vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

191 επισκέπτες, 5 χρήστες
Doubt, dkostas, bloodlessz, fratz8, dvelev

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2730 στις: Μαρτίου 26, 2017, 11:18 »
@ N1k0la0s

Απο οτι διαβασα παραπανω, διακρινω την διαθεση σου να πας στο οριο και να το τερματισεις κιολας, το συγκεκριμενο μοντακι.
Τι θελω να σου πω με λιγα λογια? Με καλη διαθεση παντοτε βεβαια :)

Δεν πηρε κανενας το μοντακι αυτο για να το παει στο οριο του ,το πηρε για να δουλευει και να ατμιζει. Με αυτη τη λογικη, και να το πας στο οριο αυτο δουλευει και απλα για να ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ γυρναει σε λειτουργια ισχυος και οχι επειδη δεν κανει τη δουλεια του ............... Αυτο σου μετεδωσαν οι προλαλησαντες, αυτο ακριβως σου δειχνει και το μοντ με την λειτουργια του και την συμπεριφορα του.  Ειναι ενα <<εξυπνο μικρό>> οπως το Yaris.  :yes:

Καλο ειναι λοιπον να δουλεψεις μαζι του λιγο, παιξε κοντα αλλα οχι στο οριο του και θα κανεις θαυματα με τις αντιστασεις σου, κρατα ομως και ενα οριο ασφαλειας σε ολα αυτα. Παιζει απο 0.1 αντιστασεις? ναι αλλα εσυ πηγαινε λιγο πιο πανω.......στο 0.6 ας πουμε, βρες τα δικα σου ορια απολαυσης και κρατησε τα εκει . Δες το και αλλιως......θα σου ρουφαει τις μπαταριες σε χρονο μηδεν και θα μειωνετε ο χρονος ζωης τους......και παλι εξυπνο ειναι και σε προειδοποιει οτι οι μπαταριες δεν θα αντεξουν παραπανω στρεσαρισμα........  :yes:

Απο κει και περα, οτιδηποτε αλλο σου εμφανιζει ειναι τροφη για σκεψη και ερευνα.

Φιλικα παντοτε :)

ΥΓ. Οτι θελεις ειμαστε εδω να ρωτησεις, μην διστασεις σε τπτ!

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2731 στις: Μαρτίου 26, 2017, 12:30 »
estrifan και NiFe αλλά αυτό όντως μου άρεσε όταν έκανα καπνικά. Πλέον κάνω μόνο φρούτα,κρέμες,γλυκά.

Eizomar ένα προϊόν πρέπει να ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του. Και το Pico δεν ανταποκρίνεται. Για αυτό και μόνο είναι ένα κακό προϊόν.
Τα κριτήρια που θα χρησιμοποιήσει η κάθε εταιρία ώστε να φτάσει στο σημείο να προκύψουν οι προδιαγραφές, είναι δικό της θέμα.
Σαν καταναλωτής, θέλω όταν διαβάζω πως παίζει με >0.05Ω σε TC, να παίζει τουλάχιστον με 0.06Ω και πόσο μάλλον με 0.17Ω που είναι διπλάσια τιμή αντίστασης.
Η τροφή για σκέψη και έρευνα θα πρέπει να γίνει από την εταιρία.

Όσον αφορά τον τρόπο χρήσης, που θα μου ρουφάει όπως λες την μπαταρία, προφανώς και δε με ενδιαφέρει.
Το πρόβλημα απλά είναι πως από TC γυρίζει σε VW. ;)

Τελικά δεν θα αργήσει η αγορά δεύτερου DNA. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2732 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:08 »
Δεν θα προκαλεσω αντιπαραθεση γιατι το προβλημα το βλεπεις εσυ αναμεσα σε 5000 ατομα......... Ουδεις τελειος.

Ολα καλα , δικο σου θεμα, I will rest my case here :)


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2733 στις: Μαρτίου 26, 2017, 13:39 »
Εγώ θα πω κάτι τελευταίο και θα το κλείσω επίσης γιατί δεν έχει νόημα και πιο πολύ για την ιστορία και τη λογική του πράγματος.
Όταν βγήκε ο έλεγχος θερμοκρασίας, δούλευε με σύρμα απο νικέλιο μόνο. Τότε λοιπόν, επειδή το νικέλιο έχει πολύ χαμηλή αντίσταση, οι κατασκευαστές έφτιαξαν τα μοντάκια τους έτσι ώστε να μπορούν να διαβάσουν χαμηλή αντίσταση έως και 0.05 Ohm για να μην την θεωρούν βραχυκύκλωμα. Και όχι για να πουν ότι δουλεύει απροβλημάτιστα με όλα τα σύρματα σε αυτές τις τιμές. Σιγά σιγά λοιπόν άρχισαν να χρησιμοποιούνται και άλλα σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας. Τα όρια που έθεσαν τότε οι κατασκευαστές παρέμειναν τα ίδια, με εξαίρεση το άνω όριο που για κάποια mod έφτασε το 1.5 Ohm. Πάλι όμως με την ίδια λογική. Ότι το mod μπορεί να διαβάσει αντίσταση αντίσταση μέχρι 0.05 Ohm και όχι παρακάτω. Με νικέλιο όλα τα mod της ίδια φιλοσοφίας δουλεύουν μια χαρά και στα 0.05 Ohm, το ίδιο και το pico. Αυτό όμως συμβαίνει μόνο και μόνο λόγω των ιδιοτήτων του σύρματος και όχι γιατί το mod είναι καλό. Το pico κάνει τη δουλειά του και την κάνει καλά όπως εξήγησαν και οι προηγούμενοι. Την ίδια αντίσταση αν τη βάλουμε σε όλα τα mod που δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και που όλα έχουν τα ίδια όρια, ζήτημα είναι αν δουλέψει στα μισά. Δεν γίνεται λοιπόν τα μισά να είναι σκάρτα. Και δεν γίνεται να συγκρίνουμε και δύο πράγματα που δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο. Pico με DNA.
Με αυτή τη λογική ξαναλέω, βγάζουμε άνετα το 90% των ατμιστικών προιόντων σκάρτα. Για παράδειγμα τις εργοστασιακές αντιστάσεις. Πόσες απο αυτές αν τις δουλέψουμε στα όρια μας ικανοποιούν? Επειδή είναι υποτονικό το άτμισμα στο χαμηλότερο όριο ή μπορεί να πάρουμε καμένο στο ανώτερο, σημαίνει ότι ο κατασκευαστής είναι αναξιόπιστος? Θα ήταν καλύτερα αν μας το έγραφε αυτό στις προδιαγραφές? Ή αν μας έγραφε αναλυτικά ότι ανάλογα την πυκνότητα του υγρού πρέπει να ρουφάμε με λιγότερα ή περισσότερα m3/h ??  :o
Στην τελική αυτό που θέλω να πω, είναι ότι πριν βγάλουμε σκάρτο ένα προϊόν, καλό είναι να ζυγίσουμε όλες τις παραμέτρους. Και στο κάτω κάτω, απο την άλλη πόσοι είναι εκείνοι που θεωρούν σκάρτη τη DNA επειδή δεν έδωσαν τον απαραίτητο χρόνο που χρειάζεται για να τη φέρουν στα μέτρα τους! ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2734 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:01 »
Eizomar & estrifan δεν διαφωνούμε αλλά από την αγάπη για την ασχολία αυτή με το ΗΤ καταλήγουμε να κάνουμε CRM για τις εταιρείες.
estrifan σωστά αυτά που λες περί TFR & TCR αλλά απατώντας και στον Eizomar ας φρόντιζε η Elead να είναι πιο σαφής στα specs.
Ας έλεγε αναλυτικά τα όρια αντίστασης για κάθε τύπο σύρματος ή σε κάποιο TCR matrix ή δεν ξέρω τι θα σκεφτόταν η Eleaf.

Ως καταναλωτής πήρα ένα προϊόν που δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του. Το λατρεύω σε όλα του αλλά αυτό που συμβαίνει με το TC είναι απαράδεκτο για αυτό και έψαχνα να δω αν συμβαίνει και σε άλλους.
Κατανοώ την τεχνική εξήγηση που δίνει ο estrifan αλλά αυτό θα έπρεπε να το δει η Eleaf και να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές είτε στο ηλεκτρονικό σχέδιο της πλακέτας, είτε στην αποτύπωση των specs της συσκευής της.

Τέλος estrifan αυτός που θα πάρει ένα DNA mod έχει μικρές πιθανότητες να είναι αρχάριος ώστε να μην καταφέρει να το κάνει να δουλέψει στα μέτρα του.

Οπότε κλείνουμε στο πως δεν συμβαίνει σε κανέναν αυτό που συμβαίνει σε εμένα (SS TC->VW) και σίγουρα το modάκι μου δεν λειτουργεί εντός των -αποτυπωμένων στο manual, επίσημων- προδιαγραφών.

Καλημέρα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2735 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:24 »
Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα και με κάνεις να μην μπορώ να το κλείσω τελικά... :tongue_smilie:
Βάλε την ίδια αντίσταση σε 5-6 άλλα pico και mod που δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και θα δείς ότι θα συμβεί το ίδιο, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα.
Στους υπόλοιπους ο μόνος λόγος που δεν συμβαίνει είναι γιατί δεν στρίβουν τόσο χαμηλά με ατσάλι.
Κανένα CRM. Τυγχάνει να το έχω και απλά εκφέρω την άποψή μου. DNA δεν έχω αλλά απο αυτά που έχω δει και ακούω το θεωρώ κορυφαίο. :dontknow:
Το να φέρει κάποιος την DNA στα μέτρα του έχει να κάνει μεν με την εμπειρία του ως ατμιστής αλλά έχει και με τη χρήση υπολογιστή και την κατανόηση της πλακέτας σαν ηλεκτρονικό εξάρτημα! Βάλε κάποιον που ατμίζει 4 χρόνια αλλά δεν ξέρει υπολογιστές να σου ρυθμίσει DNA. Θα στην πετάξει στο κεφάλι.

Αλλά δες το και αλλιώς, όπως έγραψες και εσύ πιο πρίν:
---Αναγνώριση αντίστασης---
0.1-3.5ohm (VW mode / ByPass mode)
0.05-1.5ohm (TC mode)
Αναγνώριση αντίστασης, όχι καλή λειτουργία σε όλα τα σύρματα σε αυτές τις τιμές! :tongue_smilie: (τρολάρω λίγο εδώ το παραδέχομαι αλλά έτσι είναι και το εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα)

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2736 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:46 »
Δεν θα προκαλεσω αντιπαραθεση γιατι το προβλημα το βλεπεις εσυ αναμεσα σε 5000 ατομα......... Ουδεις τελειος.

Ολα καλα , δικο σου θεμα, I will rest my case here :)
Εννοείς πως το πρόβλημα το έχω εγώ ως άνθρωπος και όχι το modάκι;
Με χαρακτηρίζεις ως μη τέλειο με πρόβλημα αντίληψης;
Τα 5000 άτομα πως προκύπτουν; Από ένα thread στο vaping.gr ή έχεις κάνει κάποια έρευνα επί του θέματος με συγκεκριμένο δείγμα;

Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, τί να πεις άλλωστε.

Ο σκοπός της δημοσίευσής μου ήταν να αναδείξει ένα πρόβλημα και αν ήταν δυνατόν να βρεθεί και μια λύση.
Από τα λεγόμενα του estrifan που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω, προκύπτει πως αυτή η προβληματική συπεριφορά θεωρείται φυσιολογική για τα chipάκια της Joyetech.
Δεκτόν, απλά ως καταναλωτή με ενοχλεί που δεν φρόντισε η εταιρεία να με ενημερώσει με σαφήνεια, πριν επενδύσω τα χρήματα μου σε ένα προϊόν της.
Εμένα αυτό είναι το τελευταίο μου post, και όσο για την ευθεία επίθεση σου Eizomar, δεν περιμένω από κανέναν moderator να επέμβει παρόλο που έκανα αναφορά. Πιο πιθανό να σβηστούν τα δικά μου posts.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 16:35 από N1k0la0s »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2737 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:56 »
Παρακαλούμε η κουβέντα να παραμείνει στα πλαίσια του θέματος. Αν θέλετε να συζητήσετε κάτι άλλο, όπως το πως βλέπει ο ένας τον άλλον, υπάρχουν και τα πμ. Όσον αφορά τα μηνύματά σου N1k0la0s, δεν βλέπω κάποιο λόγο να σβηστούν. Αν ωστόσο επιθυμείς κάτι τέτοιο, μπορείς να μας πεις ποια είναι τα μηνύματά σου που επιθυμείς να σβηστούν και θα σβηστούν, εφόσον δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στη συζήτηση. Όσον αφορά την αναφορά σου, έχει ληφθεί υπόψιν.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2738 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:09 »
Προσπαθησα να σου δωσω ενναλακτικες οπως και οι υπολοιποι και οχι να γινει ολοκληρη ιστορια και ουτε ειχα προθεση να σε προσβαλω. Συζητηση κανουμε προς Θεου.

 Δεν εχω να πω κατι αλλο μιας και υπαρχει η επεμβαση του Cruiser79, κλεινω το θεμα εδω.

:respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος sentinelba

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2739 στις: Μαρτίου 27, 2017, 13:32 »
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικό πόλο για pico;
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος walkera82

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2740 στις: Μαρτίου 28, 2017, 23:41 »
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για την αποδοχή του αιτήματος εγγραφής μου αρχικά. 
Το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζω είναι με το update ενός eleaf pico που αγόρασα πρό 2 εβδομάδων από Ελληνικό κατάστημα. Ο υπολογιστής μου δε το εντοπίζει καθόλου εν αντιθέση με το pico του αδερφού μου, το οποίο το εντόπισε απευθείας (εννοείται ότι χρησιμοποιήθηκε το ίδιο καλώδιο δεδομένων). Φοβήθηκα μήπως είναι fake αλλά στο support της eleaf, το δείχνει ως αυθεντικό. Οποιαδήποτε βοήθεια, πραγματικά είναι καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ! 

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2741 στις: Μαρτίου 28, 2017, 23:47 »
το δοκιμασες στον ιδιο υπολογιστη???ρωταω μηπως φταιει το λειτουργικο του υπολογιστη

Αποσυνδεδεμένος walkera82

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2742 στις: Μαρτίου 28, 2017, 23:56 »
Ναί και στις ίδιες θύρες usb. Το μόνο που κάνει στο δικό μου είναι το φορτίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 17:29 από Cruiser79 »

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2743 στις: Μαρτίου 29, 2017, 00:00 »
δοκιμασες να ανοιξεις πρωτα το προγραμμα και μετα να το συνδεσεις με τον υπολογιστη???

Αποσυνδεδεμένος walkera82

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #2744 στις: Μαρτίου 29, 2017, 00:12 »
Το έκανα φίλε Αντώνη. Έκανα και αυτό που λένε και οι υπόλοιποι στη σελίδα 63, δηλαδή να ανοίξω τον installer και μετά κρατώντας το (+) να τοποθετήσω το καλώδιο στο pico αλλά και πάλι τίποτα. Μάλλον έχω πάρει κλώνο διότι δε κάνει και άλλα πράγματα, όπως το να έχω λειτουργίες με συνδυασμό πλήκτρων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12696 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123526 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos