Λιάκουρας. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο, τα καλύτερα προϊόντα της αγοράς να είναι όσα δοκιμάστηκαν από εμάς. Είτε το θέλουμε είτε όχι, έτσι λειτουργεί το καρφίτσωμα.
Εφόσον πλέον, έχει γεμίσει το Forum με συντονιστές, είναι πια σχετικά εύκολο μέσω καλού συντονισμού, να ελέγχονται και να διατηρούνται σε καλή κατάσταση και θέματα reviews μη επίσημων και να είναι και αυτά sticky. Αντί για 8, ας υπάρχουν 15 sticky δεν χάλασε ο κόσμος.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 12:44 »
Parpen, είναι δύσκολο να κρατηθούν καθαρά τα θέματα που λες. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) δεν αρχίζουν καν με ένα καλό review αλλά με σκόρπιες πληροφορίες. Να σβήσουμε όλα τα προηγούμενα μέχρι να 'ρθει πρώτο το "καλό" μήνυμα θα είναι και άδικο αλλά και θα φέρει σύγχυση γιατί μπορεί να υπάρχουν παραθέσεις από αυτά στη συνέχεια και θα γίνει αλαλούμ.

Μια καλή ιδέα είναι να φτιάξω ένα θέμα με τίτλο "Επιλεγμένα Reviews (ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ) " σε κάθε πίνακα, με παραθέσεις από επιλεγμένα μηνύματα παρουσίασης μελών του φόρουμ εφάμιλλα ή σχεδόν εφάμιλλα των επίσημων reviews και να είναι κι αυτό μόνιμο.

Πατώντας πάνω στην κάθε παράθεση ο αναγνώστης, θα μπορεί να κατευθυνθεί με ένα κλικ στο θέμα από το οποίο προήλθε το μήνυμα και να λάβει μέρος στη συζήτηση αν το επιθυμεί. Το θέμα με τα επιλεγμένα θα είναι κλειδωμένο ώστε να κρατιέται καθαρό.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση για να μην πηγαίνουν χαμένα μερικά καλά reviews μελών του φόρουμ μέσα στο χάος των σχολίων στα θέματα που έχουν αναρτηθεί.

------------

Λιάκουρα, ακριβώς από κάτω αναλύεται ο λόγος που γίνεται αυτό. Θέλουμε στα θέματα των επίσημων reviews οι πληροφορίες, οι ερωτήσεις και η βοήθεια που δίνεται να παραμένουν αποκλειστικά και μόνο για το συγκεκριμένο προϊόν και στη χειρότερη για παρόμοια προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας.

Είχαμε περίπτωση στο παρελθόν που βλέποντας την επιτυχία ενός προϊόντος, εμφανίστηκαν μέλη που έδιναν λινκ σε άλλο site λέγοντας ότι εκεί είναι φτηνότερο, καλύτερο, βελτιωμένο κτλ. Πρώτον: Δεν ξέρουμε αν είναι το ίδιο εντελώς το προϊόν και δεύτερον: Ένας έμπορος αφήνει τον άλλον να δώσει τα πακέτα για δοκιμή στο φόρουμ (με κάποια έστω και μικρά έξοδα) και περιμένει το αποτέλεσμα. Αν βγει καλή η κριτική, μπαίνει κι αυτός με το προφίλ ενός απλού μέλους, γράφει για το δικό του site παραπέμποντας στο δικό του προϊόν και καρπώνεται και τα έξοδα και το ρίσκου αυτού που διέθεσε τα πακέτα. Αν δε βγει καλή, μπαίνει και γράφει ότι το τάδε είναι καλύτερο κτλ.

Αυτός είναι ο λόγος που απαγορεύτηκαν τα λινκ σε άλλα προϊόντα. Η απλή αναφορά σε παρόμοια προϊόντα δεν έχει μεγάλη διαφορά, το μόνο που διαφέρει είναι ότι δεν δίνεται το link άμεσα.

Στο κάτω κάτω υπάρχουν ανεπίσημα θέματα για το ίδιο αντικείμενο (κι αν δεν υπάρχουν μπορεί να ανοίξει όποιος το επιθυμεί) και να γράψει εκεί και για συγκρίσεις και για ό,τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 13:32 »
Parpen, είναι δύσκολο να κρατηθούν καθαρά τα θέματα που λες. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) δεν αρχίζουν καν με ένα καλό review αλλά με σκόρπιες πληροφορίες. Να σβήσουμε όλα τα προηγούμενα μέχρι να 'ρθει πρώτο το "καλό" μήνυμα θα είναι και άδικο αλλά και θα φέρει σύγχυση γιατί μπορεί να υπάρχουν παραθέσεις από αυτά στη συνέχεια και θα γίνει αλαλούμ.

Μια καλή ιδέα είναι να φτιάξω ένα θέμα με τίτλο "Επιλεγμένα Reviews (ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ) " σε κάθε πίνακα, με παραθέσεις από επιλεγμένα μηνύματα παρουσίασης μελών του φόρουμ εφάμιλλα ή σχεδόν εφάμιλλα των επίσημων reviews και να είναι κι αυτό μόνιμο.

Πατώντας πάνω στην κάθε παράθεση ο αναγνώστης, θα μπορεί να κατευθυνθεί με ένα κλικ στο θέμα από το οποίο προήλθε το μήνυμα και να λάβει μέρος στη συζήτηση αν το επιθυμεί. Το θέμα με τα επιλεγμένα θα είναι κλειδωμένο ώστε να κρατιέται καθαρό.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση για να μην πηγαίνουν χαμένα μερικά καλά reviews μελών του φόρουμ μέσα στο χάος των σχολίων στα θέματα που έχουν αναρτηθεί.


Ναι έστω και έτσι. Το ζήτημα είναι να μην αδικούνται προϊόντα που δεν έχουν περάσει από το "εργαστήριο" του Forum επίσημα, σε σχέση με όσα έχουν περάσει. Ο τρόπος να γίνει αυτό, πιστεύω θα βρεθεί. Όπως το έγραψες ή αν υπάρχει και άλλη πρόταση καλύτερη μπορεί να συζητηθεί.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 13:51 »
Νομίζω ότι είναι καλή πρόταση. Το "επιλεγμένα" πιστεύω ότι παρακινεί τον αναγνώστη.

Αλλά σχετικά με τους τρόπους προώθησης των προϊόντων έχω να πω και το εξής: Τα κορίτσια της Malboro έβγαιναν πριν κάτι χρόνια και μοίραζαν πακέτα στον κόσμο να τα δοκιμάσει. Η εταιρία φαίνεται ότι πίστευε στο προϊόν της ή βρήκε ότι αυτός ο τρόπος προώθησης αποδίδει. Τον τρόπο που μια εταιρία μπορεί να κάνει το προϊόν της γνωστό στον κόσμο τον επιλέγει η ίδια. Αν κάποια εταιρία πιστεύει ότι οι δοκιμές από μέλη του φόρουμ δεν είναι καλός τρόπος προώθησης, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να διαμαρτύρεται στη συνέχεια γιατί το κάνουν άλλες εταιρίες ή να νιώθει ότι το προϊόν της έχει αδικηθεί. Δεν την εμποδίζει κανείς να κάνει το ίδιο. Αλλά όπως είπα, η κίνηση αυτή εμπεριέχει και ένα ρίσκο.


Έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου;

Και για να μην παρανοήσουν μερικοί τα γραφόμενά μου, θυμηθείτε ότι έχω ίσως και 2 χρόνια να κάνω δοκιμή προσωπικά. Δεν το λέω λοιπόν για να πάρω τσάμπα πακέτο.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 14:50 »
Και για να μην παρανοήσουν μερικοί τα γραφόμενά μου, θυμηθείτε ότι έχω ίσως και 2 χρόνια να κάνω δοκιμή προσωπικά. Δεν το λέω λοιπόν για να πάρω τσάμπα πακέτο.
Δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που να αμφιβάλλει την ακεραιότητά σου. Το αντίθετο μάλιστα!


Αν κάποια εταιρία πιστεύει ότι οι δοκιμές από μέλη του φόρουμ δεν είναι καλός τρόπος προώθησης, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να διαμαρτύρεται στη συνέχεια γιατί το κάνουν άλλες εταιρίες ή να νιώθει ότι το προϊόν της έχει αδικηθεί.
Για να μην παρανοηθώ και γώ, δεν αντιπροσωπεύω καμία εταιρία ούτε έχει έρθει σε επαφή μαζί μου καμία εταιρία, ούτε γνωρίζω αν κάποια εταιρία θεωρεί ότι αδικήθηκε. Το κίνητρό μου είναι η αντίληψή μου περί ίσης αντιμετώπισης, η αίσθηση δίκαιου και άδικου αν προτιμάτε. Επίσης η επιθυμία να είναι αυτό το καλύτερο φόρουμ!


Τα κορίτσια της Malboro ...
Έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου;
Έχει ένα κενό: δεν μιλάμε για την τακτική των εταιριών. Μιλάμε για τον τρόπο που την αντιμετωπίζει το φόρουμ: στο παραπάνω παράδειγμα, το αντίστοιχο θα ήταν κάποιος περιπτεράς να παρουσίαζε τα Μάλμπορο στα σημεία που πέφτει το μάτι του πελάτη, επειδή οι κοπέλες είχανε σκάσει μύτη στη γειτονιά. Ο περιπτεράς είτε μάλμπορο είτε κάμελ πουλήσει τα ίδια θα βγάλει, αλλά λέει 'κοίτα, οι άνθρωποι προωθούν το προϊόν στη γειτονιά μας, ας τους τιμήσουμε και μεις με λίγη βοήθεια'.
Στα σουπερμάρκετ τριγυρνάνε ελεγκτές, υπάλληλοι εταιριών που φτιάχνουν προϊόντα (λ.χ. Trident, Ajax) που ελέγχουν την θέση των προϊόντων της εταιρίας τους στα ράφια. Η 'μπροστάντζα' σε κάποιο προϊόν κοστίζει, το κάτω ράφι είναι η παρακατιανή θέση. Γνωστό τρίκ των σουπερμάρκετ είναι να παρουσιάζουν μπροστά-μπροστά κάποια προϊόντα, τα οποία όχι μόνο δεν είναι προσφορές αλλά είναι και ακριβότερα απ' ότι τα αντίστοιχα στους διαδρόμους.
Αυτό το λέω για να δείξω πως η θέση της παρουσίασης ενός προϊόντος έχει σημασία.
Δεν ξέρω αν σε έπεισα σε αυτό, Atmos...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 15:45 »
Δεν ξέρω αν σε έπεισα σε αυτό, Atmos...

 :) Αρκετά νομίζω. Αν και είχα πειστεί αρκετά και πιο πριν.
Νομίζω ότι η λύση που πρότεινα παραπάνω είναι αρκετά καλή για την ώρα.

Κοίτα να δεις, εγώ προσπαθώ να δω τα πράγματα και από τη μεριά του νέου μέλους. Το ότι πολλά νέα μέλη λένε ότι βρίσκουν βοήθεια στο φόρουμ διαβάζοντας και μόνο στην αρχή, χωρίς να ρωτάνε, αυτό πιστεύω οφείλεται σε μεγάλο λόγο στον τρόπο που είναι οργανωμένα κάποια πράγματα. Τα επίσημα review ανήκουν μέσα σε αυτά. Τώρα που θα μπουν και τα επιλεγμένα ανεπίσημα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Όπως έχω ξαναπεί είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και καλόπιστη κριτική που βασίζεται σε επιχειρήματα. Και όπως πάλι έχω ξαναπεί, μπορεί οι προτάσεις να μην υιοθετούνται πλήρως ή ακόμα και καθόλου, αλλά δίνουν αφορμή για παραπέρα σκέψεις και μια ευκαιρία για θεώρηση του θέματος από μια άλλη οπτική γωνία.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 'Καρφιτσωμένα' θέματα με ΕΠΙΣΗΜΑ REVIEW
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 17, 2011, 16:57 »
Αν κάποια εταιρία πιστεύει ότι οι δοκιμές από μέλη του φόρουμ δεν είναι καλός τρόπος προώθησης, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να διαμαρτύρεται στη συνέχεια γιατί το κάνουν άλλες εταιρίες ή να νιώθει ότι το προϊόν της έχει αδικηθεί. Δεν την εμποδίζει κανείς να κάνει το ίδιο.

Ναι..έχει. :)) :))
Η κάθε εταιρία ή κατάστημα, ίσως δεν έχει τη δυνατότητα να μοιράζει δωρεάν πακέτα για δοκιμή, όσο και αν το ήθελε.

Αλλά νομίζω πως λύση βρέθηκε. Απλά κουβέντα κάνουμε. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536443 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12