vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Milarepa, gama, Lazy Dog, e-akapnos

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Σ έτρωγε το fire ομως ε; χωρις παρεξήγηση και συμφωνώ απόλυτα με το επόμενο post!
Να ρωτησω και κατι,για μηχανικό αλλα και για dna30 αυτές ειναι οκ;
http://www.dx.com/p/samsung-3200mah-3-7v-18650-rechargeable-lithium-battery-purple-4-pcs-292091#.U2T8a4kazCQ
Ή αυτες καλυτερα;
http://www.dx.com/p/panasonic-18650-3-7v-3000mah-li-ion-rechargerable-battery-green-307023#.U2UBFIkazCR

Ευχαριστω!

Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2014, 18:07 από andreashadji »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Παιδες , ειναι πιο καλες οι μπαταριες απο μεγαλες φιρμες , αλλα την τσεπη του καθενος την κανει κουμαντο ο ιδιος.

Τωρα να πουμε και οτι καποτε δεν ειχαν μπει στα μοντακια μας οι μπαταριες αυτες.....

Εγω για παραδειγμα η πρωτη που αγορασα ηταν μια μπαταρια που δεν ειχε καν φιρμα επανω.
Την δουλεια της ομως την εκανε.   Ηταν και ωραιο χρωμα.......μπλε .... :laugh1:


Αφου αυτες ηθελε το παιδι , καλα εκανε και τις πηρε.  Λιγο προσοχη δεν πρεπει να εχουμε μονο στις no name , αλλα και στις -- καλες --.
Απο 'κει και περα το θεμα ειναι προσωπικο και μόνο.



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Παιδες , ειναι πιο καλες οι μπαταριες απο μεγαλες φιρμες , αλλα την τσεπη του καθενος την κανει κουμαντο ο ιδιος.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η απόφαση είναι παντελώς προσωπική για τον καθένα.
Το παιδί να τις χαρεί και να ατμίζει ικανοποιημένος!

Όμως...

Νομίζω πως συνήθως δεν είναι η οικονομική διαφορά. Συχνά είναι τόσο μικρή που δεν έχει νόημα.
Δυο-τρια ευρώ διαφορά για κάτι που -αν είναι καλό- θα σου φτουρήσει πάνω από χρόνο, δεν είναι θέμα τσέπης, είναι θέμα ψυχολογίας.
Εδώ γινόταν κουβέντα για μικροδιαφορές σε τιμές για σύρματα: μιλάμε για λεπτά! Είναι η φύση μας τέτοια.
Βλέπει ο κόσμος πολλά mah σε φτηνότερη τιμή και του γυρίζει το μάτι (γι αυτό τα βάζουν οι ανώνυμοι πωλητές).
Του λες πως τα αληθινά mah είναι τα μισά, πως κάποιες από αυτές έχουν μέσα κακοκολλημένα, μεταχειρισμένα, επικίνδυνα στοιχεία.
Μέχρι και μικρές μεταχειρισμένες Li-po έχουν σφηνωθεί σε UltraFire και πουλήθηκαν για 18650.
Η λογική ενάντια στον ενθουσιασμό συνήθως δεν φτουράει... Μετά πετάγεται και κάποιος να πει "σιγά, πάντα τέτοιες παίρνω και είναι μια χαρά", όπου "μια χαρά" μπορεί να είναι όντως μια χαρά ή απλά πως ήταν τυχερός και δεν έχει καν ιδέα.
 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Χαίρετε! Πως καταλαβαίνουμε οτι μια μπαταρια ειναι με προστασία και χωρις; Ισως χαζή η ερώτηση αλλά ειναι κατι που δεν γνωρίζω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Εκτός του ότι συνήθως αναγράφεται pcb πάνω στη μπαταρία, στο κάτω μέρος συνήθως υπάρχει ένα πρόσθετο "πάτωμα"  που είναι η πλακέτα που αποκαλείται Protection Circuit Board.

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απλά παιδιά με ένα 20Ρίκο έπρεπε να πάρω 2 μπαταρίες για τον αδερφό μου 2 για μένα και εννοείτε και έναν φορτιστή για τον αδερφό μου, δεν είναι το 2 με 3 ευρό διαφορά αλλά αν είσαι άνεργος όλα τα υπολογίζεις, χωρίς παρεξήγηση από τους συμφορουμιτες φιλικά πάντα

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαι και εγω σε στενη κατασταση και σε καταλαβαινω. Αλλα τα παιδια εχουν δικιο πιο πανω. Βαζουμε "κοκκινη γραμμη " στην ποιοτητα των αγορων μας, για να μην κλαιμε τα 20 ευρω, που τα εχουμε παραπανω αναγκη στην παρουσα κατασταση.  Και στην τελικη, οταν ειμαστε τοσο περιορισμενοι, ψαχνουμε και λιγο παραπανω:
http://www.banggood.com/4PCS-18650-3_7V-2600mah-Lithium-Rechargeable-Battery-For-Samsung-p-913785.html
http://www.banggood.com/Wholesale-New-Battery-18650-Travel-Charger-Wired-AC-Digital-Li-Ion-EU-p-28256.html
Με το 3ευρω που περισσευει παιρνεις και 100 εμελ μηδενικη  ;)

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
δεν ξέρω αν κολλάει εδώ το ερώτημα μου αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

μου χει πέσει το η.τ. 3-4 φορές κάτω (το τζαμάκι του ατμοποιητή δεν έσπασε σε καμία παρεμπιπτόντως :) ) και θέλω να ρωτήσω αν μπορεί αυτό να επηρεάσει τη λειτουργία της μπαταρίας κάπως; (είναι evod usb η μπαταρία μου).... απλά παρατηρώ ότι δεν βαράει όπως παλιά, μπορεί βέβαια να συμπίπτει και με την αντίσταση που άλλαξα που μπορεί να μην είναι τόσο καλή...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Για να μην κανω παραθεσεις των Big,Leon,Octavia και γενικα ολων των συνατμιστων , να πω οτι και 'γω ειμαι υπερ των ''καλων'' μπαταριων , αλλα ειπα οτι ειπα γιατι καποιος μπορει να πει οτι δεν μπορει τοσο καιρο να δουλευουν καλα οι ''φτηνες'' και τωρα ξαφνηκα να ειναι ''μαπα''.
Παντα υπηρχαν καλες μπαταριες απο μεγαλες εταιριες και μαλιστα απο παρα πολυ παλια και πολυ πριν εμφανιστουν οι διαφορες xxx.fire
Και ηταν αν θυμαμαι καλα η πρωτη με  ονομα  κατι σε Molly . Μετα ηρθαν οι SONY και Panasonic αυτες που ανοιξαν το δρομο και οχι οι XXXXXfire.
Oποια ομως κι αν ειναι η διαφορα στα χρηματα , μπορει ο οποιοσδηποτε απο εμας να το δει με τα δικα του ματια καπως διαφορετικα.
Φυσικα και  αξιζει να δωσεις 1-2-3 € παραπανω και να εισαι πιο σιγουρος για αυτο που εχεις στα χερια σου , αλλα και παλι δεν μπορει κανεις να πει σε κανενα τι να κανει ή να του την ''πει'' για μια αποφαση/αγορα του.

Στην τελικη , αυτο ηθελε , αυτο πηρε.  Το αν ηταν λαθος ή σωστο θα το δει ή θα το κρινει ο ιδιος και οχι εμεις ή ο οποιοσδηποτε αλλος.

Ολα αυτα τα λεω καλοπροαιρετα και χωρις να θελω να προσβαλω κανενα.
Καθεις εχει το δικαιωμα να κανει τις επιλογες του και να επωμιστει το μελλον της αποφασης του.

Φιλικα παντα , ενας απλος ατμιστης με το ονομα Βασιλης....... :)





Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Από ότι καταλαβαίνω, η μπαταρία που έχεις είναι ego. Ακόμα και αυτές, στο εσωτερικό τους έχουν άλλη μπαταρία η οποία συνδέεται με την "πλακέτα" που έχει το κουμπί και τον πόλο. Μετά από πτώση, είναι πολύ πιθανόν κάτι να ξεκολλήσει. Σε τέτοια περίπτωση, μάλλον δεν θα δούλευε καθόλου, οπότε η πτώση στην απόδοση μάλλον οφείλεται στον ατμοποιητή σου.

Απλά παιδιά με ένα 20Ρίκο έπρεπε να πάρω 2 μπαταρίες για τον αδερφό μου 2 για μένα και εννοείτε και έναν φορτιστή για τον αδερφό μου, δεν είναι το 2 με 3 ευρό διαφορά αλλά αν είσαι άνεργος όλα τα υπολογίζεις, χωρίς παρεξήγηση από τους συμφορουμιτες φιλικά πάντα

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Καμία παρεξήγηση φίλε μου. Στις μέρες μας όχι το εικοσάρικο, και το ευρώ μετράμε. Οπότε, σκέψου το εξής:

α) Χαλάς 5 ευρώ, παίρνεις μια μπαταρία που λέει ότι είναι 4200mAh, δεν είναι ούτε 2000mAh στην πραγματικότητα, και σε 4 μήνες έχει βγει off.

β) Χαλάς 14 ευρώ, παίρνεις μια μπαταρία που λέει ότι είναι 3400mAh, είναι όντως τόσα στην πραγματικότητα, και μετά από ένα χρόνο δουλεύει ακόμα τέλεια, με μια μικρή και αναμενόμενη πτώση στη διάρκεια, και προβλέπεται να δουλέψει απροβλημάτιστα, με σταδιακή πτώση, για τουλάχιστον 4 μήνες ακόμα.

Ταμειακά, όλοι ξέρουμε ότι το β) σου βγήκε παραπάνω. Στην πραγματικότητα όμως, ποιο κόστισε παραπάνω?

Όλοι θα συμφωνήσουμε ότι όσα λέμε εδώ δεν αποτελούν βίβλο και ο καθένας ακούει απαντήσεις σε αυτά που ρωτάει. Μετά πράττει αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Στην τελικη , αυτο ηθελε , αυτο πηρε.  Το αν ηταν λαθος ή σωστο θα το δει ή θα το κρινει ο ιδιος και οχι εμεις ή ο οποιοσδηποτε αλλος.
Ολα αυτα τα λεω καλοπροαιρετα και χωρις να θελω να προσβαλω κανενα.
Καθεις εχει το δικαιωμα να κανει τις επιλογες του και να επωμιστει το μελλον της αποφασης του.
Φιλικα παντα , ενας απλος ατμιστης με το ονομα Βασιλης....... :)
Ξανά έχεις δίκιο. Ο μόνος λόγος για τα δικά μου λόγια είναι η ασφάλεια.
Ούτε ιδεολογία, ούτε ομορφιά, ούτε τίποτε άλλο. Ούτε καν η απόδοση.
Δεν ήθελα να προσβάλλω κανένα, ούτε να κάνω την νταντά.  :-[
Θέλω να μην έρθει ποτέ η κακιά ώρα για κανέναν συνατμιστή, όσο περνάει από το χέρι μας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Μακαρι να ειχα βρει το φορουμ οταν ξεκινησα το η.τ.......
Θα ειχα γλυτωσει απο παρα πολλα λαθη.
Αυτο λοιπον ακριβως ειναι και το φορουμ.  Βοηθεια , εστω και με προσωπικες εμπειριες καποιων ατμιστων,σε οποιον ρωτα για οτι θεμα τον απασχωλει.

Η βοηθεια ειναι κατι που ποτε δεν στοιχησε σε κανενα μας. Ειναι λογικο λοιπον να χαιρομαι που ειμαι σε μια τετοια παρεα.

Big , κατι που ξεχασα να γραψω πριν στο ποστ 3187 , ηταν οτι συμφωνω με οτι εχετε γραψει.

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτησω κατι,για μηχανικό αλλα και για dna30 αυτές ειναι οκ;
http://www.dx.com/p/samsung-3200mah-3-7v-18650-rechargeable-lithium-battery-purple-4-pcs-292091#.U2T8a4kazCQ
Ή αυτες καλυτερα;
http://www.dx.com/p/panasonic-18650-3-7v-3000mah-li-ion-rechargerable-battery-green-307023#.U2UBFIkazCR

Ευχαριστω!


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Διόρθωση link
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2014, 17:31 από camber »

οι τελευταίες  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος manos01

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτησω κατι,για μηχανικό αλλα και για dna30 αυτές ειναι οκ;
http://www.dx.com/p/samsung-3200mah-3-7v-18650-rechargeable-lithium-battery-purple-4-pcs-292091#.U2T8a4kazCQ
Ή αυτες καλυτερα;
http://www.dx.com/p/panasonic-18650-3-7v-3000mah-li-ion-rechargerable-battery-green-307023#.U2UBFIkazCR

Ευχαριστω!


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Διόρθωση link


Πρεπει να εχουμε στο νου μας και και τα αμπερ οχι μονο τα μιλιαμπερ .......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42459 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos