vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, filikos4, Jorge

Twitter

Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 07:51 »
Για πανω απο ενα χρονο εχω σταθεροποιηθει στα 9 mg που με ικανοποιει απολυτα. Φτιαχνω δικα μου υγρα γιατι χρησιμοποιω απο απειροελαχιστη εως καθολου γευση, απο τον τριτο μηνα ατμισματος και αποκλειστικα VG ως βαση.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 08:21 »
Εχω κατασταλαξει.......απο 16mg εως 36 mg  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:36 »
Πολύ ωραίο θέμα, και αν προσπαθούσαμε να βάλουμε όλες τις διαθέσιμες επιλογές σε μία ψηφοφορία, θα χρειαζόταν μία σελίδα ακόμα.

Σαν επαγγελματίας καπνιστής που ήμουν, όταν ήρθα στον ατμό ξεκίνησα και εγώ με 18-24. Τα πρώτα μου DIY ήταν 18. Για λίγο καιρό μετά ήταν 20. Μετά 15, 12, 10, 8 και πλέον 5.

Όταν φτιάχνω βάση, την οποία πλέον ατμίζω σκέτη κατά κύριο λόγο, αυτή βρίσκεται στο 5. Συχνά πυκνά, αγοράζω και κανένα έτοιμο, Halo, Liqua, HoL συνήθως, τα οποία αναλόγως γεύσης και απόδοσης αυτής, ρυθμίζω και τη νικοτίνη. Δεν με πειράζει να ατμίσω ένα στόλο μλ τη μέρα, αρκεί να το ευχαριστηθώ. Ανάλογα το υγρό, παίζει και η νικοτίνη. Τα καπνικά της Liqua τα παίρνω 12ρια και τα σπάω με βάση μέχρι να κατέβουν στο 8-9. Τα φρουτογλυκά της, τα παίρνω φλωρέξ. Το Tribecca, είτε 12 ή 18, το εξάρι δεν μου αρέσει. Το Cigarillos σε 18 και το Puros σε 24, σταθερές αξίες, αλλά δεν με ενοχλεί, καθώς θα ατμίσω ελάχιστα μλ, συνήθως λίγο πριν έρθει η στιγμή να στρίψω νέα αντίσταση, δίνω τη χαριστική βολή στην παλιά.

Επίσης, υπάρχει και το "Απόλλων" μου, το οποίο δεν αδειάζει ποτέ, καθώς όλο και κάτι θα προσθέσω. Ε αυτό δεν έχω ιδέα τι περιεκτικότητας είναι καθώς περιέχει από φλωρέξ μέχρι Πούρο 24ρι!!!

Μάλλον έχω μπερδέψει τα μπούτια μου, αλλά πιστεύω ότι ανήκω στν επιλογή 3.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 23:32 »
Έχω κατασταλάξει σε δυο κατηγορίες νικοτίνης.

Μία σχεδόν φλωρέξ για όλη την μέρα και μέσα στο σπίτι, περίπου 0,1-0,3 mg/ml, ανάλογα με το πόση 36άρα θα μου πέσει. Ατμίζεται με dripping ατμοποιητές ή με boge (χωρίς τανκάκι αφού είναι δεσμευμένο για τις εξόδους). Με το SVD, απο 6 εως και 13-14 watts, ανάλογα τον ατμοποιητή και το στήσιμο.

Η δεύτερη κατηγορία είναι για τις εξόδους ή διάβασμα ή δουλειά απο το σπίτι οπου κυμαίνομαι στα 5-6mg/ml. Ατμίζεται επίσης με dripping ατμοποιητές, ή boge και τανκάκι. Με ενα συμπαθητικούλι διακριτικό μηχανικό μοντάκι ή με το SVD. Αναμένεται τεστάρισμα kayfun κλώνου, που ίσως μπορέσει να ανταπεξέλθει στη δεύτερη κατηγορία, στην πρώτη δεν μου άρεσε.

Όλοι οι άλλοι ατμοποιητές έχουν μπει στο συρτάρι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 23:42 »
Εδώ και πολύ καιρό η αναλογία βάσεων έχει "κλειδώσει":   100ml 20 mg VG/PG + 2x100ml 0mg VG, ούτε δοσομετρήσεις ούτε τίποτα... πέρνω τα τρία μπουκαλάκια τα αδειάζω σε ένα μεγάλο γυάλινο και τέλος.
Η τελική βάση έχει 6.6mg νικοτίνης και 83/17 VG/PG όπου αν υπολογίσουμε και 4-8% άρωμα, πέρνω υγρό περίπου 6 mg

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 00:09 »
Σαν φλωρεξιανός εδώ και ενάμιση χρόνο, μάλλον δεν δικαιούμαι αρκούντως να εκφέρω άποψη.
Μία στο τόσο, μπορεί γι αλλαγή να κάνω 4-5ml στα 3mg.

Παρ'όλ'αυτά, θα συμφωνήσω ότι παίζει απόλυτο ρόλο και το άρωμα (εκτός δηλαδή από τα ατμιστικά εργαλεία, ρεύματα κτλ,κτλ.).

Άλλοι θέλουν λίγο περισσότερη νικοτίνη στα καπνικά τους, άλλοι -ακριβώς επειδή είναι καπνικά- καθόλου.
Το ίδιο ισχύει π.χ. στα φρουτώδη και γλυκά. :dontknow:

Γεγονός είναι πάντως ότι στην αρχή συνήθιζα κι εγώ να έχω δύο δυναμικοτήτων υγρά.
Τα νορμάλ (12άρια) και τα τούρμπο (18+).

Μέχρι που πήρα επισκευάσιμο κι όλα άλλαξαν στις αναλογίες των υγρών μου(προς τα κάτω). ;)

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 06:06 »
Αρχικά επέλεξα το 2. αλλά όσο περνάει ο καιρός και δοκιμάζοντας όλο και περισσότερα υγρά, καταλαβαίνω ότι το κάθε ένα έχει την χάρη του, αλλά η δική μου χαρά έρχεται ανάλογα την ώρα και τα mg νικοτίνης που έχει το κάθε ένα από αυτά.

Άρα αλλαγή ψήφου, στο 3.


Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 18:46 »
εγω τα εχω μπλεξει τα μπουτια μου απο 18 μεχρι και 9 σε ατμοποιητες ποτε κατι σταθερο
στα DIY. σε αυτα που αγοραζω απο 12 μεχρι και 9.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 21:35 »
Σταθερά DIY (75% PG - 25% VG) στα 10 mg. Αραιά και που, καμμιά εκτροπή με Liqua και Halo 18άρια, ή Puros 24άρι.  :)

Αποσυνδεδεμένος marts

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 21:46 »
Είμαι στα 7mg/ml έχοντας ξεκινήσει με 11 πριν 2μιση μήνες περίπου το άτμισμα, και είμαι χωρίς κτ. Ένας από τους λόγους που προσπάθησα να περάσω γρήγορα σε DIY (και το φόρουμ βοήθησε πολύ και σε αυτό, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα) ήταν και η δυνατότητα να μπορώ να πέφτω πολύ σταδιακά έστω και με βήμα 1 (στο βαθμό της ακρίβειας που επιτρέπουν οι αναμίξεις βέβαια!) χωρίς να πρέπει να εξαρτώμαι από τα +-6 των έτοιμων υγρών, και να μη μου φαίνεται φοβερή διαφορά από τη μία περιεκτικότητα στην άλλη. Μέχρι τώρα το σύστημα αυτό έχει δουλέψει καλά και με έχει βοηθήσει πολύ...έχω και κάποιες καβάτζες στα 9 και 11, για δύσκολες ώρες, αλλά γενικά δε μου κάνουν και μεγάλη εντύπωση, με καλύπτει προς το παρόν αυτή η περιεκτικότητα

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 22:05 »
ξεκίνησα με 12αρια και μέσα στους πρώτους 2 μήνες πήγα σε 6άρια και πολύ γρήγορα σε 3mg όπου βρίσκομαι μέχρι και σήμερα. Άνετα κάνω και φλόρεξ αλλά χωρίς καθόλου νικ. νιώθω να χάνει σε γεύση.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 23:15 »
Kαλησπερα ειμαι στα 18mg,ευελπιστω τωρα με τα diy υγρα να πεφτω μοναδα-μοναδα στην νικοτινη και οχι αποτομα 6 μοναδες κατω,καλη μου τυχη!!!

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 21, 2014, 00:31 »
Εδω και καιρο ειμαι στο 5.Δεν βιαζομαι ομως να κατεβω γιατι κατι δοκιμες που εκανα δεν με ικανοποιησαν καθολου.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 25, 2015, 23:02 »
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους αλλά μετά από 4 μήνες στο η.τ. τις τελευταίες ημέρες νιώθω ότι δεν με καλύπτει η νικοτίνη στα υγρά μου.

Άρχισα από τα 6mg τις πρώτες ημέρες και ανέβηκα στα 9mg εδώ και 4 μήνες και ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με στερητικά έως τώρα.
Τις τελευταίες ημέρες έχω έντονο το αίσθημα της "ανικανοποίησης" και άρχισα τις πιπίλες κατά διαστήματα.
Το λογικό θα ήταν να σκέφτομαι να κατέβω σιγά σιγά στα mg αλλά για ένα περίεργο λόγο συμβαίνει το αντίθετο.

Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο και ήταν τελικά παροδικό ή να ανέβω λίγο ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 25, 2015, 23:21 »
Αυτό το πρώτο εξάμηνο θέλει μεγάλη προσοχή.

Μάλλον ο οργανισμός έχει συνέλθει από το "σοκ¨της αλλαγής συνήθειας, έχουν αρχίσει να καθαρίζουν και τα πνευμόνια και ζητάμε κάπως πιο μεγάλο πικ... με τη βοήθεια του εγκεφάλου που θυμάται παλιές "δόξες".
Είναι και ο οριακός χρόνος όπου αρκετοί τα παράτησαν, δυστυχώς.

Άλλος μεγάλος παράγοντας η στροφή στα diy.
Εκεί χάνουμε τα "μυστικά" και τα πιθανά ενισχυτικά των έτοιμων.

Προσωρινή αύξηση νικοτίνης, βολτ, βατ και υπομονή.
Θα περάσει κι αυτό  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem