vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Le Magister Clone

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Le Magister Clone
« στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 14:33 »
Χτες παρελαβα τον κλωνο του le magister απο την fasttech στα 11.47 δολλαρια! https://www.fasttech.com/product/3047000

Ηρθε στο απλο μαυρο κουτακι με drip tip,κατσαβιδακι,2 ανταλλακτικες βιδες και 6 οριγκακια εξτρα





Ηταν πεντακαθαρος χωρις λαδια αλλα πλυθηκε για λογους υγιεινης!

Αφου πλυθηκε στηθηκε συμφωνα με το βιντεο την εταιρειας:

[youtube]3PrcXgG650o[/youtube]


Κανθαλ α1 0,28  5 ανοιχτες σπειρες σε 2αρι τρυπανακι στα 0,94 ωμ (μετρηση κλουπορ).Βαμβακι kgd σε σχημα φωλιας πανω σε κλουπορ στα 17 βατ!




Υγρο δοκιμασα το diy after-8 smoke 4mg 50/50!
Την γευση την αποδοσε πολυ καλα (σε σχεση παντα με kayfun clone) ,με καλη θερμοκρασια ατμου και καλο χτυπημα...Ααα και πολυ ντουμανι!!!!
Εδω να αναφερω οτι χωραει αρκετο υγρο γυρα στα 2,5μλ

Επισης τα οριγκακια ειναι εξαιρετικα.Στο κομματι που ρυθμιζει αερα  λοφω σφιχτου οριγκ δεν γυρναει,οποτε δεν αλλαζει η ρυθμιση του αερα καταλαθος..
Το ντεκ με την καμιναδα δεν χωριζεται ευκολα ουτε δυσκολα ομως,αλλα θελει προσοχη στο ξεβιδωμα καθως γυρναει και αλλαζει η θεση της τρυπας αερα!

Επισης και να γυρισει πλαγια ή αναποδα,δεν εχει αισθητες διαρροες.Απο χτες που τον δουλευω εσταξε λιγο οπως γεμιζα και τον εγειρα :eyesplash:

Στα αρνητικα του:
1) οι βιδες.
         Αν και δεν δυσκολευτηκα να στησω καθως κραταγαν το συρμα,επρεπε να σφιξω με πενσουλα το παξιμαδι γιατι αλλιως επαιζε η αντισταση!!Βεβαια πολυ πιθανων να μην στηνεται ευκολα με 2πλη αντισταση λογω παξιμαδιου,αλλα θα δοκιμασω και θα σας πω!

2) δεν ειναι 1:1
        Δεν εχω να πω κατι φαινεται απο την φωτο! Εμενα προσωπικα δεν με επηρεασε ουτε στο στησιμο ουτε στο ατμισμα,απλα πρεπει να αναφερθει





Γενικη εικονα:

Θετικα:

+ Τιμη!
+ Ηρθε πεντακαθαρος χωρις λαδια
+ Και φυσικα ΓΕΥΣΗ!
+ Χωραει περιπου 2,5 μλ
+ Καλα οριγκακια
+ Ηρθε με ντριπ τιπ!

Αρνητικα:

- Βιδες
- Δεν ειναι 1:1

Προσωπικα μπορει να παρω κιαλλον!
Στην τιμη του ειναι εξαιρετικος και ποιοτηκα νομιζω φθηνος! Σε σχεση με την τιμη του αυθεντικου νομιζω ειναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΣ!!!


Τελος τον αυθεντικο τον εχω δοκιμασει ενα 10λεπτο με αλλο υγρο αλλα νομιζω η αποδοση ειναι πολυ κοντινη σαν ατμο (ντουμανι,θερμοκρασια ατμου)

Μολις αλλαξω στησιμο,θα ανεβασω κιαλλες φωτο με τα κομματικα του και την διαδικασια του στησιματος καθως απο την προσμονη μου δεν εβγαλα εκεινη την ωρα!

Τον προτεινω ανεπιφυλακτα μιας και δεν ειναι σπουδαιο εξοδο (σε σχεση παντα με αλλους τανκατους)





Μολις ερθει το ipv d2 θα δοκιμαστει και με ελεγχο θερμοκρασιας!

Εναλλακτικη 2πλη αντισταση καθετη σε ενα υπεραναλυτικο βιντεο απο τον φιλο shadockan! Ευχαριστουμε πολυ :thumpup:


[youtube]5p1gxnjg-k4[/youtube]

Οτι αλλο θελετε να ρωτησετε,παρακαλω καντε το και αν μπορω να απαντησω θα το κανω!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 01:03 από kongeo »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 14:48 »
Kανε κατι που θα τον στειλει στον ουρανο......


Δυο καθετες αντιστασεις με 2.5mm τρυπανακι.


Θα παθεις.


Θα πρεπει ομως να βγαλεις ολοκλυρο τον κεντρικο κομματι απο το τανκ , θα το βιδωσεις σε ενα μοντακι , θα βιδωσεις τις δυο αντιστασεις , θα βαλεις πανευκολα βαμβακι , θα κοψεις το βαμβακι  λιγο παραπανω απο το το επανω μερος των σπειρων του 510 ωστε να μη το πιασει το 510 οταν βιδωσει στο τανκ , βαζεις το κεντρικο κομματι στο τανκ , γεμιζεις και .........   :hapy_crazy: :hapy_jump: :hapy_crazy: :hapy_jump: :cigar:


Στην υγεια σου.... :party_beer_01:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:01 »
Ζαλιστηκα,δεν καταλαβα ιδιαιτερα αλλα θα δω!

Δεν ξερω αν το κεντρικο παξιμαδι στον πολο μπορει να πιασει 2 συρματα αλλα θα δοκιμασω

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:15 »
Ωραιος Κωνσταντινε  :thumpup: τον περιμενω & εγω λογικα σε λιγες μερες...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:29 »
και εγω τον εχω και τον στηνω με τιτανιο και ελεγχο με 28awg και 0,25 κανθαλ στα 0,9ohm με 2αρι παντα πυρηνα
αλλα γευση δεν πηρα απο τον μικρουλη....
επισης σωστος ο κωσταντινος με την κεντρικη βιδα δυσκολα πιανι το συρμα,επισης παρατηρησα οτι μετα απο καμια 10αρια απανοτες τζουρες ζεστενεται αρκετα πολυ το μεταλλο του αν και 316..
πως πηρατε γευση ρε παιδια εγω ακομα το παλευω!!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:38 »
εκανες το στησιμο οπως το εκανα εγω; (βαμβακι φωλια; )

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:45 »

ναι τον σεταρω αρκετο καιρο τωρα φωλια παντα,αποσταση το coil ποδαρακια απο τους πολους περνω παντα ενα ελαφρος ατονο γευστικο αποτελεσμα,
καμια σχεση με οτι αναφερει η vaponaute περι αναλυσης πολυπλοκοτητας αρωματων..
ασχετα που με την αναφορα της εταιριας με 0.9ohm μεγιστο και 15 επισης μεγιστα βατ μπορει αυτο το σετα να δωσει γευση,
ισως να φταινει που ειναι κλωνος δεν ξερω..
εχει ομως βελουδιμο ατμισμα αν και ειχα στις αρχες ενα ελαφρυ τσιρτσιρισμα αλλα εφτιαξε με αφρατο στρωσιμο βαμβακιου.
επισης τα οριγκακια της βασης του ντεκ μου ηρθαν ελαφρος  ταλαιπωρημενα!
ισως δινει γευση σε σχεση με την πλειοψηφια των ντριπερ αλλα γενικα εμενα προσωπικα στο θεμα αποδοση και αναλυση γευσης δεν με ικανοποιησε.
δεν ξερω ισως και να οφειλεται σε δικα μου λαθη :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:49 »
@Teo, απ οσο γνωριζω ειναι ατμοποιητης για γευση με λογικα υψηλοτερες αντιστασεις (1.5ohm & πανω σε kanthal) σε χαμηλα watt. Δεν κανει για αερατες τζουρες & χαμηλες αντιστασεις. Πριν τον βαλω σε παραγγελια τον δοκιμασα με 0.25 Kanthal με 2αρι πυρηνα στα 10w & πραγματικα τον ευχαριστηθηκα...  O0

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:53 »
και εγω αυτο ειχα στο νου μου tzenamo!μιας και ειμαι μονο σφιχτης τζουρας και λιγων βατ,
αλλα βλεπωντας το τι αναφερει η εταιρεια σαν ιδανικο για εκεινη αποτελεσμα σεταρα πανω κατω με τα δικα της δεδομενα
επισης ο χωρος στησιματος του ατμο δεν βοηθαει για πολλες σπειρες και μεγαλης διαμετου πυρηνες
να και η αναφορα της vaponaute:

We recommend to use coil jig 2mm or maximum 2.5mm (please do not try to go more than 2.5mm because there is not enough space into the chamber )
Make sure when you build LE MAGISTER to keep room between coil and plate, and between coil and central post, approximatly 1mm all around.
Our favorite set-up is a single coil resistance between 0.65Ω to 0.9Ω , 4 or 5 wraps of Kanthal A1 0.28 or 0.32, airhole ø1.2mm 15.5W. / 17.5W.

δεν ξερω βρε παιδια τι φταιει αλλα αν προτεινετε και εχετε τσεκαρει καποιο αλλο σεταπ με μεγαλυτερη τιμη αντιστασης θα το τσεκαρω και εγω να δω πως αποδιδει.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:55 »
δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις!

Μπορει απλα βεβαια να μην σε καλυπτει! με τι ατμοποιητη τον συγκρινεις σε θεμα γευσης;

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:00 »
Οπως λεει & ο Κωνσταντινος δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις μια υψηλοτερη αντισταση 0.25 Kanthal σε 2αρι πυρηνα 6-7 σπειρες...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:15 »
οκ παιδια θα το τσεκαρω!
ναι αυτο με την συγκριση ειναι ενα θεμα γι αυτο και δεν το ελαβα υποψιν μου...προσπαθησα δηλαδη αλλα ισως και να γινεται ασυνειδητα...!
ειμαι με φαινομενο,εβιβα,τηλεμαχο
οποτε ισως επειδη καλομαθα σε εκεινους να μου γινεται εμφανης η ατονη αποδοση του LM..
αλλα θα δοκιμασω και το σεταπ που προτεινετε μηπως και..!
γιατι παιζει και το υποκειμενικο και ισως δεν κανει για μενα ο συγκεκριμενος.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:26 »
μα εβαλες τα γευσομεγαθηρια διπλα σε εναν κλωνο....

Εγω ειπα εχω πολυ καλη γευση σε σχεση με kfl clone + magma!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 16:30 »
γι αυτο και προσπαθησα να μην μπω σε συγκριση! :)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Magister Clone
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 17:16 »
Την φωτό για το 1:1 με τις βίδες που είναι ανάποδα την έφτιαξα εγώ και την ανέβασα στην FT  :tongue_smilie:


Όντως δεν επηρεάζει ιδιαίτερα. Έχω την υποψία πως αν ήταν στις κανονικές θέσεις θα κλοτσούσε πιο δύσκολα το σύρμα. Πταίσμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364