vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, JohnDag, manoslykos, tibolaso

Twitter

Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Να πω κατ’ αρχάς πως το ερωτηματολόγιο δεν είναι χιουμοριστικό. Έχω ακούσει από πολλούς μεταξύ αστείου και σοβαρού (αλλά μάλλον πιο στα σοβαρά), πως στο μέλλον θα πηγαίνουμε στην Ομόνοια για να βρούμε παράνομη νικοτίνη σαν να ήταν κάποιο σκληρό ναρκωτικό. Διαβάζω και στο νήμα που ασχολείται με την νέα νομοθεσία για το η.τ. διάφορες ιδέες, από απολύτως λογικές έως εντελώς ανεδαφικές. Γι’ αυτό σκέφτηκα να γράψουμε εδώ το πως σκοπεύει να διαχειριστεί ο καθένας από μας την νέα πραγματικότητα και να αφήσουμε και λίγο ήσυχο το άλλο νήμα για ενημέρωση (αντί να γράφω αν θα καταψύξω τις βάσεις ή όχι...).

(Αν λείπει κάποια απάντηση, πέστε μου να την προσθέσω...)





« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2016, 23:55 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:41 »
Ψήφισα λαθρεμπόριο γιατί δεν έχω τους ηθικούς ενδοιασμούς που θα με απέτρεπαν απ' αυτό, αν βέβαια χρειαζόταν να καταφύγω σε τέτοια λύση, ελλείψει άλλης.
Μιλάω πάντα για βάσης νικοτίνης και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:47 »
Θα προσαρμοστώ όπως πάντα ,αλλά, αγορές στην ανάγκη  χωρίς ΦΠΑ ή  στην μαυρη αγορά.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:47 »
Aν υπαρχει η δυνατοτητα θα προσπαθησω να καλυψω τις αναγκες μου ειτε με νομιμο τροπο 
ειτε με οιονδηποτε αλλο τροπο και εν προκειμενω για υγρα και για οτιδηποτε αλλο \θελω να παρω :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:49 »
To Θα προσαρμοστώ όπως έκανα πάντα μέχρι τώρα,  για μενα περιλαμβανει όλα τα προηγουμενα πλήν της εναρξης καπνίσματος...

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:51 »
 Αλλες εποχες ουτε που θα το σκεφτομουν πολλω δε μαλλον να το πω δημοσια, αλλα απο τη στιγμη που οι ιδιες οι θεσμικες οντοτητες εχουν προβει σε τετοια επιθεση εναντιον μας ,το λαθρεμποριο ειναι οτι το λιγοτερο μπορω να κανω για να αντιδρασω. Να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για βασεις νικοτινης μονο

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:52 »
To Θα προσαρμοστώ όπως έκανα πάντα μέχρι τώρα,  για μενα περιλαμβανει όλα τα προηγουμενα πλήν της εναρξης καπνίσματος...

Μολις θα ελεγα και εγω το ιδιο. Μηπως να το βγαλεις και να προσθεσεις κατι σαν: " Θα ακολουθησω ο,τι τελικα ισχυσει κατα τα νομιμα" :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 17, 2016, 18:53 »
Για εμένα προσωπικά θα ισχύσει το βλέπωντας και κάνοντας με συνδυασμό αρκετών απαντήσεων (Λαθρεμπόριο, Μαύρα χωρίς ΦΠΑ, θα προσαρμοστώ...) του νηματός αλλά όχι επιστροφής στο κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:00 »
Ψήφισα λαθρεμπόριο γιατί δεν έχω τους ηθικούς ενδοιασμούς που θα με απέτρεπαν απ' αυτό, αν βέβαια χρειαζόταν να καταφύγω σε τέτοια λύση, ελλείψει άλλης.
Μιλάω πάντα για βάσης νικοτίνης και μόνο.

O Γιώργος με κάλυψε... αυτό.!

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:02 »
Ψήφισα λαθρεμπόριο γιατί δεν έχω τους ηθικούς ενδοιασμούς που θα με απέτρεπαν απ' αυτό, αν βέβαια χρειαζόταν να καταφύγω σε τέτοια λύση, ελλείψει άλλης.
Μιλάω πάντα για βάσης νικοτίνης και μόνο.

+1

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:09 »
εγω ψηφισα οτι θα προσαρμοστω..ειμαι τις αποψης να δουμε πρωτα πως θα κινηθει το ολο ζητημα και μετα φυσικα ο καθενας πρατει αναλογα αυτο που θελει..

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:18 »
Οι μισοι ισως και παραπανω καπνιστες των νομων κιλκις, θεσσαλονικης, σερρων, φλωρινας κλπ ηδη εδω και χρονια βρισκουν στα αφορολογητα αυτο που θελουν.τωρα ποσο δυσκολο να ειναι να φτιαξουμε μια αντιστοιχη διοδο απο σκοπια, βουλγαρια κλπ δεν ξερω.Αλλα αν παει ο φορος και η ποικιλια εκει που λενε δεν νομιζω οτι θα εχουμε και πολλες επιλογες.Ή το κοβουμε και αυτο ή γινομαστε λαθρεμποροι το ρδελομπου για κρατος μας μεσα.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:40 »
Αν ζορίσουν πολύ τα πράγματα και εξελιχθούν χειρότερα από ότι νόμιζα, το κόβω και αυτό και κάνω κανα κτ στη φέξη και χάση..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:40 »
Ψήφισα άλλο αν και μάλλον θα συμβιβαστώ στην επιλογή 5 αφού δεν είμαι δικηγόρος για να ξέρω πως μπορώ να εναντιωθώ στο νομοσχέδιο.

Θλίβομαι που όλα αυτά τα χρόνια δεν προέκυψε ένα οργανωμένο ατμιστικό σωματείο αλλά από την άλλη δεν είμαι ο άνθρωπος που θα το δημιουργούσε. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος νόμιμος εκπρόσωπος ή φορέας για να αγωνισθεί για τα δικαιώματα των ατμιστών.

Θεωρώ τις επιλογές 3 και 4 πολύ κοντόφθαλμες και εγωιστικές. Σκοπός δεν είναι πως θα καλύψει ο καθένας τον κ@λο του βραχυπρόθεσμα αλλά πως θα σωθούν εκατομμύρια ζωές Ελλήνων στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πως θα αντιμετωπίσω τους νέους νόμους για το η.τ.;
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 17, 2016, 19:58 »
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Ribot, θα το χοντρύνω και θα το πάω κι ακόμα παραπέρα.
Δεν έχω ούτε μισό ηθικό ενδοιασμό που να αφορά οτιδήποτε κρατικό!

Και δη οτιδήποτε γίνεται για να πέφτουν λεφτά σε μια μαύρη τρύπα,
με μόνο όφελος λίγες ημέρες ή μήνες αναβολής των αναπόφευκτων.

Όταν έχω πληρώσει στο κράτος, δίκαια ή άδικα, τα μαλιά της κεφαλής μου σε φόρους μέχρι τώρα
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος με θεωρεί ως ένα πιόνι στη σκακιέρα του που το κινεί κατά το δικό του δοκούν
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος με θεωρεί εχθρό του, όταν θέλω να καινοτομίσω, να επιχειρήσω, ακόμα και να μιλήσω
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος όχι απλά δεν με προστατεύει, αλλά επιτρέπει και την πώληση της περιουσίας μου σε ξένα funds
Όταν το ίδιο αυτό το κράτος δεν δίνει δεκάρα για το πού και πως θα μεγαλώσει το παιδί μου
Όταν, όταν, όταν...
Όταν συμβαίνουν όλα αυτά και άλλα τόσα,
σιγά μην είμαι εγώ ο αιμοδότης της μ@λ@κί@ς που τους βαράει!
Χέστηκα!  :angry_orange:




(δεν πολιτικολογώ, αυτά όλα έχουν να κάνουν με τις πάγιες τακτικές αντιμετώπισής μας ως πολίτες από όλες τις κυβερνήσεις τα τελευταία πολλά χρόνια)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478649 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy