vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 8 χρήστες
giorgos1999, dkostas, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ συμφωνώ με τον big. Να προσθέσω δε ότι είμαστε οι περισσότεροι και παρτακηδες, φέρνοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου. Εγώ πλέον ατμιζω σκέτη βάση, από μοντακια είμαι κομπλέ οπότε ποιος σύλλογος και ποια αμστελ κλπ. Βεβαίως έχω τα δικά μου προσωπικά, οικογενειακά υπαρξιακά καθώς και τα υπόλοιπα σοβαρά προβλήματα που έχουμε ως χώρα που σιγά να κάτσω να ασχοληθώ με τόσο δευτερεύουσες ανάγκες. Συγνώμη αλλά εκφράζω αποκλειστικά τον εαυτό μου και οφείλω να είμαι ειλικρινής στην κοινότητα των ατμιστων στην μορφή που εκφράζεται στο φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι ακριβως ειναι η κατασταση οπως την περιγραφει ο καλος μας γιατρος. Δυστυχως αρκει να επισκεφτει κανεις τα σχετικα νηματα του φορουμ για να δει τη νοοτροπια που κυριαρχει. Οχι βεβαια οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικη και για ολους τους υπολοιπους τομεις της καθημερινοτητας μας. Ενα υπερτροφικο Εγω που αρνειται πεισματικα να συν- (-εννοηθει, -φωνησει, -βιβαστει, -μετεχει, -εργαστει, κτλ.) . Δε γνωριζω αν ποτε καταφερουμε να συλλογιστουμε, σιγουρα ομως το τρενο του μελλοντος που για μια ακομη φορα το διαμορφωνουν αλλοι για μας, το χασαμε. Γνωριζω ομως οτι πρεπει να επισημαινουμε διαρκως τις αρνητικες συνεπειες της συμπεριφορας μας, οσοι απο εμας τουλαχιστον αρνουμαστε να καταπιουμε την πραγματικοτητα. Συγχαρητηρια γιατρε για την ξεκαθαρη θεση σου πανω στο ζητημα (περαν των ευχαριστω για πολλα αλλα).

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Θυμάμαι πριν 5 περίπου χρόνια όταν ξεκίνησα το άτμισμα κάναμε σχεδόν κάθε εβδομάδα συνάντηση και μαζευόμασταν  
20-30 και 40 άτομα.
Σιγά σιγά όμως οι συναντήσεις αυτές άρχισαν να αραιώνουν (ίσως έπαιξε ρόλο και ο διαχωρισμός των ατμιστών τότε).

Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια τον γιατρό (τον οποίο να συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου) που έψαχνε 10-20 άτομα για κάποιες απλές
έρευνες  που έκανε για το η.τ. και ελάχιστοι δήλωναν συμμετοχή.

Τώρα μπορεί να γίνει καμιά συνάντηση μία φορά το μήνα και μήνα και βάλε με πολύ μικρή συμμετοχή ή μπορεί να ακυρωθεί
κιόλας γιατί δεν υπάρχουν συμμετοχές.

Ατμιστές σίγουρα υπάρχουν  πολλοί τώρα αλλά κατά τη γνώμη μου ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του ή τα προβλήματά του,
τα οποία δυστυχώς και με την υπάρχουσα κατάσταση έχουμε όλοι και δεν βλέπω ενδιαφέρον για μία τέτοια κίνηση..

Προσωπικά σαν μία αρχή θα πρότεινα ύστερα από συννενόηση (αν γίνεται και υπάρχει ενδιαφέρον) παλαιών ατμιστών καθώς 
και νεώτερων από τους οποίους υπάρχει ζήλος να γίνει μία συνάντηση για αυτό το θέμα και να συζητηθούν οι λεπτομέρειες

Εάν και αυτή η συνάντηση αποτύχει τότε είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει το έδαφος για τη δημιουργία ενός τέτοιου συλλόγου
αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ πολλά συγχαρητήρια για ότι προσφέρεις στην ατμιστική κοινοτητα.
Σύλλογο στην Ελλάδα αυτή την εποχή το βλέπω δύκολο.Αν και θα έπρεπε να έχει γίνει από παλιά δόθηκε η ευκαιρία να γίνει με τον νέο νόμο που θα βγεί αλλα και πάλι τίποτα.Ψήφισμα κάναμε δεν έχουμε πιάσει ακόμη το νούμερο των 6000 υπογραφών.Εχουμε Έλληνες κατασκευαστές καταξιωμένουνς και στην Ελλάδα αλλα και έξω αλλα τίποτα ούτε κουβέντα.Ο σύλλογος των εμπόρων θέλει να κοπούν οι αγορές απ`έξω.Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα βρε παιδιά αυτό είμαστε.Είμαι νέος στο άτμισμα μόλις 6 μηνών και βλέπω ότι βλέπω και στην κοινωνία.Λίγοι να βοηθούν πολλούς να κάθονται στον καναπέ.Μέσα σ`αυτούς και εγώ αλλα εδώ είδα βελτίωση στην υγεία μου και θα πολεμήσω όσο μπορώ!!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Με τη σειρα μου να πω για πολλοστη φορα ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στο γιατρο.
Απο εκει κ περα με εχει καλυψει ο παππους. τα ειπε ολα... Καποτε για πλακα μαζευοντουσαν για καφε 30 ατομα κ συζηταγαμε γυρω απο το ηλεκτρονικο, κ οχι μονο..
τωρα δυστυχως σε μια χωρα που βουλιαζει, κ σε ενα φορουμ οπου με το παραμικρο μπορεις να παρεξηγηθεις, κυριαρχει το συνδρομο του Ελληνα... παγκοσμιως γνωστο, να μη συμφωνουμε ποτε σε τιποτα...
τεσπα... οποιαδηποτε πρωτοβουλια θα τη στηριξω, χωρις πολλα λογια.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Η χώρα βούλιαξε κι εμείς έχουμε κι άλλα κουσούρια:
Το αρχαιότερο επάγγελμα το ξέρετε - το αρχαιότερο σπορ όμως;
Είναι η ανάλυση των παγκόσμιων προβλημάτων με τη βοήθεια του ποτού - καπνού - ατμού (δεν θέλω "ου")

Ο Κολοκοτρώνης φταίει, που δεν μας ένωσε,
ο Καποδίστριας που έφερε την πατάτα και έβαλε να τη φυλάνε  :-*
ο Τρικούπης που μας επτώχευσε
ο Ρεχάγκελ, που μας καλόμαθε.
(αυτό είναι το νεώτερο σπορ - να αμπελο/ατμοφιλοσοφούμε για το τι έφταιξε)

Τι εικάζει ο πεζογράφος;
Ότι ο γιατρός, που προφανώς δεν έχει τη χρονική πολυτέλεια να διαβάζει τα πάντα στο φόρουμ, άρα ίσως να μην γνωρίζει ότι έγιναν κιόλας κάποιες συζητήσεις, είχε την προσδοκία, στο τέλος της πρώτης σελίδας αυτού του θέματος, να διαβάσει ότι έγινε ο Σύλλογος, η ηγεσία του είναι οι πιτζιτάδες και αποτελείται από τους βιτζιδείνες.
Φεύγω, πάω να αγοράσω ένα χωράφι (με μπιτκόινς)  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 00:16 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Στην χώρα του να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ή του καλά κάνουν και κόβουν το μισθό του διπλανού αλλά φωνάζω και ωρύομαι όταν κόβουν τον δικό μου  ή κοίτα μωρέ τους φοροφυγάδες αλλά εγώ δεν κόβω ποτέ αποδείξεις, ΔΕΝ γίνεται να υπάρξει σύλλογος ατμιστών.
Πονούν οι αλήθειες είναι  αλήθεια. Όταν αποκτήσουμε συλλογική συνείδηση ως λαός θα  γίνει και αυτός.
Τι τον περάσαμε τον σύλλογο ατμιστών τον πολιτιστικό σύλλογο της Πέρα Κάτω Ραχούλας που προσδίδει και ένα κύρος βρε αδερφέ; Με ποιον δήμαρχο ρε σεις και ποιο νομάρχη θα πάει ο πρόεδρος των ατμιστών να μιλήσει και τι να τους πει; Θέλω φθηνά υγρά αναπλήρωσης; Που είναι σε όλο αυτό οι χοροί, τα πανηγύρια και οι λοιπές φιέστες να νοιώσουν και οι ατμιστές ότι κάποιοι είναι;
Πονάνε οι αλήθειες, αλλά αλήθεια είναι ότι ο πόνος φεύγει γρήγορα, αρκεί να κάτσεις λίγο καναπέ.

Αποσυνδεδεμένος Georgekvts

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ δυσάρεστα όλα αυτά. Μέσα σε όλα τα υπόλοιπα δυσάρεστα που μας συμβαίνουν. Δεν ξέρω πλέον τι μπορεί να αλλάξει. Τι μπορούμε να αλλάξουμε... Κρίμα.
Ο γιατρός τουλάχιστον, εκτός του ότι μας ενημερώνει και μας βγάζει ασπροπρόσωπους, προσπαθεί να μας αφυπνίσει κιόλας.  Λίγο διάθεση και συλλογικότητα χρειάζεται.  Ας το πρσπαθησουμε όλοι. Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά κε Φαρσαλινέ...

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Βλέπω ότι από όλα όσα έγραψε ο γιατρός, τα σχόλια επικεντρώνονται σ' αυτό:
Το εντυπωσιακό, και σχετικό με τον τίτλο του θέματος, ήταν η παρουσία οργανωμένων συλλόγων ατμιστών από την Ευρώπη.

Δικαιολογημένα ενδεχομένως και ίσως αυτό να είναι το επίκεντρο του νήματος. Επειδή όμως ο γιατρός γράφει κι άλλα πολλά ακόμη, αναρωτιέμαι, οι Έλληνες επιστήμονες (π.χ. γιατροί) πού ήταν? Οι ελληνικές εταιρίες πού ήταν? Οι  Έλληνες δημοσιογράφοι πού ήταν? Μόνο ο κ.Φαρσαλινός ήταν εκεί και του αξίζουν συγχαρητήρια για άλλη μια φορά. :thumpup:
Όμως ποιος γνώριζε γι' αυτό το συνέδριο? Αν και παρακολουθώ συστηματικά το φόρουμ, ομολογώ ότι δεν υπέπεσε τίποτα σχετικό στην αντίληψή μου. :dontknow:

Οι Έλληνες ατμιστές που βρίσκονται? Φυσικά πουθενά. Εξαιρετικά λυπηρό...

Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτό, εξαιρετικά λυπηρή η απουσία των Ελλήνων ατμιστών. Όχι όμως μόνο των απλών χρηστών η.τ. μέσω κάποιου συλλόγου, αλλά και των κατασκευαστών και των εμπόρων και των επιστημόνων και των δημοσιογράφων γιατί υπήρχαν και τέτοιοι από άλλες χώρες και όχι μόνο σύλλογοι οργανωμένων ατμιστών. Είναι προφανές για μένα, ότι παρά την από 8ετίας εμφάνιση της ελληνικής ατμιστικής κοινότητας, ακόμη αυτή δεν έχει αποκτήσει συλλογική ταυτότητα και ως εκ τούτου, σε επίπεδο συνείδησης άρα και οργάνωσης, μάλλον βρίσκεται σε βρεφικό στάδιο.
Μακάρι οι τρέχουσες εξελίξεις να πυροδοτήσουν κάποιες διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Σιγά μη μας νοιαζει Ο αγώνας εμάς.....

έδω έχουμε να λύσουμε σοβαρότερα θεματα, να σφαχτουμε μεταξύ μας για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ,να φάμε το συνάνθρωπο μας Γιατι πουλάει ακριβά και δε μπορούμε να έχουμε την επόμενη μέρα 100 συσκευές,να κλαψουριζουμε για τις νομοθεσίες πίσω απο ένα πληκτρολόγιο στριβοντας ντουμανιαρικη αντίσταση πολλά να... που αν τα μέτρηση κάποιος κόβει και το ατμισμα.

Με λιγα λογια ως ατμιστες βλέπουμε το δένδρο και χανουμε το βουνο

Και η τραγική ειρωνεία?μπράβο στο γιατρό μέσα απο το φόρουμ για να δειξουμε τι?
Ο γιατρός τα μπράβο τα παίρνει live απο το χειροκρότημα των ξένων εκει που θριαμβεύει....εμεις ας κάτσουμε στα αυγά μας με τη νοοτροπία που έχουμε αν δε μπορούμε να τον ακολουθήσουμε...
Τον Ολυμπιακό όμως  με ένα μοντακι στο χέρι τον ακολουθούν πολλοι

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω με ολους σας!

Απο την αλλη βεβαια, ενας συλλογος θελει λεφτα για να λειτουργησει και στην κατασταση που βρισκεται η Ελλαδα ποιος εχει λεφτα να διαθεσει για αυτον τον σκοπο;

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Κάντε ένα βήμα πισω ρε παιδια.. δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να εκφράσει  αρνητική θέση ο κάθε Ελληνάρας για το ποσο Ελληναρες είμαστε ολοι ...

Ένας οποιασδήποτε σύλλογος για να δημιουργηθεί πρέπει, κατά την γνώμη μου, να υπάρχει μεταξύ των μελών του, κοινή ιστορία ή γεωγραφική τοποθέτηση, ή κοινή πραγματικότητα και τριβή. Έτσι δημιουργήθηκε ο σύλλογος της κάτω ραχούλας και των πάνω ευζώνων , έτσι και των διπλα γαύρων και των παραδίπλα χορευτών αντίστοιχα.  

Παραγνωρίζοντας ακόμη και τις όποιες κινητοποιήσεις έχουν γίνει όταν κάποιος, ακόμη και από εδώ μέσα μπαίνει μπροστάρης, με λύπη πραγματικά βλέπω και ακούω αξιολογα μελη... απλα να γκρινιάζουν. Δεν ξερω κανέναν σύλλογο που να έγινε ιντερνετικα και μόνο. (ο μονος ίσως τρόπος θα ήταν να ελεγε ο Atmos ότι το φόρουμ φτιάχνει έναν). Η δημιουργία συλλόγου θέλει κοινή πραγματικότητα και συνάντηση των ανθρώπων με τα κοινα ενδιαφέροντα .

Αυτήν την στιγμή στην Ελληνική πραγματικότητα υπάρχουν δυο φόρουμ και καμιά δεκαριά φατσοομαδες με ανθρώπους που στην πλειοψηφία τους πραγματικά ενδιαφέρονται για τα δρώμενα. Ο λογος που δεν εχει γίνει ακόμη κατι είναι η ελάχιστη προσωπική επαφή και η έλλειψη μιας ηγετικής φιγούρας κοινα αποδεκτής .
Έχουμε κανει καμιά δεκαριά συναντήσεις στα Νότια και μια στα Βορινά προάστια... Αξιόλογοι συνατμιστες κάθε ηλικίας,  με σοβαρές απόψεις και θέσεις. Εκεί ήμασταν καμιά δεκαπενταριά το μέγιστο μαζεμένοι και με ανοικτά αυτια , οι αλλοι που γκρινιάζετε για καναπέδες που είσαστε ?

Και για να μην γκρινιάζω μονο και εγω θα πρότεινα πολύ σοβαρά να διοργανώσει η διαχείριση του φόρουμ μας μια συνάντηση με ανοικτή ατζέντα. Κάπου μπορεί να οδηγήσει....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 03:28 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Αν δείχνεις με το δακτυλο εμένα βρίσκομαι στη Γαλλία,αν γίνει κάτι κατα δω και έιναι ο γιατρός , να έισαι σιγουρος ότι θα βρίσκομαι και εγω

Γιατρέ μη πας σε κάνα συνέδριο αύριο, για 2 μέρες θα έιμαι Ελλάδα ακομα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 03:14 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Όχι ρε Απόστολε, δεν ήταν ο σκοπος μου να δείξω με το δάχτυλο κανέναν συγκεκριμένα...

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Ένα δίκιο @chzamp το έχεις όσο αφορά την κοινή διαδρομή και γνωριμία των μελών του συλλόγου της Πέρα Κάτω Ραχούλας, όσο και σε αυτό που αναφέρεις ότι μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί ένας μπροστάρης, δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε ότι γενικά αρχίζουμε να ενδιαφερόμαστε για αυτά που συμβαίνουν γύρω μας μόνο όταν βάλουν το χέρι στη δική μας τσέπη. Προσωπικά δεν παίρνω τίποτα προσωπικά από όσα γράφονται, τις απόψεις μας καταθέτουμε για χάρη της συζήτησης. Όταν θα κάνετε νέα συνάντηση θα σηκωθώ από τον καναπέ μου και θα έρθω, τις προηγούμενες δεν  τις γνώριζα  δεν ήμουν καν μέλος του φόρουμ. Πάντως είναι θλιβερό ότι ενώ εδώ και ένα μήνα γίνεται ένα ψήφισμα διαμαρτυρίας για τη νέα νομοθεσία που  έρχεται, να έχουν συγκεντρωθεί κάτι λιγότερο από 6000 ψήφους, ίσως τελικά αυτό και μόνο να δείχνει τη δύναμη μας.  Επιπλέον είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μόλις δημιουργηθεί ο πρώτος σύλλογος θα ακολουθήσουν άλλοι εκατό, ένας από αυτούς και στην Πέρα Κάτω Ραχούλα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12