vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 8 χρήστες
Nikrom, dkostas, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999, manoslykos

Twitter

Online υπολογιστής μείξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 07, 2011, 12:58 »
Συγχαρητηρια χριστο, πολυ καλο προγραμματακι! ;)

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 08, 2011, 20:49 »
Αφου το ζητησατε το εχετε. Hygromix v2 με αναλογιες για VG - PG και εως 3 γευσεις αρωματος. Εχει ηδη σταλει ο κωδικας στον Λευτερη και μολις το κανει ομορφο θα το ανεβασει στο forum.....
Λευτερη check your mail ;)

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 08, 2011, 21:46 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 08, 2011, 23:05 »
Αφου το ζητησατε το εχετε. Hygromix v2 με αναλογιες για VG - PG και εως 3 γευσεις αρωματος. Εχει ηδη σταλει ο κωδικας στον Λευτερη και μολις το κανει ομορφο θα το ανεβασει στο forum.....
Λευτερη check your mail ;)
...εκ νέου μπράβο, αναμένουμε τον Λευτερ/ατμο/μπος ;)

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 08, 2011, 23:27 »
Τον εβλεπα μεσα και μεχρι να του το στειλω εγινε ατμος :p
Μαλλον για αυριο τον βλεπω να το ανεβαζει....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 09, 2011, 03:43 »
Εκείνη την ώρα δεν προλάβαινα ούτε να απαντήσω γιατί ήμουν υπ' ατμόν!  :))

Το ανέβασα τώρα πρόχειρα χωρίς καλλωπισμούς και σχόλια. Για κοιτάξτε το λίγο αν δουλεύει σωστά. Αύριο μάλλον θα το σενιάρω καλύτερα.
http://e-kapnisma.gr/hygromix2.html

Thanks, Χρήστο  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 09, 2011, 04:33 »
Χμμμ, νομίζω παιδιά πως δεν λειτουργεί σωστά. Μπορεί και να μην το κατανόησα σωστά γιατί είμαι από τσίπουρα...
Βασικά έκανα μια δοκιμή και ενω σαν επιθυμητή ποσότητα έχω πχ 30ml υγρού, η τελική ποσότητα που παίρνω είναι μεγαλύτερη. Αυτό πρέπει να διορθώνεται ομαδοποιώντας τα όμοια συστατικά και αφαιρώντας από τα σκέτα PG-VG ποσοστιαία.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 09, 2011, 09:48 »
Μπράβο Χρήστο! :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Το δεύτερο είναι πιο βολικό στην εισαγωγή στοιχείων, το πρώτο όμως σε λειτουργικότητα, γιατί δίνεις την επιθυμητή περιεκτικότητα νικοτίνης.


Επίσης: αλκοόλη??? Νόμιζα από μια παλιότερη κουβέντα εδώ, πως δεν είναι προτεινόμενο...


Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 09, 2011, 10:30 »
Το ειδα οτι το πρωτο ειναι λειτουργικοτερο αλλα επειδη οι πιο παλιοι χρηστες στη μιξη υγρων μου ζητησατε κατι πιο εξειδικευμενο (και αρα οσο πιο εξειδικευμενο τοσο πιο πολυπλοκο) εφταξα αυτο. Ο Λευτερης θα μπορουσε να κρατησει και τα δυο hygromix στο forum. Ουσιαστικα να ανοιγει κατευθειαν το πρωτο που εφτιαξα και να ονομαστει hygromix simple και κατω απο την ονομασια να υπαρχει link το οποιο να παραπεμπει στο hygromix pro.
Λιακουρα εδω αντι για επιθυμητη περιεκτικοτητα νικοτινης δινεις ποσοστο. Αμα δεις απο κατω στο συνολο δημιουργει πεδιο με την επιθυμητη νικοτινη. Αν εχεις 36αρα βαση και δωσεις 50% θα παρεις αποτελεσμα 18αρι υγρο. Δε το θεωρησα δυσκολο. Οσο για την αλκοολη απο τι στιγμη που μερικοι την χρησιμοποιουν την εχουμε ως υλικο. Απο εκει και περα οσα υλικα δεν μας ειναι απαραιτητα τα αφηνουμε κενα.

Cobolt μαλλον φταινε τα τσιπουρα :p
Το calculator εχει φτιαχτει για να υπολογιζει με ακριβεια ολα τα υλικα που εχουμε.
Ας δουμε ενα παραδειγμα:
Εστω οτι θελουμε να φτιαξουμε 18αρι υγρο απο βαση traditional 36αρα (funstore).
Η βαση μας ηδη περιεχει 55% PG 35% VG και 10% νερο.
Για να το κανουμε 18αρι θελουμε το 50% της βασης οποτε το βαζουμε στο αντιστοιχο πεδιο. (50% βασης σημαινει 18mg νικοτινης 27,5% PG 17,5% VG και 5% νερο)
Αν θελουμε λοιπον τωρα αυτη τη 18αρα βαση να την κανουμε με γευση 2,5 espresso ας πουμε και 59% PG 30% VG θα συμπληρωσουμε τα αντιστοιχα πεδια με 2,5% γευση 31,5% PG 12,5% VG.
Το συστημα θα υπολογισει αυτοματα τα ποσα της βασης νικοτινης και θα μας δωσει την σωστη συνταγη. Θα πρεπει να προσεξουμε να εχουμε total στο ποσοστο 100 και στη νικοτινη την αναλογια που θελουμε. 18 η 9 η οτιδηποτε αλλο....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 09, 2011, 17:19 »
Έχει δίκιο ο cobolt, Χρήστο. Δεν είναι και τόσο "αυτόματο". Πρέπει κανείς να κάνει μερικούς υπολογισμούς πρώτα.

Τα ανέβασα και τα δύο ξανά με link από το ένα προς το άλλο και έβαλα και σχόλια στη δεύτερη έκδοση. Για κοιτάξτε το μην έχω κάνει κανένα λάθος.
Hygromix
Hygromix2

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 09, 2011, 18:22 »
Ας δώσω μερικές ιδέες για το υπολογιστικό μέρος ενός τέτοιου προγράμματος, ώστε να βοηθήσω τους επίδοξους προγραμματιστές.

Α) Το ζητούμενο σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, είναι το τελικό αποτέλεσμα. Όταν λέω τελικό αποτέλεσμα, εννοώ πως θέλω να φτιάξω ένα υγρό που η σύστασή του θα είναι  a%PG, b% VG, c% water d% flavour και x mg/ml περιεκτικότητα και τέλος το υγρό μου να είναι y ml συνολικά.

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις εκκίνησης.
Αρχική βάση με γνωστά όλα τα δεδομένα της σύνθεσής της ( ποσοστό PG, ποσοστό VG, ποσοστό νερού και mg/ml)
Διαλύτης VG με γνωστά όλα τα δεδομένα (ποσοστό VG, ποσοστό νερού)
Διαλύτης PG με γνωστά όλτα τα δεδομένα (ποσοστό Pg, ποσοστό νερού)
Νερό
Άρωμα 1
Άρωμα 2
.
.
.
Άρωμα 10.

και τέλος με βάση τα μπουκαλάκια μας (κυρίως αρώματος μας ενδιαφέρει) πόσες σταγόνες είναι 1 ml

Θέλω να φτιάξω π.χ 30 ml υγρού περιεκτικότητας 7 mg/ml και αναλογίες σε ποσοστά 67,5-25-5-2,5 (PG-VG-νερό-άρωμα) από βάση νικοτίνης 36άρα, αν δεν έχω όλα τα ανωτέρω δεδομένα εκκίνησης, δεν μπορώ να το φτιάξω με ακρίβεια και εδώ αποτυχγάνουν και τα 2 προγραμματάκια.

Β) Επίσης πρέπει να δοθεί έμφαση στο γεγονός πως οι διαλύτες, άλλοι περιέχουν και άλλοι όχι νερό. Άρα αν περιέχουν νερό, τότε εαν δεν ληφθεί αυτό υπ' όψιν, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι λάθος στα ποσοστά της κάθε ουσίας.

Γ) Ο χρήστης δεν θέλει ούτε και πρέπει να κάνει κάποιον υπολογισμό από μόνος του στα αρχικά δεδομένα. Αυτό που πρέπει να συμπληρώνει, είναι τι θέλει να βγάλει και από τι θέλει να το βγάλει.

Δ) Τέλος, είναι διαφορετικό πράγμα να βγάζουμε υγρό από 1 βάση νικοτίνης και διαφορετικό να βγάζουμε υγρό από μείξη βάσεων νικοτίνης. Καλό είναι, στην 2η περίπτωση να γίνει ξεχωριστό πρόγραμμα που απλά θα κάνει μείξη 2-3 υγρών και θα παράγει το τελικό αποτέλεσμα (δηλαδή mg/ml και ml)

Τα παραπάνω τα υλοποιώ σε φύλο xl που έχω φτιάξει (εκτός του Δ που δεν μου χρειάζεται) και σε ότι αφορά το υπολογιστικό κομμάτι μπορώ να βοηθήσω.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 09, 2011, 19:33 »
Parpen, υποτίθεται ότι οι διαλύτες PG και VG δεν έχουν καθόλου νερό. Είναι αυτές "από το φαρμακείο" δηλ. και τις βάζει  κανείς για να αραιώσει την ποσότητα νικοτίνης της βάσης.
Αν κάποιος βάλει διαλύτες PG και VG που περιέχουν νερό, απλούστατα θα βάλει "0" στο νερό. Αν αναφέρεται το ποσσοστό του νερού που περιέχουν στη συσκευασία τους, να βγάλει νερό δεν μπορεί αλλά αν νομίζει ότι είναι λίγο, π.χ. αν είναι 2% και αυτός θέλει 5%, τότε θα βάλει κάτι λιγότερο από 2% στο νερό γιατί η βάση περιέχει νερό ήδη και αν βάλει 3% (στο σύνολο) μπορεί να βγει πιο "νερουλό" το μείγμα.

Όταν θέλεις τέτοια λεπτομέρεια που αναφέρεις, σίγουρα καλύτερα είναι τα αρχεία xls που έχεις φτιάξει εσύ και άλλοι εδώ στο φόρουμ.

Όταν θα γίνει το θέμα για τους υπολογιστές υγρών, θα αναφέρω μέσα και τα xls των παιδιών του φόρουμ. Επίσης σκέφτομαι κατόπιν αδείας τους να τα ανεβάσω όλα στο site ώστε να μην μπερδεύονται οι ενδιαφερόμενοι με Rapidshare, pop up και διαφημίσεις που τους αποπροσανατολίζουν όταν προσπαθούν να τα κατεβάσουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 09, 2011, 19:43 »
Ναι Atme, αλλά αν θέλεις στο τελικό σου υγρό να έχεις π.χ 10% νερό και τα αρχικά υγρά σου, έχουν νερό σε διαφορετικά ποσοστά το καθένα, αν δεν το υπολογίζεις με κάποιο τρόπο, χάνεις αρκετά στο τελικό αποτέλεσμα.
Η άποψή μου είναι πως αν είναι να γίνει κάτι, να είναι σωστό από κάθε άποψη. Βέβαια θέλει περισσότερο "κώδικα" και περισσότερο στήσιμο σε επίπεδο μορφοποίησης  εμφάνισης.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 09, 2011, 20:19 »
Να ρωτήσω επ' ευκαιρίας όλους σας όσους έχετε φτιάξει υπολογιστές μείξης υγρών εδώ:
Μου επιτρέπετε να ανεβάσω τα xls σας στο σέρβερ του site ώστε να έχουν άμεση πρόσβαση τα μέλη; Θα είναι σχεδόν online. Κλικ, άνοιγμα με... excel και έτοιμο!

Parpen, Arvacon, Λιάκουρας, red30 .. δε βρίσκω κάποιο άλλο, αν ξέχασα κάποιον, να μου πει.

Parpen, πού είναι το δικό σου το xls; Δεν το βρίσκω!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Online υπολογιστής μείξης υγρών
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 09, 2011, 20:28 »
Δεν το έχω ανεβασμένο, γιατί είναι δύσχρηστο, χωρίς μακροεντολές και επιπλέον το στήσιμό του είναι πολύ πρόχειρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180523 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12