vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 8 χρήστες
aenaos, TasMan, dkostas, antiklitos140, Jorge, Lazy Dog, camber, lagoudakis

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1710 στις: Ιανουαρίου 18, 2013, 20:29 »
Λοιπόν, ερώτηση προς τους γνώστες:


Εχω 2 efest imr 16340 700mah 3.7 li-mn, τις οποίες τις χρησιμοποιώ στο vv no1, εναλλάξ με τις noname που περιείχε, τις έχω λιγότερο απο 1 μήνα και έχουν φορτιστεί περίπου 15 φορές.


Σήμερα τις μέτρησα αφού το mod έδειξε οτι είναι ώρα για φόρτιση, η μία μου έδινε τιμή 3.6 αλλα η άλλη 3.1


Ειναι φυσιολογικό αυτο επειδη χρησιμοποιούνται σε σειρά? ή έχει θέμα η μπαταρία...?  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2013, 22:44 από supernova »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1711 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:03 »
στα 3.1 βολτ,λογικα θα ειναι η πρωτη μπαταρια που ειχες σε σειρα μεσα στο μοντ.
Και γω που μετραω τις δικες μου,ετσι ειναι .Ειναι φυσιολογικο γι αυτη την μικρη διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1712 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:08 »
Κι εγώ θεωρώ φυσιολογικό να ξεφορτίζεται κάπως περισσότερο η μία από την άλλη (η πρώτη δηλαδή).
Συνήθως έτσι συμβαίνει.
Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι να έχουν την ίδια τιμή όταν τις βάζουμε στο μόντ (πχ και οι δύο να είναι 4.10 και όχι η μία 4.10 και η άλλη 3.90)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1713 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:13 »
Δεν χρησιμοποιώ μοντ με δύο μπαταρίες, αλλά αν είμουνα στην θέση σου supernova, θα τις έβαζα εναλλάξ πάνω-κάτω, μια την μία, μια την άλλη, μην τυχόν και η μεγαλύτερη εκφόρτιση κάθε φορά επηρεάζει την κάθε μπαταρία περισσότερο απ' ότι την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1714 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:28 »
ecigfun, WileECoyote και vagskarm σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  :)


Οι μπαταρίες φορτισμένες μου δίνουν ίδιες τιμές (η μία 4.19 και η άλλη 4.20)
Απλά με ανησύχησε λίγο το οτι έπεσε η μία πολύ πιο χαμηλά (3.1).
Θα φροντίσω οσο γίνετε να τις φορτίζω λίγο πριν με ''ειδοποιήσει'' το μοντ οτι θέλουν φόρτιση, πιστεύω πως θα είναι και καλύτερα για την διάρκεια ζωής τους.


Και όπως λέει και ο φίλος vagskarm τις χρησιμοποιώ απο την αρχή πάντα εναλλάξ στο μοντάκι.
(η μιά πάνω, η άλλη κάτω και μετά αντίστροφα).


Και πάλι ευχαριστώ  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2013, 12:31 από supernova »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1715 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 11:33 »
και οπως ειπε και ο vagskarm,σε καθε αλλαγη που κανεις,να τις αλλαζεις σειρα (πανω-κατω).
Να γραψεις στην μια μπαταρια τον αριθμο 1 και στην αλλη το 2,για να τις ξεχωριζεις.

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1716 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:46 »
Πριν πάει κανείς σε mod, υπάρχουν μπαταρίες που να κρατάνε την απόδοσή τους μέχρι το τέλος; Κάπου είδα κάτι για τις imist, ισχύει; Ή μήπως twist?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1717 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:53 »
oi twist κι αυτές, που είναι και passthrough
Πολύ καλή λύση

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1718 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 01:59 »
οι twist είναι ναι και δουλεύουν αξιοπρεπέστατα εργοστασιακούς άτμο κανονικής αντίστασης μέχρι τα 4 βόλτ μέχρι να ζητήσουν φόρτιση

γνώμη μου είναι ότι είναι άριστες για κάποιον που δεν τραβά πολλά μλ την ημέρα και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ισχύ



λιτές ,σταθερές(σε απόδοση ) , χωρίς πολλά ψιψιψίνια

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1719 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:00 »
Πριν πάει κανείς σε mod, υπάρχουν μπαταρίες που να κρατάνε την απόδοσή τους μέχρι το τέλος; Κάπου είδα κάτι για τις imist, ισχύει; Ή μήπως twist?

