vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νέοι κανόνες της E.E.για τα προϊόντα καπνού και ηλεκτρονικών τσιγάρων 26/2/2014

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Αν είναι κανείς χημικός εδώ μέσα... Γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω καν πως να ξεκινήσω

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Καλό θα είναι να μην πιαστούμε πάλι στον ύπνο. Η οδηγία έχει παραθυράκια και ασάφειες που όσο την διαβάζω τόσο μεγαλύτερες φαίνονται. Αντί να κλαίμε την μοίρα μας και να παρακολουθούμε τις αντιπαραθέσεις των εμπόρων ή να αναθεματίζουμε τα μεγάλα συμφέροντα, θα πρέπει να συντονιστούμε ώστε να μπορέσουμε να παρέμβουμε στην μεταφορά της οδηγίας στην Ελληνική Νομοθεσία και στην εναρμόνιση αυτής, ώστε τουλάχιστον τυχόν εξειδικεύσεις και "στενέματα" σε σχέση με την οδηγία να είναι υπέρ μας, ή τουλάχιστον να μην γίνει μεγαλύτερο κακό. Δεν ξέρω την διαδικασία αλλά απ' ότι καταλαβαίνω έχουμε 2 χρόνια σαν προθεσμία μέχρι να ισχύσει ο Νέος Νόμος που πρέπει να γίνει.


Και όταν εννοώ να παρέμβουμε εννοώ οι ατμιστές και όχι άλλοι (π.χ. ΣΕΕΗΤ).


Παραθέτω αυτά που ο ίδιος είπα προηγουμένως και συνεχίζω:


Επειδή η οδηγία της ΕΕ είναι απλά μια οδηγία η οποία θα πρέπει να γίνει Ελληνικός νόμος που θα πρέπει μέχρι το 2016 να περάσει από την Ελληνική βουλή, προτείνω αν μεταξύ μας υπάρχει κάποιος δικηγόρος, μέσα από το φόρουμ, να βοηθήσει ώστε να δημιουργηθεί ένας σύλλογος ατμιστών ο οποίος σκοπό θα έχει να κινητοποιηθεί, να επεξεργαστεί την Οδηγία και να προσπαθήσει να υποβάλει εισηγήσεις για το σχέδιο Νόμου που θα περάσει από την Βουλή. Ξαναλέω ότι τα παραθυράκια και οι ασάφειες της οδηγίας μπορεί να είναι καλό αν ο Νόμος εξειδικεύσει - ερμηνεύσει κατά το βέλτιστο για μας ή πολύ κακό αν η εξειδίκευση σε κάποια θέματα και τα παράθυρα "κλείσουν" εις βάρος μας. Αν δεν κινητοποιηθούμε αυτόνομα το νήμα αυτό μετά από 2 χρόνια ίσως γίνει (Μ)νήμα (για το η.τ.) !!!














Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Τα αρώματα δεν μπορούν να τα απαγορεύσουν με κανέναν τρόπο ή νόμο τουλάχιστον στην αγορά. Και να το κάνουν δηλαδή θα μπορείς να αγοράζεις "καθαρά" αρώματα τα όπως και τώρα τα οποία ειναι καταλληλα για άτμισμα ή θα τα φτιάχνεις μονος σου.




Αρώματα κατάλληλα για άτμισμα δεν υπάρχουν επίσημα. Κανένα άρωμα δεν έχει ελεγχθεί ότι είναι κατάλληλο και ασφαλές για άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εκείνο το clean steam protocol που είχε κάνει η FA παλιότερα δεν ήταν έλεγχος για καταλληλότητα;

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Καλα τα λες spkok, αλλα η συνχρονη ιστορια αλλα δειχνει. Αν δεν φτασει στην πορτα μας το κακο δεν κουνιομαστε.
Ελα μωρε αφου βολευομαι εγω .......  ή εγω θα κανω εισαγωγη μονος μου και θα φτιαχνω υγρα....   αυτα συνηθως διαβαζουμε.
Οποτε η πορεια ειναι προδιεγραμμενη. Οτι πει η βουλη και οι 300 σοφοι μας τοτε. Ας ελπισουμε οτι θα γινει το μικροτερο κακο.
Εδω εχουν διαλυθει τα παντα και δεν γινεται τιποτε. 1.500.000 ανεργοι σιωπουν, συλλογος ατμιστων θα γινει.
Eχουμε καιρο ακομη μπροστα μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio

Αρώματα κατάλληλα για άτμισμα δεν υπάρχουν επίσημα. Κανένα άρωμα δεν έχει ελεγχθεί ότι είναι κατάλληλο και ασφαλές για άτμισμα.

