vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ηρακλης, Jorge, Milarepa, geotron, Lazy Dog, antiklitos140, zamploutos

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5895 στις: Απριλίου 19, 2016, 17:50 »
Αντώνη, δεν παρέπεμψα κανένα να πάρει η να μην πάρει τις συγκεκριμένες (..αυτό εναπόκειται στον καθένα μας).

..απορία διατύπωσα ως προς το αν αξίζουν  (..που "λογικά" θα είναι καλές, λόγω  ονόματος aw) ..και αν ξέρει κανένας και το από που "κατάγονται" (..άσχετα με το τι διάβασα εγώ στα ξένα forum)

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5896 στις: Απριλίου 19, 2016, 17:55 »
η λογικη(λογω ονοματος) λεει οτι θα ειναι καλες.................για εμενα ομως δεν συμφερει απο θεμα τιμης.δεν σε κατηγορησα οτι προτρεπεις καποιον να αγορασει.αν αυτο καταλαβες σου ζηταω συγνωμη.την σκεψη μου εγραψα οταν ειδα την αναφορα σου για την μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5897 στις: Απριλίου 19, 2016, 18:47 »
Τα διαγραμματα του dampfakkus δειχνουν την AW στα 10Α ισοδυναμη με την 30Q και στα 20 με την HG2.
Oποτε το μονο που φαινεται να παιζει ρολο ειναι η τιμη...

http://dampfakkus.de/akkutest.php?id=595

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5898 στις: Απριλίου 19, 2016, 18:56 »
Από ότι βλέπω (..στο αντίστοιχο dampfakkus που παραθέτετε από επάνω), είναι όντως μία lg hg2 (..απλά με την εγκυρότητα και το όνομα της aw).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5899 στις: Απριλίου 19, 2016, 19:40 »
Γιωργη , το εχω γραψει εδω και πολυ καιρο οτι ειναι η LG HG2.

Και ειναι καλο δειγμα αυτης της μπαταριας.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5900 στις: Απριλίου 19, 2016, 23:36 »
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου φιλε Μανοσ@frixos , αλλα ξερεις τι στοιχειο υπαρχει κατω απο το καλυμμα Listman ????

Μαλλον δεν ξερει κανεις φιλε μου , οποτε δεν ειναι και σωστο να τις προτεινουμε πιστευω.
Σε προσωπικο επιπεδο βεβαια , ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει.
Ετσι δεν ειναι ;;;

Για τις Panasonic / Sanyo NCR GA , LG MH1/MJ1 , Samsung 32E/35E δεν θα διαφωνησω και παλι.
Αν ατμιζει καποιος σε λιγοτερα απο 25W , ειναι καλη η αποδοση τους.

ΟΜΩΣ , οι ασφαλεστερες μπαταριες ειναι η LG HG2 και η Samsung 30Q.
Απο 'κει και περα υπαρχουν κι αλλες τετοιου ειδους μπαταριες , αλλα ειναι στα 2500mAh.
Ναι ... ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι αυτό και στο φίλο όπως είδες πρότεινα LG-HG2 & Sam-30Q απλά είπα οτι δοκίμασα Listman & Sanyo με προσωπικο ρίσκο και ειδα καλα αποτελεσματα και αντιδράσεις αλλα στα λίγα watt, βεβαια η αληθεια ειναι οτι για τις listman ειχα διαβασει και ειχα δει σοβαρο αναλυτικο εργαστηριακο τεστ με πολυ καλα αποτελεσματα, σε Αγγλική σελίδα που περιελαμβανε ολες τις γνωστες μας μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5901 στις: Απριλίου 20, 2016, 01:29 »
Αυτο δεν ειναι δυσκολο , αλλα στην προσπαθεια μου να σε κανω να μη πιστευεις οτι βλεπεις , θα σε ρωτησω κατι...

Αυτος που εκανε το τεστ , ξερει που ειναι το εργοστασιο της εταιριας αυτης ;;;;;

Πολλες ειναι οι εταιριες που αγοραζουν μπαταριες απο τους μεγαλους και βαζουν το δικο τους καλυμμα.
Ειμαστε σιγουροι ομως οτι το στοιχειο που υπαρχει κατω απο το καλυμμα ειναι καλο  ;;;;;
Και ας δεχτουμε οτι αυτη η μπαταρια που ειχε ο τυπας στο τεστ ηταν καλο στοιχειο απο μια μεγαλη και σωστη κατασκευαστρια εταιρια .
Αυτη που θα αγορασω εγω αυριο θα ειναι ιδια   ;;;;;;
Ή μηπως ....  ''' κατα λαθος '''  θα εχουν βαλει καποια αλλη μπαταρια απο κατω...;;;;

Και παρα αυτα που γραφουμε , δυστυχως υπαρχουν και μπαταριες που εχουν τις σωστες μπαταριες απο κατω , ΑΛΛΑ ειναι σκαρτη κατασκευη και η ιδια η κατασκευαστρια το εδωσε με μηδεν κοστος για να μη το πεταξει.
Αλλο ενα ομως παραδοξο , ειναι η τοποθετηση ιδιας σαν εικονα μπαταρια με αυτη που περιγραφει το καλυμμα , αλλα σαν μπαταρια ειναι εντελως διαφορετικη....
Για παραδειγμα η LG HG2  , στην οποια βρεθηκε οτι απο κατω ειχε την LG HE4 ή την LG MJ1.
Η Efest στην 2900 τελευταιας γενιας , βαζει μεσα την Samsung 32E.
Η  MJ1 και η 32E ομως , δεν ειναι ασφαλους χημειας.....

Εκει ειναι και ολο το θεμα φιλε μου με τετοιες εταιριες....

Αποσυνδεδεμένος AbS

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5902 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:18 »
Mία ερώτηση παίδες ... έχω φορτιστή nitecore um10 και βάζω να φορτίσω μπαταρία ... εκεί που φορτίζει αρχίζει η οθόνη και αναβοσβήνει την ένδειξη ΕΕ, που στο manual του φορτιστή σημαίνει 
"Βatteries detected as damaged cannot be activated by the UM10 and EE will be displayed on the LCD to indicate an error"
Aυτό μου το έχει κάνει 3-4 φορές (και σε διάφορες μπαταρίες) ... αφαιρώ την μπαταρία, την ξαναβάζω μετά από κανα 5λεπτο και φορτίζει κανονικά μετά ... σήμερα μια sam 30Q (λίγων ημερών) δεν τη φορτίζει, επιμένει στο ΕΕ ... τι μπορεί να συμβαίνει ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5903 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:27 »
.............οτι θελεις καινουριο φορτιστη.........

Μπορει να φταιει κατι αλλο , αλλα ολες οι μπαταριες σου χαλασαν την ιδια στιγμη ....;;;;
Δεν ειναι λιγο υποπτο ;;;

Αποσυνδεδεμένος AbS

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5904 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:36 »
Ίσως φταίει ο φορτιστής τοίχου που συνδέω το usb καλώδιο; 
Το μάνιουαλ λέει (ψάχνοντας  :) ) για bad quality adapters που μπορεί να βγάλουν αυτή την ένδειξη .... έβαλα έναν φορτιστή από iphone τώρα και συνεχίζει κανονικά την φόρτιση ...  ας ελπίσουμε να ήταν αυτό ....  ::)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5905 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:41 »
Μακαρι.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5906 στις: Απριλίου 20, 2016, 13:08 »
.............οτι θελεις καινουριο φορτιστη......... Μπορει να φταιει κατι αλλο , αλλα ολες οι μπαταριες σου χαλασαν την ιδια στιγμη ....;;;; Δεν ειναι λιγο υποπτο ;;;
Καλημερα σε ολους ... προσφατα παρατηρησα κι εγω τον φορτιστη μου XTAR VC4 να κανει κατι τρελα, η να σταματαει τη φορτιση και να λεει οτι ειναι ολοκληρωμενη η φορτιση, ενω οι μπαταριες ειχαν παρει μονο 800 - 900 mah τελικα ανκαλυψα οτι ο ανταπτορας τοιχου ειχε ζεσταθει γιατι δεν ηταν και πολυ σοι .... και μολις εβαλα ενα καλο ολα διορθώθηκαν, ισως να ηταν αυτο, ψαξτο λιγο.


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5907 στις: Απριλίου 21, 2016, 00:23 »
Ρε παιδιά, πάρτε την 30Q να τελειώνει το θέμα! Μα τι ΚΟΛΛΗΜΑ είναι αυτό που έχετε φάει όλοι με την HG2;;;  :idiot1:  :))

Είπαμε, λόγω αυξημένης ζήτησής της πριν καιρό, κάποιοι Κινέζοι επιτήδιοι την κλωνοποίησαν (τύλιξαν άλλα στοιχεία από κάτω δηλαδή), της έβαλαν είτε στοιχεία με χαμηλή αποφόρτιση (πχ 10Α), είτε στοιχεία με μικρότερη χωρητικότητα (πχ 2500), κοινώς ένας μικρός χαμός και μπάχαλο. Και ψαχνόμασταν όλοι για το τί και πώς όπως θυμάστε (φαντάζομαι)...
Το ρισκάρετε;;;  :confused1:

Τα ίδια ακριβώς και με τις Efest που το παίζαμε κορώνα-γράμματα για το αν θα έχει HG2 από κάτω ή μια άλλη (ξεχνάω τώρα) που είχε κι αυτή ΜΟΝΟ 10Α συνεχή αποφόρτιση!
(Τελικά ήμουν τυχερός εγώ προσωπικά και οι δικές μου Efest είχαν HG2 από κάτω. Δεν είναι κάθε μέρα Κυριακή όμως).  ::)

Η 30Q είναι εφάμιλλη (ίσως και ΚΑΛΥΤΕΡΗ) :yes: της HG2 και επίσης, όσο να 'χει, ΔΕΝ έχει αναφερθεί κάποιο κρούσμα "μαϊμουδιάς" ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ...   :nope:

Μέχρι και ο Βασίλης (Shadockan) της έκανε τα τεστ και τα συγκριτικά...  :respect:
Δεν σας έπεισε δηλαδή;  ???

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5908 στις: Απριλίου 21, 2016, 01:13 »
........και μολις λασκαρω λιγο , θα μετρησω ποσα Volts δινει η καθε μια ανα 5 λεπτα.
Ετσι για να δουμε και τη μεταξυ τους διαφορα , σε διαφορους χρονους απο το 4.20V μεχρι το 3.30V.
 
Ετσι θα φανει και η διαφορα τους σαν αποδοση δυναμης , που βαζω απο τωρα στοιχημα οτι θα ειναι εντελως γελοία και φυσικα ειναι επομενο οτι νικητης δεν θα υπαρξει........

Σωστος  Thorin13......
Την ιστορια με την  Sony VTC5 θυμήθηκα τωρα.
Απλα υπαρχει μια διαφορα εδω , γιατι υπαρχουν καταστηματα που εχουν αυθεντικες.
Τα καταστηματα που ξερω εγω :
Atmistique
Atmorama
Teomav.

Kαι στην τελικη αν θελει καποιος να αγορασει την LG HG2 χωρις να φοβαται αν ειναι ή οχι αυθεντικη , ας αγορασει την AW 3000 .
Ειναι η LG HG2 κατω απο το καλυμμα.
Tην ειδα στο Esmokeguru και ειδα οτι εχει και την LG HG2 .

Η Samsung 30Q ομως ειναι το ιδιο καλη .
Γιατι να υπαρχει λοιπον αγχος , τη στιγμη που υπαρχει αναλογη μπαταρια σε δυναμη και διαρκεια........ :confused1: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5909 στις: Απριλίου 21, 2016, 11:39 »
Για αυτο ακριβως το λογο πηρα κι εγω samsung 30q 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42463 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos