vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #690 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 01:00 »
η απάντηση είναι απλή τα χαρακτηριστικά ρεύματος και τάσης είναι τα ίδια σε όλες τις usb , εάν δεν ήταν θα υπήρχε πρόβλημα , απλά πράγματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_Ptol

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #691 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 01:11 »
Αυτο το ξερω..Απλα δεν ημουν σιγουρος επειδη ειναι cd player..Γι αυτο.. Ευχαριστω παντως  :)

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #692 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 12:16 »
Μου γεννήθηκε η εξής απορία. Όταν αγοράζουμε μπαταρίες, για παράδειγμα AW και απ΄τη στιγμή που δεν είναι σφραγισμένες πώς ξέρουμε ή μπορούμε να ελέγξουμε ότι είναι καινούργιες;

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #693 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 14:09 »
Παιδιά γειά σας.
Διάβασα κάπου μέσα στο forum ότι οι μπαταρίες IMR 3,7Vείναι ιδανικές για ατμοποιητές τύπου LR & LR 1.6.
Αυτές που δίνονται μαζί με την αγορά των ητ από 650-1000MA είναι τέτοιου τύπου??? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #694 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 14:12 »
πολύ αμφιβάλω...  :nope:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #695 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 14:19 »
Αγορασα σημερα 2 μπαταριες απο ενα μαγαζι στο αιγαλεω,ιερα οδος 310,cleaver...καπως,μου εκανε εντυπωση που τις εχει πολυ φθηνα,10 ευρω η 1000αρα και 9 η 650αρα!!!ειναι τυπου ego,εχει κανεις εμπειρια απο αυτες που πηρα;διατρεχω σοβαρο κινδυνο να τιναχτει το σπιτι αν τις βαλω στον φορτιστη;  :))

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #696 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 14:29 »
πολύ αμφιβάλω...  :nope:
Δηλαδή τσάμπα τις ξελιγώνουμε.Δεν πρόκειται να δούμε ατμό και χτύπημα της προκοπής :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #697 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 14:31 »


είναι θέμα προσωπικού γούστου! πχ με ego το καλύτερο ατμό και χτύπημα το είδα με το ego-t από εκεί και πέρα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου με τους διάφορους άτμο ποιος σε ικανοποιεί περισσότερο..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atanassio

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Life's short, eat desert first.
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #698 στις: Φεβρουαρίου 02, 2012, 16:06 »
Παρέλαβα σήμερα τις 2 κόκκινες ultrafire 3000mah που έγραψα σε άλλο νήμα από ebay.

Καταρχήν μάλλον την πάτησα γιατί η κατασκευή μου φάνηκε πολύ φθηνή οπότε μάλλον πρόκειται για μαιμουδάκια, τις πήρα όμως αρκετά φθηνά οπότε ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

Έχω ως νέος κάποιες χαζοερωτήσεις:
  • Έρχονται συνήθως προφορτισμένες ή όχι?  Οι δικές μου έβγαλαν  στο πολύμετρο η μία 4.1V και η άλλη 4.2V.
  • Έκανα την πρώτη μου δοκιμή της μπαταριοθήκης που φτιάχνω με αυτές.  Η απόδοση με καρτο τανκ 1.6Ohm ελαφρώς απογοητευτική.  Πως θα καταλάβω αν φταίνε η μπαταρίες ή έχω πρόβλημα και στη θήκη?  Σαν στοιχεία να θέσω πως με τις ελάχιστες ηλεκτρολογικές μου γνώσεις μέτρησα στον κονέκτορα της μπαταριοθήκης τα ίδια βολτ που είχε και η μπαταρία και επίσης μέτρησα αντίσταση στο κύκλωμα της μπαταριοθήκης από +πόλο μπαταρίας εώς +κονέκτορα 0.1Ohm και από -πόλο μπαταρίας εώς -κονέκτορα επίσης 0.1Ohm

Ευχαριστώ προκαταβολικα


UPDATE:

Τελικά γύρισα το βράδυ στο σπίτι και για να είμαι σίγουρος διέλυσα το μοντ και το συναρμολόγησα από την αρχή νοικοκυρεύοντας ακόμη περισσότερο τις επαφές κτλ.

Κατάφερα να πέσει η αντίσταση από +πόλο μπαταρίας εώς +κονέκτορα και από -πόλο μπαταρίας εώς -κονέκτορα από 0.1Ohm σε 0Ohm.

Ξαναδοκίμασα αλλά και πάλι η απόδοση ήταν πεσμένη.

Έκανα τεστ στο βολτάζ της μπαταρίας με φορτίο συνδέοντας τον dual coil 1.6 carto και αν κρίνω από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ είχε μεγάλη πτώση τάσης από 3.85V  σε 3.15V.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει τις εξής απορίες
  • Οι ultrafire ρχονται συνήθως προφορτισμένες ή όχι?
  • Μήπως γι'αυτή την χαμηλή απόδοση φταίει ότι δεν τις έχω φορτίσει και τις δοκίμασα με την εργοστασιακή φόρτιση?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2012, 14:14 από atanassio »

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #699 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 20:32 »
ρε παιδια  τι πλακετα εχει?. αυτο το μαυρο πραγματακι ειναι ενα διακοπτακι με διο καλοδια τονα ειναι κολιμενο με το θετικο πολο του κονεκτορα και το αλο με τοθετικο  εσοτερικα που ακουμπα η μπταρια .ματοντασ το νικελ κουμπακι  ενα ελασματακι  γεφιρωνη  το θετικο δινοντασ+ καιαφινοντασ το το κοβη . (αυτο ειναι πλακετα?)



 :hmmm: εχεις δικιο φιλε ... άνοιξα ενα και ειδα....που να το φανταστώ.. :eyesplash:...εχει μονο ενα μικροδιακόπτη ..μισο αμπερ...ουτε για δεκα μερες δεν θα αντεξει .... ιδικά αν δουλευτεί με χαμηλά Ωμ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #700 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 21:22 »
Παρέλαβα σήμερα τις 2 κόκκινες ultrafire 3000mah που έγραψα σε άλλο νήμα από ebay.

Καταρχήν μάλλον την πάτησα γιατί η κατασκευή μου φάνηκε πολύ φθηνή οπότε μάλλον πρόκειται για μαιμουδάκια, τις πήρα όμως αρκετά φθηνά οπότε ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

Έχω ως νέος κάποιες χαζοερωτήσεις:
  • Έρχονται συνήθως προφορτισμένες ή όχι?  Οι δικές μου έβγαλαν  στο πολύμετρο η μία 4.1V και η άλλη 4.2V.
  • Έκανα την πρώτη μου δοκιμή της μπαταριοθήκης που φτιάχνω με αυτές.  Η απόδοση με καρτο τανκ 1.6Ohm ελαφρώς απογοητευτική.  Πως θα καταλάβω αν φταίνε η μπαταρίες ή έχω πρόβλημα και στη θήκη?  Σαν στοιχεία να θέσω πως με τις ελάχιστες ηλεκτρολογικές μου γνώσεις μέτρησα στον κονέκτορα της μπαταριοθήκης τα ίδια βολτ που είχε και η μπαταρία και επίσης μέτρησα αντίσταση στο κύκλωμα της μπαταριοθήκης από +πόλο μπαταρίας εώς +κονέκτορα 0.1Ohm και από -πόλο μπαταρίας εώς -κονέκτορα επίσης 0.1Ohm

Ευχαριστώ προκαταβολικα


UPDATE:

Τελικά γύρισα το βράδυ στο σπίτι και για να είμαι σίγουρος διέλυσα το μοντ και το συναρμολόγησα από την αρχή νοικοκυρεύοντας ακόμη περισσότερο τις επαφές κτλ.

Κατάφερα να πέσει η αντίσταση από +πόλο μπαταρίας εώς +κονέκτορα και από -πόλο μπαταρίας εώς -κονέκτορα από 0.1Ohm σε 0Ohm.

Ξαναδοκίμασα αλλά και πάλι η απόδοση ήταν πεσμένη.

Έκανα τεστ στο βολτάζ της μπαταρίας με φορτίο συνδέοντας τον dual coil 1.6 carto και αν κρίνω από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ είχε μεγάλη πτώση τάσης από 3.85V  σε 3.15V.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει τις εξής απορίες
  • Οι ultrafire ρχονται συνήθως προφορτισμένες ή όχι?
  • Μήπως γι'αυτή την χαμηλή απόδοση φταίει ότι δεν τις έχω φορτίσει και τις δοκίμασα με την εργοστασιακή φόρτιση?

πρωτα φορτιζεις και μετα κανεις μετρησεις
η μετρηση της τασης με πολυμετρο δεν ειναι απολυτα σωστη για μπαταριες
γενικα οι μπαταριες αυτες ταξιδευουν φορτισμενες αλλα οχι σιγουρα πληρως

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #701 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 15:00 »
εχει δουλεψει κανεις αυτη?
επωνημη την βλεπω και λογικη τιμη
http://www.manafont.com/product_info.php/samsung-icr-18650-2800mah-rechargeable-bettery-unprotected-1pcset-p-8908


Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #702 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 15:11 »
για κοιτα και εδω www.dealextreme.com   ;)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #703 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 15:15 »
εχεις κατι καλο και δοκιμασμενο?
γιατι κατι τετοιες πηρα και απο ebay και ειναι μουφα.
και βλεπω το http://www.dealextreme.com/ να παιζει στα ιδια επιπεδα με ebay.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #704 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 15:33 »
trustfire απο τουρκο πηρα 16340 3.7 v 880 m  2 τανκ w ego βγαζει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12