vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, dkostas, paiktaras, Aoratix, camber, nXtLs, cstavcr

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2730 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 16:46 »
Αν δεν κανω λαθος,αυτες ειναι οι Panasonic CGR 18650 CH  2250mAh και σε εκδωση Efest ειναι με προστασια.

Την προστασια στο DNA 20 D,δεν την χρειαζεσαι και δεν ειναι και σωστη η λειτουργια του mod,καθως η προστασια κοβει τη λειτουργια της μπαταριας και δεν δινει ρευμα απο καποια Volts/Watts και μετα....

Αν κανω λαθος και δεν εχει προστασια,παρε οχι αλλη μια , αλλα αλλες 3...να εχεις δυο ζευγαρια.

Η μπαταρια αυτη ειναι πολυ καλη και εχει σταματησει η παραγωγη της....

Panasonic cgr 2250 ch εχω και 'γω στο DNA και δουλευει σαν τρελο.

Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2731 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 16:58 »
Λες να παρω σαν αυτην την efest που χω. Νομιζω δεν έχει προστασία αλλα όταν τη βγάλω θα σου πω αναλυτικά. Τις Panasonic που λες που τις βρίσκεις?

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2732 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 17:05 »
Αν τις αφήσεις πάνω στο φορτιστή αρκετή ώρα, υπάρχει περίπτωση να στρώσουν
Υπάρχει περίπτωση να στρώσουν.
Το θέμα είναι αν αξίζει να το προτείνουμε για συσκευές που βάζουμε λίγους πόντους από το πρόσωπό μας, όλη μέρα.
Οι χειρούργοι κοστίζουν περισσότερο από δυο μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2733 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 17:52 »
Δεν ξέρω γιατί, αλλά το dna20 δεν δουλεύει καλά με όλες τις μπαταρίες. Εννοείται ότι μιλάω γι΄αυτές που δεν έχουν προστασία. Αυτές με προστασία θεωρώ ότι δε δουλεύουν καθόλου.
Εχουμε και λέμε. Οι πανασόνικ που σου πρότειναν είναι πολύ καλές. Αλλά να ξέρεις ότι οι δικές μου έπεσαν νωρίς σε διάρκεια. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο γεγονός ότι ζορίζονται από το dna ή επειδή τις πήρα από κινεζομάγαζο, οπότε δεν ξέρω αν ήταν ημιτασιον ή β διαλογής. Πάντως, ισχύ έχουν και πολύ καλή απόδοση.
Πρόσφατα πήρα μια efest high drain. Προσοχή!!! όχι απλές efest, αλλά το μοντέλο high drain. Εχει στα 1600 και στα 2000ή2250 μαχ
Για τις aw χωρίς προστασία ξέρω οτι λειτουργούν μεν, αλλά ανεξήγητα τελειώνουν σε 3-4 ώρες.
Σε φάση που έχασα τη μια πανασονικ και ξέμεινα, έβαλα να δοκιμάσω δυο απλές.
Αυτήν [size=78%]http://www.zerobacco.eu/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%A4%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%85/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mods/IMR-Generic-18650-IMR-Generic-18650.html[/size] που την είχα για άλλη δουλειά και είναι ανώνυμη IMR (μπαίνει πολύ στριμωχτά στο δικό μου) και μια πάναπλη μπαταρία από power bank.
Υπολείπονταν ελαφρώς σε ισχύ και τελείωναν γρήγορα.


Πανασόνικ πάντως έχει η zerobacco, αλλά με button top, όχι τις flat top (στο λέω για την περίπτωση που έχεις στο μοντάκι πρόβλημα χώρου)
και εφεστ high drain έχει η fabvape. Αν έχεις πρόβλημα χώρου, είναι κατά τι μεγαλύτερες από τις πανασόνικ, αλλά χωράνε στο μοντάκι.
Οπότε, θα σου συνέστηνα οπωσδήποτε επώνυμη high drain. Αν ατμίζεις αποκλειστικά με αυτό, πάρε δυο. Μια να ατμίζει, μια να φορτίζει.
Πολύ προσωπική άποψη επίσης, πάρε την από ελληνικό μαγαζί για να είσαι σίγουρος. Με την έκπτωση του φόρουμ, η όποια διαφορά τιμής σε βάθος χρόνου δεν έχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2734 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 18:06 »
...Πριν δύο μήνες αγόρασα δυο efest 18350 ... Προχθές...τις έβαλα να φορτίσουν αλλά δεν..   Πάνω λοιπόν στον x-star WP2 στη θέση 1 η ένδειξη είναι πράσινο λες και είναι φορτισμένες...Τις μετρώ με το voltομετρο και η ένδειξη...1,70 και οι δυο.   Μ'άλλα λόγια δεν φορτίζουν. Υπάρχει κάποιος εκ πείρας τρόπος ώστε να πάρουν μπρος ή παρέδωσαν το πνεύμα και πάμε γι άλλες??? 
Για αναζωογόνηση "νεκρών" μπαταριών είναι ιδανικός ο φορτιστής Sysmax i4 intellicharger ...
Εχω αναζωογονήσει μ' αυτόν 8 παμπάλαιες & πολυχρησιμοποιημένες μπαταρίες Sanyo Eneloop ΑΑ τελείως off με πολύ καλά αποτελεσματα...

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2735 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 18:10 »
Λες να παρω σαν αυτην την efest που χω. Νομιζω δεν έχει προστασία αλλα όταν τη βγάλω θα σου πω αναλυτικά. Τις Panasonic που λες που τις βρίσκεις?

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Μια πολυ καλη και δυνατη που χρησιμοποιω εγω ειναι αυτη


http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=315&controller=product


Φυσικα υπαρχει και σε αλλα Ελληνικα καταστηματα  :)

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2736 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 19:17 »
Εγώ χρησιμοποώ στο DNA αυτήν που λέει ο Vrs5 και την http://www.fasttech.com/product/1233700-panasonic-ncr18650pd-18650-3-6v-2900mah με 10Α αποφόρτιση. Και οι δυο μου βγήκαν πολύ καλές ! Η 2900 φυσικά μου κρατάει κάπως λιγότερο. Και την είχα πάρει από εδώ http://www.teomav.gr/2013/05/panasonic-2900mah-37v-ncr18650pd.html. Unprotected.


Μια πολυ καλη και δυνατη που χρησιμοποιω εγω ειναι αυτη


http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=315&controller=product


Φυσικα υπαρχει και σε αλλα Ελληνικα καταστηματα  :)

Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2737 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 20:56 »
Παιδιά ευχαριστώ έχω περισσότερες επιλογές από ότι πίστευα:D

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2738 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 20:58 »
παιδιά καλησπέρα, πήρα αυτές τις μπαταρίες από φαστεκ: https://www.fasttech.com/products/1384600 τις φόρτισα και έβαλα να δω τι κάνουν...δεν έπαιζαν. τις μετραω ..4,23. ξαναπροσπαθώ..τίποτα. μετά αφαίρεσα το κάτω σκούρο μέρος με μια ταινία στο πλάι και πάνω εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα στο θετικό και τώρα παίζουν μια χαρά. Επρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό? πειράζει αυτό που ξήλωσα? αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει :confused1:

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2739 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 21:34 »
Για μηχανικο τί λέτε όσον αφορά διάρκεια και απόδοση? Την πράσινη πανασόνικ vs γκρι 18650? Έχω και την AW IMR 2000 αλλά διαρκεί λιγότερο από την πράσινη πανασόνικ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2740 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 21:41 »
Για να μην δουλεψουν παει να πει οτι ειχες ρυθμησει το μοντ (αν ειναι VV/VW) σε πανω απο 4,23 V...


Aυτο σημαινει οτι η προστασια διαβασε πληρη αποφορτηση και σου εκοψε το ρευμα........ ;D

Υπαρχει και σε Unprotected,αν δεν κανω λαθος και η οποια σου επιτρεπει να την δουλεψεις σε  VV/VW με παραπανω απο 4,23 Volts ρυθμηση........


Αν ηταν σε μηχανικο,μαλλον ειχες πολυ μικρη αντ/ση η οποια ζητησε παραπανω Ampers απο την μπαταρια ή υπηρχε βραχυκυκλωμα και η προστασια ξανα σου εκοψε το ρευμα........







Για μηχανικο τί λέτε όσον αφορά διάρκεια και απόδοση? Την πράσινη πανασόνικ vs γκρι 18650? Έχω και την AW IMR 2000 αλλά διαρκεί λιγότερο από την πράσινη πανασόνικ



Για μηχανικο ειναι αναλογα τις απαιτησεις και το τι θελει ο καθενας.

Εγω αυτο που εχω να πω εδω ειναι οτι αν δεν εχεις την αναλογη πειρα,το καλυτερο ειναι μπαταρια με προστασια ή μπαταρια IMR.


Για την imr θα πω οτι ειναι η πιο καλυ λυση , εστω κι αν κραταει λιγοτερο....ειναι πιο ασφαλης η IMR  και η καλυτερη μπαταρια απο αποψη αποδωσης.......
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2013, 21:46 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2741 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 22:34 »
Αν τις αφήσεις πάνω στο φορτιστή αρκετή ώρα, υπάρχει περίπτωση να στρώσουν καθώς όταν τα βολτ είναι κάτω απ'τα 2, ο φορτιστής δίνει κάποιο ρεύμα ακόμα και αν ανάβει πράσσινο το λαμπάκι.
(Πηγή: http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20WP2%20II%20UK.html)

Αφού έχεις πολύμετρο, άστες μερικές ώρες στο φορτιστή και κάνε μια μέτρηση να δείς αν ανεβαίνουν καθόλου τα βόλτ.

Πάντως ακόμα και αν στρώσουν, θα πρέπει να προσέχεις να μην πέφτουν κάτω απ'τα 3.2-3.4V γιατί μειώνεται κατακόρυφα η ζωή τους.





Για αναζωογόνηση "νεκρών" μπαταριών είναι ιδανικός ο φορτιστής Sysmax i4 intellicharger ...Εχω αναζωογονήσει μ' αυτόν 8 παμπάλαιες & πολυχρησιμοποιημένες μπαταρίες Sanyo Eneloop ΑΑ τελείως off με πολύ καλά αποτελεσματα...
Το θέμα είναι ν'αποφασίσει κάποιος να δώσει τόσα χρήματα παραπάνω για φορτιστή,αντί να πάρει 2 καινούργιες των 8-10 euro.Αν χαλάσει ο x-star WP2,τότε χωρίς ενδοιασμό ;) 

συγχώνευση ποστ. Παρακαλώ, τροποποιήστε το προηγούμενο ποστ, μη δημοσιεύετε συνεχομενα. Ακόμη και παραθέσεις πολλαπλές γίνονται, πατώντας εισαγωγή παράθεσης όσο συντάσσετε το μήνυμα. Από το συντονισμό
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2013, 23:22 από ponstan »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2742 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 23:21 »

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2743 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 21:16 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα ζευγάρι μπαταρίες ultrafire xsl 18350(τις πορτοκαλί), αγορασμένες από fasttech τον Ιούλιο. Σήμερα το πρωί στην δουλειά που ήμουν σε κάποια φάση τελείωσε η μια μπαταρία και έβαλα την άλλη, και αργότερα το απόγευμα όταν γύρισα σπίτι είπα να την βάλω για φόρτιση και....τίποτα. Την μετράω με το πολύμετρο και δείχνει 0v. Τι λέει, την στέλνω για ανακύκλωση; 8)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2744 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 21:18 »
Τι φορτιστη εχεις?

Αστην πανω στο φορτιστη αρκετες ωρες μπας και νιωσει, αλλιως...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42409 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos