vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5850 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:00 »
Αποφόρτιση ενας φορτιστής κάνει μόνο όταν οι μπαταρίες είναι 100% γεμάτες, ο σκοπός είναι να μη προκαλέσει φθορές... στη περίπτωση που τις ξεχάσουμε πάνω στο φορτιστή...

Μιλάει για φορτιστή και αποφόρτισή, απ όσο ξέρω όλοι οι φορτιστές κάνουν αυτή τη δουλειά ή μάλλον όλοι οι φορτιστές που έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Μου διέφυγε κάτι;

Υπάρχουν φορτιστές που έχουν Mode αποφόρτισης και δεν χρειάζεται να είναι γεμάτη η μπαταρία για να αποφορτίσουν. Το μόνο που χρειάζεται, είναι η μπαταρία μας να έχει φορτίο ανώτερο του ελάχιστου που έχει ως όριο η πλακέτα. Αυτό το οποίο αναφέρεις εσύ, δεν είναι στην ουσία αποφόρτιση. Η μπαταρία παραμένει στο φορτιστή, ο οποίος έχει σταματήσει να φορτίζει και χάνει λίγο από το φορτίο της. Όταν αυτό πέσει κάτω από τα όρια που ξέρει ο φορτιστής, τότε η φόρτιση ξεκινάει ξανά. Είμαστε όμως λίγο εκτός θέματος...

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5851 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:45 »
Καταλαβα εν μερει (αυτο με το κατωτερο οριο volts) αλλα ξαναρωταω για να σιγουρευτω αφου παραθεσω και τον εξοπλισμο μου
Vtc mini, Samsung 30Q , Nitecore D2
Καινουριες οι μπαταριες και τις εβαλα στο μοντακι εμφανιζοντας περιπου 40% ενεργεια...αρχισα το ατμισμα μεχρι που τελειωσε τελειως η πρωτη μπαταρια και συνεχισα με την δευτερη...Θεωρω (συμφωνα και με τα λεγομενα σας) οτι το μοντακι εκλεισε τη λειτουργια του οταν η μπαταρια επεσε κατω απο ενα οριο που εχει το μοντ ως ελαχιστα βολτ λειτουργιας (ποσα ειναι δεν ξερω). Ειναι σωστο γενικα αυτο να το ακουλουθω σαν πρακτικη ως προς την μακροζωια των μπαταριων η πρεπει να τις βγαζω νωριτερα για φορτισμα (με τον συγκεκριμενο φορτιστη τον οποιον ακομα δεν εχω βαλει σε λειτουργια) ?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5852 στις: Απριλίου 13, 2016, 12:58 »
Για μένα καλυτερα να τις βαζεις για φορτιση οταν το μοντακι σου βγαζει ενδειξη low,εγω ετσι το κανω απο τοτε που ξεκινησα και προβλημα δεν ειχα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5853 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:03 »
Ευχαριστώ για τον χρόνο shado μια μόνο ερώτηση ακόμα. Άν δεν μπορώ να βάλω τέταρτη θα έχω θέμα;; Ή απλά να τις αφήνω και τις τρείς πάνω μέχρι να είναι ΟΛΕΣ έτοιμες; Ευχαριστώ!

Η φορτιση δεν ειναι και τοσο σημαντικη σε οτι αφορα την καταπονηση.
Λεμε οτι παντα θα πρεπει να γινεται κυκλος στις μπαταριες και στη φορτιση , γιατι πολυ απλα ο φορτιστης που εχεις , καθως και οι περισσοτεροι τετοιου στυλ , δεν αποδιδουν το ιδιο ρευμα σε ολα τα καναλια αν ειναι τρεις μπαταριες.   
Στη θεση 1 και 3 , θα εχεις 375mA και στη θεση 2 θα εχεις 750mA.
Αρα σε καθε φορτιση θα πρεπει να αλλαζεις τη θεση των μπαταριων , ωστε να φορτιζονται ολες καθε φορα με αναλογο ρευμα και οχι παντα οι δυο με 375 και η μια με 750.
Οπως εγραψα ομως πιο πανω , ειναι δευτερεύων σημασιας αυτο , αλλα καλο ειναι να το κανουμε.
Οποτε η λυση της τεταρτης μπαταριας , θα εχει το ρολο του ρυθμιστη του ρευματος , ωστε να εχουν ολες οι μπαταριες το ιδιο ρευμα στη φορτιση.
Δηλαδη 375mA.


Καταλαβα εν μερει (αυτο με το κατωτερο οριο volts) αλλα ξαναρωταω για να σιγουρευτω αφου παραθεσω και τον εξοπλισμο μου
Vtc mini, Samsung 30Q , Nitecore D2
Καινουριες οι μπαταριες και τις εβαλα στο μοντακι εμφανιζοντας περιπου 40% ενεργεια...αρχισα το ατμισμα μεχρι που τελειωσε τελειως η πρωτη μπαταρια και συνεχισα με την δευτερη...Θεωρω (συμφωνα και με τα λεγομενα σας) οτι το μοντακι εκλεισε τη λειτουργια του οταν η μπαταρια επεσε κατω απο ενα οριο που εχει το μοντ ως ελαχιστα βολτ λειτουργιας (ποσα ειναι δεν ξερω). Ειναι σωστο γενικα αυτο να το ακουλουθω σαν πρακτικη ως προς την μακροζωια των μπαταριων η πρεπει να τις βγαζω νωριτερα για φορτισμα (με τον συγκεκριμενο φορτιστη τον οποιον ακομα δεν εχω βαλει σε λειτουργια) ?

Αν πας στο bypass την ωρα που τελειωνει η μπαταρια εντελως , θα δεις την ταση της μπαταριας στη δευτερη σειρα των ενδειξεων.
Εκει λοιπον ειναι και η ταση που το μοντακι κοβει τη λειτουργια.
Συνηθως με τις μπαταριες που αναφερεις , εμενα με έκοβε απο 3.08 - 3.12 V.

Για το θεμα της ζωης της μπαταριας σε οτι αφορα το ποσοστο αποφορτισης , μη φοβασαι....
Με αποκοπη στο 3.30 V θα εχεις 250 κυκλους και με αποκοπη στο 3.10 V θα εχεις 245 κυκλους........ και σου λεω και μεγαλη διαφορα μαλιστα για εκφοβισμο...... :tongue_smilie:

Δεν χανεις τιποτα φιλε μου.
Θα χασεις αν κατεβεις κοντα ή κατω απο τα 2.5 - 2.8 Volts και μπορει ακομα και 'κει να μην εχεις καμια διαφορα , γιατι οι μπαταριες αυτες  ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟΥΜΠΑΝΑ , οπως και οι υπολοιπες 20αμπερες που εχουμε στα χερια μας.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5854 στις: Απριλίου 14, 2016, 21:27 »
Καλησπέρα,
θέλω να αγοράσω 2 μπαταρίες για τα μοντάκια μου ( vtc mini με ναυτίλο και το νέο istick pico με τον melo III που περιμένω) και μετά από διάβασμα και ψάξιμο έχω καταλήξει σε αυτές
Samsung INR18650-25R , Samsung INR18650-30Q 3000mAh - 15A

να προτιμήσω μία από τις 2 ή και οι 2 είναι οκ ;  τι μου προτείνετε ;  :)
LG INR 18650 HG2 ..... ;D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Σε εμένα προσωπικά με τις ταπεινές μετρήσεις του τζαουλόμετρου του sx350j οι Samsung 30Q είναι λίγο πιό καλές από τις LG HG2 που έχω τόσο σε θέμα χωρητικότητας όσο και σε πτώση φορτίου.
Και να φανταστείτε τις πήρα τυχαία γιατί ήταν out of stock οι HG2 που παίρνω συνήθως.
Βέβαια έμπλεξα με 26650 τώρα και δε με βλέπω να γυρίζω στα κοντά πίσω...
Καλησπερα ... αλλα οι 26650 δεν μπαινουν στα μοντάκια μας .. που τις χρησιμοποιεις αν επιτρέπεται ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 21:46 από Μάνος@frixos »

Αποσυνδεδεμένος AbS

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5855 στις: Απριλίου 14, 2016, 21:56 »
LG INR 18650 HG2 ..... ;D


Βρήκα στο atmorama τις samsung 30Q σε καλή τιμή και πήρα 2 ... δεν είχε την μέρα που πέρασα τις lg hg2 ... την επόμενη φορά ....  :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5856 στις: Απριλίου 14, 2016, 22:19 »
Καλησπερα ... αλλα οι 26650 δεν μπαινουν στα μοντάκια μας .. που τις χρησιμοποιεις αν επιτρέπεται ?


Και γιατι δεν μπαινουν ;;;;   :hmmm: :confused1:




Ωπα .... , τωρα καταλαβα....
Υπαρχουν αμετρητα μοντακια μηχανικα και ηλεκτρονικα που δεχονται μπαταριες 26650 φιλε μου.



Abs ,
oποια και να αγορασεις , το ιδιο ειναι φιλε.
Ολες ειναι μπαατριες αποδοσης εντασης ρευματος 20Α .
Οι δυο μπαταριες των 3000mAh , εχουν την ιδια δυναμη , αλλα θα τη διατηρήσουν για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.
Αυτη ειναι και η διαφορα τους στην ουσια.
Αναμεσα στην LG HG2 και στην  Sam 30Q , προσωπικα πιστευω ειναι ακυρο και να μιλαμε για διαφορα.....
Ιδιες ειναι.
Σαν δυναμη , διαρκεια , ασφαλεια , διαρκεια ζωης , ποιοτητα ..... και γενικα η αποδοση τους , ειναι η κορυφαια αυτη τη στιγμη .
Οποια και να παρεις / πηρες , καλα εκανες.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5857 στις: Απριλίου 14, 2016, 23:01 »



Βρήκα στο atmorama τις samsung 30Q σε καλή τιμή και πήρα 2 ... δεν είχε την μέρα που πέρασα τις lg hg2 ... την επόμενη φορά ....  :)
Ειναι σχεδον εξίσου καλες εχω κι αγω τετοιες ..... μια χαρα, απλα εγω προσωπικα θεωρω τις LG λιγο καλυτερες πολυ μικρη διαφορα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
shadockan καλησπερα νομιζω οτι οι 26650 δεν μπαινουν οπως γραφω γιατι πιστευα οτι εχουν διαφορετικες διαστασεις (μεγεθος) ... δεν ισχυει αυτο ? ... γιατι δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου 26650 ..... :confused1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αληθεια επειδη ειμαι νεος εδω ..... υπαρχει καποια ρυθμιση στο φορουμ να σε ενημερωνει με email ας πουμε οτι εχεις λαβει απαντηση σε μνμ η σε αναρτηση που εχεις κανει, και να ενημερωνεσαι οταν γραφεται κατι σε θεμα που παρακολουθεις ?  ?    :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 23:10 από Μάνος@frixos »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5858 στις: Απριλίου 14, 2016, 23:18 »
Υπάρχει.   :thumpup:

Πηγαίνεις στο μενού "Προφίλ" (πάνω)
επιλέγεις "Ρυθμίσεις λογαριασμού"
και επιλέγεις μετά "Ρυθμίσεις ειδοποιήσεων" από την αριστερή sidebar που θα σου εμφανίσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5859 στις: Απριλίου 15, 2016, 00:31 »
Οτι έγραψε ο e-spy αλλά αφου πατήσεις και στο θέμα (τέρμα πάνω) το ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5860 στις: Απριλίου 15, 2016, 01:19 »
Μανς@frixos , οπως εγραψα και πιο πανω , υπαρχουν πολλα μοντακια που ειναι φτιαγμενα για να δεχονται μπαταριες 26650.
Υπαρχουν μηχανικα με διαμετρο 30mm (υπαρχει και το Stingray X με 32.5mm διαμετρο) , καθως και ηλεκτρονικα που ειναι κι αυτα σ' αυτη τη διαμετρο ή και παραπανω ακομα.

Και ο Γιαννης (DeareN) πιο πανω , για τετοιου ειδους μοντ εγραψε.

Υπαρχουν για ολους , για ολα τα γουστα , για ολα τα πορτοφολια και σε οτι μεγεθος και σχημα θελει ο καθενας....
Μεγαλωσε πολυ το η.τ. ή εγω ειμαι μικρος.......;;;;;;;;;;;    :hmmm: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5861 στις: Απριλίου 15, 2016, 02:19 »
e-spy & higraf  >>> παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια . :respect:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
shadockan  Ναι αυτο εννοουσα κι εγω, δηλαδη παραδειγμα στο eVic vtc mini που εχω εγω ας πούμε δεν μπαινει η τορπιλη (φανταζομαι)  ευχαριστω για τη βοηθεια ολους..........  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5862 στις: Απριλίου 15, 2016, 14:14 »
Στο VTC οχι δεν μπαινει , αλλα μπορεις να βγαλεις την  πλακετα ( το VTC ειναι πολυ ευκολο αφου φευγει ολόκληρο το εσωτερικο σαν ενα ενιαίο κομματι ) και να τη βαλεις σε καποια αλλη κατασκευη......

Υπαρχουν ατομα που το κανουν αυτο , γιατι προσωπικα πιστευω αξιζει η πλακετα καποιο καλυτερο καβουκι.....   Γνωμη μου φυσικα.............

Αποσυνδεδεμένος mpalanteros

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5863 στις: Απριλίου 16, 2016, 01:19 »
Γεια χαρα σε ολους..
Πήρα τις LG HE4 και τον φορτιστή XTAR WP2H..
Σε ποια ρύθμιση προτείνετε να τις φορτίσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5864 στις: Απριλίου 16, 2016, 09:09 »
Θα επιλεξεις το 3.6V και το 1Α για φορτιση.
Το 3.2V ειναι για να φορτιζει LiPo  LiFePo4 τυπου μπαταριες ενω το 3.8V για μπαταριες λιθιου-ιοντων που εχουν τιμη πληρης φορτισης τα 4.35V.
(To 3.6 ειναι για τις λιθιου-ιοντων με πληρη φορτιση στα 4.2V)
Για την επιλογη του ρευματος φορτισης υπαρχει ενας γενικος κανονας, αν και αμφισβητειται απο πολλους, να μην φορτιζεται μια μπαταρια με ρευμα παραπανω του μισου της χωρητικοτητας της (ωστε να μην καταπονειται  και να εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο).
Για παραδειγμα μια 800mah θα πρεπει να φορτιζεται με ρευμα κατω απο 0.4Α οποτε επιλεγεις 0.25Α (η το 0.5Α ας πουμε) για φορτιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 15:17 από Colton50 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12