vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, dkostas, vasim, camber

Twitter

Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Παραθέτω το ακόλουθο κείμενο που αποτελεί μία πρώτη προσέγγιση. Είναι δεκτές παρατηρήσεις, διορθώσεις. Το γραψα όπως το ένιωθα και θα είναι καλό να υποστεί συμπληρώσεις. Εκ προοιμίου ζητά συγγνώμη για το μακροσκελές αλλά ένεκα... οι πληροφορίες που πρέπει να δοθούν στον αδαή (ευρω-) βουλευτή....

ΘΕΜΑ: Επικείμενη συζήτηση στο Ευρωκοινοβούλιο στις 25 Φλεβάρη για την αναδιατύπωση της Ευρωπαϊκής Οδηγίας για τα καπνικά προϊόντα


Αξιότιμε κύριε (ευρω)βουλευτά,
 
Απευθύνομαι με την παρούσα επιστολή σε εσάς καθώς με εκπροσωπείτε στη (Ευρω-) Βουλή και άρα θα πρέπει να λάβετε γνώση για όσα θα σας αναφέρω αναλυτικά στη συνέχεια. Το θέμα στο οποίο θα αναφερθώ είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο και η επικείμενη συζήτηση στο Ευρωκοινοβούλιο στις 25/2/2013 της πρότασης της Επιτροπής.


Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Υγείας και Καταναλωτών, στις 19 Δεκεμβρίου 2012, συνέταξε μία πρόταση (Proposal to revise the Tobacco Products Directive) για αναδιατύπωση της Οδηγίας για τα Καπνικά Προϊόντα. Σύμφωνα με αυτήν, τα υγρά αναπλήρωσης των ηλεκτρονικών τσιγάρων, εφόσον η περιεκτικότητά τους υπερβαίνει τα 4mg/ml ,θα πρέπει να λαμβάνουν έγκριση κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ καθώς χαρακτηρίζονται ως φάρμακα. Και επομένως θα πωλούνται αποκλειστικά στα φαρμακεία. Μάλιστα, ο σκοπός αυτής της «αλλαγής» είναι η «προστασία του καταναλωτή».


Την εν λόγω πρόταση και τον παραλογισμό που την διέπει θέλω να σας αναλύσω, θέτοντας υπόψη σας μία σειρά από πληροφορίες που ενδεχομένως (αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει εσείς ή οικείοι σας  το ηλεκτρονικό τσιγάρο) αγνοείτε:


Το ηλεκτρονικό τσιγάρο υπάρχει από το 2005 οπότε και τέθηκε σε κυκλοφορία. Στην Ελλάδα, χρησιμοποιείται ήδη από το 2008 και εμφάνισε αποδοχή από τους ενήλικους καπνιστές που αντικατέστησαν το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο που κάπνιζαν επί χρόνια. Πρόκειται ουσιαστικά για την ατμοποίηση ενός διαλύματος γλυκερίνης που περιέχει νικοτίνη και βρώσιμο άρωμα. Παγκοσμίως, οι χρήστες υπολογίζονται σε αρκετά εκατομμύρια και όλοι τους δεν έχουν παρά να αναδείξουν τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο που κάπνιζαν.


Γιατί όμως η πρόταση της Επιτροπής είναι παράλογη; Ας το αναλύσω κατά ενότητα:

Χαρακτηρισμός ως φάρμακο, του υγρού αναπλήρωσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Όταν κάπνιζα επί 18 χρόνια, δεν αισθανόμουν άρρωστος. Όταν πριν 20 μήνες αντικατέστησα το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αισθάνθηκα πολύ καλύτερα αφού εξαφανίστηκε το ροχαλητό κατά τον ύπνο, το λαχάνιασμα όταν ανέβαινα σκάλες και η όσφρησή μου – γεύση μου ενδυνάμωσαν και ξανααισθάνθηκα μυρωδιές και γεύσεις. Μάλιστα, όλοι οι φίλοι μου μου είπαν πως το πρόσωπό μου «έλαμψε» από τότε που σταμάτησα το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο. Επιπλέον, τα ρούχα μου και το σώμα μου σταμάτησαν να μυρίζουν «τασάκι». Όταν μάλιστα έκανα και ιατρικές εξετάσεις, ο γιατρός που τις μελέτησε αποφάνθηκε ότι είμαι «πιο υγιής από ποτέ». Επομένως, δεν καταλαβαίνω γιατί η Επιτροπή με χαρακτηρίζει «άρρωστο» επειδή χρησιμοποιώ υγρό αναπλήρωσης με περιεκτικότητα 18mg/ml σε νικοτίνη.



