vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, aenaos, TasMan, antiklitos140, Jorge

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2460 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 14:11 »
μάλλον ναι
έχε το νου σου για καλό
αλλά με το provari  μπορείς να είσαι ήσυχος

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2461 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 15:39 »
Καλησπέρα, καταλάθος βραχυκύκλωσα δυο φορές για ένα δευτερόλεπτο μια AW 18350 πλήρως φορτισμένη...ζεστάθηκε αμέσως αρκετά...

Προσοχή στα βραχυκυκλώματα γιατί εκτός του ότι καταστρέφουν την μπαταρία είναι και επικίνδυνα μιας και μπορεί να προκαλέσουν έκρηξη της μπαταρίας  με ότι αυτό συνεπάγεται...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2462 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 15:44 »
οι imr δεν προκαλούν έκρηξη

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2463 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 15:48 »
Eκρηξη όχι αλλά αν λειώσουν π.χ. στην τσέπη σου δεν είναι και ότι το καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2464 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 15:50 »
ναι
Γι'αυτό όλοι σχεδόν οι έμπειροι ατμιστές έχουν προμηθευτεί κουτάκια
για να κουβαλάνε μαζί τους τις μπαταρίς

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2465 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 04:29 »
Παιδια θελω να παραγγειλω μια μπαταρια οσο το δυνατον μικροτερη σε μεγεθος αποκλειστικα για να την παιρνω οταν βγαινω εξω τα βραδια.

Για ατμοποιητες εχω τον gemini mini τυπου vivi nova, και τον crystal thor.

Θα παραγγειλω μαλλον απο fabvape και βρηκα αυτην
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_67&product_id=204

Καταρχην θελω να μου πειτε αν ειναι συμβατη με τους ατμοποιητες που εχω.

Μετα το αλλο που με προβληματιζει ειναι πως δουλευει απο 3,2-3,5 volt μονο!
Τωρα εχω μια vision spinner και την δουλευω στα 4 volt περιπου.
Θα εχω προβλημα με τα volt?

Καμια αλλη προταση? Να θυμισω πως με ενδιαφερει πολυ το μικρο μεγεθος...

Μολις δοκιμασα να ατμισω στα 3,5 volt με την vision spinner που εχω. με τον gemini mini ηταν ψιλοχαλι... Με τον crystal thor καλυτερα τα πραγματα, ως ικανοποιητικα, αλλα σαφως χειροτερη αισθηση σε σχεση με τα 4 volt που κανω κανονικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 04:58 από cruskro »

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2466 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 08:14 »
Δεν την έχω χρησιμοποιήση ακόμα, όπου να ναι θα την βάλω, υπάρχει περίπτωση να δυσλειτουργεί? να αποφορτίζεται πιο γρήγορα?

Προσοχή στα βραχυκυκλώματα γιατί εκτός του ότι καταστρέφουν την μπαταρία είναι και επικίνδυνα μιας και μπορεί να προκαλέσουν έκρηξη της μπαταρίας  με ότι αυτό συνεπάγεται...

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2467 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 10:19 »
@cruskro
Η spinner είναι VV που σημαίνει ότι ρυθμίζεις εσύ τα volt που θες να ατμίσεις.
Η ego mini είναι η μικρότερη ego μπαταρία που μπορείς να βρεις αλλά δεν ρυθμίζεις τα volt.
Θα είναι μεν συμβατή με τους ατμοποιητές σου αλλά θα έχεις υποτονικό άτμισμα.

Δυστυχώς
- αν θες VV/VW πας σε μεγάλο μέγεθος
- αν θες μικρό μέγεθος πας σε απλές μπαταρίες και συνήθως πιο "αδύνατο" άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2468 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 12:21 »
Θελω να παραγγειλω μια μπαταρια οσο το δυνατον μικροτερη σε μεγεθος...
Θα παραγγειλω μαλλον απο fabvape...αυτην:
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_67&product_id=204
Πολύ μικρής χωρητικότητας επομένως και αυτονομίας, άρα η καλύτερη λύση που συνδυάζει μικρές διαστάσεις και αξιοπρεπή αυτονομία είναι μιά 650άρα (ή καλύτερα δύο) π.χ: http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=24_67&product_id=179...

Δεν την έχω χρησιμοποιήση ακόμα, όπου να ναι θα την βάλω, υπάρχει περίπτωση να δυσλειτουργεί? να αποφορτίζεται πιο γρήγορα?
H ερώτηση ποιά είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 02:29 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2469 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 10:45 »
καλημερα
μια βοηθεια παρακαλω
εχω βρει αυτες τις μπαταριες samsung inr18650-20r 2000mah για μηχανικο mod σε χρηση με genesis, ο προβληματισμος μου ειναι στο αν ειναι ασφαλεις για τετοια χρηση.
θελω να δοκιμασω με subohms γιαυτο και τις γλυκοκοιταζω
οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη και ευχαριστω



Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2470 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 10:51 »
Kαλημερα.
Η γνωμη μου για πολυ χαμηλες αντ/σεις ειναι οτι πιο καλα ειναι να βαζουμε IMR μπαταριες
 
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις CGR 18650CH Panasonic
Οτι IMR ομως και να βαλεις,εχεις και πιο καλη αποδοση και την ασφαλεια που σου δινουν

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2471 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:26 »
Βρε, Ζάχαρη, μην απαντάς μόνο για να απαντάς, χωρίς να κατέχεις πραγματικά το θέμα.
Δίνεις λινκ στον συνατμιστή για τις μπαταρίες ego V 3-6 volt  http://www.fasttech.com/products/0/10004043/1422502-ego-vv-1100mah-rechargeable-variable-voltage-e
Ανάθεμα κι αν τις έπιασες ποτέ στα χέρια σου κι όμως τις προτείνεις και του λες κι όλας ότι είναι συμβατές με τον ego φορτιστή του.
Ε, κάνε τον κόπο να διαβάσεις το σχετικό νήμα  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12262.msg534230.html#msg534230 . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΕΣ με ego φορτιστή, εκτός αν προκειται για σπάνια περίπτωση που φορτίζει κι από μπροστά. Για τις συγκεκριμένες όμως δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Ολοκληρη συζήτηση έχει γίνει στο φόρουμ για το γεγονός ότι φορτίζουν μονο από το καλώδιο usb της συσκευασίας τους, που είναι ιδιαίτερο και δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο.
Είχα τρεις τέτοιες και τις φόρτιζα μόνο από το δικό τους καλώδιο.


Δεύτερον: Ρωτάει ο cruskro για τους gemini & thor αν ταιριάζουν με τις μινι εγκο και του προτείνεις τις 650ρες.
Και πάλι άκυρος είσαι. Επίσης έχει γίνει κατ΄επανάληψην συζήτηση για τους gemini mini ότι θέλουν βολτ και βατ για να δουλέψουν.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17886.0.html Οπότε, καμιά απλή εγκο δε δουλεύει καλά μ΄αυτούς. Θα πνιγεί στις διαρροές το μέλος. gemini mini = spinner, egoV, twist ή μοντ. Κι από κοντά κι ο θορ που οι 9 στις 10 κεφαλές θέλουν κι αυτές τα βολτάκια τους.


Συγνώμη κιόλας για την παρέμβαση, αλλά δε γίνεται να τα ξέρουμε όλα. Εχεις εξαιρετικές γνώσεις για πολλά θέματα, αλλά όχι για τα πάντα. Αν κάτι δεν κατέχεις καλά, μην ανησυχείς και μην είσαι τόσο προθυμος να εξυπηρετήσεις. Θα βρεθεί κάποιος που θα είναι παθών και μαθών και θα ενημερώσει το νέο μέλος.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2472 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 14:40 »
Α ωραία..
Έχει δουλέψει κανείς δηλαδή την μπαταρία που παράγγειλα η θα γίνει καμία στραβή και θα καούμε ζωντανοί;

Με τον ανταπτορα του epsilon την φορτίζω τελικά η όχι; (το usb της κανονικά αλλά στην πρίζα με τον αντάπτορα).

Με τον primero θα δουλεύει κανονικά;

Sent from my Optimus G using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2473 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:11 »
δες το προηγούμενο ποστ μου. Εχω λινκ για το νήμα της στο φόρουμ.
Εν περιλήψει: φορτίζει από το usb καλώδιο που θα σου δώσουν. Το καλώδιο αυτό το κουμπώνεις είτε στον υπολογιστή, ειτε στον αντάπτορα 5β-220β του εψιλον. Το κουμπώνεις το κάτω μέρος της μπαταρίας και το φυλάς σαν τα μάτια σου γιατί δύσκολα θα βρεις ίδιο. Είχε φέρει ένα κατάστημα στην Αθήνα, αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Προσοχή επίσης, η μπαταρία είναι passthrough, δηλαδή τη συνδέεις στον υπολογιστή κι όσο ατμίζεις φορτίζει η μπαταρία της, αλλά με το κούνα κούνα, κάποια στιγμή θα χαλαρώσουν οι επαφές εσωτερικά της μπαταρίας και θα έχεις ένα θεματάκι όταν πας να τη φορτίσεις. Αν κρίνεις ότι δεν αξίζει να αγοράσεις δυο, ώστε μια να ατμίζει, μια να φορτίζει, μπορείς να τη δουλεύεις έτσι εν γνώσει σου ότι μπορεί κάποια στιγμή να βγει εκτός λειτουργίας γι΄αυτό το λόγο. Με καλή μεταχείρηση πάντως, όχι πριν το 5μηνο.


Οσο για ποιοτητα, απο το φασττεκ δεν έχω πάρει τετοια μπαταρία και είμαι λίγο επιφυλακτική. 3 που είχα πάρει από άλλα μαγαζιά δούλεψαν υποδειγματικά όσο τις χρησιμοποιούσα, 7-8 μήνες σερί. Μετά τις παρόπλισα λόγω αγοράς μοντ, αλλά δουλεύουν ακόμη.


Από θέμα συμβατότητα, δουλεύει με κάθε ατμοποιητή που έχει σπείρωμα 510 ή εγκο και οπωσδήποτε με τον πρίμερο.


Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2474 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 15:47 »
Σε ευχαριστώ πολύ.
Διάβαζα το θέμα όσο περίμενα απάντηση. Ρώτησα άμεσα γιατί αγχωθηκα!
Αμφιβόλου ποιότητας δηλαδή από το fasttech? Να ανησυχώ?

Sent from my Optimus G using Tapatalk 4


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos