vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

423 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, maprix, dallaskdp, bloodlessz, komos

Twitter

ΨΗΦΙΣΜΑ στο Avaaz: Να μην περάσει το νομοσχέδιο περί ατμίσματος ως έχει

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ υπέγραψα με δύο διαφορετικούς λογαριασμούς.Δε πειράζει ,στον πόλεμο δεν υπάρχει ηθική :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας

Και εγώ την έριξα την ψήφο μου και έχω την συνείδηση καθαρή μου ότι κάτι έκανα τουλάχιστον.  :thumpup:
Ατμιζω από 30/01/2016  και δεν έχω βάλει το κτ από τότε στο στόμα μου και τώρα προσπαθουνε να με κάνουνε να το γυρίσω  :eleos:  με την καμία όμως δεν θα το κάνω.  :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Και μπορεί εσύ κι εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα να είμαστε αρκετά "ενημερωμένοι"
και να μην χρειάζονται παραπάνω ενημέρωση... (!!!)...
αλλά ας μην ξεχνάμε και όλους τους νέους και μελλοντικούς ατμιστές
που δεν θα έχουν από πού να ενημερωθούν...


Κατά την ταπεινή μου άποψη, είτε τα κίνητρα των νομοθετών στις ΗΠΑ και στην ΕΕ αποσκοπούσαν απλώς στη φορολόγηση του η.τ., είτε με δόλο αποσκοπούσαν στη παρεμπόδιση της διάδοσης του η.τ. σε μια προσπάθεια να προστατευτούν τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών και της φαρμακοβιομηχανίας, είτε σε ένα μείγμα και από τα δύο (που είναι και το πιθανότερο), έκαναν ένα μεγάλο, μοιραίο λάθος: άργησαν πολύ.

Το ποτάμι έχει γιγαντωθεί τόσο πολύ σε παγκόσμια κλίμακα, αλλά και το ίδιο το προϊόν (η.τ.) είναι τόσο ταχύτατα εξελισσόμενο αλλά και τόσο γοητευτικά ακαταμάχητο στη χρήση του, αφού καταλήγει χόμπι για ένα πολύ μεγάλο μέρος των χρηστών. :)

Απλό παράδειγμα: φίλη μου που είχε διακόψει εντελώς το κανονικό τσιγάρο περισσότερο από δύο χρόνια, ξεκίνησε να ατμίζει μετά μανίας, μόλις ένας γνωστός της έδωσε το σετάκι του και άτμισε πριν 15 μέρες σε μία ταβέρνα! :o

Οπότε η απάντηση στις εύλογες ανησυχίες σου για τον τρόπο ενημέρωσης των νέων ατμιστών, είναι πολύ απλή: από στόμα σε στόμα. Έχω χάσει πλέον τη μπάλα πόσους φίλους μου καπνιστές έχω βάλει στο η.τ., και πόσες δεκάδες άλλους γνωστούς/ές μου έχω βοηθήσει στο να ατμίσουν με καλύτερο/σωστότερο τρόπο, για να μην απογοητευτούν και ξαναγυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο. Το ίδιο φαντάζομαι ότι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των μελών αυτού του φόρουμ.

Οπότε, αν ο καθένας από εμάς εδώ ενημερώνει/βοηθάει/συμβουλεύει 5-10 φίλους και γνωστούς, και κάποιοι από αυτούς με τη σειρά τους κάνουν το ίδιο με τους δικούς τους γνωστούς και φίλους, ο αριθμός αυτών που τελικά ενημερώνονται αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο. Και όλα αυτά αφορούν το δυσμενέστερο σενάριο, της πιθανής προσπάθειας δηλαδή της κυβέρνησης για ολοκληρωτικό lock out στην ενημέρωση γύρω από το η.τ., πράγμα που ξέρουμε όλοι μας ότι είναι αδύνατον να συμβεί.

Είναι πλέον πολύ αργά για να μας νικήσουν φίλοι μου, ότι κι αν σκαρφιστούν, για έναν και μοναδικό λόγο: είμαστε πλέον πάρα πολλοί. :)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
κατα καιρους εχω υπογραψει πολλα πραγματα στο avaaz κι επειτα εχω πληροφορηθει πως σε καποια απο αυτα οι υπογραφες ειχαν πετυχει το σκοπο τους.
Βεβαια μερικες χιλιαδες υπογραφες εναντια σε ανθρωπους που ακυρωσαν κανονικα επισημα δημοψηφισματα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να κανουν κατι αλλα τουλαχιστο ας δειξουμε πως υπαρχουμε κι απο κει και περα αν θες να ακυρωσεις ενα νομο ο καλυτερος τροπος ειναι να μην τον εφαρμοζεις. Αν η πλειοψηφια του λαου γραψει το νομο εκει που δεν ποιανει μελανι ο νομος αυτοακυρωνεται.
Αυτο βεβαια δεν ειναι στο χερι μας, μονο τα μαγαζια και πολυ περισσοτερο ο ΣΕΗΤ θα μπορουσαν να το κανουν.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Πραγματι υπαρχουν πολλοι ατμιστες,ενημερωμενοι όμως.......λιγοι.
Το μονο που ξερουν αυτοι που δεν είναι στο ΦΟΡΟΥΜ είναι ότι από 1/1/2017 θα ακριβηνει κατά 0.10 λεπτα
τα 10 ml.!!!!(μου το εχουν πει πολλοι).
Τις εξτρα αγορες σε υγρα,νικοτινες,κ.λ.π. τις εχουν κανει ΜΟΝΟ αυτοι του ΦΟΡΟΥΜ!!
Για τις νεες προδιαγραφες ουτε καν εχουν παρει χαμπαρι.
Φοβαμε ότι όπως λεει και ο Zarko 27 δεν ενημερωθουν αμεσα θα χασουμε πολλους........
Πετρος


Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Εδω και πολύ καιρό με την κρίση υπήρχαν και υπάρχουν γυρω μας άνεργοι που περνάν δύσκολες στιγμές επιβίωσης και όμως κανείς από τους υπολοίπους βολεμένους με δουλείες δεν νοιάστηκε και μίλησε για αγώνες και για στήριξη στο ήδη υπάρχων πρόβλημα.
Τώρα ξαφνικό με το θέμα του ΗΤ και τις φορολογίες άρχισαν κριτικές για το ποιοι ενδιαφερονται και ποιοι κοιτούν την πάρτη τους.
Έτσι είναι τελικά σε αυτήν την χώρα. Μέχρι να μπει το αγγούρι στον ποπό μας είμαστε μια χαρά  αλλά όταν μπει ζητάμε βοήθεια απο αυτούς που τόσο καιρό δεν βοηθούσαμε και δεν μας ένοιαζε το τι περνούσαν και περνανε. Αυτη είναι η Ελλάδα δυστυχώς αγαπητή Γαλλία μου  ::)

ΥΓ. Οι παραθέσεις τυχαία επιλέχθηκαν για να μην παρεξηγηθούν οι συνατμιστες γιατί υπάρχουν πολλές "μπηχτές"  ;D

Εν μέρει έχεις δίκιο. Αν οι Έλληνες βέβαια ενδιαφέρονταν για το "Κοινό καλό", δεν θα είχαμε φτάσει σαν χώρα εδώ που έχουμε φτάσει. Αυτό είναι θέμα παιδείας.
Θα πω όμως δυό λόγια για την ανεργία και την υποστήριξη στους ανέργους, αφού τα αναφέρεις.
Θα θυμίσω λοιπόν πως οι άνεργοι στην Ελλάδα είναι κοντά στο 1,5 εκατομμύριο.
Έχεις δει - τα τελευταία 10 χρόνια καμμιά κινητοποίηση με συμμετέχοντες να πλησιάζουν καν στο 1/10 αυτού του αριθμού;
Φυσικά και δεν έχεις δει, όπως δεν έχει δει κανείς μας και αυτό συμβαίνει γιατί ούτε καν οι άνεργοι δεν κινητοποιούνται για την κατάσταση που τους κάνει άνεργους. Θεωρείς πως θα έπρεπε να κινητοποιούνται οι "υπόλοιποι"; Έκπληξη! : ΟΛΟΙ αυτό θεωρούν....πως δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι....θα κάνουν... οι άλλοι!

