vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, geotron, camber, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3795 στις: Φεβρουαρίου 08, 2015, 21:34 »
Γινεται,το θεμα ειναι οτι δε θα δεις διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος nikhaji

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • VapeOn
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3796 στις: Φεβρουαρίου 09, 2015, 00:07 »
Ισως δει στην διάρκεια μαλλον αυτο ρωταει.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3797 στις: Φεβρουαρίου 10, 2015, 23:45 »
1. Ισχύει ότι τα C μιας μπαταρίας δείχνουν και το πόσο γρήγορα μπορεί να φορτίσει εκτός από το να ξεφορτίσει?
2. To IMR είναι τύπος ή αρχικά από κάτι?
3. Οι NCR είναι IMR?
4. μπαταρίες λιθίου – φωσφαλτίου ή Li-FePo4 χρησιμοποιούνται στο ΗΤ?

shadockan   :sign_voithia:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3798 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 09:38 »
1) Μπορει και να ισxυει κατι τετοιο. Δεν το εχω κοιταξει ποτε.              (ειμαι αδιαβαστος   ;D )
2) Δηλώνει τη χημεια με την οποια ειναι κατασκευασμενο ενα στοιχειο . Ναι ειναι αρχικα και η αληθεια ειναι οτι ειναι και λαθος.  Κανονικα θα επρεπε να ονομαζονται LMO.
3) Οχι. Δεν ειναι IMR . Ειναι ομως κι αυτες INR.  INR υπαρχουν δυο ειδών.  Οι INR/IMR και οι INR/NCR.
4) Nαι μπορουν,  αλλα θα πρεπει να ειναι μπαταριες με δυνατότητα μεγαλων αποφορτισεων (C) και με μεγαλη ενταση ρευματος (Αmps).

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3799 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 09:58 »
1. Οκ.
2. Οχι οτι κατάλαβα ακριβώς αλλά νομίζω έβγαλα άκρη
3. Το ιδιο με το 2
4. Κυκλοφορούν στην αγορά καθόλου? Αυτές δεν παίζουν συνήηως σε χαμηλπτερα βολτ?

5. Ευχαριστώ πολύ!!!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3800 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 13:02 »
2)  Οι IMR ειναι μπαταριες που σαν κυρια συθεση εχουν τα Ιοντα Λιθιου - Μαγγανιο.
Κανονικη ονομασια τους ειναι η LMO .
    Oι INR/IMR εχουν σαν κυρια συνθεση τους τα  Ιοντα Λιθιου - Νικελιο - Μαγγανιο - Κοβαλτιο.
Kανονικη ονομασια τους ειναι NMC.
Oι μπαταριες αυτες μπορουν να αποδοσουν το ρευμα τους οπως και οι IMR , αλλα εδω με την προσθηκη του Κοβαλτιου , εχουμε αυξηση και στη διαρκεια λειτουργιας (mAh).
Eιναι μπαταριες που αντεχουν σε μεγαλες θερμοκρασιες , εχουν ικανοτητα να αποφορτιζονται μεχρι και τα 2.5 V πλεον,μπορουν να δωσουν ρευμα με μεγαλη ενταση (Amps) και μεγαλη ποσοτητα (C) και δεν ειναι καθολου ευκολο να τις κανουμε να εκραγουν. Σχεδον αδυνατον.
Ειναι δηλαδη μια μπαταρια με τα καλα των IMR (αποδοση,ασφαλεια) και τη διαρκεια των ICR.
Σε βραχυκυκλωμα υπαρχει διαδοχική και ήπια αντίδραση και αυτο την καθιστα ασφαλη .
Δηλαδη σου κανει γνωστο το οτι κατι δεν παει καλα με μεγαλη θερμοκρασια στις ακμες , αλλα και στο σωμα του μοντ.

3) Oι NCR αποτελουνται σαν κυρια συνθεση απο τα Ιοντα Λιθιου-Νικελιο-Κοβαλτιο-Αλουμινιο.
Οι NCR ειναι κι αυτες υβριδικες μπαταριες οπως και οι NMC (INR/IMR) , ομως εχουν αλλη χημική συνθεση , αρα και διαφορετικη συμπεριφορα.
Eιναι μπαταριες που αντεχουν στις καταπονησεις (εχουν δειξει οτι εχουν μεγαλη αντοχη στο χρονο) και μπορουν να αποδιδουν για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα , υπαρχουν μπαταριες με ικανοτητα να αποδοσουν πολυ ρευμα και με μεγαλη ενταση παρα το οτι δεν εχουν τη συνθεση των NMC (INR/IMR).
Για παραδειγμα η Panasonic NCR 18650 E 2250mAh 15Amps.
Aυτες οι μπαταριες ομως , δεν εχουν αναλογη συμπεριφορα με τις INR/IMR στο θεμα θερμοκρασια . Η θερμ/σια ειναι και η κυρια αιτια καταστροφης των μπαταριων.  Οσο πιο μικρη ειναι η θερμοκρασια λειτουργιας των μπαταριων,τοσο μικροτερη θα ειναι και η καταπόνηση τους.
Σε βραχυκυκλωμα μπορει να εχει στιγμιαια βιαιη αντιδραση και αυτο την καθιστά μη ασφαλη μπαταρια . Μπορει να εχει αποτομη άνοδο θερμοκρασιας (αναλογα το βραχ/μα) και η αντίδρασή της μπορει να ειναι απο ηπια  μεχρι και ''εκρηκτικη''.

4) Ναι Γιαννη . Υπαρχουν στην αγορα και μαλιστα υπαρχουν και σε 18650 μεγεθος.
Το κακο εδω ειναι οτι θα πρεπει να εχουμε και αναλογο φορτιστη που να σταματαει στο 3.6-3.7 V , αλλα να μπορει να φορτισει τις μπαταριες αυτες με πολλα mAh.
Ειναι οι μπαταριες που (ας πουμε) πηραν τη θεση των Li-Po.
Οτι ισχυει για τις Li-Po , ισχυει και για τις........   '' ;D  πεφωτισμενες ;D ''.......που τις ονομαζω εγω..... :idiot1:
Αυτες οι μπαταριες εχουν ικανοτητα να αποδοσουν παρα πολυ ρευμα και με μεγαλη ενταση.  Ειναι και ο λογος που μπορουν να δουλεψουν σε VV/VW και οχι μονο.
Με τις αποφορτισεις που μπορουν να κανουν αυτες οι μπαταριες , τα VV/VW βλεπουν οτι εχουν πολυ ρευμα λογο των μεγαλων ρυθμων αποφορτισης των μπαταριων αυτων.
Η ενταση του ρευματος που δινουν ειναι πολυ μεγαλη και ετσι η πλακετα διαβαζει εκτως απο την  πολυ χαμηλη πτωση τασης και πολυ ρευμα με μεγαλη ενταση .
Θα δουμε οτι παρα τα ονομαστικα 3.2V , αντεχουν για πολυ ωρα παρα το 1V που εχουν λιγοτερο απο τις ''αδυναμες Li-Ion που δουλευουμε εμεις.
Ειπαμε ομως οτι ειναι οι αντικαταστατες των Li-Po και εχουν ολα τα ασχημα που εχει αυτη η κατηγορια μπαταριων.  Ιδιαιτερα στο θεμα ασφαλεια βαθμολογείται με ενα μεγαλο   0


Οτι αλλη απορία Γιαννη μου ...................  Hangout...... 8) :))






Y.Γ.
Οι μπαταριες δεν χρησημοποιουν το υλικο Λιθιο , αλλα ιοντα Λιθιου.
Βρεθηκε οτι αυτο εκτως απο το οτι ειναι πιο ασφαλες , ειναι και καλυτερο σαν λειτουργια. Δεν θυμαμαι τα υπολοιπα (και υπαρχουν πολλα) που ειναι καλυτερα για τη λειτουργια της μπαταριας σε σχεση με το Λιθιο , αλλα τα δυο πιο σημαντικα  ειναι η ασφαλεια και η αποδοση που ειναι καλυτερα με τα Ιοντα Λιθιου , παρα με το Λιθιο.
Εχει σχεση κατι και με την κίνηση του ηλ/κου ρευματος......... :hmmm: :eyesplash: ......αλλα δεν θυμαμαι....... :sfyrigma:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2015, 13:15 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3801 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 13:33 »
Αρχικά απλά RESPECT!!! :respect: :respect: :respect: :laugh2:








Σε ψάχνω καιρό σε Hangout αλλά δεν σε βρίσκω πουθενά. Κυκλοφορείς incognito αλλά θα σε βρω που θα πάει γιατί έχω και άλλες απορίες....   :laugh2: :laugh2:


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3802 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:00 »
Αν καταφερω θα μπω σημερα φιλε.....
Θελω να δω και τον Πετρο να τον βρισω λιγο.........

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3803 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 11:28 »
Να κάνω μια ερώτηση για τους γνώστες:

Έχω μια μπαταρία 18650 της LG η οποία γράφει επάνω: LGABD11865
                                                                                        M316K128A4

Η συγκεκριμένη μπαταρία είναι ασφαλής για χρήση με το Cloupor mini; Ξέρει κανείς πόσα Α εκφόρτισης δίνει με ασφάλεια;

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3804 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 14:10 »
Να ρωτησω κατι ισως πολυ χαζο αλλα σαν γυναικα δεν εχω γνωση πανω σε αυτα απλα εχω αγορασει 2 μπαταριες efest οι οποιες δεν χωρανε σε κανενα mod π εχω κ ειναι τελειως καινουργιες θα μπορουσα να βγαλω τις προστασιες π εχων ωστε να χωρανε με καποιο τροπο ...? Ισως ειναι πολυ ηλιθια ερώτηση  αλλα .... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3805 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 14:31 »
@Τhodoris.


Η LG είναι ICR,όχι IMR οπότε δεν συνίσταται η χρήση της σε Η/Τ.Εντάξει με ηλεκτρονικό είσαι ασφαλέστερος απ' ότι με μηχανικό αλλά και πάλι προσωπικά θα την απέφευγα.
Δεύτερον και κυριότερο τις δίνουν ρυθμό αποφόρτισης 1.5 ή 2C δηλαδή 4.5 με 6 αμπερ.Οριακά για αντιστάσεις γύρω στο 1 ohm και πέριξ των 15βατ.
Δώκε ένα 10άρικο και πάρε μια efest ή κάποια παρεμφερή(LG κίτρινη ή την Samsung INR) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3806 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 14:32 »
Να ρωτησω κατι ισως πολυ χαζο αλλα σαν γυναικα δεν εχω γνωση πανω σε αυτα απλα εχω αγορασει 2 μπαταριες efest οι οποιες δεν χωρανε σε κανενα mod π εχω κ ειναι τελειως καινουργιες θα μπορουσα να βγαλω τις προστασιες π εχων ωστε να χωρανε με καποιο τροπο ...? Ισως ειναι πολυ ηλιθια ερώτηση  αλλα .... :dontknow:
Όχι να μην βγάλεις τίποτα...

Πούλα τες , αντάλλαξέ τες ή χάρισέ τες


Υ.Γ
Δεν είναι χαζή ή ηλίθια η ερώτησή σου , αντιθέτως είναι πάρα πολύ σωστή

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3807 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 15:01 »
@Τhodoris.


Η LG είναι ICR,όχι IMR οπότε δεν συνίσταται η χρήση της σε Η/Τ.Εντάξει με ηλεκτρονικό είσαι ασφαλέστερος απ' ότι με μηχανικό αλλά και πάλι προσωπικά θα την απέφευγα.
Δεύτερον και κυριότερο τις δίνουν ρυθμό αποφόρτισης 1.5 ή 2C δηλαδή 4.5 με 6 αμπερ.Οριακά για αντιστάσεις γύρω στο 1 ohm και πέριξ των 15βατ.
Δώκε ένα 10άρικο και πάρε μια efest ή κάποια παρεμφερή(LG κίτρινη ή την Samsung INR) να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχω μια Samsung INR την οποία και χρησιμοποιώ στο μοντάκι, απλά έλεγα μήπως απέφευγα να πάρω δεύτερη αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω την LG.
Μετά τις διευκρινίσεις σου όμως θα πάω να πάρω μία δεύτερη Samsung και θα αφήσω την LG για τον φακό, στον οποίο τη χρησιμοποιώ μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3808 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 15:39 »
Θα επιθυμούσα μία ελάχιστη παρατήρηση στο υπέροχο μήνυμα του shadockan.
Ο λόγος είναι η λατρεία μου στις μπαταρίες Nanophosphate Lithium Ion LiFePO4.
Η λατρεία αφορά τις μπαταρίες της Α123 systems και μόνο αυτές.

Ειπαμε ομως οτι ειναι οι αντικαταστατες των Li-Po και εχουν ολα τα ασχημα που εχει αυτη η κατηγορια μπαταριων.  Ιδιαιτερα στο θεμα ασφαλεια βαθμολογείται με ενα μεγαλο   0

Είναι οι ασφαλέστερες μπαταρίες που έχουν κατασκευαστεί στην γνωστή ιστορία της ανθρωπότητας.
Συγνώμη για το βαρουφάκιον της διατύπωσης, αλλά λατρεία λέμε.
Βέβαια ο shadockan έχει δίκιο σε αυτό που γράφει, διότι οι μπαταρίες της Α123 είναι ένα ελάχιστο ποσοστό των LiFePO4 που κυκλοφορούν και σε 2 μόνο μεγέθη (18650, 26650), αλλά λατρεία λέμε.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3809 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 18:09 »
Και 'μενα αυτη η 26650 μου εχει κλεισει πολλες φορες το ματι και στο τελος το βλεπω εγω το εργο.....θα την αγορασω και θα το παιζω Φιλιππινέζος...... :tongue_smilie: :))




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12