vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, costasibiza84, FaniFox, akis91, geotron, Ηρακλης

Twitter

Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 14, 2016, 21:59 »
Το reddit είναι μια τεράστια απροσωπη κοινότητα με κάθε καρυδιάς καρύδι, που οι χρήστες με downvotes βοηθάνε στην αυτοεκκαθάριση. Κάνε μια σύγκριση καλυτερα με ελληνικά φόρα του ίδιου βεληνεκούς (myphone, insomnia, adslgr) και θα δεις οτι δεν έχουν υιοθετήσει τέτοια συστήματα αρνητικών ψήφων.
Το reddit περιλαμβάνει χιλιάδες μικροκοινότητες (πολλές σαφώς μικρότερες από την δική μας) όπου το σύστημα αρνητικής ψήφου λειτουργεί εξίσου "καλά". Δεν είναι θέμα σύγκρισης, μακάρι το isnomnia, το adslgr και άλλοι χώροι να είχαν αρνητική ψήφο -κατά την γνώμη μου. Ο λόγος που δεν γίνεται είναι (νομίζω) η ελληνική απαίτηση του να σου λένε όλοι πάντα μπράβο.

Προσωπικά είμαι πρόθυμος να αντιμετωπίσω το να μεταχειριστεί κάποιος αρνητική ψήφο εις βάρος μου.
Το να έχεις και κάποια αρνητικά σημαδάκια από έναν κακόβουλο άγνωστο κάτω από ένα κείμενο που γράφεις ανώνυμα σε μια κοινότητα στο ίντερνετ δεν είναι ευχάριστο αλλά δεν είναι και τραγικό.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 14, 2016, 22:13 »
Μιχάλη... :D

το ότι θα ήσουν εσύ το πρώτο τρολάρισμα δεν το περίμενα...

Το πάτησα κιόλας... :sfyrigma: :cigar:

Ήταν όντως δοκιμαστικό. Να μερικά συμπεράσματα:
Κάποιος :sfyrigma: πάτησε πολλά κουμπιά στο ποστ μου.
Κάποιος :sfyrigma: το θεώρησε χρήσιμο. Μάλλον γιατί του έκανα διαφήμιση.
Τώρα που οι σκέψεις ομογενοποιούνται, ίσως όλα τα κουμπάκια μπορούν τα μπουν σε 4 κλάσεις:
 :thumpup: καλό, θα βοηθήσει κάποιους / αρκετούς / πάρα πολλούς
 :laugh1: νότα δροσιάς, χαμογέλασα/πλάνταξα στο γέλιο
 :thumpdown: εντελώς άχρηστο και άσχετο
 :angry_orange: σκόπιμο/κακόβουλο

Η αλήθεια είναι ότι με πιάνω να χαζεύω τα αποτελέσματα του κάθε ποστ, τα π΄ς και τα γιατί και ίσως αυτό (εκτός του ότι είναι χρονοβόρο) θέλει και ειδικό "πρωινάδικο" νήμα.

Όμως...

Προσωπικά, να πω ένα μπράβο στον άνθρωπο που ασχολήθηκε. Την αλλαγή τη βρίσκω πολύ πιο ευγενική και ασφαλώς δεν μπαίνω στη διαδικασία να την αναλύσω γιατί ποτέ δεν βάζω αρνητική ψήφο.   :D
:respect: :respect: :respect:
Το τρις respect είναι τελικά σήμα κατατεθέν του φόρουμ και αξίζει όσο χίλια κουμπάκια, ΑΡΚΕΙ να μπαίνει με καλή πρόθεση.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 14, 2016, 22:58 »
Νέο σύστημα "αξιολόγησης" μηνυμάτων;;
Sorry...  :thumpdown:

Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι:
α) Για να μην μακρυγορώ (που θα μακρυγορήσω βέβαια, αλλά λέμε τώρα...  :)) ) συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη. Και με πολλές ακόμα που είναι στο ίδιο πνεύμα. Τα εικονίδια είναι πάρα πάρα πάρα πάρα πολλά. Δεν υπάρχει κανένα νόημα για τόσα εικονίδια και δημιουργούν ένα κάρο "θέματα" (έχουν αναφερθεί ήδη, και θα αναφερθούν κι άλλα). Ακόμα και το Facebook έκανε 10 χρόνια για να προσθέσει κι άλλα "reactions" και το έκανε μετά από πολύ σκέψη, πολύ ανάλυση και πολύ διαβούλευση. Και πάλι, τα δικά του reactions είναι μόνο 6. Τυχαίο;

β) Ξανά με παράδειγμα το Facebook, υπήρξε ολόκληρη διαβούλευση, πακτωλός αντικρουόμενων απόψεων, ακόμα και άρθρα σε έγκυρα sites και κοινότητες, σχετικά με το περιβόητο "Dislike". Το οποίο τελικά απορίφθηκε και δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Για τον απλούστατο λόγο του ότι οι αρνητικές "παρενέργειές" του θα ήταν πολύ περισσότερες από τις θετικές. Πιστεύω πως το ίδιο ισχύει κι εδώ.

γ) Στο θέμα μας πάλι: Πιστεύω πως όπως ένα σκέτο Bravo είναι το ένα άκρο, έτσι και τα 19 (!!!) συνολικά reactions είναι το άλλο άκρο. Πάντα υπάρχει και η μέση οδός και συνήθως είναι η καλύτερη. 
Πέντε ή έξι συνολικά reactions θα ήταν υπεραρκετά:
1) Συμφωνώ ή Μου αρέσει
2) Χρήσιμο ή Ευχαριστώ
3) Δυσνόητο ή Χμμμ... (προβληματισμός)
4) Γέλιο
5) Διαφωνώ ή Δεν μου αρέσει
6) Off-topic
Τα υπόλοιπα είτε υπερκαλύπτονται από άλλα, είτε είναι ακατανόητα (π.χ. πού ακριβώς χρησιμεύει το "Περισσότερες πληροφορίες" ως reaction;;;), είτε θα εξελιχθούν σε εμπρηστικά, πράγμα που προσπαθούμε να αποφύγουμε αν δεν απατώμαι... Όποιος ΔΕΝ καλύπτεται από ένα από αυτά, γράφει ένα μήνυμα με την άποψή του (όπως συμβαίνει ήδη) και καθαρίσαμε. Ακόμα και το #6 που προτείνω (Off-topic) υπερβολή μου φαίνεται. Είναι έτσι κι αλλιώς δουλειά των συντονιστών να το κρίνουν/διορθώσουν αυτό.

δ) Τα προβλήματα στην εμφάνιση και στην χρηστικότητα του φόρουμ είναι αρκετά και θα γίνουν περισσότερα. Ως graphic designer με μεγάλη εμπειρία στο UI/UX (User Interface & User Experience) επιτρέψτε μου να σας πως η συγκεκριμένη "μπάρα reactions" είναι λάθος από πολλές απόψεις:
1) Είναι τεράστια! Όχι μεγάλη, ΤΕΡΑΣΤΙΑ...
2) Στις φορητές συσκευές (τηλέφωνα - tablets) αλλά και σε υπολογιστές με μικρές οθόνες φαίνεται χάλια και είναι δυσλειτουργική...
3) Παρά την ημι-διαφάνειά της απασχολεί υπερβολικά πολύ το μάτι...
4) Η επανάληψη της τόσες φορές μέσα σε μια σελίδα είναι από κουραστική έως εκνευριστική...
5) Έχει κι ένα καλό βέβαια: είναι στο κάτω μέρος του μηνύματος...
Δεν ξέρω κατά πόσο η πλατφόρμα το επιτρέπει, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει ένα (1) εικονίδιο, και με mouse-over να "ξεδιπλώνεται" η όποια μπάρα και ο χρήστης να επιλέγει ανάμεσα στις προεπιλογές το reaction που θέλει. Αντίστοιχα στα κινητά/tablets αυτό θα γίνεται με κλικ αντί για mouse-over.

Μπορώ να γράψω πάρα πολλά ακόμα, αλλά νομίζω πως... you get the point  ;)
Άσε που άμα βγει πολύ μεγάλο το σεντόνι δεν θα μου βάλει Bravo ο μικρός Τσιπ
και πως θα ζήσω εγώ μετά...;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:12 »
Εγώ νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το έξτρα κλικ που χρειάζεται σε κάθε post για να φανεί ποιος πάτησε τι.
Και ναι, έχει σημασία ποιος πατάει αυτό το +1 ή το μπράβο ή το οτιδήποτε.
Σιγά ένα κλικ θα πει κάποιος τώρα, αλλά ένα κλικ εδώ, ένα κλικ εκεί, έχουμε και δουλειές να κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:41 »
[...] Ξανά με παράδειγμα το Facebook, υπήρξε ολόκληρη διαβούλευση, πακτωλός αντικρουόμενων απόψεων, ακόμα και άρθρα σε έγκυρα sites και κοινότητες, σχετικά με το περιβόητο "Dislike". Το οποίο τελικά απορίφθηκε και δεν υλοποιήθηκε ποτέ. [...]

Με τον Ζούκερμπεργκ τα λέγαμε χτες και συμφωνήσαμε, μιας κι αυτός δεν τόλμησε, να το βάλουμε εδώ, κι αν πάει καλά, θα το υιοθετήσει κι αυτός.  :tongue_smilie:

Εγώ νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το έξτρα κλικ που χρειάζεται σε κάθε post για να φανεί ποιος πάτησε τι.

Γι' αυτό είναι έξτρα. Για να μην το κάνεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:48 »
Εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το rates που βγάζει δίπλα απο κάθε μέλος που έχει πάτησει π.χ Μου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:52 »
Είναι ο αριθμός των ανθρώπων που μπήκαν στη διαδικασία να επιλέξουν ένα από τα διακόσια εμμότικονς στο παρόν ποστ. :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:52 »
Εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το rates που βγάζει δίπλα απο κάθε μέλος που έχει πάτησει π.χ Μου αρέσει...
Αν δεις το πρώτο μήνυμα του topic, τα εξηγεί όλα. :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 14, 2016, 23:56 »
Γι' αυτό είναι έξτρα. Για να μην το κάνεις! ;)

Αν μου δώσει +1 ο valsam θέλω να το ξέρω, γιατί κάτι θα έχω κάνει λάθος.

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:02 »
για μενα δεν χρειαζεται τιποτα αλλο εκτος το συμφωνω μου αρεσει και το γελαστο ανθρωπακι
αν ειναι καποιος αρνητικος πρεπει να πει γιατι ειναι.
εγω εχω πει σε κανα δυο σε αυτο το νημα οτι διαφωνω
δεν καθησα να πω το γιατι, εκφραστηκα με το ανθρωπακι
αυτο δε λεει κατι, πρεπει να πω γιατι διαφωνω.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:13 »
Για μένα μακάρι να το πεις.
Αλλά γιατί "πρέπει"; Δεν μπορεί ούτε θέλει ο καθένας να γράφει σαράντα απαντήσεις την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:17 »
γιατι αρκετα η αρνητικοτητα μας εχει καταπνιξει
και δη η χαζη χωρις επιχειρηματα αρνητικοτητα
προτιμω να εκφραζω απλετα (σορι λαθος απεριοριστα ηθελα να πω) τη θετικοτητα μου
και μην συγκρινετε το φεις μπουκ με αυτην την κοινοτητα.
το φεις και το ριντιτ ειναι χαοτικες
εδω ειμαστε μια παρεα, καλο ειναι λοιπον, να μην μοιραζουμε αριστερα και δεξια
αρνητικες ψηφους
για θετικες ναι
για αρνητικες, πες την αποψη σου και τοποθετησου
γνωμη μου παντα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 00:24 από spitha »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:34 »
Εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το rates που βγάζει δίπλα απο κάθε μέλος που έχει πάτησει π.χ Μου αρέσει...

Οι ψήφοι που δέχτηκε το μέλος από άλλους, αρνητικοί και θετικοί μαζί, οπότε δε βγαίνει κάποιο συμπέρασμα. Δηλ. αν πήρε 20 θετικούς και 20 αρνητικούς, θα έχει 40 rates, το ίδιο κι αν πήρε 39 αρνητικούς κι έναν θετικό ή αντιστρόφως. Βασικά πόσοι ασχολήθηκαν με τα μηνύματά του, όπως είπε και ο makis206 παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:47 »
Είναι ωραίο το νέο σύστημα!
Ίσως λίγο φορτωμένο και τραβάει έντονα την προσοχή (πολύ μεγάλο tab) αλλά συνηθίζεται.
Με το νέο σύστημα ίσως ήταν χρήσιμο να υπήρχε πλέον και σε κάθε ποστ κουμπί προεπισκόπηση εμφανίζοντας τις πιο δημοφιλείς απαντήσεις ή έστω αυτές με τα περισσότερα "Ενημερωτικό". θεωρώ πως θα έκανε λιγάκι πιο εύκολη την ενημέρωση.
Μή τελειώσει μια δουλεία, κατευθείαν νέους μπελάδες να προτείνουμε :P

με χαρά διαπίστωσα οτι υπάρχει ήδη αυτό που πρότεινα, απλά δεν δουλεύει στα παλιά ποστ καλά (γιατί τα παλιά μπράβο δεν μετράνε σαν rates) . Αν διορθωθεί αυτό θα ήταν πολύ καλό εργαλείο.

Πάνω πάνω στο topic υπάρχει ένα κουμπάκι με μια καρδούλα [ <3 x Rates] , πατώντας εκεί σου εμφανίζει σε φθίνουσα σειρά τα ποστ που έχουν πάρει περισσότερα Rates !

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 15, 2016, 00:53 »
Είναι ενδιαφέρον πως σε καυγά που έχει στηθεί αυτή τη στιγμή σε άλλο νήμα, δεν έχει πέσει ακόμα (...) ούτε μία αρνητική αξιολόγηση.

Kudos! :thumpup:
Ααα ολα κιολα εγω το συμαπθητικο πρασινοσρεκ τρολακι μας το αξιοποιησα στο περι ου ο λογος νημα. Εαν σε πιανω cp μου.  Και εχε χαρη που εχει αναμονη 7 δευτερολεπτων! Κοσκινο θα το ειχα κανει!!! Χεχεχε( εμοτικον δρακουλακι που τριβει τα χερια του με ευχαριστηση και τα αιματα σταζουν απο τα δοντακι του...)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12