vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ηρακλης, Jorge, Milarepa, geotron, Lazy Dog, antiklitos140, zamploutos

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5160 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:29 »
Έφτασα τη μπαταρία, μέχρι να μου βγάλει low battery και να μη δίνει άλλο ρεύμα. Η τάση που βλέπει το vtc είναι 3.17V (στο πολύμετρο: 3.24V)
...
Tώρα την έχω βάλει για φόρτιση, να δω πόσα mah θα πάρει, αλλά όπως φαίνεται η μπαταρία είναι για τα μπάζα. :wall:

Μόλις ολοκληρώθηκε η φόρτιση. Ο Xtar VC2 έβαλε 1770 mAh, από 3.24V μέχρι 4.29V σύμφωνα με το πολύμετρο. Άρα η χωρητικότητα της μπαταρίας, είναι το πολύ 2000-2100 mAh. Αυτή που έχω λοιπόν δεν είναι LgHg2 σε καμιά περίπτωση.
Με άγνωστο επομένως το στοιχείο που φοράει και άγνωστα τα Αμπερ, τη χρησιμοποιεί κανείς και μάλιστα σε μηχανικό μοντ? Δε νομίζω!
Έχω πολύ μεγάλη περιέργεια με τη στάση που θα έχει αύριο η fabvape απέναντί μου. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5161 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:33 »
1700και κατι mAh μου ειπαν εβγαλε και η δικια μου!

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5162 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:46 »
Δηλαδή βάζουν παλιότερες μπαταρίες που έχουν σε στοκ κατω από το κάλυμμα των μοντέλων που έχουν ζήτηση? Αντε τώρα εγώ να επιλεξω μπαταρία για μηχανικο κ με υβριδικό κονεκτορα..

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5163 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:55 »
Ερώτηση κρίσεως...


αν κάποιος χρησιμοποιεί εδώ και 3 μέρες, 3 aw 18490 1200mah και όταν αδειάσουν οι μπαταρίες δει στο μοντάκι πως η κατανάλωση σε mah ήταν περί τα 900mah, πρέπει να αρχίζει να σκέφτεται για το αν οι μπαταρίες είναι γνήσιες?


είναι όντως γνήσιες και θέλουν κάποιες πρώτες φορτίσεις για να αποδώσουν στην συνέχεια?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5164 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 16:35 »
Μισο λεπτο βρε παιδια....


Λοιπον , οταν αποφορτιζουμε με 2 Α τη μπαταρια , στα 3.3V θα μας δωσει καπου στα 2500mAh.
Aν αποφορτισουμε με 5 Α , θα μας δωσει καπου στα 2000mAh στα 3.3V.


Aν αποφορτιστει σε μεγαλυτερα Amps , θα δωσει ακομα λιγοτερα mAh.


Για παραδειγμα στα 10 Α αποφορτιση , η LG HG2 θα δωσει καπου στα 1800mAh.


Oποτε αν μετρατε τις μπαταριες σας με αποφορτιση καπου στα 10 Α , τοτε το βλεπω φυσικο να δωσει τα mAh αυτα στα 3.3V.





Oχι οτι τον εμπιστεύομαι απολυτα τον Mooch , αλλα δεν μπορω και να πω οτι λεει/δειχνει κατι λαθος ο τυπος...
Κανει καλη δουλεια το παιδι (αν και σε καποιες μετρησεις δεν συμφωνουμε απολυτα).


Ενα αλλο συγκριτικό , δειχνει κι αυτο σχεδον τα ιδια αποτελεσματα.







Το site που εγω παντος εχω πιο πολυ εμπιστοσυνη , ειναι το Dampfakkus και βλεπω και 'δω αναλογα αποτελεσματα.







Το ποστ αυτο ειναι αφορμη για να γραψω και το εξης :


Αναλογα τον εξοπλισμο που εχει ο καθενας , θα εχει και διαφορετικο αποτελεσμα.


Και ο δικος μου φορτιστης εδειξε αναλογα αποτελεσματα στα Amperes απο 2 - 20 , επομενως μπορω να πω οτι αφου οι περισσοτεροι δειχνουν αυτα τα αποτελεσματα , αυτη θα ειναι και η αποδοση της μπαταριας.


Μπορειτε με ενα πολυ απλο τροπο να δειτε και σεις τις αποδωσεις των μπαταριων σας.
Βαζοντας μια αντισταση εξωτερικη οχι στον ατμ/τη , αν και με τον ατμ/τη γινεται...) και συνδέοντας τη μπαταρια (καλυτερο θα ηταν να ειναι συνδεδεμενη σε μια πλαστικη θηκη για 18650) , αναλογα θα μετρατε και το ποσα Volts δινει στα 5 - 10 - 15 - 20....κλπ.  λεπτα αποφορτισης.




Ioan
οχι φιλε μου.
Δεν βαζουν απαραιτητα παλιες , αλλα μπορει να βαλουν '' κατα λαθος '' , αλλη μπαταρια και οχι με 3000mAh και 20 Amps αποφορτιση.
Οχι η LG φυσικα , αλλα αλλες εταιριες και γραφουν στην ετικετα οτι να 'ναι...




ntonto
να μην ανυσηχεις καθολου.
Αν σου εδωσε 900mAh μια μπαταρια των 1200mAh , τοτε καθε αλλο παρα να ανησυχεις.
Το 1200 mAh , δεν θα τα δεις στα 3.3V , αλλα πολυ παρακατω.
Εκει ''πολυ παρακατω'' ομως , υπαρχει κινδυνος να χαλασει και η μπαταρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:42 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5165 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 16:53 »
Κάτι τελευταίο γιατί με ενδιαφέρει πραγματικά να πάρω μια γνώμη από κάποιον που ξέρει, άσχετα τι μπορεί να νομίζω ή πιστεύω εγώ πως ισχύει, για να μην χαλάσω τις μπαταρίες.


Για τις aw 18490 λένε πως δεν πρέπει να τις αποφορτίζουμε κάτω των 3.0v


Στο dani έχω βάλει την ρύθμιση να μου κόβει την μπαταρία στα 2.5v όπου 2.5v είναι η πτώση τάσης κατά την λειτουργία.... Μέχρι εδώ καλά.


Όταν βάζω την μπαταρία για φόρτιση στον φορτιστή δείχνει 3.0v


Επομένως το γεγονός πως δεν πρέπει να αποφορτίζονται κάτω των 3.0v έχει να κάνει με την τάση της μπαταρίας και όχι με την πτώση τάσης που έχω βάλει στα 2.5 και έτσι κινούμε σωστά.


Σκέφτομαι κάτι λάθος?
Χρησιμοποιώ τις μπαταρίες και την ρύθμιση στο dani στα 2.5 σωστά?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5166 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 17:06 »
Βαλε τη ρυθμιση στο 2.8 για να σταματαει στα 3.3V.
Τα 3.0 V ειναι το κατωτερο (θεωρητικα).
Καλο ειναι οι Li-Ion να σταματανε στα 3.3V ή και παραπανω.
Στα 3.3V  σε σχεση με το σταματημα της μπαταρια στα 3.5 - 3.6 V , ειναι μικρης σημασιας .
Αυτο ομως δεν ισχυει για τις τιμες 2.5 - 3.0 V.


Οταν η αποφορτιση ειναι κατω των 3.0V , αδειαζει το στοιχειο και εχουμε ανοδο θερμοκρασιας.
Δυστυχως οι 18500 ακομα δεν εχουν φτιαχτει με τον τροπο που φτιαχνονται οι 18650 που μπορουν να αποφορτιστουν ακομα και μεχρι τα 2.0 V (20Q-20R-HD2-VTC4-25R-VTC5-HE2/4-HG2-30Q)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5167 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:03 »
Εγώ για να είμαι ειλικρινής Βασίλη, δεν κατάλαβα και πολλά από τα γραφήματα, ίσως λόγω πρεσβυωπίας δεν έδωσα μεγάλη προσοχή. Από το προηγούμενο σχόλιό μου, βγάζεις κάποιο συμπέρασμα για την γνησιότητα της μπαταρίας αυτής?
Σου φαίνονται φυσιολογικές οι τιμές που έδωσα? :dontknow:

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5168 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:29 »
Μόλις ολοκληρώθηκε η φόρτιση. Ο Xtar VC2 έβαλε 1770 mAh, από 3.24V μέχρι 4.29V σύμφωνα με το πολύμετρο. Άρα η χωρητικότητα της μπαταρίας, είναι το πολύ 2000-2100 mAh. Αυτή που έχω λοιπόν δεν είναι LgHg2 σε καμιά περίπτωση.
Με άγνωστο επομένως το στοιχείο που φοράει και άγνωστα τα Αμπερ, τη χρησιμοποιεί κανείς και μάλιστα σε μηχανικό μοντ? Δε νομίζω!
Έχω πολύ μεγάλη περιέργεια με τη στάση που θα έχει αύριο η fabvape απέναντί μου. :hmmm:
Ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με σενα. Αυριο περιμενω και γω μια απαντηση, γιατι οπως φαινεται επεσα θυμα της ελαττωματικης-μαιμου παρτιδας με τον κωδικο 0203G222AC.

Ειδωμεν...

Στάλθηκε με σήματα καπνού...


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5169 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:33 »
Λοιπον αν καταλαβα καλα, 16W με 0.1Ω αντισταση να δουμε ποσο ρευμα δινει η μπαταρια.

(P=IXIXR  P=ισχυς  I=ενταση, R=αντισταση)

16W= IxIx0.1Ω δηλ ΙχΙ=160, I=12,64 Amperes.

Πηγαινοντας στο γραφημα για τα 20 Αμπερ και τραβωντας μια νοητη γραμμη στα 3.3 (οριζοντια) να δουμε που κοβει την κοκκινη γραμμη της HG2 και μετα κατεβαινοντας καθετα βλεπουμε νουμερο κοντα στα 1200.

Παιρνοντας αυτο σαν μπουσουλα λεμε οτι στα 12 Αμπερ η μπαταρια δινει χωρητικοτητα γυρω στα 1600.

Αν δεν κανω κανενα χοντρο λαθος νομιζω οτι ειναι ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5170 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:37 »
Αυτήν την παρτίδα με τις lg που λέτε πήρα και εγώ μια .για πείτε ρε παιδιά τι κάνουμε ?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5171 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:26 »
Εγώ για να είμαι ειλικρινής Βασίλη, δεν κατάλαβα και πολλά από τα γραφήματα, ίσως λόγω πρεσβυωπίας δεν έδωσα μεγάλη προσοχή. Από το προηγούμενο σχόλιό μου, βγάζεις κάποιο συμπέρασμα για την γνησιότητα της μπαταρίας αυτής?
Σου φαίνονται φυσιολογικές οι τιμές που έδωσα? :dontknow:


Αν προσεξεις στις παραπανω εικονες , θα δεις οτι υπαρχουν γραφηματα για αποφορτισεις απο 1 A μεχρι 20 Α.
Αν εσυ για παραδειγμα εχεις αντισταση στα 0.5Ωμ , εχεις αποφορτιση καπου στα 7 Α.
Οποτε κοιτας που ειναι το 3.3V  και πηγαινεις οριζοντια στην καμπυλη αποφορτισης που αντιστοιχει στα 7 Α.
Εκει που τεμνει η οριζοντια  ευθεια του 3.3V , αν κοιταξεις καθετα , θα δεις τα mAh που εχει δωσει η μπαταρια με την αποφορτιση των 7 Α


Εδω βεβαια παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο.
Θα πρεπει να εχεις ρυθμισμενο το μοντ στα 24.5 Watts για να παρεις 7 Α αποφορτιση σε VW μοντακι.


Αν εχεις για παραδειγμα 15 Watts , θα πρεπει να κοιταξεις την αποφορτιση των 5 Α (5.5Α).


Οποτε θα πρεπει να ξερουμε ποσα Amperes τραβαμε με τη ρυθμιση των Watts που εχουμε επιλεξει.


Τωρα , το οτι δεν παιζει ρολο το ποσα Ωμ εχουμε αφου ειμαστε σε VW  στην καταναλωση της μπαταριας , ειναι λαθος.
Το σωστο ειναι οτι υπαρχει διαφορα , αλλα η διαφορα ειναι μικρη.
Η διαφορα εδω πιγαζει απο το ποση ποσοτητα ρευματος (C) τραβαει η πλακετα ωστε να δωσει τα Watts που εχουμε επιλεξει.
Το ξαναγραφω , οτι η διαφορα ειναι μικρη.






Λοιπον αν καταλαβα καλα, 16W με 0.1Ω αντισταση να δουμε ποσο ρευμα δινει η μπαταρια.

(P=IXIXR  P=ισχυς  I=ενταση, R=αντισταση)

16W= IxIx0.1Ω δηλ ΙχΙ=160, I=12,64 Amperes.

Πηγαινοντας στο γραφημα για τα 20 Αμπερ και τραβωντας μια νοητη γραμμη στα 3.3 (οριζοντια) να δουμε που κοβει την κοκκινη γραμμη της HG2 και μετα κατεβαινοντας καθετα βλεπουμε νουμερο κοντα στα 1200.

Παιρνοντας αυτο σαν μπουσουλα λεμε οτι στα 12 Αμπερ η μπαταρια δινει χωρητικοτητα γυρω στα 1600.

Αν δεν κανω κανενα χοντρο λαθος νομιζω οτι ειναι ενταξει.




Ναι , σωστα το καταλαβες , αλλα τους τυπους γιατι τους βαζεται βρε παλικαρια  ;;;;
Δεν το γραφω για 'σενα φιλε μου. 
Αφορμη ειν αι το δικο σου ποστ.
Πιο καλα ειναι να δωσετε ενα site οπως αυτο


http://www.rapidtables.com/calc/electric/power-calculator.htm


παρα τους τυπους που μονο καποιος ο οποιος ξερει τι ειναι το I , το V , το R και Ρ , θα καταλαβει ...


Δεν το γραφω αυτο για 'σενα...
Βρηκα αφορμη για κατι που ηθελα να γραψω εδω και καιρο..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5172 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:31 »
Παιρνοντας αυτο σαν μπουσουλα λεμε οτι στα 12 Αμπερ η μπαταρια δινει χωρητικοτητα γυρω στα 1600.

Αν δεν κανω κανενα χοντρο λαθος νομιζω οτι ειναι ενταξει.

Το vtc πάντως δεν έχει ανέβει πάνω από 9,5 Αμπερ, οπότε δεν ξέρω τι λένε τα νούμερα φίλε μου, αυτό που ξέρω είναι ότι με παλιότερη LgHg2 που έχω και δύο Samsung 30q, με τις ίδιες συνθήκες ατμίσματος, έχω διπλάσιο σχεδόν χρόνο άτμισης και όταν τις φορτίζω, δεν έχουν πάρει ποτέ λιγότερα από 2300 mAh. :dontknow:
Και στο μηχανικό μοντ επίσης που τις έχω δοκιμάσει, η διάρκειά τους πέφτει πολύ γρήγορα σε σχέση με άλλες, στο ίδιο στήσιμο πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5173 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:32 »
Κανενα προβλημα! Απλα παραθετω τους τυπους ωστε αμα κανω λαθος καποιος να με διορθωσει και επισης ο οποιοσδηποτε να μπορει να κανει το ιδιο στο σπιτι του.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5174 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:41 »
Colton50 , φυσικα και δεν ειχα καμοια προθεση για αντιπαραθεση φιλε...... :thumpup:




Γιαωργακο μου τι να σου πω φιλε....;;;
Αν ειναι οπως τα λες , τοτε μαλλον μπορει κατι να μην ειναι σωστο.
Δεν λεω οτι ειναι ή οχι σκαρτη η μπαταρια , αλλα στα 10 Α , επρεπε να σου δωσει καπου κοντα στα 1800mAh συμφωνα με το Dampfakkus που επαναλαβανω , ειναι το πιο επιστοσυνης site που ξερω εγω προσωπικα.
Δεν αναιρω κανενα , απλα αναφερω οτι αυτο το site εμπιστεύομαι εγω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42465 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos