vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4995 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 16:40 »
Ούτε εγώ είχα vtc, αλλά στο πακέτο που παρέλαβα το πρωί, είχε παραπέσει φαίνεται στον Κινέζο ένα γκρι, οπότε έχω κι εγώ :))
Οι τιμές που έβγαλα στις μετρήσεις παραπάνω, πώς σου φαίνονται? Έβγαλες κάποιο συμπέρασμα? Κακώς ανησύχησα για τις lg?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4996 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 17:22 »
Στο bypass με 3.63V ενδειξη στην οθονη η ΗΕ2 οταν πατω το fire δινει 3.53V στον ατμοποιητη. Η Samsung φορτιζει ακομη.
Το ερωτημα παραμενει , η ΗΕ2 πληρως φορτισμενη χωρις να χρησιμοποιηθει σε 4 μερες εχασε την μιση χωρητικοτητα?

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4997 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 17:35 »
Ξανατσεκαρα , πληρης αποφορτιση στον opus 3100 και μετα φορτιση , καμμια  δεν ξεπερασε τα 2500 mah ,αριθμος σειρας 0209G282A5.Οι 0203G222AC και οι 0131E112AB (παλαιοτερη αγορα) εφτασαν κοντα στα 3000.Δεν αναφερω το καταστημα που τις αγορασα ,γιατι δεν κραταω αποδειξης  της πεταω, ας προσεχα  :wall: .Oταν τις αγορασα ηταν full φορτισμενες 4.20 και οταν ρωτησα σε email ,απαντησε οτι τις φορτιζουν λογω ζητησης για να ειναι ετοιμες για τους πελατες να τις βαλουν κατευθειαν στα  mod
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 17:40 από panagosg »

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4998 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 17:36 »
 Καλησπέρα παιδιά, αν και αρκετά χρόνια ατμιστής δέν έχω ασχοληθεί με sub ohms σε μηχανικά και έχω κάποιες απορίες.
Μετά απο μήνες πλύσης εγκεφάλου κατέληξα θύμα του καταναλωτισμού και αποφάσισα να αγοράσω ένα unregulated box mod για την εμπειρία και την μικρή μου συλλογή, τελικά θα παίξω σε σειρά 2*18650 με μηχανικό mod, που όλοι λένε να μην ασχοληθείς και τελικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 Με τα πολλά θέλω ασφάλεια στα 0.17-0.22 ( double alien clapton ) , με 30Α c και 40 peak θεωρητικά θα ζήσω, δίνω και 3Α καβάτζα, απ' ότι είδα η ποιο τεσταρισμένη μπαταρία που να έχει αυτές τις αποδόσεις είναι η 1500mah LG.

 Αυτό που δέν μπορώ να καταλάβω είναι το για πόσες περίπου τζούρες των 3ων δευτερολέπτων θα έχω με μόνο 3000 mah όταν αυτό το πράγμα θα βαράει 180 με 240 watt?
 Για αρχή θα βγάζω και θα μετράω τις μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο αλλά θέλω μια γενική ιδέα για το τι με περιμένει, σε περίπτωση που μου αρέσει θα μπορώ να κάτσω και να ατμίσω λίγη ώρα με ηρεμία η θα μετράω κυριολέκτικά τις τζούρες μου μέχρι να βγώ εκτός ορίον?
 Και ποιά είναι τα όρια αυτά?
Ενας αρχαίος σοφός όταν άτμιζα με σωλήνα μου είχε πεί απλά να μην πηγαίνω τις μπαταρίες μου κάτω απο την μέση και όλα θα πάνε καλά, ισχυει αυτό αυτό όταν παίζεις τις μπαταρίες κοντά στα όρια η πρέπει να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός?
 Έχω δεί κάποιες μπαταρίες που υποτίθεται οτι κάνουν και αυτά που λένε και είναι στα 2000 και 2500 mah, αλλά δεν βρήκα και τίποτα τεστ που να εμπιστεύομαι 1000%, υπάρχουν τελικά τέτοιες μπαταρίες? (σας παρακαλώ μήν δώ τίποτα links τύπου aspire 40 A c κλπ)

Πρίν με κράξετε να σας πώ ότι όχι δέν θα έχω μόνιμα dual allien clapton πάνω ,απλώς θέλω να τις δοκιμάσω όσο γίνεται πιο ασφαλές.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4999 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 18:54 »



Θα πρεπει με τις δυο αυτες μπαταριες που εχεις , να δεις σχεδον την ιδια ένδειξη.
Διαφορες 0.05V ειναι αποδεκτες.  Αν σου δειξει για παραδειγμα η Sam 30Q 4.00V και η LG HG2 σου δωσει 3.95V , τοτε μπορουμε να πουμε οτι ειναι ενταξει οι μπαταριες.
Τα νουμερα φυσικα ειναι σαν παραδειγμα.  Δεν σημαινει οτι αυτα τα νουμερα θα δεις...