Αρα και κανένα έτοιμο υγρό... αφού χρησιμοποιούν αρώματα που ακόμη δεν γνωρίζουμε την καταλληλότητά τους, έτσι γιατρέ;

edit : νομίζω το clear stream της FA έχει να κάνει αποκλειστικά με την υπαρξη διακετυλίου, δεν ξέρω αν το λέω και σωστά.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απο το αρωμα ry69 της atmos που χρησιμοποιω.
Γραφει επανω.... Η Atmos ειναι πιστοποιημενη με ISO 9001:2008 για την παραγωγη ατμιστικων υγρων ηλεκτρονικου τσιγαρου....
Δηλαδη τι πιστοποιησαν? Αν ειναι σφουγγαρισμενο το πατωμα του εργαστηριου?
Προφανως δεν μπηκαν στην ουσια της παραγωγης.
Μαλλον οπως πιστοποιουν τα σφαγεια ή τα συνεργεια αυτοκινητων. 

Καλα τα λες spkok, αλλα η συνχρονη ιστορια αλλα δειχνει. Αν δεν φτασει στην πορτα μας το κακο δεν κουνιομαστε.
Ελα μωρε αφου βολευομαι εγω .......  ή εγω θα κανω εισαγωγη μονος μου και θα φτιαχνω υγρα....   αυτα συνηθως διαβαζουμε.
Οποτε η πορεια ειναι προδιεγραμμενη. Οτι πει η βουλη και οι 300 σοφοι μας τοτε. Ας ελπισουμε οτι θα γινει το μικροτερο κακο.
Εδω εχουν διαλυθει τα παντα και δεν γινεται τιποτε. 1.500.000 ανεργοι σιωπουν, συλλογος ατμιστων θα γινει.
Eχουμε καιρο ακομη μπροστα μας.  :)


Αυτο προσπαθω να πω με τροπο απο την αρχη. Τοση ανεργια και δεν δεν τους καιγετε καρφι, το ατμισμα θα σωθει; Για αυτο λεω καλυτερα να ψαξουμε καμια αλλη λυση  :'(

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εκείνο το clean steam protocol που είχε κάνει η FA παλιότερα δεν ήταν έλεγχος για καταλληλότητα;
Επίσημος έλεγχος υπό την έννοια της πιστοποίησης όχι. Αλλά ήταν ένα πολύ σημαντικό πρωτόκολλο, και από τις ελάχιστες εταιρίες (αν όχι η μοναδική) που έχουν κάνει κάτι τέτοιο.


Αρα και κανένα έτοιμο υγρό... αφού χρησιμοποιούν αρώματα που ακόμη δεν γνωρίζουμε την καταλληλότητά τους, έτσι γιατρέ;

edit : νομίζω το clear stream της FA έχει να κάνει αποκλειστικά με την υπαρξη διακετυλίου, δεν ξέρω αν το λέω και σωστά.
Έτσι είναι, αλλά φυσικά δεν αποκλείονται τα αρώματα από τον κανονισμό της Ευρωπαικής Ένωσης. Ο κανονισμός λέει πως ουσίες που είναι επικίνδυνες στην εισπνοή δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται. Ουσίες αποδεδειγμένα επικίνδυνες είναι π.χ. το diacetyl. Οι υπόλοιπες είναι απλά άγνωστο αν είναι επικίνδυνες ή όχι.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2014, 04:41 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Κ. Φαρσαλινέ, αυτό που ειπώθηκε για τα αρώματα, είναι πως δεν θα αγοράσεις αρώματα για άτμισμα, γιατί εκεί εμπίπτει στον ίδιο νόμο, παρά το ότι πολλά από αυτά είναι τα ίδια με των τροφίμων. Δεν έχουν πάρει κάποια πιστοποίηση, δεν μπορείς να ελέγξεις μία αγορά που στηρίχτηκε σε προϊόντα που προυπήρχαν του η.τ. (ξέρω ότι μιλάμε πάντα με δική μας ευθύνη) Το ζήτημα των υγρών DIY που αφορά ουσίες και για άλλη χρήση δύσκολα περιορίζεται. Είναι σα να πούνε πως θα βάλουνε ειδικό φόρο ή περιορισμό όγκου πώλησης στο οργανικό βαμβάκι, ή στα μεταλικά πλέγματα.

Τα αρώματα για ητ μπορεί να συμπεριλαμβάνονται της οδηγίας, αλλά αυτή η τρύπα το νόμου δύσκολα κλείνει σε σχέση με άλλες του κειμένου.

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απο χθες που διαβαζω ενα πραγμα εχω καταλαβει κυριοι του ΣΕΕΗΤ και κυριε κανελακη.


Καλυτερος απο τον τυφλο ο μονοφθαλμος.