Προσωπική γνώμη και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε σε mod !
Ενα καλό mod όσο ακριβό και αν ειναι στο τέλος κάνει την απόσβεση του ,ενώ ταυτόχρονα σου κάνει και το ατμισμα πολύ πιο απολαυστικό και απροβληματιστο (απο θέμα μπαταρίας ) .
Τα λεφτά που έδωσα για το provari δεν τα κλαίω καθόλου . Ισα ίσα ήταν η καλύτερη κίνηση ως ατμιστης εδώ και 1+ χρόνο !
Και εφ όσον λες πριν παει κανείς σε mod , άρα σκοπευεις να πας κανε το μια ώρα αρχητερα να γλύτωσεις τις ενδιάμεσες αγορές και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:07 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1720 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:19 »
Oχι πριν.... αν!!!!
Μπορεί κάποιος να μη θέλει να κρατάει ένα ρόπαλο, ιδιαίτερα αν μένει σε μικρό μέρος, όπως ο συνατμιστής μας.
Σε σύνολο πωλήσεων, κυκλοφορούν περισσότερες μπαταρίες από Mods. Αυτό δε σημαίνει ότι οι περισσότεροι ατμιστές δεν ξέρουν να ατμίζουν ή δεν απολαμβάνουν το άτμισμα.

Το σωστό είναι να περιγράφουμε με ακρίβεια τα χαρακτηριστικά των δυο κατηγοριών συσκευών και να αφήνουμε τους υποψήφιους αγοραστές να επιλέξουν.
Οχι να τους τρομοκρατούμε από τον ενθουσιασμό μας, ότι αν δεν πάρουν μοντ, δεν θα ατμίσουν ποτέ απολαυστικά.

Πάντως στατιστικά, έχω παρατηρήσει περισσότερους ατμιστές με μοντ να καπνίζουν παράλληλα, έστω και λίγο, παρά ατμιστές με εργοστασιακές μπαταρίες, είτε απλές, είτε πουσαρισμένες όπως η twist και η egoV.


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1721 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 02:31 »
Είπα πιο απολαυστικό !!και είπα απο θέμα μπαταρίας !και είπα προσωπική γνώμη ! (Τωρα αυτό αν ειναι τρομοκρατία ..... τι να πω;;; )  και ποιος είπε ότι οι περισσότεροι ατμιστες δεν ξέρουν να ατμιζουν;; η ότι δεν το απολαμβανουν;;; Που τα είδες όλα αυτά ;;;; ΤΙ ΛΕΕΙ;;;; Και εγω τόσο καιρό με απλές μπαταριες ήμουν και μια χαρα ατμιζα ! Δεν θέλω να τρομαξω κανέναν . Εσυ το πηγεσ στα άκρα το θέμα και δεν μας είπες τελικά τι το αρνητικό έχει ένα μοντ. Και σίγουρα θα έχει περισσότερες πωλήσεις η απλή μπαταρία γιατί ειναι πιο φθηνή και κανείς δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του μόνο με μια! Αν θές να ειναι πιο κοντά η συγκρίση πρέπει στις πωλήσεις των μοντ να προσθέσεις και τις επαναφορτιζομενες μπαταριες που χρησιμοποιούν γιατί η καθε μια αντιστοιχεί σχεδόν σε μια απλή μπαταρία !  Αλλά σίγουρα το mod ειναι ένα βήμα παραπάνω ( πιστεύω ) το οποίο μπορεί να γίνει απο την αρχή αν έχεις τη δυνατότητα ! Δεν νομίζω όσοι χρησιμοποιούν mods να μπορούν να τα αφήσουν για απλές μπαταριες , το αντίθετο όμως γίνεται πολύ πιο εύκολα , όπως στη δική μου περίπτωση ! Το σημαντικό ειναι να κάνει ο καθένας ότι το βολεύει και ότι τον βοηθάει να ξεφύγει απο το κ.τ. Αυτό έχει σημασία ! Απλά τη γνώμη μου είπα !
Και δεν βλέπω τα mods σα ροπαλα αλλά και ακόμα και έτσι ειναι πολύ πιο όμορφα απο το Marlboro που κρατούσα τόσα χρόνια !
Keep vaping!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 04:09 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1722 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 04:11 »
Πριν πάει κανείς σε mod, υπάρχουν μπαταρίες που να κρατάνε την απόδοσή τους μέχρι το τέλος?