Ισως υπαρχει μια παρανοηση. Η μπαταρια ειναι LG HE2 2500mah οχι LG HG2 3000mah.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5000 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 19:40 »
Ribot ,


Ενδείξεις πολυμέτρου:

LgHg2 (1η ύποπτη): 4,04V
LgHg2 (2η ύποπτη): 4,06V
]LgHg2 (5 μήνες χρήσης): 3,89V
Samsung 30Q (6 μήνες χρήσης): 3,86V

Samsung 25R (1 χρόνος χρήσης): 3,87
LgHe2 (6 μήνες χρήσης): 4,03V

Aυτες τις δυο πρεπει να τις εχεις βγαλει το λαδι λογικα.
Με το CWB τετοια απωλεια , μονο με σκοτωμενες μπαταριες θα το παρεις.
Δυο χρονων  σκοτωμενη 25R , απο 3.60V μου εδωσε 3.00 Ω σε 0.30Ωμ.
Και το δικο μου CWB ειναι κατωτερο απο το δικο σου.

Για την 25R μια χαρα ειναι η αποδοση της ακομα , αλλα ειναι και αθανατη η ρουφιανα...
Μια χαρα ειναι οι ''μεγαλες''  .  Η ιδεα σου ηταν...... 8)




Στο bypass με 3.63V ενδειξη στην οθονη η ΗΕ2 οταν πατω το fire δινει 3.53V στον ατμοποιητη. Η Samsung φορτιζει ακομη.
Το ερωτημα παραμενει , η ΗΕ2 πληρως φορτισμενη χωρις να χρησιμοποιηθει σε 4 μερες εχασε την μιση χωρητικοτητα?




Μια χαρα ειναι η μπαταρια σου φιλε μου , αλλα την τιμη της αντιστασης δεν εγραψες.
Λογικα ειναι κοντα στο 1.0Ωμ.
Μπορει να εκανες εσυ καποιο λαθος και να μη μετρησες σωστα.
Μπορει ο φορτιστης να εκανε την κουτσουκελα , να σου την εδειξε γεματη ενω ηταν στα Volts που αναφερεις.
Μπορει να τη δουλεψες και μετα να ξεχαστηκες και την εβαλες στο κουτι , νομιζοντας οτι χρησημοποιουσες αλλη μπαταρια.


Εικασίες ειναι ολα αυτα βεβαια.
Το καλυτερο ειναι να τη φορτισεις ξανα και να την ξαναελεγξεις.
Αν το εχεις κανει ηδη , τοτε καλο θα ηταν να δεις λιγο και το φορτιστη σου.
Αληθεια ποιο φορτιστη εχεις ;;;




Ξανατσεκαρα , πληρης αποφορτιση στον opus 3100 και μετα φορτιση , καμμια  δεν ξεπερασε τα 2500 mah ,αριθμος σειρας 0209G282A5.Οι 0203G222AC και οι 0131E112AB (παλαιοτερη αγορα) εφτασαν κοντα στα 3000.Δεν αναφερω το καταστημα που τις αγορασα ,γιατι δεν κραταω αποδειξης  της πεταω, ας προσεχα  :wall: .Oταν τις αγορασα ηταν full φορτισμενες 4.20 και οταν ρωτησα σε email ,απαντησε οτι τις φορτιζουν λογω ζητησης για να ειναι ετοιμες για τους πελατες να τις βαλουν κατευθειαν στα  mod



Οταν τις αγορασες , μπορει το καταστημα να εκανε ελεγχο στις μπαταριες , οπως κανουν μερικα και ειναι και λογος εμπιστοσυνης πολλες φορες.
Αν δεν εχουν την αποδοση που πρεπει , δεν θα μπουν ποτε στο ραφι για πωληση.
Αυτο ξερω οτι το κανει ενα μαγαζι παντως....... ;)
Καμια μπαταρια δεν θα σου δωσει ολη της την ενεργεια και καμια μπαταρια δεν θα φορτισει με τοσα mAh που εχει συνολικα.
Εμας καθως και οποιονδηποτε που χρησημοποιει μπαταριες , μας ενδιαφερει τι θα ειναι , τι θα κανει , πως θα το κανει , γιατι θα το κανει ..... οτι και να κανει μια μπαταρια , μεχρι τα 3.3Volts.
Aπο 'κει και κατω δεν μας ενδιαφερει , γιατι πολυ απλα δεν πρεπει να κατεβαινουμε πιο χαμηλα , αλλα και τα μοντακια μας εκει σταματανε τη λειτουργια τους.
Τα 3000mAh , θα τα δεις αμα η μπαταρια φτασει στα 2.5 Volts και οχι στα 3.30 V που σταματανε τα VV/VW.
Οποτε  κατα τη γνωμη μου , μια χαρα εισαι.





 Καλησπέρα παιδιά, αν και αρκετά χρόνια ατμιστής δέν έχω ασχοληθεί με sub ohms σε μηχανικά και έχω κάποιες απορίες.
Μετά απο μήνες πλύσης εγκεφάλου κατέληξα θύμα του καταναλωτισμού και αποφάσισα να αγοράσω ένα unregulated box mod για την εμπειρία και την μικρή μου συλλογή, τελικά θα παίξω σε σειρά 2*18650 με μηχανικό mod, που όλοι λένε να μην ασχοληθείς και τελικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

 Με τα πολλά θέλω ασφάλεια στα 0.17-0.22 ( double alien clapton ) , με 30Α c και 40 peak θεωρητικά θα ζήσω, δίνω και 3Α καβάτζα, απ' ότι είδα η ποιο τεσταρισμένη μπαταρία που να έχει αυτές τις αποδόσεις είναι η 1500mah LG.

 Αυτό που δέν μπορώ να καταλάβω είναι το για πόσες περίπου τζούρες των 3ων δευτερολέπτων θα έχω με μόνο 3000 mah όταν αυτό το πράγμα θα βαράει 180 με 240 watt?
 Για αρχή θα βγάζω και θα μετράω τις μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο αλλά θέλω μια γενική ιδέα για το τι με περιμένει, σε περίπτωση που μου αρέσει θα μπορώ να κάτσω και να ατμίσω λίγη ώρα με ηρεμία η θα μετράω κυριολέκτικά τις τζούρες μου μέχρι να βγώ εκτός ορίον?
 Και ποιά είναι τα όρια αυτά?
Ενας αρχαίος σοφός όταν άτμιζα με σωλήνα μου είχε πεί απλά να μην πηγαίνω τις μπαταρίες μου κάτω απο την μέση και όλα θα πάνε καλά, ισχυει αυτό αυτό όταν παίζεις τις μπαταρίες κοντά στα όρια η πρέπει να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός?
 Έχω δεί κάποιες μπαταρίες που υποτίθεται οτι κάνουν και αυτά που λένε και είναι στα 2000 και 2500 mah, αλλά δεν βρήκα και τίποτα τεστ που να εμπιστεύομαι 1000%, υπάρχουν τελικά τέτοιες μπαταρίες? (σας παρακαλώ μήν δώ τίποτα links τύπου aspire 40 A c κλπ)

Πρίν με κράξετε να σας πώ ότι όχι δέν θα έχω μόνιμα dual allien clapton πάνω ,απλώς θέλω να τις δοκιμάσω όσο γίνεται πιο ασφαλές.



Χωρις να παρεξηγηθεις...................... κανεις πλακα ετσι ;;;
Υπαρχουν και ατομα που δεν εχουν ιδεα φιλε μου και αν το δουν αυτο που εγραψες και χωρις καμια απολυτως γνωση προσπαθησουν να το κανουν , μπορει και να δουμε  '' βεγγαλικά '' .
Πες μου οτι κανεις πλακα........ :hmmm: 




Ισως υπαρχει μια παρανοηση. Η μπαταρια ειναι LG HE2 2500mah οχι LG HG2 3000mah.



Δεν εχει σημασια αδερφε.
Αυτες οι μπαταριες , εχουν σχεδον την ιδια αποδοση δυναμης.
Απο 4.20 V μεχρι καπου στα 3.80 V , αποδιδουν σχεδον το ιδιο.


Οι μπαταριες :

Samsung 20R
Samsung 25R
Samsung 30Q

LG HB2/4/6
LG HE2
LG HE4
LG HG2

Sony VTC3
Sony VTC4
Sony VTC5
Sony VTC5A

Panasonic CGR K
Panasonic CGR KA
Panasomic (Sanyo) RX

Σε ολες τις πιο πανω μπαταριες , σε μετρησεις θα δεις διαφορες 0.05 Volts
το ανωτερο.
Εδω λοιπον ειναι η ανωτερότητα των LG HG2 - Samsung 30Q.
Ολες εχουν σχεδον την ιδια δυναμη , αλλα η διαφορες τους ειναι στο ποση ωρα θα μπορουν να δωσουν αυτη τη δυναμη.
Λογο του οτι εχουν περισσοτερα mAh , μπορουν να διατηρήσουν την ιδια δυναμη που εχει και η Panasonic RX , αλλα για περισσοτερη ωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 19:46 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5001 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 19:52 »
Shadockan, sry δεν κατάλαβα που είπα βλακεία, τα έχω ψάξει όσο μπορώ πριν τα κάνω αλλά όπως είδες έχω τις επιφυλάξεις μου στο θέμα, σε παρακαλώ πες μου που είπα την χοντράδα γιατί προς το παρόν πάνω σε αυτά τα δεδομένα προσπαθώ να συνεχίσω την "ερεύνα" μου για να μην έχω θέματα...
(για κανόνες ασφαλείας σε υβδικά και συντήρηση ειμαι κομπλέ, μου φάνηκαν παιχνιδάκι σε συγκριση με τις μπαταρίες)

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5002 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 20:20 »
Οταν τις αγορασες , μπορει το καταστημα να εκανε ελεγχο στις μπαταριες , οπως κανουν μερικα και ειναι και λογος εμπιστοσυνης πολλες φορες.
Αν δεν εχουν την αποδοση που πρεπει , δεν θα μπουν ποτε στο ραφι για πωληση.
Αυτο ξερω οτι το κανει ενα μαγαζι παντως....... ;)
Καμια μπαταρια δεν θα σου δωσει ολη της την ενεργεια και καμια μπαταρια δεν θα φορτισει με τοσα mAh που εχει συνολικα.
Εμας καθως και οποιονδηποτε που χρησημοποιει μπαταριες , μας ενδιαφερει τι θα ειναι , τι θα κανει , πως θα το κανει , γιατι θα το κανει ..... οτι και να κανει μια μπαταρια , μεχρι τα 3.3Volts.
Aπο 'κει και κατω δεν μας ενδιαφερει , γιατι πολυ απλα δεν πρεπει να κατεβαινουμε πιο χαμηλα , αλλα και τα μοντακια μας εκει σταματανε τη λειτουργια τους.
Τα 3000mAh , θα τα δεις αμα η μπαταρια φτασει στα 2.5 Volts και οχι στα 3.30 V που σταματανε τα VV/VW.
Οποτε  κατα τη γνωμη μου , μια χαρα εισαι.

Το πρωτο που λες ,ναι σωστα ,αλλα πρεπει να ενημερωνετε ο αγοραστης-καταναλωτης.
Στην αποφορτιση στον opus ,φτανει πολυ χαμηλα.Μετα στη φορτιση δεν μπορει η μια να γεμιζει 2900 και η αλλη 2300 ,κατι συμβαινει ,LG HG2 ειναι και οι δυο  :-\

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5003 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 20:26 »



Μια χαρα ειναι η μπαταρια σου φιλε μου , αλλα την τιμη της αντιστασης δεν εγραψες.
Λογικα ειναι κοντα στο 1.0Ωμ.
Μπορει να εκανες εσυ καποιο λαθος και να μη μετρησες σωστα.
Μπορει ο φορτιστης να εκανε την κουτσουκελα , να σου την εδειξε γεματη ενω ηταν στα Volts που αναφερεις.
Μπορει να τη δουλεψες και μετα να ξεχαστηκες και την εβαλες στο κουτι , νομιζοντας οτι χρησημοποιουσες αλλη μπαταρια.


Εικασίες ειναι ολα αυτα βεβαια.
Το καλυτερο ειναι να τη φορτισεις ξανα και να την ξαναελεγξεις.
Αν το εχεις κανει ηδη , τοτε καλο θα ηταν να δεις λιγο και το φορτιστη σου.
Αληθεια ποιο φορτιστη εχεις ;;;



O Φορτιστης (τον αγορασα Δευτερα μαζι με Samsung 30Q) ειναι ο ΧΤΑR VC2. Την Δευτερα λοιπον φορτισα και τις 2 και τις τσεκαρα στο VTC mini.   Samsung 4.18 V και HE2 4.17V. Παει αυτο.

Εβαλα στο mini την Samsung και την ΗΕ2 σε ενα χαρτινο κουτακι και δεν την ξαναπειραξα. Εχω μονο αυτες τις 2 μπαταριες.

Σημερα αφου η Samsung αδειασε εβαλα την ΗΕ2 στο μινι. Λοιπον μου εδειξε ταση 3.64V (το εικονιδιο της μπαταριας μισογεματο). Και λεω πως ειναι δυνατον σε  4 μερες να χασει την μιση χωρητικοτητα?

(Στις μετρησεις παντα χρησιμοποιω την ιδια εργοστασιακη αντισταση double coil του Delta19 που ειναι 1.6 Ωμ και μου την δειχνει 1.81....)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5004 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 20:43 »
Δεν σε κρινω για οτι εγραψες σε προσωπικο επιπεδο.
Δεν σου εγραψα κατι για ''βλακεια''.
Απλα ειναι καποια πραγματα που θα πρεπει να τα προσεχουμε , για να μην εχουμε ασχημα αποτελεσματα.


Τεσπα.......,αφου φτασαμε εδω και δεν γινεται να καλυφθει το θεμα.........


Θελεις λοιπον να βαλεις δυο μπαταριες σε ενα μοντακι και μαλιστα σε σειρα για να εχεις το οφελος των 7 Volts.
Ολα καλα μεχρι εδω και καταλαβαινω και το λογο που θελεις τοση δυναμη , αλλα θα πρεπει να σκεφτεις οτι βαζοντας σε σειρα τις μπαταριες , στην ουσια το ρευμα της πρωτης , περναει μεσα απο τη δευτερη για να παει στον ατμ/τη.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει στιγμιαια να υπερφορτισεις τη μια μπαταρια με διπλο ηλεκτρικο ρευμα.
Αν δεν ειναι ιδιες οι μπαταριες , αν δεν εχεις αντισταση που να επιτρεπει τη διελευση τοσου ρευματος και αν δεν υπαρχει καποιος ηλεκτρονικος ελεγχος , ωστε να διαβασει την ανομαλια κινησης του ρευματος , τοτε ειναι σοβαρα επικινδυνο αυτο που θελεις να κανεις.
Η LG HB2-LG HB6 , ναι θα σου δωσουν τεραστια δυναμη (εστο και για λιγο) , αλλα ακομα κι αυτες δεν ειναι ικανες να αποροφησουν τετοια μεγαλη πιεση.
Καμια δεν ειναι ικανη ετσι σκετη σε ενα μηχανικο μοντακι.


Τα mAh θα ειναι τα ιδια και θα αυξησεις τα Volts.
Δεν θα παρεις διπλα mAh γιατι θα εχεις στην ουσια μια μπαταρια.
Βεβαια σαν διαρκεια ειτε σε σειρα , ειτε παραλληλα , η διαρκεια θα ειναι ιδια...., αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο...


Οτι επιφυλαξη και να εχεις και οτι προστασιας κινηση και να κανεις , δεν θα εχεις καμια ασφαλεια σε καμια περιπτωση με τετοια συνδεσμολογια.


Το μονο που μπορεις να κανεις για να πεις οτι εχεις κανει τη σωστη κινηση , ειναι να εχεις τις μπαταριες σου στην ιδια ακριβως ενεργειακη δυνατοτητα , δηλαδη να ειναι ακριβως στην ιδια κατασταση μετα τη φορτιση.
Να ειναι δηλαδη σιγουρα και οι δυο στα 4.15 V για παραδειγμα.
Θα πρεπει να αλλαζεις τη θεση τους μεσα στο μοντ σε καθε αποφορτιση , καθως και τη θεση τους στη φορτιση και παντα στα ιδια δυο καναλια.
Θα πρεπει να τις αρηθμησεις και να τις βαζεις εναλαξ δηλαδη στη φορτιση και στην αποφορτιση , ωστε να εχουν τον ιδιο βαθμο πτωσης αποδοσης.
Αν καποια εχει μεγαλυτερη καταπονηση , τοτε δεν θα αντεχει την πιεση της αλλης και στο τελος θα χαλασει .
Το να χαλασει ομως ειναι το πιο ωραιο σεναριο.....
Την ωρα που θα παραδωσει πνευμα , μπορει να παρει μαζι της και καποιο μερος του δικου σου προσωπου....


Οσο αποφορτιζονται οι μπαταριες , τοσο μεγαλυτερο ζορι εχουν ωστε να καλυψουν την κινηση του ρευματος , αρα τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια θα ανεβασουν.


Μια μπαταρια ειναι ικανη να δωσει σχετικα ανετα καπου στα 50 Watts.
Αν εσυ τωρα με δυο προσπαθησεις να τραβηξεις ρευμα για 150 Watts (οχι 180-240 που εγραψες εσυ) , θεωρεις οτι θα ειναι σωστο ;;;
Θεωρεις οτι θα ειναι ασφαλες ;;;
Θεωρεις οτι θα μπορεσει μια μπαταρια (δυο) να σου προσφερουν απολαυση ;;;


ΟΧΙ φυσικα.


Ξερω οτι εσυ θα το κανεις ότι και να σου πει καποιος , αλλα να θυμασαι οτι δεν θα παρεις τιποτα εντελως που να σου αρεσει φιλε μου.
Φυσικα και δεν ειμαι αθωος ...  Φυσικα και το εχω κανει , οπως και οι περισσοτεροι απο εδω μεσα φανταζομαι , αλλα το εκανα για μια δυι τζουρες και τελος.  Δεν πηρα τιποτε καλο φιλε.


Καποιο αλλο σημειο του θεματος , ειναι και οι αντιστασεις που θελεις να δουλεψεις.
Με τοσο μικρο μηκος συρματος , δε νομιζω να ειναι σωστο να δωσεις τετοια ποσοτητα ρευματος.
Θα υπαρξει μεγαλη συσσωρευση ρευματος σε μικρη διαδρομη , με αποτελεσμα μεγαλη θερμοκρασια.
Εκτός απο το καμενο που θα καραδωκει , υπαρχει και θεμα στο οτι οι μπαταριες θα συνεχιζουν να δινουν το ρευμα τους κι αυτο θα εχει μεγαλο ζορι στο να κυκλοφορήσει.
Εκει οι μπαταριες πονανε φιλε.


Στα υβριδικα (αν καταλαβα σωστα τι γραφεις), υπαρχει αυτο που λεγεται μοναδα διαχείρισης (πλακετα και αισθητηρες)  και εχει ολο τον ελεγχο της πορειας του ρευματος  και ειναι αμέτρητοι οι ελεγχοι που γινονται μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου σε ολα τα σημεια που υπαρχει ρευμα.
Η ταση και η ισχυς του ρευματος εκει , ειναι σε αναλογιες και δεν υπαρχει μια αντισταση (συρμα) 4-5 πόντων ....
Η ταση που θα εχεις εσυ , δεν εχει καμια εντελως σχεση με την ταση των υβριδικων.
Ας μη παμε σε τετοιες κατασκευες ομως , γιατι θα βγουμε και εκτος θεματος....


Ελπιζω να βοηθησα , αλλα οχι για να το κανεις ...........
Ελπιζω να βοηθησα ωστε να μη το κανεις.........

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Το πρωτο που λες ,ναι σωστα ,αλλα πρεπει να ενημερωνετε ο αγοραστης-καταναλωτης.
Στην αποφορτιση στον opus ,φτανει πολυ χαμηλα.Μετα στη φορτιση δεν μπορει η μια να γεμιζει 2900 και η αλλη 2300 ,κατι συμβαινει ,LG HG2 ειναι και οι δυο  :-\


Στον Opus αν δεν κανω λαθος , φτανει μεχρι τα 3.00 V.... :hmmm:
Εκει θα σου δωσει λογικα καπου στα 2700mAh.
Aν σου λεει 2900 mAh , τοτε μιλαμε για 2.5 Volts....  Δε νομιζω να φτανει τοσο χαμηλα..... :o


Αν λοιπον πουμε οτι φτανει στα 3.00 V και τη δευτερη σου τη φορτιζει με 2300mAh , τοτε φιλε μου μαλλον εχεις μια 2500mAh στα χερια σου........ :-\
Αν δουλευει σωστα , κανενα προβλημα .
Θα ηταν καλο ομως να κοιταξεις και 'συ ποσα Volts θα σου δωσει το eVic VTC mini (αυτο νομιζω εχεις) στο bypass.
Aν υπαρχει μεγαλυτερη των 0.05 Volts αποκλυση , τοτε δεν ειναι 20A μπαταρια η μια φιλε μου.


Παιζει βεβαια και το σεναριο να εισαι τυχερος και να σου ετυχε μπαταρια που τα έφτυσε πριν καν δουλεψει.
Την πατησα ετσι με μια γνησιοτατη Sony VTC5......




O Φορτιστης (τον αγορασα Δευτερα μαζι με Samsung 30Q) ειναι ο ΧΤΑR VC2. Την Δευτερα λοιπον φορτισα και τις 2 και τις τσεκαρα στο VTC mini.   Samsung 4.18 V και HE2 4.17V. Παει αυτο.

Εβαλα στο mini την Samsung και την ΗΕ2 σε ενα χαρτινο κουτακι και δεν την ξαναπειραξα. Εχω μονο αυτες τις 2 μπαταριες.

Σημερα αφου η Samsung αδειασε εβαλα την ΗΕ2 στο μινι. Λοιπον μου εδειξε ταση 3.64V (το εικονιδιο της μπαταριας μισογεματο). Και λεω πως ειναι δυνατον σε  4 μερες να χασει την μιση χωρητικοτητα?

(Στις μετρησεις παντα χρησιμοποιω την ιδια εργοστασιακη αντισταση double coil του Delta19 που ειναι 1.6 Ωμ και μου την δειχνει 1.81....)


Tι πτωση τασης εχεις στο bypass με τη ''σκαρτη'' μπαταρια φιλε μου ;;;
Δεν εχει σημασια αν ειναι στα 4.20 V.
Και στα 3.60 V αν ειναι , με τετοια αντισταση περισσοτερα απο 0.10 V δε νομιζω να σου δειξει αν ειναι σωστη στην υγεια της.
Μπορει να σου το εκανε και λογο θερμοκρασιας , αλλα ειναι πολυ μακρινο και εξτριμ σεναριο αυτο...... :tongue_smilie:

Αληθεια , εχεις δοκιμασει σε ενα αλλο μοντακι τι συμπεριφορα εχει ;;;
Μπορεις να το κανεις αυτο  ;;;   Εχεις αλλο μοντακι ;;;;   Μπορεις να βρεις ενα αλλο μοντακι ;;;  Ποιος ειμαι ;;;  Που παω ;;;;  Πως με λενε ;;;  ΤΙ κανω ;;;;            :laugh1:


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 21:05 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5005 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 21:14 »
Η καινουργια φορτισμενη Samsung στα 4.18V στο bypass δινει στον ατμοποιητη 4.08V. Tην ΗΕ2 την εβαλα στον φορτιστη (με 3.63V στο bypass εδινε 3.53 V στον ατμοποιητη).
Δεν εχω αλλο mod να δοκιμασω (το αλλο ειναι istick 20w). Iσως η θερμοκρασια.... Δεν ξερω... Η γνωμη μου ειναι οτι ηταν υποτονικη απο την αρχη. Το istick 20 με 2200mah τις εριχνε στα αυτια, βεβαια σε διαφορετικες πλακετες, αλλα..
Μου εβγαζε 200 τζουρες σε 26-27 λεπτα ατμισματος..

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! για τον χρονο που διαθεσες να απαντησεις σε ολες τις αποριες μου (μας)!!!

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5006 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 21:24 »


Στον Opus αν δεν κανω λαθος , φτανει μεχρι τα 3.00 V.... :hmmm:
Εκει θα σου δωσει λογικα καπου στα 2700mAh.
Aν σου λεει 2900 mAh , τοτε μιλαμε για 2.5 Volts....  Δε νομιζω να φτανει τοσο χαμηλα..... :o


Αν λοιπον πουμε οτι φτανει στα 3.00 V και τη δευτερη σου τη φορτιζει με 2300mAh , τοτε φιλε μου μαλλον εχεις μια 2500mAh στα χερια σου........ :-\
Αν δουλευει σωστα , κανενα προβλημα .
Θα ηταν καλο ομως να κοιταξεις και 'συ ποσα Volts θα σου δωσει το eVic VTC mini (αυτο νομιζω εχεις) στο bypass.
Aν υπαρχει μεγαλυτερη των 0.05 Volts αποκλυση , τοτε δεν ειναι 20A μπαταρια η μια φιλε μου.


Παιζει βεβαια και το σεναριο να εισαι τυχερος και να σου ετυχε μπαταρια που τα έφτυσε πριν καν δουλεψει.
Την πατησα ετσι με μια γνησιοτατη Sony VTC5......

Δεν εχω VTC mini ,radius εχω και μηχανικα  gus  :bye: Tην 2500 τη πληρωσα 3αρα  :wall:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5007 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 21:42 »

Η καινουργια φορτισμενη Samsung στα 4.18V στο bypass δινει στον ατμοποιητη 4.08V. Tην ΗΕ2 την εβαλα στον φορτιστη (με 3.63V στο bypass εδινε 3.53 V στον ατμοποιητη).
Δεν εχω αλλο mod να δοκιμασω (το αλλο ειναι istick 20w). Iσως η θερμοκρασια.... Δεν ξερω... Η γνωμη μου ειναι οτι ηταν υποτονικη απο την αρχη. Το istick 20 με 2200mah τις εριχνε στα αυτια, βεβαια σε διαφορετικες πλακετες, αλλα..
Μου εβγαζε 200 τζουρες σε 26-27 λεπτα ατμισματος..

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! για τον χρονο που διαθεσες να απαντησεις σε ολες τις αποριες μου (μας)!!!





Δεν υπαρχει θεμα για ευχαριστιες και μη το ξαναπεις αυτο.
Χαρα μου φιλε αν βοηθησω.

Δεν ξερω απο puff counter και ποσες τζουρες αντιστοιχουν.  Ποτε δεν μετρησα . Ποτε δεν προσεξα.  Ειμαι αδιαβαστος... ;D

Σε σχεση ομως με το iStick , δεν υπαρχει καμια μα καμια σχεση στο ρευμα και στη λειτουργια.

Αφου σου λεει το eVic οτι εχεις απωλεια 0.10 V , δε νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα φιλε μου.

Μπηκα στο τρυπακι να μετρησω τρεις μπαταριες.

Samsung 25R (δυο χρονων)
LG HE2 (Efest 2500) (δυο χρονων , σκοτωμενη)
LG HE4  (σχεδον καινουρια)


Τηλεμαχος  V1  ,  3.17 Ωμ.


25R = 3.67 V -->> 3.59 V , 3.58 V .........  = 0.09 V  Στα 10 δευτερολεπτα


HE2 = 4.00 V -->> 3.90.....3.85 , 3.84 , 3.83  , 3.82 ...και πεφτει....σα νερο.....  = 0.000000 V ..... :tongue_smilie: :))


HE4 = 3.64 V -->> 3.61 , 3.60 , 3.60 , 3.60 , 3.60 , 3.60 ....  = 0.04 V  Στα 10 δευτερολεπτα

Οπως βλεπεις , με τη χαλασμενη μπαταρια δεν μπορει να κρατησει σταθερα την αποδοση της η πλακετα .

Δοκιμασε το και 'συ να δουμε τι θα δουμε.






Δεν εχω VTC mini ,radius εχω και μηχανικα  gus  :bye: Tην 2500 τη πληρωσα 3αρα  :wall:


Ελα βρε πως κανεις ετσι...
Μηπως ειναι το πρωτο ή το τελευταιο που πληρωσες χωρις να αξιζει ;;;
Αν εχεις πολυμετρο , μετρα ποση πτωση τασης εχει και αν ειναι αναλογη με την πτωση της καλης μπαταριας.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5008 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 21:56 »
Βypass 3.83  (LG HE2) Πατημα fire button δειχνει 3.81V , πατημενο μεχρι το cut off (protection error) παει στα 3.71 σταθερα.

Samsung Bypass 4.14V. Πατημα fire button δειχνει 4.04V πατημενο μεχρι το cut off (protection error) παει στα 4.02V.

 :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5009 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 22:10 »
Βρε μηπως αδικα φοβασαι και 'συ ;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12