Και μην μου πειτε τωρα οτι μας δινετε η ευκαιρια να μην γινουμε τυφλοι.Δηλ καποιος μας βγαζει το ματι και μετα μας λεει να πολεμησουμε για το αλλο;


Να με συγχωρειτε αλλα καλυτερα πυροβοληστε με(μεταφορικα παντα  :)  )

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Γενική οδηγία προς ατμιστές, νέους ή παλιούς.
Αν νομίζεται πως το ητ δούλεψε από τις εταιρίες, ή τους κατασκευαστές, κάνετε λάθος. Ότι υπάρχει σήμερα έγινε γιατί οι ατμιστές το φτιάξαν πρώτοι. Το πρώτο carto tank ήταν σύριγγα, ο πρώτος επισκευάσιμος ήταν egoT. Εκείνα τα βιντεάκια για μπαταροθήκη από φακούς τα θυμάστε; Τους τα δίνουμε για την ομορφιά, σιγουριά πως θα δουλέψει με τη μία, είτε γιατί απλά βαριόμαστε και λίγο. Αν στα πάρουν όλα, κι είσαι νέος ατμιστής, με λίγο διάβασμα και υλικά/πρώτες ύλες που είναι για άλλη χρήση (άρα δεν μπορούν να απαγορευτούν όπως είπα παραπάνω) θα σου πάρει μια ώρα να φτιάξεις "παράνομο" ητ. Δεν περιορίζεται το άτμισμα, το εμπόριό του (πάλι) περιορίζεται.


Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητέ γιατρέ


Η νομοθεσία βολεύει μια χαρά τις καπνοβιομηχανίες καθώς έβαλε τους γίγαντες δίπλα στα μυρμήγκια. Εννοείται οτι η καπνοβιομηχανία δεν θέλει φόρους στο η.τ. δεν διαφωνούμε. Η διαφωνία μας έχει να κάνει στο οτι η νομοθεσία στη πράξη εμπορικά είναι ευνοικότερη για τις καπνοβιομηχανίες παρά για τις επιχειρήσεις του η.τ.
Αυτή είναι η άποψη μου οτι τις βολεύει να είναι καπνικό προιόν.
Όταν μιλάω για αντιπάλους εννοώ εμπορικά αντιπάλους, καθώς θα συνυπάρχουμε στον ίδιο εμπορκό χώρο.
Επίσης πολύ σωστά μιλάτε για έρευνες που έχουν κάνει οι καπνοβιομηχανίες και θα τις παρουσιάσουν σύντομα οι οποίες μάλιστα θέλουν να βάλουν στο η.τ. καπνό (βλέπε pax).
Τόσο καιρο πίσω απο τη πλειοψηφία των ερευνών είναι η FA και πιστεύω οτι θα συνεχίσει να είναι.
Απο εκεί και πέρα φυσικό είναι να κυριαρχήσει ο γίγαντας απέναντι στα μυρμήγκια.
Πάντως συγχαρητήρια για την απόφαση σας να μείνετε μακρυά απο τις προσφορές της καπνοβιομηχανίας καθώς οποιοσδήποτε άλλος θα είχε κάνει κωλουτούμπες.
Κλείνωντας όπως ξαναείπα η νομοθεσία είναι το πρώτο βήμα και μας βρίσκει σύμφωνους.


Με φιλικούς χαιρετισμούς


Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 18:16 από Smoke EVERYWHERE »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία τα λέμε, ωραίες αναλύσεις γίνονται, καταλάβαμε που πάει το θέμα.
Εγώ ομως θα ρωτησω αυτό που με καίει και μόνο.

ΤΙ θα κάνουμε τελικά εμείς παιδιά; Θα μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια;

Sent from my G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Οι ατμιστες θα επιβιωσουν και δεν θα τους λειψει τπτ ...υπαρχουν θεμελια για αυτο και οι παλιοι θα βοηθησουν τους νεοτερους που θα θελουν να μπουν στο ΗΤ.
Το κριμα ειναι τα παιδια που απο το υστερημα τους εκαναν καποιο μαγαζι για το μεροκάματο  και σε λιγο καιρο θα δουνε να πηγαινει στράφι η ολη προσπαθεια.
Οσο για τα "μεγαλομαγαζα" ειναι γελασμενα αν νομιζουν οτι θα συνεχισουν να επιβιωνουν μετα τις διαφορες εφαρμογες του "νεου νομου" και τις πιθανες τιμες που θα θυμίσουν αλλες εποχες.
Οι παλαιοτεροι θα θυμουνται καλα οτι αρχες του 2009 υπηρχαν δυο μαγαζια με ειδη ΗΤ και τιμες απαγορευτικες ακομα και για την εποχη εκεινη.
Απλα τοτε εμεναν ανοιχτα γιατι οι καιροι ηταν καπως καλυτεροι.
Οι χρηστες τοτε?
Καθε 15 μερες εκαναν τις αγορες τους απο τα βαθη της Ασιας και στο ενα τριτο της τιμης (και πολυ λεω) για να καλυψουν τις αναγκες τους.
Τα δε Ελληνικα μαγαζια απλα παρακολουθουσαν .
Με λιγα λογια επιστροφη εκει που ξεκινησαμε καταλαβαινω με οσα διαβαζω.






 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias