vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8700 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 00:36 »
-As Dirty Harry said, "opinions are like assholes, everybody has one!"-

Καθόλου επιθετικό σχόλιο.Και ούτε ίχνος ειρωνείας γενικά.Μάλλον οι μπαταρίες μου έχουν βραχυκυκλώσει και μου φάνηκαν κάπως τα γραφόμενα...η ιδέα μου θα είναι... :yes:


Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8701 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 01:02 »
Το κατάστημα ρίχνει την ευθύνη στον προμηθευτή, σου λέει εγώ δεν έχω τον τρόπο να ελέγξω αν είναι γνήσιες.

Η μήπως έχει τρόπο, όπως πχ καταστήματα που έχουν δικό τους τεχνικό;

Υποτίθεται πως το κατάστημα έχει κάποιο ποσοστό ευθύνης για αυτό που πουλάει.

Οι περισσότερες γνωστές μπαταρίες δεν είναι όσα mAh αναφέρουν, αλλά λιγότερα.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8702 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 07:57 »
-As Dirty Harry said, "opinions are like assholes, everybody has one!"-

Καθόλου επιθετικό σχόλιο.Και ούτε ίχνος ειρωνείας γενικά.Μάλλον οι μπαταρίες μου έχουν βραχυκυκλώσει και μου φάνηκαν κάπως τα γραφόμενα...η ιδέα μου θα είναι... :yes:
Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο; Για Dirty Harry μίλησα ο οποίος είχε δεκάδες ατάκες, ναι και για απόψεις, κοίταξέ το λίγο καλύτερα. Και το θέμα της ειρωνείας να κοιτάξεις γιατί μπορώ να σου το κάνω χειρότερο με φράση του Λόρδου Μπάιρον: "Τα μάτια του γουρουνιού τα βλέπουν όλα γουρουνίσια". 

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8703 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 09:38 »
Είπα εγω οτι το έγραψες εσυ; Απλώς έβαλα μια απο τις δεκάδες ατάκες που είχε,αυτή που μου ήρθε πρώτη στο μυαλό το γουρουνίσιο που εχω.
Πάντως τα μάτια του γουρουνιού μπορεί να τα βλέπουν ολα γουρουνίσια αλλά διακρίνουν το είδος τους.Δεν θυμάμαι αν το είπε ο λόρδος Μπάϊρον αυτό ή ο Κάλαχαν.
Αλλά εδω είναι νήμα για τις μπαταρίες,ας μιλήσουμε για αυτές καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8704 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 10:22 »


https://www.aliexpress.com/item/32902945429.html

10.000mAh λέει... χλωμό (προς το ροζάκι)

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8705 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 16:58 »
-As Dirty Harry said, "opinions are like assholes, everybody has one!"-

Καθόλου επιθετικό σχόλιο.Και ούτε ίχνος ειρωνείας γενικά.Μάλλον οι μπαταρίες μου έχουν βραχυκυκλώσει και μου φάνηκαν κάπως τα γραφόμενα...η ιδέα μου θα είναι... :yes:
Αυτό να πας να το κοιτάξεις......για τις μπαταρίες σου.....

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8706 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 17:30 »
Πήγαινε εσυ στη γωνία να δείς αν έρχομαι και θα το κοιτάξω εγω αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8707 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 19:50 »
[member=23331]Leon_GR[/member]

Το κατάστημα δεν έχει ποσοστό, έχει όλη την ευθύνη για αυτά που πουλάει, αλλά υπό προϋποθέσεις.
Τα περισσότερα προϊόντα τα παραλαμβάνει και τα πουλάει σφραγισμένα.
Έχει ευθύνη να δεχτεί επιστροφές, αλλά και αυτό υπό προϋποθέσεις, γιατί εσύ είσαι καλός άνθρωπος και δεν λες ψέματα, αλλά εγώ… δεν θες να ξέρεις…
Οι μπαταρίες που δεν πωλούνται σφραγισμένες, είναι πολύ καλή περίπτωση για συζήτηση, η οποία μπορεί να φτάσει (ή να ξεκινήσει) από το αν θα έπρεπε να πωλούνται χύμα.
Ακόμη και δικό του τεχνικό να έχει κάποιο κατάστημα (δεν είναι υποχρεωμένο), δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσει να βρει μία fake μπαταρία, αλλά είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να ελέγξει όλες τις μπαταρίες, στην καλύτερη θα κάνει δειγματοληπτικό έλεγχο.
Τα mAh που αναφέρουν οι μπαταρίες, είναι πάντα λίγο ή κάμποσο περισσότερα από αυτά που μπορεί να μετρήσει ο χρήστης σε "κανονικές" συνθήκες χρήσης. Οι κατασκευαστές τα μετράν με συγκεκριμένο τρόπο και συνθήκες, οι οποίες αναφέρονται στα τεχνικά εγχειρίδια των μπαταριών.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8708 στις: Ιανουαρίου 25, 2022, 22:52 »
Πήγαινε εσυ στη γωνία να δείς αν έρχομαι και θα το κοιτάξω εγω αργότερα.
.....επειδή γράφεις ότι μάλλον έχουν βραχυκυκλώσει οι μπαταρίες σου.....γι`αυτό στο λέω......

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8709 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 07:44 »
δεν λέω, είναι όμορφο να ανάβουν τα αίματα που και που, έτσι για να ζωντανεύουμε απο το κρύο, όμως "Ειρήνη υμίν" παίδες. Δίνετε τόσες σωστές συμβουλές εδώ και τόσα χρόνια γλιτώνοντας συνατμιστές απο λάθος επιλογές, θα αρχίσετε να τσακώνεστε επειδή κάποιοι έτυχε να έχουν άσχημη μέρα ταυτόχρονα;
:nevra:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8710 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 11:09 »
Μια ερωτηση για τους ειδικους του φορουμ μας.

Για ατμισμα γυρω στα 50-60 watts ποια απο τις παρακατω 2 επιλογες θα μου δωσει μεγαλυτερη αυτονομια-λιγοτερη καταπονηση στις μπαταριες;

1) Διμπαταρο 18650 με παραλληλη συνδεση
ή
2) Μονομπαταρο 21700
Παντα μιλαμε για καλες μπαταριες με 30-35Α

Το ξερω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι διμπαταρο σε σειρα αλλα δεν παζει σαν επιλογη.
Ευχαριστω
Αν και ο Γιώργος (Camber) σου απάντησε...., δεν  θα έχεις ζόρι είτε με 2Χ18650 , είτε με μια 21700 των 25Α, στα 50 - 60 Watts .
Μία 18650 των 20 - 25Α , είναι ικανή για αυτα τα Watts.
Οι δύο δεν θα καταλαβαίνουν και πολλά .
Οι 21700 των 4000mAh με 25Α, είναι ικανές για πολλά παραπάνω.
Οπότε δεν θα έχεις θέμα .
Υ. Γ.
Έχω από το 2017  μπαταρίες Samsung 30T και 40Τ , τις οποίες.... τις ξεσκιζω .
Ακόμα μπορούν να αποδώσουν πολύ καλά .
Όχι τέλεια βέβαια , αλλά αρκετά καλά .
Έχω Molicel P42A από το 2018 με ίδια χρήση .
Είναι τέρατα φίλε . 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8711 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 11:20 »
Είπα να επέμβω ως moderator αλλά δεν έχει νόημα πια - για εμένα τουλάχιστον - μιας και απέχω συνειδητά τους τελευταίους μήνες από ατμιστικές "κοινότητες". Ο λόγος είναι ο παραπάνω.
Σαν makis206 λοιπόν το μόνο που έχω να πω είναι ότι απορώ πραγματικά πως γίναμε έτσι, μου είναι αδύνατον να δεχτώ πως κάποιοι σήκωσαν τόσο ψηλά τον αμανέ στον χώρο του ατμίσματος και συμπεριφερονται στην αντίθετη άποψη και στους "κατώτερους" ή στους "αμαθείς" σαν τους μεγάλους "Δημιουργούς" του κλάδου στο επίπεδο που το φτάσαμε σήμερα.
Προφανώς και υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν παραπάνω, προφανώς και υπάρχουν κι εκείνοι που "επένδυσαν" στο χώρο με σκοπό την ανάπτυξη και φυσικά το χρήμα στην τσέπη. Όχι παράλογο.
Προφανώς όμως υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να μάθουν και φυσικό επακόλουθο είναι να ρωτούν, να καταθέτουν εμπειρίες (έστω και κοιτώντας τις από λανθασμένη σκοπιά ) κλπ κλπ.. προφανώς ΔΕΝ συμφωνούν όλοι μαζί μας, τι να κάνουμε τώρα;!
Το παράλογο που βρίσκω σε αυτήν την κοινότητα όμως είναι οι γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ των παραπάνω. Για κάποιο λόγο δεν βγαίνει η εξίσωση. Είτε μιλάμε για φόρουμς, είτε αναφερόμαστε σε ατμιστικές ομάδες του fb, στα youtube, είτε συναντήσουμε δύο άτομα των παραπάνω κατηγοριών σε ένα κατάστημα που πουλάει ηλεκτρονικά τσιγάρα. Ειρωνία, βλέμμα αφ'υψηλού, επιθέσεις άνευ λόγου και αιτίας, απαξίωση.. τα σιχάθηκα όλα αυτά και γι'αυτό αποφάσισα εδώ και καιρό να απέχω από όλα. Με έκαψαν, ειδικά οι ομάδες με έκαναν να απεχθάνομαι έναν χώρο που κάποτε γέμιζε την καθημερινότητά μου.

Έμαθα όσα έμαθα όλα αυτά τα χρόνια, κατέληξα στον λιγοστό εξοπλισμό που με υπερκαλύπτει τον τελευταίο 1,5 χρόνο (δεκάδες αντικείμενα κλείστηκαν στο συρτάρι ) και απλώς παρακολουθώ από μακρυά πια, σιωπηλά και σίγουρα πολύ πιο σπάνια από πριν. Είμαι καλύτερα; Ωωω ναι.

Αυτά είχα να πω και αποχωρώ, συνεχίστε εσείς όπως νομίζετε καλύτερα και με ότι κάνει τον χρόνο σας να γεμίζει πιο "εποικοδομητικά" σύμφωνα με τα δικά σας "θέλω".

Τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε κανέναν προσωπικά. Απλώς σκεφτείτε πως θα διαχειριστείτε την νέα διαφορετική άποψη που θα πέσει σύντομα πάλι στο κατώφλι σας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8712 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 11:50 »
[member=23331]Leon_GR[/member] θα συμφωνήσω ότι 4 μήνες είναι πολύ, αλλα πάντα εξαρτάται την χρήση.  Εγω έχω καμια δεκαριά μπαταρίες στο rotation οπότε δεν βλέπουν την ίδια χρήση με σενα που έχεις δύο.

Οι VTC6 και 30Q είναι ίδιας κατηγορίας μπαταρίες των 20A, σύμφωνα με τον Mooch που έχει γράψει το ευαγγέλιο των μπαταριών (κάνε μια αναζήτηση στο google, έχει τεστάρει και παρουσιάσει τις περισσότερες μπαταρίες που συζητάμε εδώ).

Θεωριτικά, οι 30Q είναι πιο κατάλληλες για κάτω κάτω των 20w και οι VTC6 για περισσότερα watt.  Αυτό γιατί η δευτερη έχει λιγότερο voltage drop η sag.  

Στην πράξη οι samsung μου έδιναν λίγο καλύτερη αυτονομία, αλλα σε καμία περίπτωση δεν ήταν μαπα οι μπαταρίες της sony.  Ατμίζω κυρίως στα 10-14w.

Για μενα παρε όποιες είναι φθηνότερες.
 
Γιώργη ...
Το ότι ένας άνθρωπος δήλωσε ότι αυτή η μπαταρία είναι ικανή για τόσα Amperes , δε σημαίνει ότι είναι και σωστό .
Η εταιρία  ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ , έχει τη δυνατότητα , τη γνώση και ΤΗΝ ΕΥΘΎΝΗ των δηλώσεων που κάνει  και φυσικά ΑΝΑΛΑΜΒΆΝΕΙ και την ΕΥΘΎΝΗ για αυτές τις δηλώσεις .
Ο Mooch και ο κάθε Mooch , δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη και δηλώνει ότι αυτά που κάνει και γράφει /λέει , ΔΕΝ είναι συμβουλές, ΔΕΝ είναι πιστοποιημενη χρήση και δε φέρει καμία ευθύνη .
Οι μπαταρίες
Murata VTC6
Samsung 30Q
LG HG2
είναι μπαταρίες των 15Α , διότι ο κατασκευαστής ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΎΑΣΕ για να έχουν αυτή την αποδοση . 
 
Θεωρώ καταλαβαίνεις τι , γιατί και σε τι  βαση έγραψα τα παραπάνω . 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8713 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 13:17 »
Τέσσερις μήνες είναι πολύ σύντομο διάστημα για να δεις (αισθητή) πτώση απόδοσης με την χρήση που τους κάνεις.
Τις 30Q και vtc6 τις βάζω ισάξια σε χωρητικότητα και ένα κλικ πιο πάνω τις vtc6 σε ρεύμα.
Δεν είναι όμως ούτε 30 ούτε 25 amber μπαταρία.

Για μένα σε μονομπάταρο 18650 δεν πας πάνω από 45 watt αν το θέλεις για όλη μέρα.

Όλοι τις αποκαλούμε sony αλλά οι μπαταρίες πάνω γράφουν μόνο murata (ούτε konion)
Όλες έχουν αρνητικές κριτικές (φαντάζομαι αναφέρεσαι στο skrutz ή κάτι αντίστοιχο) γιατί οι μαϊμούδες που κυκλοφορούν απέχουν πολύ σε απόδοση από τις γνήσιες αλλά δεν ξεχωρίζουν οπτικά εύκολα.

Μόλις παράγγειλα 4 30Q που ελπίζω να είναι ίδια παρτίδα με αυτές που πήρα πριν 2 μήνες γιατί όσες vtc δοκίμασα τελευταία ήταν για τα κλάματα.
Πριν από αρκετό καιρό (2015) , η Murata αγόρασε το τμήμα κατασκευής μπαταριών της Sony .
Στην αγορά είδαμε δειλά δειλά τις Murata το 2017 όχι γιατί φοβόταν , αλλά η Murata κατασκευάζει ηλεκτρονικά είδη .
Οπότε πρώτα θα καλύψει τις δικιες της ανάγκες σαν εταιρία και ότι περισσέψει θα βγει στη λιανική , μέ τη μεσολάβηση κάποιου εμπορου/αποθήκης.
Δυστυχώς από το 2019 αν θυμάμαι καλα , οι απαιτήσεις της Murata αυξήθηκαν όπως και οι απαιτήσεις διαφόρων άλλων εταιριών για μπαταρίες και κυρίως για το μοντέλο VTC6 .
H Dyson είναι μια από αυτές τις εταιρίες , η οποία μάλιστα ΈΚΛΕΙΣΕ μια τεράστια συμφωνία για το μοντέλο αυτό .
Η Murata (Sony) , βλέποντας τη μεγάλη ζήτηση και ταυτόχρονα την απαίτηση για ανώτερη απόδοση με όσο το δυνατόν περισσότερη χωρητικότητα , άρχισε την κατασκευή της
Murata US 18650 VTC6A, η οποία είναι μπαταρία των 3000mAh με απόδοση που φτάνει στα 20Α .
Το ότι εσύ, εγώ, ο τάδε είδε καλύτερη ή όμοια απόδοση ανάμεσα στη VTC6 και στην 30Q , συνεβει διότι και οι δύο μπαταρίες είναι ικανές για 15Α απόδοση .
ΟΜΩΣ εδώ και αρκετό καιρό (αρχές του 2018) , στην αγορά ... έπεσαν ... πολλές "VTC6" οι οποίες  δεν ήταν VTC6 .
H καλή απόδοση όμως ήταν δεδομένη , διότι κυρίως αυτές οι μπαταρίες κάτω από το πράσινο κάλυμμα της Murata , ήταν ....... Samsung 30Q .
Στην καλύτερη περίπτωση βέβαια .
Οπότε το κακό σ' αυτή την ιστορία δεν ήταν η απόδοση αλλά  ήταν η τιμή αυτών των μπαταριών , λόγο του ότι η Samsung πουλάει πιο φτηνά .
Όλο αυτό όμως δε γινόταν παλιά ..... 
Γίνεται μέχρι και σήμερα . 
Οπότε σήμερα είναι ρίσκο η αγορά της Murata VTC6 , διότι εκτός το ότι δεν διατίθεται εύκολα πλέον στην αγορά , υπάρχει και το ρίσκο της .....  μαϊμουποιησης ..... και αν πετύχεις Samsung 30Q δεν υπάρχει θέμα .
Αν πετύχεις όμως αγνώστων  στοιχείων , ας πούμε ότι δεν είναι και το καλύτερο διότι στην ουσία δε γνωρίζεις τα επίπεδα ασφαλείας της μπαταρίας κυρίως . 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8714 στις: Ιανουαρίου 26, 2022, 13:25 »
Είπα να επέμβω ως moderator αλλά δεν έχει νόημα πια - για εμένα τουλάχιστον - μιας και απέχω συνειδητά τους τελευταίους μήνες από ατμιστικές "κοινότητες". Ο λόγος είναι ο παραπάνω.
Σαν makis206 λοιπόν το μόνο που έχω να πω είναι ότι απορώ πραγματικά πως γίναμε έτσι, μου είναι αδύνατον να δεχτώ πως κάποιοι σήκωσαν τόσο ψηλά τον αμανέ στον χώρο του ατμίσματος και συμπεριφερονται στην αντίθετη άποψη και στους "κατώτερους" ή στους "αμαθείς" σαν τους μεγάλους "Δημιουργούς" του κλάδου στο επίπεδο που το φτάσαμε σήμερα.
Προφανώς και υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν παραπάνω, προφανώς και υπάρχουν κι εκείνοι που "επένδυσαν" στο χώρο με σκοπό την ανάπτυξη και φυσικά το χρήμα στην τσέπη. Όχι παράλογο.
Προφανώς όμως υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να μάθουν και φυσικό επακόλουθο είναι να ρωτούν, να καταθέτουν εμπειρίες (έστω και κοιτώντας τις από λανθασμένη σκοπιά ) κλπ κλπ.. προφανώς ΔΕΝ συμφωνούν όλοι μαζί μας, τι να κάνουμε τώρα;!
Το παράλογο που βρίσκω σε αυτήν την κοινότητα όμως είναι οι γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ των παραπάνω. Για κάποιο λόγο δεν βγαίνει η εξίσωση. Είτε μιλάμε για φόρουμς, είτε αναφερόμαστε σε ατμιστικές ομάδες του fb, στα youtube, είτε συναντήσουμε δύο άτομα των παραπάνω κατηγοριών σε ένα κατάστημα που πουλάει ηλεκτρονικά τσιγάρα. Ειρωνία, βλέμμα αφ'υψηλού, επιθέσεις άνευ λόγου και αιτίας, απαξίωση.. τα σιχάθηκα όλα αυτά και γι'αυτό αποφάσισα εδώ και καιρό να απέχω από όλα. Με έκαψαν, ειδικά οι ομάδες με έκαναν να απεχθάνομαι έναν χώρο που κάποτε γέμιζε την καθημερινότητά μου.

Έμαθα όσα έμαθα όλα αυτά τα χρόνια, κατέληξα στον λιγοστό εξοπλισμό που με υπερκαλύπτει τον τελευταίο 1,5 χρόνο (δεκάδες αντικείμενα κλείστηκαν στο συρτάρι ) και απλώς παρακολουθώ από μακρυά πια, σιωπηλά και σίγουρα πολύ πιο σπάνια από πριν. Είμαι καλύτερα; Ωωω ναι.

Αυτά είχα να πω και αποχωρώ, συνεχίστε εσείς όπως νομίζετε καλύτερα και με ότι κάνει τον χρόνο σας να γεμίζει πιο "εποικοδομητικά" σύμφωνα με τα δικά σας "θέλω".

Τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε κανέναν προσωπικά. Απλώς σκεφτείτε πως θα διαχειριστείτε την νέα διαφορετική άποψη που θα πέσει σύντομα πάλι στο κατώφλι σας.
Μάκη μου ΜΗ ψάχνεις να βρεις την αιτία . 
Και η αλήθεια δυστυχώς είναι ότι η αιτία βρησκεται αν κοιτάξουμε  κάποια άτομα που θεωρούν ότι κάνουν ... κουμάντο ... στο χώρο και έχουν ανάγει εαυτόν σε δήθεν ειδήμονες .
Έχοντας συνομιλία με τέτοια άτομα , ένας απλός χρήστης και μάλιστα νέος στο χώρο , θεωρεί πως ο συνομιλητής του είναι ......  επιστήμονας .
Οπότε ότι και να του πεις , θα θεωρεί ότι ο τάδε  είναι  .....  ΘΕΟΣ ..... του ατμισματος και έτσι αναιρεί κάθε δυνατή σκέψη λογικής . 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12