vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, amdnikos

Twitter

Κλώνοι του Taifun GT III

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 07:57 »
Από γεύση πάντως δε παίζεται...Τώρα που στρώσανε και λίγο τα μέταλλα παίζει και να είναι καλύτερος από τον hurricane.Θέλω να δοκιμασω και με κανένα άλλο βαμβάκι γιατί είμαι ακόμα με ko gen doh,μήπως φταίει αυτό για τα δακρυσματα 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:42 »
... μόλις παρέλαβα το Reducer (τον οποίο αναζητούσα πάρα πολύ καιρό). Στον Taifun GT III
από 3FV δεν εφαρμόζει. Η τρύπα του αέρα είναι μεγαλύτερη και πέφτει, πιάνει πάτο. :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 10:48 »
Κατοχος και γω του tayfun gt iii mini ( αγορασμενος απο Αθηνα ) και υστερα απο αλλαγη 3 λαστιχακιων ( ο-ρινγκς) μετα απο συμβουλη του pugsang, ο ατμος δουλευει απροβληματιστα, με καλο ντουμανι και παρα πολυ καλη γευση.  :)
Προτεινω οποιοδηποτε αλλο βαμβακι εκτος vcc.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 12:47 »
... μόλις παρέλαβα το Reducer (τον οποίο αναζητούσα πάρα πολύ καιρό). Στον Taifun GT III
από 3FV δεν εφαρμόζει. Η τρύπα του αέρα είναι μεγαλύτερη και πέφτει, πιάνει πάτο. :'( :'(
Και γω από 3FVape έχω τον GTIII και έφτιαξα MTL κιτ μόνος μου.

Πήρα από μία κλωνοβάση Kayfun Lite plus το κεντρικό αξονάκι (με την τρύπα του 1,6mm), το έκοψα σε μήκος όσο είναι το μανίσιο reducer, το γυαλοχαρτάρισα, το γυάλισα, το ρετουσάρισα λιγάκι και το έβαλα στην κεντρική τρύπα του GTIII.

Μπήκε τέλεια σχεδόν σφηνωτά.

Χρειάστηκε βέβαια αρκετή δουλίτσα αλλά το εγχείρημα πέτυχε.

Ο ατμοποιητής έγινε ανέλπιστα πολύ καλός στην δεύτερη σε μέγεθος μονή από την μία μεριά τρύπα.

Πλέον δεν με κουράζει η τζούρα του και παράλληλα δεν είναι και πολύ σφιχτή όπως του KL+

Aπό γεύση δεν έχασε καθόλου ίσα ίσα που τη νιώθω καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 14:05 »
Καλησπέρα παίδες.Θελω να πάρω τον taifun gt3 τον μεγάλο αλλά θέλω να έχει το λογότυπο πάνω.Ποιος είναι πιο αξιόπιστος,από πιο μαγαζί(3fvape-fasttech-gearbest); Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 14:09 »
Μόνο αυτός της 3fvape έχει λογότυπα.
Κάτι άλλο, κάποιος που έχει αυτόν της 3fv επειδή τον αντίστοιχο δικό μου τον έδωσα και ξέχασα να κάνω τη μέτρηση, μπορεί να μας πει τη διάμετρο της κεντρικής τρύπας του αέρα για να τον συγκρίνω με της coopervape?

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:32 »
... μόλις παρέλαβα το Reducer (τον οποίο αναζητούσα πάρα πολύ καιρό). Στον Taifun GT III
από 3FV δεν εφαρμόζει. Η τρύπα του αέρα είναι μεγαλύτερη και πέφτει, πιάνει πάτο. :'( :'(

Πάμε και ένα update.

Είμουν από τους πρώτους που τους ήρθε αυτός από 3FV ο "ακριβός" με τα λογότυπα. Θυμάμαι
πως τότε η γεύση μου είχε αρέσει πολύ, αλλά επειδή ένιωθα πως κάτι δεν πάει καλά, με τα
o-rings και όχι μόνο, από τότε μπήκε στο συρτάρι. Επειδή ο Kayfun V5 και η αναζήτηση γεύσης
σε αυτόν με έχει κουράσει, είπα να ξαναπιάσω τον Taifun GT 3...

Λοιπόν, κατ' αρχάς, όλα μα όλα τα o-rings ήταν σε λάθος μέγεθος (σε σχέση πάντα με τον
αυθεντικό). Δεν έχω ξαναδεί πιο λάθος o-rings σε ατμοποιητή, πραγματικά ήταν σαν ο κινέζος
να χε μια σακούλα o-rings χωρίς κατηγοριοποίηση μεγεθών και να 'ρπαζε να βάζε ότιναναι,
αρκεί να μπαίνει... και ας είναι 2 μεγέθη μεγαλύτερο το o-ring. Απόγνωση. Από κει και πέρα,
ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός σε απόδοση, και σε αίσθηση και σε γεύση, και αυτό που μου
προκάλεσε ιδιαίτερη έκπληξη είναι πως μπορώ να τον ατμίσω από 1+1 τρύπα μέχρι όλες+όλες
ανοιχτές. Πχ σε KV5 ή Hurricane 1-2 τρύπα δεν μπορώ να ατμίσω με τίποτα, δεν μου αρέσει
καθόλου η τζούρα. Σε GT 3 comple. Ειδικά σε 1+1 μειώνεται πολύ και ο θόρυβος τζούρας.
Σε 2+2 demi, άμα τραβάς ήρεμα μπορείς να μην έχεις πολύ θόρυβο. Από 3+3 και πάνω ε εκεί
δεν τον γλιτώνεις το θόρυβo. Τέλος, το deck δεν υπάρχει, από τα πιο εύκολα. Το αγάπησα.

Το θέμα είναι, έχω και εγώ το πρόβλημα πως όταν γυρνάω το καπάκι για να γεμίσω, γυρνάει
και η καμπάνα. Το πάνω μέρος του tank το έσφιξα καλά με εργαλείο, δεν λύθηκε το πρόβλημα.
Άλλαξα o-rings στο λαιμό της καμπάνας, τίποτα. Δοκίμασα με 1 o-ring 1mm μικρότερο στο πάνω
μέρος, άμα έβγαζα το driptip γύρναγε η καμπάνα κανονικά, ΑΛΛΑ άμα τον τοποθετούσα ανάποδα
με υγρό στο tank, πχ για να αλλάξω στήσιμο, χύνονταν τα υγρά από το driptip και με αρκετή
ταχύτητα μάλιστα. Άλλο που παίζει να έμπαζε και αέρα, γιατί μετά από γέμισμα με κλειστή καμπάνα
μου 'φτυσε μπόλικο υγρό μετά. Οπότε τελικά λύση δεν βρήκα. Άμα έχετε να προτείνεται τίποτα
άλλο ευπρόσδεκτο ή κάποιον άλλο κλώνο που να μην έχει αυτό το θέμα. Πάντως DIY μαστορέματα,
τρίψιμο του λαιμού της καμπάνας ή ο,τιδήποτε παρόμοιο, δεν αποτελεί λύση για μένα. Πραγματικά
κρίμα ένας τόσο καλός ατμοποιητής να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα (για αναπλήρωση από κάτω ούτε
καν λόγος).


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:35 »
Νομίζω το έχει ξαναγράψει ο Πάρης-truckman. Καλό σφίξιμο με λαβίδα στο τοπ καπ του τανκ (αυτό που συγκρατεί την καμπάνα) και πάντα λίπανση στα ορινγκ καθε φορά που λύνουμε για πλύσιμο. Επόμενη εναλλακτική το τανκ από steamtuners. Ξερω οτι έιναι ακριβό αλλά είναι ΤΟ upgrade

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:41 »
...το 'κανα αυτό -το γράφω κι όλας- αλλά τίποτα. :( (ίσως κάποιος άλλος να το 'κανε καλύτερα από μένα,
πάντως στην περίπτωσή μου δεν δούλεψε). Όσο για το τανκ από steamtuners, πέρα από την τιμή που είναι
άουτς (αλλά παλεύσιμη), προσωπικά τα "φοβάμαι" τα προϊόντα τους...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 13:13 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:45 »
Επειδή είχα κι εγώ προβλήματα με διαρροές, με εισροή αέρα κατά το γέμισμα και όλα τα συναφή που αναφέρει ο φίλος FML, σε σημείο να θέλω να τον παρατήσω, του έδωσα μία τελευταία ευκαιρία αγοράζοντας γνήσια oring. Τέλος, αυτό ήταν, δε κάνει κιχ, αφήστε που άλλαξε συμπεριφορά η όλη λειτουργία του. Όλη η ιστορία σε αυτόν είναι τα λαστιχάκια. Αν είναι σωστά δουλεύει σωστά, αν δεν είναι.. χαιρετίσματα!!! 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:49 »
Ωπα τώρα κατάλαβα που έχεις πρόβλημα. Το ζήτημα είναι το ορινγκ στο καπάκι αναπλήρωσης. Εκτός από τα οριτζιναλ που δουλευουν κανονικά χωρις πρόβλημα κάνουν και τα κόκκινα από Le Zephyr ή Τηλέμαχο κλώνο

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 10:57 »
Μάκη και τα υπόλοιπα λαστιχάκια είναι επιεικώς για το φ@#&#, τα έχεις δει. Μπορεί να βάζει και από το κάτω του deck ή από τα μικρά της καμπάνας ή κι εγώ δε ξέρω από που. Εγώ πραγματικά είχα χάσει τη μπάλα με αυτή την ιστορία γιατί δοκίμαζα διάφορα και δεν τον έπιανε τίποτα. Με τα γνήσια όλα δουλεύουν σφιχτά, η δε καμπάνα που πήγαινε πέρα δώθε σαν χάρβαλη, έχει γίνει σταθερότατη. Ήθελα να ξερα, τοοοοσο ακριβά θα βγουν στους Κινέζους λίγο πιο ποιοτικά oringάκια?

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 11:37 »
 Όσο για το τανκ από steamtuners, πέρα από την τιμή που είναι
άουτς (αλλά παλεύσιμη), προσωπικά τα "φοβάμαι" τα προϊόντα τους...
εγω απο την αλλη σε kayfun lite plus ,kayfun v4 ,hurricane v1.3 που εχω αγορασει προιοντα τους δεν εχω θεμα .
αμεσα θα αγορασω και το nano kit του gt3 αλλα ο pugsang που το εχει λεει τα καλυτερα 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 13:40 »
Επειδή είχα κι εγώ προβλήματα με διαρροές, με εισροή αέρα κατά το γέμισμα και όλα τα συναφή που αναφέρει ο φίλος FML, σε σημείο να θέλω να τον παρατήσω, του έδωσα μία τελευταία ευκαιρία αγοράζοντας γνήσια oring. Τέλος, αυτό ήταν, δε κάνει κιχ, αφήστε που άλλαξε συμπεριφορά η όλη λειτουργία του. Όλη η ιστορία σε αυτόν είναι τα λαστιχάκια. Αν είναι σωστά δουλεύει σωστά, αν δεν είναι.. χαιρετίσματα!!!

Τα o-rings τα αντικατέστησα όλα με σωστά μεγέθη, πέρα από αυτό που είναι στη βάση εσωτερικά το μικρό γύρω από τον πόλο.
Στο εσωτερικό πάνω μέρος του tank έβαλα το σωστό μέγεθος αλλά δεν μπορούσα να το εφαρμόσω στο μεταλικό μέρος στο
μικρό αυλάκι, οπότε απλά το άφησα πάνω από το γιάλινο τανκ υγραμένο και βίδωσα αρκετά σφιχτά το μεταλικό μέρος από πάνω.

Το θέμα είναι, αν χτυπήσω και 'γω το set με τα αυθεντικά τα o-rings λες να μου λυθεί το θέμα με το καπάκι που γυρίζει τη καμπάνα;
Τον ίδιο κλώνο έχουμε; (3FV με full λογότυπα, τον πιο ακριβό; )


εγω απο την αλλη σε kayfun lite plus ,kayfun v4 ,hurricane v1.3 που εχω αγορασει προιοντα τους δεν εχω θεμα .
αμεσα θα αγορασω και το nano kit του gt3 αλλα ο pugsang που το εχει λεει τα καλυτερα


Δεν ξέρω... κάποια post έμπειρων χρηστών που έχουν μπόλικους αυθεντικούς premium ατμοποιητές
και έχουν σταματήσει να ασχολούνται με steamtuners με "τρομάζουν".

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Taifun GT III
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 13:50 »
Είδα ότι δεν είναι τόσο το θέμα σε αυτόν να βάλουμε τα σωστά μεγέθη όσο το να είναι από το σωστό υλικό ( εννοείται βέβαια ότι πρέπει να είναι και στα σωστά μεγέθη). Είχα δοκιμάσει κι εγώ πολλά και σε σωστές διαστάσεις άλλα ΔΕΝ!! Θα δεις ότι με τα γνήσια θα σφίξει όλος ο gt3. Εγώ όπως έγραψα πριν, τον 3fv τον έδωσα και κράτησα τον coppervape. Απλά με τα γνήσια θέλει τέρμα σφίξιμο το πιατάκι που σφίγγει το τζάμι και καλή λίπανση το πάνω μικρό oring (επειδή πάει αρκετά σφιχτά- και γι αυτό βέβαια δε χάνει ;) )για να μην γυρίζει η καμπάνα. Πιστεύω ότι μετά από αυτό θα τον ευχαριστηθείς :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 59 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro