vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Καλύτερα πήγαινε μόνος σου σε ένα μαγαζί με καλό δοκιμαστήριο και ζήτα να δοκιμάσεις υγρά virginia που διαθέτουν.
Να μοιάζει με τον καπνό που έκανες είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο.
Εκεί θα δεις ποιο σου αρέσει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω παιδια  :yes:

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα μηπως υπαρχει και κατι που να θυμιζει σκανδιναβικ ρεγκιουλαρ;[ασπρο]
λεω μηπως :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα... απορία..
έστω οτι θέλουμε να αναμείξουμε ένα έτοιμο υγρό με βάση για να φτάσουμε τα επιθυμητά mg νικοτίνης.
Τι είναι προτιμότερο;
να πάρουμε το έτοιμο με περισσότερα mg και να αραιώσουμε με μηδενική βάση ;
ή να πάρουμε έτοιμο με χαμηλότερα mg και να το αναμείξουμε με 20αρα βάση;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Δεν πιστευω οτι θα εχει διαφορα, οτι κι απο τα δυα κανεις, δεδομενου οτι το ετοιμο υγρο ειναι ιδια φτιαγμενο, ειτε σε μηδενικη ειτε σε νικοτινουχα βαση.
Τωρα απο οικονομικης πλευρας συμφερει να παρεις 20αρι υγρο και μηδενικη βαση,
δεδομενου οτι η τιμη του μηδενικου υγρου ειναι ιδια με την τιμη του νικοτινουχου,
οπως κανουν οι περισσοτερες σοβαρες εταιριες.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνώ απόλυτα με τον nemesis από πάνω.
Κι ένα άλλο όμως σκέψου που παίζει ρόλο.
Αραιώνοντας το έτοιμο υγρό με βάση, αποδιναμώνεται η γεύση. Άρα ανάλογα πόσα mg νικοτίνης θέλεις το τελικό σου υγρό, θα κάνεις και την επιλογή σου αν το έτοιμο ή η βάση θα είναι νικοτινούχα και πόσο.


ΠΧ. Αν θέλεις το τελικό να είναι στα 6mg νικοτίνης θα πρέπει να πάρεις μηδενικό έτοιμο και 20αρα βάση. Γιατί αν τα πάρεις ανάποδα και πάρεις 20 το έτοιμο και 0 τη βάση θα πρέπει να ρίξεις τόση βάση μέσα για να το κατεβάσεις, που στο τέλος θα ψάχνεις να βρεις τι γεύση και τι άρωμα έχει...!
Αντίστοιχα, αν θέλεις 15αρι το τελικό σου υγρό, θα πρέπει να πάρεις 20αρα το έτοιμο και 0 τη βάση. Γιατί πάλι αν το κάνεις ανάποδα και πάρεις 0 έτοιμο θα πρέπει να ρίξεις πάρα πολύ από την βάση την 20αρα που και πάλι θα ψάχνεις να βρεις γεύση και δε θα βρίσκεις...!


Άρα πέραν του οικονομικού που γράφει παραπάνω, σκέψου σοβαρά και τι θέλεις να έχεις ως τελικό υγρό. Και αναλόγως παίρνεις...
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα....  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εξαιρετική ερώτηση tasfot. Έχεις λοιπόν να παλαντζάρεις τρεις παραμέτρους:

α) Πόσο έντονο είναι το υγρό που θα σπάσεις
β) Πόση ένταση θέλεις να έχει το τελικό αποτέλεσμα
γ) Το τελικό ποσοστό νικοτίνης.

Έτσι όπως θέτεις την ερώτησή σου, αφήνεις να εννοηθεί ότι το υγρό θα το αραιώσεις 1:2, δηλαδή ότι θα σπάσεις και τη νικοτίνη αλλά και τη γεύση στη μέση. Σε αυτή την περίπτωση, με το μήνυμα του Nemesis_rds καλύπτεσαι.

Το θέμα αλλάζει στην περίπτωση που θέλεις λιγότερη η περισότερρη από το μισό γεύση και/ή νικοτίνη. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει να δεις πότε θα χρειαστείς περισότερρο έτοιμο υγρό από βάση, ή το αντίθετο, και ανάλογα βλέπεις τι από τα δύο θα είναι το νικοτινούχο. Έχε υπ' όψιν σου ότι για πιο ακριβείς διαδικασίες (not recommended - η υπερβολική ακρίβεια χαλάει και τη μαγεία!), μπορεί να χρειαστείς συνδυασμούς (νικοτινούχο με non έτοιμο + νικοτινούχα με non βάση). Δεν βλέπω το λόγο όμως να μπεις σε τέτοια μανούρα.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστή παρατήρηση Σένια..!!
Κατέληξα κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα εχθές που το σκεφτόμουν.. από την στιγμή που δεν επηρεάζει κάτι άλλο είναι η σωστότερη λύση..!!
Σ' ευχαριστώ ;)


(το αποτέλεσμα μου θέλω να είναι στα 15MG... άρα είτε 12αρι ετοιμο με 20αρα βάση, είτε 18αρι έτοιμο με μηδενική βάση.. είναι το ίδιο κοντά και τα δυο ;)  )

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Σωστοτατη η παρατηρηση της Σενια, δεν το ειχα σκεφτει καν.
Επειδη αραιωσεις νικοτινης που μπορει κανω εγω ειναι της ταξης των 2-3 mg/ml κατω,
δεν ειχα σκεφτει την εξασθεσηση της γευσης στο παραδειγμα του Τασου.

Αρα Τασο, στην περιπτωση σου, θα σου προτεινα 18αρι ετοιμο υγρο και μηδενικη βαση σε αναλογια 5/1.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Σε αυτό έχω καταλήξει κι εγώ Nemesis.


Ευχαριστώ όλους και ελπίζω να ήταν αφορμή να λυθούν αντίστοιχες απορίες και σε άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
 :yes:
Ναι, όπως είπατε, 18αρι έτοιμο και μηδενική βάση.


Το άλλο που γράφεις για 12αρι έτοιμο και 20αρα βάση δε σε συμφέρει οικονομικά. Χώρια που θα ατονίσει και περισσότερο...


Αν πάντως σου εξασθενεί πολύ η γεύση και έτσι, υπάρχουν λύσεις, μην απογοητευτείς! Ή με προσθήκη αρώματος ή με ανάμειξη 2 ήδη έτοιμων. (Θα πρότεινα το πρώτο και να πας σιγά-σιγά στα diy).
 :)

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
μα είμαι ήδη κατά 80% στα DIY αλλά ξέρεις... πάντοτε φλερτάρουμε και με καμία έτοιμη γεύση ;)

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
Παλικάρια μου, ξέρετε μήπως κανένα ελληνικό κατάστημα που να πουλάει absinthe?

Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος Iron

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλους!
Δυστυχώς επειδή ειμαι πολύ βόρεια τέρμα θεού αρχές αλλάχ (ορεστιάδα) δεν έχω πρόσβαση σε υγρά εύκολα (πρέπει να πάρω 5-6 υγρά για να γλυτώσω μεταφορικά)
Εχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 4-5 υγρά τις FlavourArt απο τοπικό κατάστημα - virginia- / coockie / heaven juice ry4 / dark vapure /   και περιμένω να ρθούνε 2 υγρά της El Toro Natural (Guevara + Virginia prime)
Ψάχνω κυρίως καπνικά υγρά
τη προτείνετε?
και με ενδιαφέρει πολύ το AtmosLab μιας και είναι ελληνικό

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Από αυτά που δοκίμασες σου άρεσε κάποιο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180381 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12