Θεωρώ άρα, πως όχι μόνο δεν είμαι άρρωστος τώρα ως ατμιστής αλλά ούτε και ως καπνιστής ήμουν. Η εξάρτησή μου από τη νικοτίνη δεν είναι πάθηση, αλλά συμπεριφορά. Η συμπεριφορά μπορεί να χαρακτηρισθεί γενικά ως «νοσηρή» αλλά σε καμία περίπτωση μέχρι τώρα δεν έχει χαρακτηρισθεί «νόσος» ή «ασθένεια» από οποιονδήποτε ιατρικό φορέα. Μάλιστα, αν το σκεφθούμε καλά, το να θεωρείς «άρρωστο» τον εξαρτημένο από τη νικοτίνη (όπως πολλές φανατισμένες αντικαπνιστικές ομάδες) είναι μάλλον ρατσιστικό και ενάντια στις αρχές των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και του σεβασμού προς το συνάνθρωπο. Την ώρα μάλιστα που αυτή καθαυτή η εξάρτηση του ατμιστή δεν επιβαρύνει κανέναν άλλον, ούτε καν τον ίδιο (με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα δεκάδων ερευνών και κλινικών μελετών).


Η περιεκτικότητα σε νικοτίνη που τέθηκε σαν όριο (4mg/ml) ελήφθη με βάση τις περιεκτικότητες των αυτοκόλλητων επιθεμάτων διακοπής του καπνίσματος. Στην ουσία, πρόκειται για μία αυθαιρεσία καθώς, αφενός το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν αποτελεί μέθοδο διακοπής του καπνίσματος και αφετέρου η προσλαμβανόμενη νικοτίνη μέσω του ατμίσματος υγρού αναπλήρωσης λόγω της εκπνοής, έχει διαφορετικό ισοδύναμο. Δηλαδή: Αν ατμίζεις ένα υγρό αναπλήρωσης 18mg/ml, δεν παίρνεις περισσότερη νικοτίνη σε σχέση με εκείνη που λαμβάνει ο οργανισμός σου από ένα αυτοκόλλητο επίθεμα των 4mg. Με άλλα λόγια, εγώ που κάπνιζα 1,5 πακέτο τσιγάρα των 1.4mg έκαστο, έπαιρνα 30Χ1.4=42mg νικοτίνης καθημερινώς. Τώρα ατμίζω 4ml υγρού 18mg/ml αλλά φυσικά δεν παίρνω 72mg/ml καθώς χονδρικά η νικοτίνη που καταλήγει στον οργανισμό μου είναι περίπου το 50% της περιεχόμενης στο υγρό που ατμίζω.


Έγκριση από τον ΕΟΦ των υγρών αναπλήρωσης ως φάρμακα

Αν και εφόσον ισχύσει η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το 95% των υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου θα εξαφανιστούν από την αγορά μέχρι να υπάρξουν οι πρώτες εγκρίσεις –αν και εφόσον δοθούν- από τον ΕΟΦ. Στην υποθετική περίπτωση που κάποιοι παραγωγοί-εισαγωγείς υγρών αναπλήρωσης υποβάλουν αίτηση για έγκριση και δώσουν το ποσό των 20.000 ευρώ για παράβολα ανά κωδικό προϊόντος (!!!), η αγορά συμμορφούμενη προς τη νομοθεσία δεν θα έχει υγρά της περιεκτικότητας που ατμίζω για τουλάχιστον 18-24 μήνες (τόσο διαρκεί η διαδικασία έγκρισης με βάση το τωρινό ανθρώπινο δυναμικό του ΕΟΦ). Στο διάστημα αυτό, εγώ, ως εξαρτημένος από τη νικοτίνη, θα πρέπει να προστρέξω για την κάλυψη της ανάγκης μου σε νικοτίνη είτε στο φαρμακείο για αυτοκόλλητα επιθέματα, είτε στο περίπτερο για την επιστροφή στο αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο. Επειδή έχω δοκιμάσει τα επιθέματα και ήταν αναποτελεσματικά (συν το ότι μου δημιουργούσαν ζαλάδες και ναυτία) θα πάω στο περίπτερο. Άρα, με αυτή την πρόταση της Επιτροπής, οδηγούμαι ευθέως το τσιγάρο, το οποίο αποδεδειγμένα που προκαλεί βλάβες στην υγεία μου (καρδιοπάθεια, αναπνευστικά προβλήματα και εμφάνιση καρκίνου). Μάλιστα, πέρα από την υγεία μου και των λοιπών ατμιστών της Ελλάδας, μεσομακροπρόθεσμα δημιουργείται έτσι και τεράστιο οικονομικό πρόβλημα στην πατρίδα μου καθώς το κόστος αντιμετώπισης των νοσημάτων που δημιουργεί το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο υπολογίζεται σε αρκετά δισεκατομμύρια ετησίως στον Τομέα της Υγείας και τον κρατικό προϋπολογισμό.


Εγώ, ως Έλληνας πολίτης λοιπόν, γιατί θα πρέπει να επιβαρυνθώ στην υγεία μου και στην οικονομική μου κατάσταση από αυτή την απόφαση; Έχοντας την ελευθερία επιλογής υφίσταμαι στέρηση του δικαιώματός μου να επιλέξω εγώ τον τρόπο που επιθυμώ για την κάλυψη της εξάρτησής μου από τη νικοτίνη. Επιπλέον, προστατεύοντας το συμφέρον της υγείας μου θα χρησιμοποιήσω κάθε έννομο μέσο προκειμένου να εμποδίσω τη βλάβη της από κάθε απόφαση η οποία στερείται απλής λογικής.

 Εξαίρεση των αποδεδειγμένα καρκινογόνων τσιγάρων από την υποχρέωση έγκρισης

            Παρότι τα  αποδεδειγμένα καρκινογόνα τσιγάρα περιέχουν από 2mg ως 13mg /τσιγάρο (παρά την αναγραφόμενη τιμή στο πακέτο που αφορά την προσλαμβανόμενη μέση ποσότητα νικοτίνης), δεν έχουν υποχρέωση έγκρισης από τον ΕΟΦ. Πωλούνται ελεύθερα από όλα τα καταστήματα λιανικής. Μάλιστα από μετρήσεις στο αίμα των καπνιστών, η συγκέντρωση νικοτίνης μετά το κάπνισμα των αποδεδειγμένα καρκινογόνων τσιγάρων αυξάνεται απάνω από την οριακή τιμή, αλλά εντελώς «τυχαία» πάλι εξαιρούνται ως «καπνικά προϊόντα». Παρότι η νικοτίνη των υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου προέρχεται αποκλειστικά από τον καπνό, τα υγρά αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν κατηγοριοποιούνται βάσει της πρότασης σε «άλλα (μη) καπνικά προϊόντα – other (non) tobacco products». Η συγκεκριμένη διάκριση άρα, παραγνωρίζει το δεδομένο ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο απευθύνεται ακριβώς στο ίδιο κοινό, τους ενήλικες καπνιστές, ενώ μάλιστα η επίμαχη ουσία (νικοτίνη) έχει κοινή προέλευση. Μάλιστα, ο μετέωρος αυτός διαχωρισμός ενδεχομένως να αποτελεί και δημιουργία συνθηκών αθέμιτου ανταγωνισμού καθώς δύο παρόμοια ως προς τη χρήση προϊόντα (κάλυψη εξάρτησης νικοτίνης) δεν επιτρέπεται να πωληθούν στα ίδια σημεία πώλησης.
 
Η πρόταση της Επιτροπής αφορά την ασφάλεια των καναλωτών

Στην οικία μου έχω παιδιά ηλικίας 3, 8 και 12 ετών τα οποία είναι δραστήρια και βρίσκονται σε ηλικία «εξερεύνησης» του κόσμου.


 Όλα τα υγρά αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου που χρησιμοποιώ διαθέτουν καπάκι ασφαλείας για παιδιά και ως εκ τούτου καθίστανται απρόσιτα σε «παιδική εξερεύνηση». Είναι βασική προδιαγραφή που τίθεται στα χημικά προϊόντα αρμοδιότητας Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή. Όλες οι τσίχλες νικοτίνης που είχα πάρει παλιότερα ήταν σε ένα κουτί χωρίς καμία σφράγιση με αποτέλεσμα να παρέχεται εύκολη πρόσβαση σε παιδικό χέρι που θα το νόμιζε για συμβατική τσίχλα.



Επιπλέον, τα ατμιστικά υγρά που ατμίζω έχουν επί της ετικέτας μια ευκρινή νεκροκεφαλή και οδηγίες προφύλαξης που μπορεί να τις διαβάσει κάποιος. Έτσι, δημιουργείται αυτομάτως (ιδίως με το εικονίδιο της νεκροκεφαλής) η αίσθηση του κινδύνου. Αντίθετα, στις τσίχλες νικοτίνης, δεν υπήρχε καμία προειδοποιητική απεικόνιση ούτε στο κουτί, ούτε στην αλουμινένια «φωλιά» (blister) των τσιχλών. Άρα, δεν υπάρχει κάποιο αποτρεπτικό στοιχείο για τη χρήση της από τα παιδιά.


Πέρα όμως από τον αυξημένο κίνδυνο που διατρέχουν τα παιδιά από τις τσίχλες νικοτίνης λόγω της μη εφαρμογής αυστηρών κανόνων συσκευασίας και επισήμανσης, όπως συμβαίνει στα χημικά προϊόντα αρμοδιότητας Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή, υπάρχει και για τους χρήστες (ενήλικες καπνιστές), αυξημένος κίνδυνος (αντιγράφω από τις οδηγίες των τσιχλών νικοτίνης):


Ανεπιθύμητες ενέργειες:Η εκτίμηση των ανεπιθύμητων ενεργειών συγχέεται από την εκδήλωση των σημείων και συμπτωμάτων της απόσυρσης από τη νικοτίνη σε ορισμένους ασθενείς και από την υπερβολική λήψη νικοτίνης σε άλλους. Γενικά με τη θεραπεία υποκατάστασης νικοτίνης αναφέρονται:Ναυτία, ζάλη, κεφαλαλγία, γριππώδες σύνδρομο, αίσθημα παλμών, δυσπεψία, αϋπνία, παράδοξα όνειρα, μυαλγία, πόνοι στο στήθος, αλλαγές στην αρτηριακή πίεση, άγχος και ευερεθιστότητα, υπνηλία και αδυναμία συγκέντρωσης, δυσμηνόρροια.Ειδικότερα με τα διαδερμιικά έμπλαστρα δερματικές αντιδράσεις όπως ερύθημα, κνησμός, οίδημα, αίσθημα καύσου, εξάνθημα, φυσαλίδες στο σημείο εφαρμογής (σε σοβαρές καταστάσεις να διακόπτεται η θεραπεία). Ειδικότερα με την τσίχλα, αναφέρονται επιπλέον ερεθισμός του λαιμού, σιελόρροια, αφθώδεις εξελκώσεις. Η υπερβολική κατάποση σιέλου, που περιέχει νικοτίνη, μπορεί να προκαλέσει λόξυγγα.Άλλες ανεπιθύμητες ενέργειεςΣτη συνέχεια αναφέρονται οι ανεπιθύμητες ενέργειες που δεν μπορούσαν να ταξινομηθούν και να αναφερθούν πιο πάνω και αναφέρθηκαν από >1% των ασθενών:Κεφαλαλγία, πόνος στην πλάτη, δύσπνοια, ναυτία, αρθραλγία, διαταραχή εμμηνορυσίας, αίσθηση καρδιακών παλμών, μετεωρισμός, διαταραχή οδόντων, προβλήματα ούλων, μυαλγία, κοιλιακό άλγος, σύγχυση, ακμή, δυσμηνόρροια, κνησμός.

 Από τα παραπάνω είναι προφανές ότι από «εξαρτημένος της νικοτίνης» καταλήγεις να γίνεσαι πιθανός «ασθενής» εξαιτίας των ανεπιθύμητων ενεργειών της λήψης τσιχλών νικοτίνης. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου λοιπόν να μην επιθυμώ στη βάσανο της δοκιμής εκ νέου για το αν θα αποτελέσω και εγώ έναν ακόμα «ασθενή»,  δημιουργία των ανεπιθυμήτων ενεργειών της τσίχλας.


Επί 20 μήνες τώρα, καμία παρενέργεια ή ανεπιθύμητη ενέργεια υπήρξε από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.Μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο, διαπίστωσα ότι κανείς από τα εκατομμύρια ατμιστές όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει αναφέρει βλάβη της υγείας του από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, τις ανεπιθύμητες ενέργειες ή παρενέργειες αυτού. Έχω λοιπόν κάθε δικαίωμα να αντισταθώ με κάθε έννομο μέσο στην βίαιη υποβολή μου σε μία σειρά πιθανές επιπλοκές στην υγεία μου εξαιτίας των ανεπιθύμητων ενεργειών.


Συμπληρωματικά για τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Εμείς οι ατμιστές είμαστε φανατικοί αντικαπνιστές, προσεγγίζοντας όμως με κατανόηση τους πρώην «συναδέλφους» μας. Ακριβώς γιατί βάσει ίδιων εμπειριών γνωρίζουμε καλύτερα από τον καθένα πώς είμασταν όταν καπνίζαμε το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο και πώς είμαστε τώρα που το έχουμε αντικαταστήσει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.


Την τελευταία 3ετία, μία σειρά από έρευνες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, κατέδειξαν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο στον ατμιστή και στους γύρω του, (παθητικό άτμισμα) δε συνεπάγονται βλάβες σε σύγκριση πάντα με το κανονικό τσιγάρο που αποδεδειγμένα και τεκμηριωμένα οδηγεί σε καρκίνο, καρδιοπάθειες, αναπνευστικές νόσους.

Επίσης, σύμφωνα πάλι με έρευνες, όσοι αντικατέστησαν το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο με το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν επανήλθαν ποτέ σε ένα ποσοστό >50% ενώ μείωσαν σημαντικά την κατανάλωση του αποδεδειγμένα καρκινογόνου τσιγάρου σε ένα ποσοστό 75-80%.


Εσείς, λειτουργώντας ως εκπρόσωπος του λαού και των Ελλήνων πολιτών στο (Ευρω-) Κοινοβούλιο, θα πρέπει να λειτουργείτε προς το συμφέρον της υγείας μας και του εισοδήματός μας. Εφόσον, το αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο έχει αναγνωρισθεί από το σύνολο ως εξαιρετικά βλαβερό και υπεύθυνο για σωρεία ασθενών και θανάτων, θα πρέπει εσείς να ενισχύετε και υποστηρίζετε, όλες τις προσπάθειες που οδηγούν στην εξάλειψή του, συμπεριλαμβανομένου και του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Η κοντόφθαλμη αντίληψη (αν παραλόγως εξαιρέσουμε τον παράγοντα «άνθρωπο» από το συλλογισμό μας), ότι οι φόροι από τα τσιγάρα είναι μεγάλα και ικανά για να διαμορφώνουν μια πολιτική προστασίας, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα μαθηματικά, καθώς τα έξοδα νοσηλείας, φαρμακευτικής περίθαλψης και παροχής ιατρικών υπηρεσιών από το Σύστημα Υγείας είναι –δυστυχώς- μεγαλύτερα.


Κατόπιν της παραπάνω ενημέρωσης, οφείλετε ως εκπρόσωπός μου στο (Ευρω-) Κοινοβούλιο να προασπίσετε το δικαίωμα της ελευθερίας μου στην επιλογή, την ακεραιότητα της υγείας μου και του εισοδήματός μου. Σε μια Ελλάδα υπό βαθύτατη οικονομική κρίση, δεν περισσεύουν χρήματα για ασθένειες και φάρμακα που θα αποτελούν επακόλουθο δικών σας πολιτικών αποφάσεων-επιλογών-παραλείψεων.


Οφείλετε να ενημερωθείτε πλήρως για το θέμα που σας έθεσα και να προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να με εκπροσωπήσετε επαρκώς. Έχω κοινοποιήσει την παρούσα επιστολή σε συναδέλφους σας  ενώ παράλληλα ενημερώνω όλους τους γνωστούς μου για αυτή μου την επιστολή. Εγώ και το σύνολο του κοινωνικού μου κύκλου που έλαβε γνώση για το ζήτημα, θα παρακολουθούμε στενά το πώς θα ενεργήσετε μετά την ανάγνωση της παρούσης, αξιολογώντας την ικανότητα εκπροσώπησης ημών και των δικαιωμάτων μας, εκ μέρους σας. Παράλληλα, σας αναφέρω ρητά, ότι επιφυλάσσομαι του δικαιώματος προσφυγής σε κάθε έννομο μέσο προκειμένου να διασφαλίσω τη σωματική υγεία και το εισόδημά μου.


Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες που θα προκύψουν μετά την ανάγνωση της παρούσης. Στη διάθεσή σας για παροχή επιπρόσθετων πληροφοριών.


 
Μετά τιμής


 
 
.......................   
ΥΓ: Ο καθένας το προσαρμόζει στα δικά του δεδομένα φυσικά. Εγώ έχω θέσει κάποιες χρονικές περιόδους που αφορούν προσωπικά εμένα (χρόνος ατμίσματος κλπ).

Διορθώθηκε το "καρκινοτσίγαρο" με το "αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2013, 13:51 από kallitexnis »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:39 »
Πολύ καλή η επιστολή και θα πρότεινα ο Atmos να την αναρτήσει σε εμφανές σημείο του φόρουμ προκειμένου να την δουν όλοι και να κινητοποιηθούν.
Ας κάνουμε επιτέλους μια κίνηση κι εμείς οι ατμιστές γιατί πέρα από τα υπόλοιπα, σε λίγο καιρό θα ψάχνουμε με τι και πως θα ατμίσουμε. Μην περιμένουμε οτι κάποιος άλλος θα βγάλει το φίδι απ' την τρύπα. Όλοι πρέπει να κουνηθούμε και να απαιτήσουμε τα δικαώματά μας!

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:41 »
Μόλις ξεμπερδέψω από τα Σαββατιάτικα τρεχάματα, θα συγκεντρώσω τα emails όλων των ευρω+βουλευτών... αν κάποιος είναι ταχύτερος, ας κοινοποιήσει νωρίτερα....

Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:43 »
Πολύ σωστό το κείμενο και μπράβο στον Καλλιτέχνη για τον κόπο  και το χρόνο του να το συντάξει αλλά γιατί νιώθω πως δεν με εκπροσωπεί κανένας από τους "βουλευτάς"-"ευρωβουλευτάς"  :)) που έχουν το τιμόνι της χώρας, αν το έχουν βέβαια, γιατί ακόμα και αυτό σχετικό είναι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:51 »
Βρήκα μερικά e-mails:

"ANGOURAKIS Charalambos" <charalampos.angourakis@europarl.europa.eu>, 
"ARSENIS Kriton" <kriton.arsenis@europarl.europa.eu>, 
"DANELLIS Spyros" <spyros.danellis@europarl.europa.eu>, 
"DROUTSAS Dimitrios" <dimitrios.droutsas@europarl.europa.eu>, 
"GIANNAKOU Marietta" <marietta.giannakou@europarl.europa.eu>, 
"KOPPA Maria Eleni" <mariaeleni.koppa@europarl.europa.eu>, 
"KOUMOUTSAKOS Georgios" <georgios.koumoutsakos@europarl.europa.eu>, 
"KRATSA-TSAGAROPOULOU Rodi" <rodi.kratsa-tsagaropoulou@europarl.europa.eu>, 
"PAPANIKOLAOU Georgios" <georgios.papanikolaou@europarl.europa.eu>, 
"PAPASTAMKOS Georgios" <georgios.papastamkos@europarl.europa.eu>, 
"PODIMATA Anni" <anni.podimata@europarl.europa.eu>, 
"POUPAKIS Konstantinos" <konstantinos.poupakis@europarl.europa.eu>, 
"RAPTI Sylvana" <sylvana.rapti@europarl.europa.eu>, 
"PALIADELI Chrysoula" <chrysoula.paliadeli@europarl.europa.eu>, 
"SALAVRAKOS Nikolaos" <nikolaos.salavrakos@europarl.europa.eu>, 
"SKYLAKAKIS Theodoros" <theodoros.skylakakis@europarl.europa.eu>, 
"STAVRAKAKIS Georgios" <georgios.stavrakakis@europarl.europa.eu>, 
"TZAVELA Niki" <niki.tzavela@europarl.europa.eu>, 
"TOUSSAS Georgios" <georgios.toussas@europarl.europa.eu>, 
"CHRYSOGELOS Nikos" <nikos.chrysogelos@europarl.europa.eu>, 
"TSOUKALAS Ioannis" <ioannis.tsoukalas@europarl.europa.eu>, 
"CHOUNTIS Nikolaos" <nikolaos.chountis@europarl.europa.eu

22 είναι οπότε δε νομίζω να λείπει κανένα. Αν κάνω λάθος, διορθώστε / συμπληρώστε.

Αποσυνδεδεμένος kathlos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 10:56 »
Αν και μεγαλη η επιστολη καλυπτει ολες τις πτυχες. Απλα νομιζω οτι μιας και ειναι επισημη επιστολη αλλα και δεν μαρεσει η λεξη καρκινο τσιγαρο. 

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:09 »

Kathlos:Απλα νομιζω οτι μιας και ειναι επισημη επιστολη αλλα και δεν μαρεσει η λεξη καρκινο τσιγαρο. 




Σωστό, ίσως θα έπρεπε να αναφέρετε ως ''καρκινογόνο τσιγάρο'' ή καλήτερα ''αποδεδειγμένα καρκινογόνο τσιγάρο''.


Μπράβο καλλιτέχνη, πολύ σωστή επιστολή!!!!




Edit: Ισως θα ηταν καλήτερα να μπει στην θέση του ''ατμιστής'' το ''χρήστης ηλεκτρονικου τσιγάρου (ατμιστής)'' ή ''χρήστης ηλ. τσιγάρου'' αν όχι σε όλη την επιστολη, τουλάχιστον στις πρώτες αναφορές στην λέξη ''ατμιστής''.


Προσωπική γνώμη, φιλικά πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:51 από supernova »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 11:33 »
Διαβάζοντας την επιστολή κι εγώ ήθελα να πω ότι ήταν εξαιρετική και το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η λέξη "καρκινοτσιγαρο". Είναι λέξη για να μιλάμε μεταξύ μας οι ατμιστές και να διαχωρίζουμε το κτ από το ητ αλλά αν τύχει και διαβάσει κάποιος άνθρωπος την επιστολή με το καρκινοτσίγαρο στο χέρι αμέσως θα σε δει εχθρό του (ασυνείδητα έστω) γιατί μπορεί να προσβληθεί, ανεξάρτητα με το πόσο καλή πρόθεση είχε απέναντί σου όταν ξεκίνησε να διαβάζει την επιστολή. Νομίζω μπορεί να αναφερθεί και ως συμβατικό τσιγάρο χωρίς κακό χαρακτηρισμό. Το λέω γιατί κι εγώ όταν κάπνιζα όταν μου έλεγαν πέτα το κ#λ@τσίγαρο αμέσως έπαιρνα θέση άμυνας σαν να προσβάλανε ένα φίλο μου... Μια λέξη είναι στο κάτω κάτω. Ας μην δείξουμε έχθρα στο κτ (τουλάχιστον στην επιστολή). Απλά να υπερσπιστούμε το ητ.
Κατά τα άλλα εξαιρετική η επιστολή με σαφέστατα και ισχυρά επιχειρήματα. Καλογραμμένη από σένα όπως πάντα! Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 12:17 »
Πολύ καλή και πλήρης νομίζω επιστολή.
 :thumpup:

Υ.Γ.
"Όταν κάπνιζα επί 18 χρόνια, δεν αισθανόμουν άρρωστος."
Μήπως το "δεν" στην πρόταση από την επιστολή είναι λάθος;; Ή δεν έπιασα το νόημα;


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 12:27 »
λάθος λέξη υπογράμμισες...
"Όταν κάπνιζα επί 18 χρόνια, δεν αισθανόμουν άρρωστος."

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 12:45 »
Μπράβο για την επιστολή, αλλά και εμένα με ξενίζει η λέξη "καρκινοτσίγαρο".

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 13:20 »
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προηγούμενους.
Πιστεύω ότι η επιστολή πρέπει να συνταράζει, όχι με χαρακτηρισμούς που περιέχονται σε αυτήν, αλλά με το σύνολο της.
Κατά τα άλλα, πολύ καλή επιστολή.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 13:52 »
Τώρα θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις .

1. Ο αρμόδιος υπουργός που θα παρευρεθεί στην επιτροπή τί θα κάνει αφού το ποιό πιθανόν είναι να έχει πλήρη άγνοια του     
    αντικειμένου ?   Άραγε ποιός θα τον πλευρίσει πριν αρχίσει η συζήτηση στην Ευρωβουλή ?
2. Εμείς τί μπορούμε να κάνουμε ώστε ο εκπρόσωπος ( βουλευτής - υπουργός ) να είναι ενήμερος περί του 
    αντικειμένου ? . Τί έχουμε κάνει μέχρι τώρα ?
3. Οι συζητήσεις και οι παρεμβάσεις από τους ομιλητές , το ποιό πιθανόν τώρα που μιλάμε να είναι έτοιμες σε ογκώδεις φακέλους
    με επιστημονικά και ερευνητικά άρθρα ώστε να τεκμηριώνουν της απόψεις τους.
    Δέν γνωρίζατε ότι κάποια στιγμή θα έπαιρνε τον δρόμο πρός νομοθέτηση ? . Τι κάναμε εμείς για αυτό ?
4. Ποιά νομίζετε ότι θα είναι η τελική απόφασή τους ? .  Μήπως αυτά που συζητούσαμε κατά καιρούς και που φοβόμασταν ότι
    πάνε να περάσουν ? .
5. Με ποιά ισχυρή φωνή θα δείξουμε ότι είμαστε και εμείς εδώ ? με ποιά ιδιότητα ? και με ποιό όνομα ?

Είναι και άλλες πολλές οι ερωτήσεις που μπορούμε να κάνουμε αλλά σταματάω εδώ για να εξηγήσω το σκεπτικό των ερωτήσεων μου .

Άν είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα και σωστά ο πόλεμος αυτός θα ήταν πολύ δύσκολος για αυτούς .
Οι προτάσεις είχαν γίνει από μέρους μου αλλά και από άλλα μέλη του Φόρουμ , φυσικά καμία πρόταση δεν υιοθετήθηκε και δέν έγινε αποδεκτή .
Δυστυχώς στην Ελλάδα όλοι μας όταν καταλάβουμε ότι πρέπει να ενωθούμε συνήθως είναι πολύ αργά και αν τελικά αποφασίσουμε να προσφέρουμε , να οργανωθούμε , να δούμε τέλος πάντων το πρόβλημα κατάματα τρέχουμε και δεν
φτάνουμε . Πολλές φορές τα καταφέρνουμε άλλες φορές πάλι το πληρώνουμε για μια ζωή .

Πριν 2 Χρόνια είχαν γίνει προτάσεις για ίδρυση συλλόγου η Ένωσης .
 Άν το κάναμε πράξη θα είχαμε καταφέρει πολλά , θα είχαμε ισχυρή φωνή τώρα !! , γιατί και έντυπα θα είχαμε κυκλοφορήσει και σε ραδιοφωνικές - τηλεοπτικές εκπομπές θα μας είχαν καλέσει και επώνυμες επιστολές υπογεγραμμένες από χιλιάδες ατμιστές θα είχαμε δημοσιεύσει σε εφημερίδες και περιοδικά .
Τώρα τι δύναμη και τι φωνή έχουμε ? , Εδώ δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχουν Forum ατμιστών .

Δεν προσπαθώ να αναβιώσω παλιές προτάσεις απλά θέλω να εκφράσω για ακόμα μιά φορά την απογοήτευσή μου .

Μία ερώτηση που απαιτώ να μου κάνουν και καλό θα ήταν να μπει στο φόρουμ υπό μορφή ψηφοφορίας είναι η εξής ...

Αν δεν υπήρχε το ηλεκτρονικό τσιγάρο , σε ποια κατάσταση πιστεύετε ότι θα ήσασταν τώρα ?
Σας ρωτάω λοιπόν ευθέως τώρα .

Απαντάω πρώτος ...
Θα ήμουν ακόμα στο τσιγάρο με 2 επιπλέον χρόνια επιβάρυνση στον οργανισμό - υγεία μου και στην τσέπη μου .
Με αυξημένο σάκχαρο , υψηλό αριθμό παλμών , υψηλότερη πίεση , πολύ χαμηλότερη αντοχή , με εύκολο λαχάνιασμα , με έντονο ροχαλητό , με σημαντικά χαμηλότερες επιδόσεις , με πιθανή αγγειακή δυσλειτουργία με 2-3 επιπλέον σφραγίσματα και με 100 - 200 γραμμάρια επιπλέον πίσσα στα πνευμόνια χώρια τα επικίνδυνα τοξικά η καρκινογόνα στοιχεία που θα είχα αποταμιεύσει αυτά τα 2 και πλέων χρόνια .


Τι είναι ποιό καλό  από τα 2 γεγονότα ?









   


Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:05 »
Διορθώθηκε η επιστολή. Όσοι πάτε να τη στείλετε, διορθώστε το (Ευρω-) και κάντε το κανονικό για ευρωβουλευτές ή αφαιρέστε το για "ντόπιους"...

Φίλε Κρητικέ,

Αν και αργά, μπορούμε να προλάβουμε.Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..... Για να δούμε... Στίβος μάχης θα δοθεί τα επόμενα 24ωρα.... Αρκεί να πάρουμε απόφαση να συμμετέχουμε.
Εμείς και όλοι οι γνωστοί μας, φίλοι μας...

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Επιστολή προς ευρωβουλευτές για την πρόταση της Κομισιόν
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:24 »
Γνωρίζεις πολύ καλά Πάνο ότι είμαι μπροστάρης σε τέτοιου είδους αγώνες , δέν είναι καθόλου τυχαίο το Avatar που έχω υιοθετήσει .
Φυσικά εσείς που είστε ποιό άμεσα στον χώρο του Η.Τ λόγο του ότι αποκομίζετε από αυτό , καιγόσαστε ποιό πολύ από εμάς τους απλούς χρήστες .
Όμως εδώ πρόκειται για έναν αγώνα κοινού ενδιαφέροντος .
Καλό είναι μέσα στην επιστολή να μπούν και κάποια επιλεγμένα Link από της έρευνες τόσο του δικού μας Δρ. Φαρσαλινού , τόσο και από τους ξένους ερευνητές .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172298 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364