Επίσης τι είδους "κινητοποίηση" μπορεί να κάνει ένας εργαζόμενος για την ανεργία; Απεργία; Διαδήλωση; Με τι σκοπό, να πιέσουμε να τους προσλάβουν; 
Μήπως να κλείσουμε και τις λίγες επιχειρήσεις που έχουν απομείνει, για "συμπαράσταση";
Δεν είναι λοιπόν σωστό να ζητάς τον λόγο από τους "υπόλοιπους" λέγοντας απλά πως δεν κάνουν τίποτα και κοιτούν μόνο την πάρτη τους. Ούτε αυτή δεν κοιτούν πλέον.
ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως κοιτούν το συμφέρον τους αλλά τελικά όλοι παίζουμε το παιχνίδι της εξουσίας.

Για το θέμα τώρα, να σου πως πως εμένα, το μόνο που πραγματικά με ενοχλεί στο νομοσχέδιο, είναι οι "λόγοι που το επιβάλλουν" και η υποκρισία όλων των εμπλεκομένων.
Η υποκρισία που κάποιοι βλέπουμε τριγύρω είναι αυτή που κάνει τελικά τον κάθε ένα να κοιτάει την "πάρτη" του, έτσι όπως εσύ το θέτεις.

Άλλος βλέπει ελέγχους ποιότητας και δηλώνει πρόθυμος να ανεχτεί την φορολογία για να την έχει, άλλος είναι πρόθυμος να συμβιβαστεί ότι και να γίνει οπότε δεν ασχολείται, άλλος είναι πρόθυμος να ρισκάρει παραβαίνοντας τον νόμο με οποιοδήποτε κόστος, άλλος θέλει να ρισκάρει την ποιότητα για καλύτερη τιμή, άλλος θέλει να βάλει φουρνέλο, ενώ άλλος κόπτεται για την επιβίωση των ελληνικών επιχειρήσεων ασχέτως κι αν αυτές τον κλεβουν - Γιατί το ενδεχόμενο του να μπορεί να υπάρξουν ελληνικές επιχειρήσεις που δεν τον κλέβουν μες τα μούτρα και αυτές να τις στηρίζουμε ΟΛΟΙ, δεν αποτελεί επιλογή!... 
Όλοι αυτοί λοιπόν, έχουν τα δίκια τους γιατί ο καθένας το βλέπει αλλιώς, για κάποιους λόγους.
Αυτό που όλοι αυτοί όμως δεν καταλαβαίνουν είναι πως τώρα, δεν είναι ακόμη ώρα για να τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του. 
Ακόμη υπάρχουν πράγματα που μπορούν να κάνουν, έστω και με ένα κλικ...
Ακόμη και γι αυτό το τόσο απλό όμως, κάποιοι....δυσκολεύονται.

Γιατί να ψηφίσω κατά; Αφού στο τέλος, θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο....Σωστό κι αυτό - Είναι (;) μια άποψη...
Υπάρχουν πολλά πράγματα αντίστοιχα....στα οποία θα μπορούσε να βρει εφαρμογή αυτή η"προχωρημένη" φιλοσοφία.
Γιατί να κάνω μπάνιο; Αφού σε δυο μέρες πάλι βρώμικος θα είμαι...

Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όποιος ενοχλείται από την γύρω από το νομοσχέδιο υποκρισία, ας ψηφίσει κατά του νομοσχεδίου. 'Οποιος δεν θέλει - ή δεν τον νοιάζει, ας μην κάνει τίποτα... 
Δεν χρειάζεται κλάψα. Δεν χρειάζεται υπερβολή.
Υπερβολή είναι να γίνεται συζήτηση για το αν μπορεί ή όχι αυτή η ψηφοφορία να έχει αποτέλεσμα λες και συζητάμε αν αξίζει τον κόπο να ανέβουμε στην Πίνδο να πολεμήσουμε τον εχθρό ή όχι....
 Ένα κλικ είναι μόνο. Κανείς δεν κινδυνεύει να χάσει κανένα δάχτυλο, ή χέρι.
 Όσοι θέλουν, ας το κάνουν....αλλά και όσοι το κάνουν ας μην περιμένουν να τύχουν υποδοχής ηρώων.
Υπερβαίνει την κατανόηση μου γιατί κάποιοι, μετά την αποστολή "ψήφου" θεωρούν υποχρέωση να ενημερώσουν τους άλλους πως κι εκείνοι "ψήφισαν"....
Κερδίζουν...πόντους; Θέλουν να πουν πως εκείνοι επιτέλεσαν το "καθήκον" τους; Ίσως να είναι μια κοινωνική ανάγκη που πιθανώς εγώ λόγω αντι-κοινωνικού φρονήματος να μην μπορώ να αντιληφθώ;
Ίσως...
Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ τα γεγονότα από δω που στέκομαι...Μπορεί και να είμαι λάθος βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
[...] Υπερβαίνει την κατανόηση μου γιατί κάποιοι, μετά την αποστολή "ψήφου" θεωρούν υποχρέωση να ενημερώσουν τους άλλους πως κι εκείνοι "ψήφισαν"....
Κερδίζουν...πόντους; Θέλουν να πουν πως εκείνοι επιτέλεσαν το "καθήκον" τους; Ίσως να είναι μια κοινωνική ανάγκη που πιθανώς εγώ λόγω αντι-κοινωνικού φρονήματος να μην μπορώ να αντιληφθώ;
Ίσως...

Μπορεί αυτό όμως να λειτουργήσει παροτρυντικά και σε άλλους που σε πρώτη ανάγνωση το αφήνουν να περάσει για τους λόγους που ανέφερες. Με το σκεπτικό "Το έκαναν τόσοι, αφού κι εγώ συμφωνώ, θα μείνω απ' έξω;"

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Εχουν φύγει γύρω στα 300 e-mail σε ιστοσελίδες και ιστολόγια και θα στείλω άλλα 500 αν μπορούν και θέλουν να βάλουν το λινκ για το ψήφισμα.Ελπίζω κάποιοι να το κάνουν.Εκεί που ελπίζω περισσότερο είναι οι blogger που μπορεί να με θυμούνται σαν πρώην blogger και γω

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κι εγώ έχω βάλει διαφήμιση στο Facebook. Πρώτη φορά το έκανα, δεν ήξερα πώς γίνεται.
Τα στατιστικά λένε ότι ενημερώθηκαν 5.927 άτομα μέχρι στιγμής.
Οι υπογραφές όμως πλησιάζουν τις 3.000 αλλά θα τις ξεπεράσουν όπως φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Γι' αυτό είπα ότι πλησιάζουν τις 3.000. Με το ρυθμό που πάει όμως είμαι σίγουρος ότι θα πάνε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Ζωντανη καλυψη απο ιστοσελιδα avazz πεφτουν σαν τρελες οι υπογραφες! 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Παρακαλώ στο παρόν θέμα να περιοριστούμε σε ό,τι αφορά στο ψήφισμα στο Avaaz (όπως αναφέρεται στο πρώτο θέμα).

Γενικότερος σχολιασμός για τη νέα νομοθεσία για το άτμισμα που ετοιμάζεται, γίνεται εδώ:

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα που ετοιμάζεται προς ψήφιση (2016)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2016, 12:50 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Μια ψήφο και από εμένα με παραλληλη κοινοποίηση σε όλους τους γνωστούς μέσω FB να βοηθήσουν

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις πριν λίγο,είμαστε πάνω από 3.000 υπογραφές!
Να τις κατοστήσουμε! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9476 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364