vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, bloodlessz, dvelev, djfloor, kkoumas, Milarepa, Jorge, GeorgeGTS, th3ofilos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #960 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 14:35 »
Και αν μπει και το ίδιο και στη μηδενικής νικοτίνης βάση (δεν μου είναι ξεκάθαρο απο το νομο θα χρειαστει εγκύκλιο λογικά), εξαπλασιάζεται και η τιμη της μηδενικής, τουλάχιστον απο ατμομάγαζα...

Και ναι μεν υπάρχουν και τα φαρμακέια αλλα για πόσο?
Και αν (υποχρεωθουν να) δίνουν την καθαρότητας 99.5 και κατω (που δεν κανει για άτμισμα) φθηνα και την 99.8% και πανω με φόρο?
Το ένα λίτρο θα έχει "καπέλο" 100 ευρώ! Και φόρος να μην μπει η τιμή της θα ανέβει σιγα σιγά...

Οι χαζοι φόροι καταστρέφουν οικονομίες.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #961 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 14:57 »
Παράθεση
Βλέπω από την μία 10 γιατρούς διάφορων ειδικοτήτων, προέδρους αντικαρκινικών οργανώσεων και λοιπούς "αναγνωρισμένους" με τους οποίους συνεργάζονται χρόνια για διάφορα θέματα , να λένε πως κάνει πολύ κακό, πως δεν υπάρχουν έρευνες, πως θα κατέβει ο έξω από εδώ να μας φαει αν αφήσουμε το άτμισμα ελεύθερο.. Και από την άλλη έναν Πετρόπουλο πρόεδρο ενός ΣΕΗΗΤ που προφανώς κάποιος θα του κόψει το ψωμί όταν ψηφιστεί ο νόμος, να λέει κάτι λόγια του ,αέρα έτοιμος να βάλει τα κλάματα, για κάτι δήθεν έρευνες που κάπου υπάρχουν και για κάποιον καρδιολόγο που κάπου κάνει κάτι πράγματα (όταν εκεί υπάρχει η επίσημη ένωση των καρδιολόγων που λέει πως πρέπει να απαγορευθεί) και λοιπά..
Δλδ εσείς ποιον θα πιστεύατε..??

Πολύ σημαντικό αυτό θεωρώ... Όταν οι περισσότεροι γιατροί είτε λόγω άγνοιας / αδιαφορίας είτε λόγω σκοπιμοτήτων / συμφερόντων συντάσσονται υπέρ της απαγόρευσης, η καχυποψία θα στραφεί προς τον "αιρετικό" και τις μεμονωμένες αντιρρήσεις.

Ακόμα και αν οι πρώτοι εκφράζουν απλά επιφυλακτική στάση επειδή δεν το έχουν ψάξει ενώ οι άλλοι έχουν αφιερώσει χρόνια στην έρευνα επάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο, τελικά δυστυχώς νομίζω πως αυτοί είναι που θα κατηγορηθούν για εξυπηρέτηση συμφερόντων (των εταιρειών η.τ. εν προκειμένω...)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Επίσης για να βλέπουμε το τεράστιο συγκινητικό κρατικό ενδιαφέρον για την υγεία μας να επισημάνουμε και όλες τις ενέργειες σχετικά με τα επικίνδυνα βιομηχανικά απόβλητα που καταλήγουν στο τραπέζι (ακόμα και τη βρύση ενίοτε...) της νοικοκυράς που κατά πάσα πιθανότητα δεν ατμίζει και δε γνωρίζει... 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500099778

Στην υγειά μας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 15:27 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #962 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 15:40 »
Πρώτα θα απαντήσω στον panos για τα οικονομικά που ανέφερε σε προηγούμενη σελίδα.
Καλά το πήγες, αλλά δεν έλαβες υπόψιν την αλυσίδα εφοδιασμού. Ενδεικτικά, το φορολογικό έσοδο ανά πακέτο τσιγάρων ή καπνού, ανέρχεται στο 85,8% επί της τιμής λιανικής, και μάλιστα είναι η δεύτερη μεγαλύτερη στην ΕΕ, παρόλο που μόνο η Βουλγαρία έχει φτηνότερα τσιγάρα από την Ελλάδα. ΟΜΩΣ: Αυτή η επιβάρυνση, είναι στην ουσία πλασματική καθώς δεν λαμβάνει υπόψιν ότι τα 67 από αυτά τα 85,8 λεπτά ανά ευρώ, επιβαρύνουν τον τελικό καταναλωτή ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Μέσα σε αυτά τα 85,8 λεπτά ανά ευρώ, είναι ενσωματωμένος ο ΦΠΑ ο οποίος δεν εκπίπτει! Επιπλέον, ένας καπνιστής τσιγάρων (δεν πιάνω τα εξεζητημένα προϊόντα καπνού καθώς αφορούν μικρό ποσοστό), θα αγοράσει τα τσιγάρα του από όπου τα βρει, πράγμα το οποίο δεν θα κάνει ο ατμιστής, ο οποίος θα προτιμήσει το εξειδικευμένο κατάστημα (=νέες επιχειρήσεις, πρόσληψη έξτρα προσωπικού κλπ). Από την εφοδιαστική αλυσίδα του ατμού, θα πιάσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα χωρίς να αναφέρω την εταιρεία για ευνόητους λόγους που δεν είναι του παρόντος, με τα δεδομένα:

1) Τζίρος αποκλειστικά από τα συγκεκριμένα υγρά (€100.000,00 πλέον ΦΠΑ) με τιμή αγοράς από τον εισαγωγέα τα €3,00+ΦΠΑ (ΝΑΙ, Κι όμως) και τιμή πώλησης τα €11,00 ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου δηλαδή €8,87/30ml.
2) Μηδέν στοκ (ποσότητα αγορών=ποσότητα πωλήσεων)
3) Τη χαμηλότερη κλίμακα ΟΑΕΕ
4) ΔΕΚΟ, ΟΤΕ κλπ στα €150/μήνα με μεσοσταθμικό ΦΠΑ κάπου στο 20% (θεωρώντας ότι τα περισσότερα είναι το τηλέφωνο), δηλαδή €125 καθαρά.
5) Έναν υπάλληλο με τον κατώτατο μισθό, €586,08 μικτά
6) Την προκαταβολή δεν την λαμβάνω υπόψιν καθώς δεν είναι "έσοδο" του κράτους αλλά στην ουσία άτοκος δανεισμός

A. Έσοδα: €100.000,00 από την πώληση 11274 30μελων.

Β. Έξοδα: €48.283,30

    α) Αγορές εμπορευμάτων (11274 μπουκάλια με €3 έκαστο): €33.822,00
    β) ΟΑΕΕ (€450/δίμηνο επί έξι):                                               € 2.700,00
    γ) ΔΕΚΟ (€125 επί 12):                                                           € 1.500,00
   δ) Μισθοδοσία (€586,08+εργοδοτική εισφορά επί 14):          €10.261,30

Γ. Φορολογητέα κέρδη: €51.716,70
Φόρος εισοδήματος: 15100,85
   α) 50.000*29%=14500
   β) 1716,70*35%=600,85                       

Δ. Το κράτος έλαβε:
α) Φόρος εισοδήματος: 15100,85
β) ΙΚΑ (εργοδότης ΚΑΙ εργαζόμενος, 586,08*14*41,06%): 3369,02
γ) ΟΑΕΕ: 2700,00
δ) ΦΠΑ (τελικό ποσό αλυσίδας, δεν αφαιρώ τον εκπιπτόμενο): €24,000.00
ε) Σύνολο: 45169,87

Ε. Ο Εργαζόμενος αύξησε την αγοραστική του δύναμη κατά €6890,00

ΣΤ. Ο καταστηματάρχης αύξησε την αγοραστική του δύναμη κατά €3615,85 (€36615,85 μείον €33000 που θα χρειαστεί για αγορές εμπορευμάτων επομένου έτους.

Συμπεράσματα:
α) Ο μισθωτός με τον κατώτατο μισθό βγάζει πολύ περισσότερα από τον επιχειρηματία (πλασματικό καθώς με την αύξηση του τζίρου αυτό αλλάζει, συν ότι αν κάποια στιγμή κλείσει η επιχείρηση, μένουν στην άκρη τα λεφτά για τις αγορές του νέου έτους).
β) Το κράτος εισπράττει περίπου το 45% της αξίας λιανικής με το ΦΠΑ για το συγκεκριμένο προϊόν ΜΟΝΟ από τον λιανοπωλητή.
γ) Όσο αυξάνονται οι ατμιστές, τόσο αυξάνεται και η ανάγκη για νέες επιχειρήσεις ειδών ατμιστού, άρα και όλα τα παραπάνω.
δ) Η μείωση της ζήτησης καπνού δεν πλήττει τους λιανοπωλητές καθώς το προϊόν έχει πολύ μικρό περιθώριο κέρδους
ε) Η μείωση της ζήτησης καπνού πλήττει βραχυπρόθεσμα τα δημόσια έσοδα αλλά μεσομακροπρόθεσμα σε συνάρτηση με την αύξηση ζήτησης ατμού τα αυξάνει λόγω
      i. Μειωμένου κόστους δημόσια υγείας
     ii. Αύξηση της επιχειρηματικότητας
    iii. Διανομή των εσόδων σε πολλές πηγές

Σε όλα αυτά, ΔΕΝ έχω υπολογίσει τους φόρους που πληρώνει ο κατασκευαστής, ή χονδρέμπορος ή εισαγωγέας και δεν έχω υπολογίσει και τον φόρο των €0.10 ανά ml. Όπως επίσης δεν έχω υπολογίσει την αλυσίδα εσόδων που δημιουργείται από συνεργαζόμενες επιχειρήσεις με κάθε νέα επιχείρηση ειδών ατμιστού (λογιστική, διαφήμιση, web hosting, courrier κλπ). Πράγμα που δεν ισχύει για ήδη υπάρχουσες, μη εξειδικευμένες επιχειρήσεις (πλην εξαιρέσεων) που στην ουσία έχουν τα τσιγάρα ως συμπληρωματικό προϊόν.

Σε απόλυτα νούμερα, μπορεί το άτμισμα να χάνει από το κάπνισμα. Σε engagement με την κοινωνία και με την κυκλοφορία του χρήματος όμως, κερδίζει κατά κράτος.

Η απάντηση σε όλο αυτό το σεντόνι είναι απλή και αποστομωτική: "Χ#$ε μας ρε Cruiser, μόνο τα λεφτά τους νοιάζουν". Συμφωνώ. Και όμως, δεν αισθάνομαι ηλίθιος που έκατσα και έγραψα όλο αυτό το κατεβατό...

@Tsiv
Σόρι αρχηγέ μου, δεν με νοιάζουν τα δημοσιεύματα τόσο όσο οι ψηφισμένοι Νόμοι. Πολλά έχουν πέσει στο τραπέζι, αλλά τα έχει φάει η μαρμάγκα... ;D

@Psitgr

Μαζί σου ω μέγα επιλογέα ποικιλιών (  :respect: )! Προσωπικά όμως, επιλέγω την αυτοβελτίωση. Το κάνω καθημερινά στη δουλειά μου και όχι μόνο. Το μέλος της επιτροπής το οποίο προετοιμάζει ένα Σ/Ν για την ολομέλλεια, ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερωθεί. Όχι από τον Μπεχράκη, τον Πετρόπουλο ή τον Γέροντα Παΐσιο, αλλά με προσωπική έρευνα. Το ίδιο και κάθε Βουλευτής που αύριο θα με υποχρεώσει δια Νόμου να στριμώχνομαι σε κλουβιά καπνιστών για να ατμίσω απειλώντας ευθαρσώς τη ζωή μου. Όχι την τσέπη μου, βλ. Μνημόνια, αλλά ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. Και όλα αυτά για το καλό μου. Και οφείλει να το κάνει ώστε στο τέλος, να μην έχει το ακαταλόγιστο λόγω βλακείας. Και για να το κλείσω επιτέλους, θα ήθελα να αναρρωτηθείτε το εξής: Πόσοι από εμάς θα απέφευγαν να ψηφίσουν οποιοδήποτε κόμμα υπερψηφίσει τα άρθρα 21 και 24 στις επόμενες εκλογές? Δεν θέλω απάντηση στο τελευταίο, δίνω απλά τροφή για σκέψη. Και δηλώνω υπεύθυνα ότι εγώ αυτό θα πράξω. Το ίδιο για μένα θα ισχύσει και για όσους ψηφίσουν "παρών" στα εν λόγω άρθρα. Και ας γνωρίζω ότι μπορεί να υποχρεωθώ να ψηφίσω ΚΙΝΗΜΑ ΕΛΛΑΔΑ στις επόμενες εκλογές...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #963 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 15:56 »
Ευγε  cruiser! επιτέλους, επιχειρήματα με αριθμους απο καποιον που είναι γνώστης (νομίζω είσαι λογιστής), και που αποδεικνυει ότι ναι μεν το κράτος θα χάσει σε φόρους αλλα θα κερδίσει συνολικά η οικονομία (το οποίο παρεμπιπτόντως είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται η χώρα).
Μακάρι να έβλεπα και απο τα πολιτικά κόμματα τετοια επιχειρήματα υποστηριζόμενα και με υπολογισμους.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #964 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 16:01 »


1) Τζίρος αποκλειστικά από τα συγκεκριμένα υγρά (€100.000,00 πλέον ΦΠΑ) με τιμή αγοράς από τον εισαγωγέα τα €3,00+ΦΠΑ (ΝΑΙ, Κι όμως) και τιμή πώλησης τα €11,00 ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου δηλαδή €8,87/30ml.


 Και για να το κλείσω επιτέλους, θα ήθελα να αναρρωτηθείτε το εξής: Πόσοι από εμάς θα απέφευγαν να ψηφίσουν οποιοδήποτε κόμμα υπερψηφίσει τα άρθρα 21 και 24 στις επόμενες εκλογές? Δεν θέλω απάντηση στο τελευταίο, δίνω απλά τροφή για σκέψη. Και δηλώνω υπεύθυνα ότι εγώ αυτό θα πράξω. Το ίδιο για μένα θα ισχύσει και για όσους ψηφίσουν "παρών" στα εν λόγω άρθρα. Και ας γνωρίζω ότι μπορεί να υποχρεωθώ να ψηφίσω ΚΙΝΗΜΑ ΕΛΛΑΔΑ στις επόμενες εκλογές...

Αυτο με τον τζιρο  8) :thumpup:

Με τους αριθμους και τα λοιπα συμβολα ειμαστε στα δικαστηρια απο το δημοτικο,
αλλα εχω την εντυπωση πως εισαι καλος λογιστης :)) :respect:

Καλα το οτι υπαρχει πολιτης που συνεχιζει να ψηφιζει γενικα καποιο κομμα που βρισκεται εντος βουλης :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #965 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 16:06 »
Ας το δούμε λίγο διαφορετικά ....   Όλοι σχεδόν εδώ μέσα περιμέναμε ότι το Σ/Ν θα πέρναγε έτσι και αλλιώς. 

Αυτό που εγώ δεν περίμενα με τίποτα, είναι να δω μια συζήτηση που το ΗΤ τηρουμένων των αναλογιών με τα υπόλοιπα καπνικά προϊόντα, κυριάρχησε στις ομιλίες σχεδόν όλων των εισηγητών, θετικά, αρνητικά, ή ακόμη και διερευνητικά.

Αυτό είναι μια καλή αρχή. Ας μην ξεχνάμε ότι και εμείς τώρα αρχίσαμε δειλά να δραστηριοποιουμαστε και τώρα αποκτάμε και μια κάποια μικρή υπόσταση, λόγω του συνεχώς αυξανόμενου αριθμού μας  και της μεγαλύτερης αγοραστικής και πολιτικής μας δύναμης. 

Υπάρχουν και επερωτήσεις και τροπολογίες και χρόνος για να  εμφανιστούν μελέτες και τακτικές των υπολοίπων χωρών. Ο σπόρος στην κατά τα άλλα εντελώς αρνητική σε κλίμα αίθουσα της επιτροπής έχει μπει.

Στο χέρι όλων μας εδώ μέσα είναι να μην γκρινιάζουμε μόνο, αλλά και όταν έρθει η ώρα, που θα έρθει, να δραστηριοποιηθούμε αναλόγως. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #966 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 16:16 »
Συμφωνώ απόλυτα Χρήστο.

Από κινητό.


Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #967 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 16:45 »
Θα ήθελα πάρα πολύ να συμφωνήσω με την αισιόδοξη οπτική αλλά κωλύομαι λίγο τη στιγμή που μέχρι τώρα το άτμισμα επιτρεπόταν (σε δημόσιους / κλειστούς χώρους) ενώ πλέον απαγορεύεται και νομίζω πως είναι πιο εύκολο να θεωρηθείς αθώος αν δεν έχεις πρώτα καταδικαστεί παρά αν βρίσκεσαι στη διαδικασία των εφέσεων... Μακάρι η απαγόρευση να διαρκέσει λίγο και πολύ σύντομα να δικαιωθούμε πανηγυρικά, αλλά η εμπειρία έχει δείξει ότι ουδέν μονιμότερον του προσωρινού και ότι στη συνείδηση της "κοινής γνώμης" μια καταδίκη ή μια απαγόρευση δυσκολεύει πολύ την κατάσταση όταν προσπαθείς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας... Μακάρι να κάνω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #968 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 16:56 »
Δεν είναι θέμα αισιόδοξης ΄η απαισιόδοξης οπτικής. Τα της Ευρωπαϊκής Οδηγίας ήταν γνωστά από καιρό και λίγο πριν είδαμε ότι  η Ελληνική εναρμόνιση εξάντλησε κάθε αυστηρότητα.  
Όλοι μας θα θέλαμε την μη απαγόρευση. Αλλα το Ν/Σ θα πέρναγε ακόμη και αν δεν ακούγαμε ούτε μια πρόταση που να περιλαμβάνει την λέξη ΗΤ.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #969 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 17:11 »
Έχεις δίκιο φίλε μου... Απλά έχω μεγάλη πικρία και αηδία τη στιγμή που όπως ανεφερα και προηγουμένως η Ελλάδα γράφει στα παλιά της τα παπούτσια όσες ευρωπαϊκές οδηγίες δεν την ενδιαφέρει να εφαρμόσει π.χ. αυτές για τη διαχείριση των επικίνδυνων καρκινογόνων βιομηχανικών αποβλήτων, η μη εφαρμογή των οποίων επισύρει εκτός των άλλων και βαρύτατα πρόστιμα για τον ταλαίπωρο κρατικό προϋπολογισμό - αλλά κυρίως τεράστιο κίνδυνο για την υγεία των πολιτών, αντίθετα στο η.τ. που το μάθανε τώρα και στης βουλής τα έδρανα έσπευσαν να εξαντλήσουν όλη την αυστηρότητα της οδηγίας των εταίρων μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 17:18 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #970 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 19:17 »
ρεπορταζ του star στο βραδυνο δελτιο ειδησεων,τι αλλαζει και τι πρεπει να προσεξουν οι ατμιστες

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #971 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 19:21 »
Και αν μπει και το ίδιο και στη μηδενικής νικοτίνης βάση (δεν μου είναι ξεκάθαρο απο το νομο θα χρειαστει εγκύκλιο λογικά), εξαπλασιάζεται και η τιμη της μηδενικής, τουλάχιστον απο ατμομάγαζα...

Και ναι μεν υπάρχουν και τα φαρμακέια αλλα για πόσο?
Και αν (υποχρεωθουν να) δίνουν την καθαρότητας 99.5 και κατω (που δεν κανει για άτμισμα) φθηνα και την 99.8% και πανω με φόρο?
Το ένα λίτρο θα έχει "καπέλο" 100 ευρώ! Και φόρος να μην μπει η τιμή της θα ανέβει σιγα σιγά...

Οι χαζοι φόροι καταστρέφουν οικονομίες.
100 + 24 ευρω ο ΦΠΑ=124 ευρω στο λιτρο!!!!!!
Πω'ρε φραγκα που εχουν να βγαλουν οι Blackmarketαδες!
Μακαρι αυτος ο χαζος φορος να μην βαλει στα ταμεια σεντ τσακιστο μηπως και την κανουν γυριστη και πουν καλα τα'παιρναμε από τις επιχειρήσεις (αυτά δηλ. που παιρνουν τωρα όπως λεει  ο Cruiser79,φπα-ταμεια-φορους κ.τ.λ!),αλλα δυστηχος με αυτόν τον νομο εκτρωμα και την φορολογιση  θα αφησουν καμενη γη πισω τους και ποιος λαλακας θα ξαναριξει φραγκα να ανοιξει μαγαζι με ειδη ατμισματος  με αυτους τους ηλιθιους που μπλέξαμε?

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #972 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 20:54 »
ρεπορταζ του star στο βραδυνο δελτιο ειδησεων,τι αλλαζει και τι πρεπει να προσεξουν οι ατμιστες
Το μόνο που έδειξε είναι αφιέρωμα στα 85 χρόνια του Παπαστρατου,  με παρουσία Μητσοτάκη και άλλων πολιτικών. 
Οπότε ... πως μια μικρή ομάδα ατμιστων,  και ας πνίγεται στο δίκιο μπορεί να τα βάλει με καθεστώτα και συμφέροντα δεκαετιων  ...??

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #973 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 21:08 »
Έχασα την αρχή του δελτίου, παρακολούθησα το μεγαλύτερο μέρος μετα και νόμιζα ότι το έχασα,δεν έδειξε τίποτα δηλαδή?

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #974 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 21:15 »
Τίποτα ...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συζήτηση στη βουλή τώρα  ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 13:23 από gstamatos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix