vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Sergios, pngtszs1976, maprix, camber, Jorge, grag

Twitter

Online υπολογιστής μείξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 10, 2011, 02:31 »
ΟΚ, το ανέβασα και μιας και ήσουν off line το ανακοίνωσα στο θέμα σου: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2639.msg68009.html#msg68009

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 10, 2011, 12:38 »
Ας δώσω μερικές ιδέες για το υπολογιστικό μέρος ενός τέτοιου προγράμματος, ώστε να βοηθήσω τους επίδοξους προγραμματιστές.

Α) Το ζητούμενο σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, είναι το τελικό αποτέλεσμα. Όταν λέω τελικό αποτέλεσμα, εννοώ πως θέλω να φτιάξω ένα υγρό που η σύστασή του θα είναι  a%PG, b% VG, c% water d% flavour και x mg/ml περιεκτικότητα και τέλος το υγρό μου να είναι y ml συνολικά.

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις εκκίνησης.
Αρχική βάση με γνωστά όλα τα δεδομένα της σύνθεσής της ( ποσοστό PG, ποσοστό VG, ποσοστό νερού και mg/ml)
Διαλύτης VG με γνωστά όλα τα δεδομένα (ποσοστό VG, ποσοστό νερού)
Διαλύτης PG με γνωστά όλτα τα δεδομένα (ποσοστό Pg, ποσοστό νερού)
Νερό
Άρωμα 1
Άρωμα 2
.
.
.
Άρωμα 10.

και τέλος με βάση τα μπουκαλάκια μας (κυρίως αρώματος μας ενδιαφέρει) πόσες σταγόνες είναι 1 ml

Θέλω να φτιάξω π.χ 30 ml υγρού περιεκτικότητας 7 mg/ml και αναλογίες σε ποσοστά 67,5-25-5-2,5 (PG-VG-νερό-άρωμα) από βάση νικοτίνης 36άρα, αν δεν έχω όλα τα ανωτέρω δεδομένα εκκίνησης, δεν μπορώ να το φτιάξω με ακρίβεια και εδώ αποτυχγάνουν και τα 2 προγραμματάκια.

Β) Επίσης πρέπει να δοθεί έμφαση στο γεγονός πως οι διαλύτες, άλλοι περιέχουν και άλλοι όχι νερό. Άρα αν περιέχουν νερό, τότε εαν δεν ληφθεί αυτό υπ' όψιν, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι λάθος στα ποσοστά της κάθε ουσίας.

Γ) Ο χρήστης δεν θέλει ούτε και πρέπει να κάνει κάποιον υπολογισμό από μόνος του στα αρχικά δεδομένα. Αυτό που πρέπει να συμπληρώνει, είναι τι θέλει να βγάλει και από τι θέλει να το βγάλει.

Δ) Τέλος, είναι διαφορετικό πράγμα να βγάζουμε υγρό από 1 βάση νικοτίνης και διαφορετικό να βγάζουμε υγρό από μείξη βάσεων νικοτίνης. Καλό είναι, στην 2η περίπτωση να γίνει ξεχωριστό πρόγραμμα που απλά θα κάνει μείξη 2-3 υγρών και θα παράγει το τελικό αποτέλεσμα (δηλαδή mg/ml και ml)

Τα παραπάνω τα υλοποιώ σε φύλο xl που έχω φτιάξει (εκτός του Δ που δεν μου χρειάζεται) και σε ότι αφορά το υπολογιστικό κομμάτι μπορώ να βοηθήσω.

Μετα απο μια ματια στο xls του parpen  και στο HYGROMIX2 η μονη διαφορα που μπορω να δω ειναι οτι στου parpen γινετε αυτοματα η αφαιρεση των ποσοστων νερου , VG και PG που περιεχει η βαση νικοτινης (και η σκετη VG και PG αν χρησιμοποιουμε καποια με νερο). Εγω κανοντας τις πραξεις κανονικα εβγαλα και στα δυο προγραμματα την ιδια συνταγη. Αρα δε βλεπω να αποτυγχανει καπου το HYGROMIX2 παρα μονο στο οτι πρεπει να μαθουμε ολοι οτι αν η βαση περιεχει πχ νερο 10% και χρησιμοποιησουμε τι μιση εχουμε 10/2=5%. Δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να γινει μια διαιρεση τοσο ευκολη.
Edit: Ηταν απαραιτητο το edit μετα τις τελευταιες εξελιξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2011, 01:59 από xristosxat »

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 11, 2011, 02:01 »
Φιλε Λευτερη νομιζω οτι ειναι περιττα τα δυο hygromix. Το αρθρο μπορει να κλειδωθει μιας και υπαρχει ηδη ενοτητα για τα υγρα και περιεχει πλεον και online calculator.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 11, 2011, 06:06 »
Σου έχω απαντήσει ήδη.

:confused1: Δεν υπάρχει τέτοιος λόγος.
Μπορούν να υπάρχουν όλα και καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο γι' αυτόν.

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις ούτε τα ίδια γούστα.
Εξάλλου το θέμα δεν ανοίχτηκε για τον Hydromix αποκλειστικά. Ψάχναμε για υπολογιστή μείξης υγρών και μας προέκυψαν 10; Τα κρατάμε όλα κι όποιο αρέσει στον καθένα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8458 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537146 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12