Mια καλή λύση μπορεί να είναι και αυτή:
 
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=113&product_id=322
 
Aρκετά διακριτικό και κάτι παραπάνω από μιά απλή μπαταρία...

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1723 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 09:31 »
Oχι πριν.... αν!!!!
Μπορεί κάποιος να μη θέλει να κρατάει ένα ρόπαλο, ιδιαίτερα αν μένει σε μικρό μέρος, όπως ο συνατμιστής μας.
Σε σύνολο πωλήσεων, κυκλοφορούν περισσότερες μπαταρίες από Mods. Αυτό δε σημαίνει ότι οι περισσότεροι ατμιστές δεν ξέρουν να ατμίζουν ή δεν απολαμβάνουν το άτμισμα.

Το σωστό είναι να περιγράφουμε με ακρίβεια τα χαρακτηριστικά των δυο κατηγοριών συσκευών και να αφήνουμε τους υποψήφιους αγοραστές να επιλέξουν.
Οχι να τους τρομοκρατούμε από τον ενθουσιασμό μας, ότι αν δεν πάρουν μοντ, δεν θα ατμίσουν ποτέ απολαυστικά.

Πάντως στατιστικά, έχω παρατηρήσει περισσότερους ατμιστές με μοντ να καπνίζουν παράλληλα, έστω και λίγο, παρά ατμιστές με εργοστασιακές μπαταρίες, είτε απλές, είτε πουσαρισμένες όπως η twist και η egoV.





Για να έχει νόημα η απάντηση σου θα έπρεπε να γράφω :

Πάρε μοντ μόνο μ'αυτο θα ατμισεις απολαυστικά ! Μην βλέπεις όλους αυτούς με τις απλές μπαταριες αυτοί δεν ξέρουν να ατμιζουν ούτε να απολαμβάνουν !
Πάρε μοντ σίγουρα ! Μην σε δώ με απλή μπαταρία γιατί θα βγάλω το ροπαλο μου ( provari για όσους αντέχουν να το εμφανίζουν και δεν ντρέπονται !!! ) και θα τρεχεις να κρυφτεις !!!
Απορώ πως και τα παλιά μέλη εδώ στο φορούμ διαστρευλωνουν έτσι κάποια ποστ και δεν καταλαβαίνω το λόγο !

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1724 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 09:43 »
Διάβασα τα γραφόμενά σου και βλέπω πως δεν σε μέμφεται κανείς.  :hmmm:
Προφανώς ο καθένας λέει την άποψή του και δεν προσπαθεί κανείς
να πείσει κανέναν. Η petra κάνει μια διαπίστωση από προσωπική εμπειρία και όχι μόνο.

Καλό είναι να πάρει κάποιος ένα mod και ειδικά proVari μιας και το αναφέρεις, αλλά
δεν πρέπει να παραβλέψουμε πως ακόμα και όσοι το έχουν, μπορεί να χρησιμοποιούν
και άλλα mods ή απλές μπαταρίες eGo. Αυτό δεν σημαίνει πως οι eGo είναι καλύτερες,
αλλά δεν σημαίνει πως όλοι πρέπει να πάρουν mod για να ατμίζουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos