vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 2 χρήστες
aalex, TasMan

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6780 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 14:33 »
πατριωτη Κορινθιε, μια χαρα ειναι οι  lg HG2 kai samsung 30q.   ;)

Αποσυνδεδεμένος costasibiza84

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6781 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 14:49 »
ρε μια χαρά είναι εγώ δεν ατμιζω πολύ έχω το istick  100w   με 2x30q  και το φορτίζω μια φορά τη βδομάδα  πότε δεν έχω ξεμείνει  αλλά λίγο γνώση  παραπάνω για τις μπαταρίες  δεν βλάπτει. .......

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6782 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 15:08 »


Γελαω γιατι φαινεται οτι δεν εισαι αδιαβαστος , αλλα μαλλον ετσι οπως τα γραφουμε ....... , καπου μπερδεύτηκες .....
......
Πραγματικα δεν ξερω καθολου απο μπαταριες , ο,τι διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου.
 Αποφασισα να παρω μια ιδεα απο το νημα και θα διαφωτίστηκα αρκετα και  ευχαριστω σε εσενα και ολους τους γνωστες και μη, που μας κανουν καλυτερους και πιο υπευθυνους ατμιστεςκαι  οχι μονο.
 
παμε στο ρεζουμε...

- αρα απο ο,τι εγραψες, κραταω -εκτος των αλλων- οτι εφοσον κανω ως 15βατ να προτημησω INR/NCA?

- γιατι οι μπαταριες μου γραφουν IMR 20A K 35A(αντιστοιχα) τις βαφτισαν? η απλα δεν ειναι 3000μαχ?

-τι λενε οι μανουλες ? 
  
Ολο ερωτησεις ειμαι  σαν 5χρονο  :confused1:


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6783 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 17:25 »
shadockan πραγματικά  και τα 2 ποστ σου ήταν επεξηγηματικα
και σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μας το γράψεις
πραγματικά πρέπει να μπουν πρώτα πρώτα  
αν μπορείς βάλε κάποιο  Link από lipo 18650
γιατί κοίταγα στο nkon και προσπαθούσα να τις ξεχωρίσω  και μπερδεύτηκα  πέρα από τις 2 γνωστές  lg HG2 kai samsung 30q .
μέσα σε αυτό το Site είδα και κάποιες με 30a  αυτές είναι lipo??
Δεν καταλαβες ...
Δεν εγφαψα για Lipo 18650.
Eξαλλου χρειαζεσαι ειδικο φορτιστη για να φορτισεις τις Lipo και μια απο τις αιτιες που χαλανε οι Lipo που ειναι ενσωματωμενες στα μοντακια , ειναι οτι δεν φορτιζουν με σωστο ρευμα .
Μια Lipo χρειαζεται πολυ περισσοτερο ρευμα απο μια απλη Li-Ion για να φορτισει και προσωπικα ξερω μονο δυο-τρια μοντακια που εχουν USB που μπορει να δωσει 1.5-2Α ρευμα 
Πιο πανω αναφερθηκα σε μπαταριες Lipo τετραγωνες (ας πουμε) , οι οποιες ομως εχουν και καποιο μεγεθος ...
Σε 18650 δεν ξερω που θα βρεις , αλλα πολλες μπαταριες εχει το Hobby King , Akkupartz και αλλα καταστηματα στην Ευρωπη και Αμερικη και μετα παμε σε Κινα μερια .
Υπαρχουν και 'δω Ελλαδα καποιες μπαταριες και μαλιστα ο φιλος camber γνωριζει που (σε εδωσα Γιωργη... ;D)
Οι μπαταριες 18650 με 30Α που ειδες δεν ειναι Lipo.
Το ΝΚΟΝ δεν εχει lipo .
Τουλαχιστον εγω δεν εχω δει εκει Lipo.
Eχει ομως LiFePO4 , αλλα κι αυτη δεν ειναι απλη σαν φορτιση μπαταρια .
Τεσπα ... Παμε παρακατω ...
Αν δεν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με φορτιστες μοντελισμου και καπως μεγαλυτερα σε μεγεθος μοντακια .... και παντα ηλεκτρονικα , δεν αξιζει ουτε να τις σκεφτεσαι.
Εχουν κι αυτες κλιμακες ποιοτητας βεβαια και στην πραγματικοτητα ειναι και ακριβες απο τη στιγμη που οι Li-Ion 18650 ικανοποιουν τα γουστα μας .
Αν καποιος δεν αρεσκεται στις Li-Ion και θελει περισσοτερη δυναμη , τοτε θα πρεπει να υποστει και το μεγεθος , αλλα η αποδοση φυσικα αποζημιώνει.
Οι τιμες για καλες μπαταριες ομως ειναι μεγαλες ..........
Πραγματικα δεν ξερω καθολου απο μπαταριες , ο,τι διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου.
 Αποφασισα να παρω μια ιδεα απο το νημα και θα διαφωτίστηκα αρκετα και  ευχαριστω σε εσενα και ολους τους γνωστες και μη, που μας κανουν καλυτερους και πιο υπευθυνους ατμιστεςκαι  οχι μονο.
 
παμε στο ρεζουμε...

- αρα απο ο,τι εγραψες, κραταω -εκτος των αλλων- οτι εφοσον κανω ως 15βατ να προτημησω INR/NCA?

- γιατι οι μπαταριες μου γραφουν IMR 20A K 35A(αντιστοιχα) τις βαφτισαν? η απλα δεν ειναι 3000μαχ?

-τι λενε οι μανουλες ?
  
Ολο ερωτησεις ειμαι  σαν 5χρονο  :confused1:





............ ναι αλλα αυτο σημαινει οτι το 5χρονο θελει να μαθει.
Αν δεν ρωτησει πως θα μαθει ;;;;
Κανεις μας δεν ηξερε ...............
Πολλοι βεβαια ασχοληθηκαμε με διαφορα πραγματα που τελικα φανηκαν χρησιμα στο ατμισμα , αλλα και παλι ρωτωντας μαθαμε αυτα που μαθαμε .
Δεν ειναι καθολου ντροπη φιλε μου.
Ναι. 
Απο τη στιγμη που δεν ξεπερνας τα 20W , δεν σου χρειαζονται οι μπαταριες των 20Α , ποσο μαλλον οι μπαταριες των 30Α.
Ασε που οι μπαταριες των 30Α ειναι πολυ μικρες για τα σημερινα δεδομενα και εσενα που θελεις διαρκεια , δεν θα σου τεριακουν καθολου.
Η πιο δυνατη μπαταρια με τετοια αποδοση ειναι η Sanyo UR18650WX  1600mAh  25A , την οποια δεν την πιανουν ουτε η Panasonic CGR18650K , ουτε η Sony US18650VTC3 , ουτε η LG INR18650HB2 , οι οποιες ειναι μπαταριες των 30Α.
Δευτερη και μεγαλυτερη κατα 50mAh ειναι η Panasoinic CGR K στα 1650mAh και φυσικα ειναι ασημαντη η διαφορα .....
Μαζι τερματιζουν ....... αλλα ειναι ολες τους ..... 1600mAh .........
Πολυ μικρες .......... 
Η μπαταρια σου γραφει IMR , γιατι την Efest και καθε αλλη εταιρια που απλα βαζει το καλυμμα της επανω , δεν την ελεγχει κανεις και ετσι γραφει οτι γουσταρει κι αγαπα.
Ψεμα ειναι και το IMR , ψεμα και το 35Α , ψεμα και οι ζωγραφιες , ψεμα και ..... η τιμη της ....  Οχι .... Αυτο ειναι αληθεια ... Ειναι πιο ακριβη....
Οι εταιριες αυτες , τονιζουν καποια χαρακτηριστικα επανω στο καλυμμα απλα για να τραβηξουν το ματι και να νομιζει ο αγοραστής οτι πηρε την υπερμπαταρια .
Στην ουσια ομως ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ , θα εχει αγορασει μια καλη LG HG2 ή μια καλη Samsung 30Q οι οποιες ομως ειναι ασφαλειας μπαατριες και ειναι λιγο το κακο .
Απλα αγορασε με μεγαλυτερη τιμη μια μπαταρια των 8-10€.
Ελα ομως που καποιες παρτιδες της Efest 3000mAh 35A εχουν μεσα την Panasonic NCR PF - Samsung 32E οι οποιες δεν ειναι ασφαλους χημειας και μη γνωριζοντας ο χρηστης τις δουλευει ''τερμα γκαζια'' και ξαφνικα κλεινει ραντεβου με το Φουστανο ετσι για πλακα ........
Ποιος φταιει ;;;;;;
Απο τη στιγμη που δεν ηξερε (θα επρεπε να ρωτησει βεβαια πριν την αγορασει) , ειναι μικρο το κακο.
Απο τη στιγμη που το ξερει ομως και εθελοτυφλεί και μαλιστα τις προτείνει και σε αλλους , χωρις ουτε ο ιδιος να ξερει πως να τις ξεχωρισει , τοτε φιλε μου δεν φταιει ουτε το ατμισμα , ουτε ο πωλητης , ουτε το κρατος , ουτε κανενας .
Φταιει ο αγοραστης καθαρα .......
Οι IMR ειναι οι μπαταριες που παρεχουν την καλυτερη δυνατη προστασια και ασφαλεια  αναμεσα στις Li-Ion , εχουν την ανωτερη αποδοση δυναμης αναμεσα στις Li-Ion , αντεχουν περισσοτερο απο ολες τις Li-Ion σε καταπονηση , θερμοκρασια , εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης ..... και αλλα πολλα , αλλα ειναι μικρες ιδιαιτερα για τα σημερινα δεδομενα και απο τη στιγμη που υπαρχουν οι κατακαποιο τροπο αντικαταστατες τους που ακουν στο ονομα NMC , ονομαζονται κι αυτες απο τις εταιριες καλυμματων χωρις κανενα προβλημα (γιαυτους) IMR .......

Οι IMR σταματουν στα 2200mAh και η πιο δυνατη ειναι η Sanyo UR18650RX  2050mAh  20A.
Mεχρι εκει ειναι οι IMR.
Απο 'κει και πανω οι μπαταριες με περισσοτερα mAh και αποδοση στα 20Α , ειναι ΟΛΕΣ υβριδικες INR της ομαδας NMC και φτανουν σημερα μεχρι τα 3120mAh που δηλωνει η Sony US18650 VTC6 των 20Α (20Α εχει κιαυτη και οχι 25 , ουτε 30...)
Οι μανουλες λενε πολλα και δεν τις ακουμε .
Αυριο ομως τα βρίσκουμε μπροστα μας και λεμε .......... αρε μαναααα........
Εμ ......... Στα 'λεγε η μανα σου .... Γιατι δεν ακουγες ....... Σκασε και κολυμπα τωρα ........
Τροποποιημενο μπουζουκικο ασμα :
Μ' εστελνε η μανουλα μου μπατσοπουλο να γινωωωω....
Και 'γω απο τη καααυλα μου φορτιγατζης θα γινωωωω....
Αυτο τραγουδαγε ο Γιωργος στο Μπριντεζι με σκιμενο κεφαλι που δεν ειχε χρηματα για να μπει στο καραβι και εκανε Πασχα στην Ιταλια μεσα στο κουβουκλιο ......
Αν εμενε στην αστυνομια , θα εκανε Πασχα με τα πιτσιρικια να ειναι σα πουλακια που τιτιβιζουν γυρω γυρω .....
Αυτα λενε οι μανουλες ...
Τα δικα μου δεν τα λεω .... Ντρεπομαι ............. ;D :)) :))

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6784 στις: Ιανουαρίου 06, 2017, 18:11 »
τις εφεστ τις πηρα 13εουρο την μια.
 Οσο για το ποιος φταιει, μαλλον θα διαφωνησω διοτι, ειναι ολοκληρη επιστημη η επιλογη μπαταριας. και σε θεματα, 1ον ασφαλειας και 2ον ποιοτητας πρεπει να ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα για τον καταναλωτη. Αν h mpataria λεει imr πρεπει να ειναι imr.Εγω , ή η θεια η Παντελω που να ξερουμε. Φταιει και πωλητης και η εταιρια και το κρατος. τουλαχιστον αυτο περιοριζεται στις μπαταριες νομιζω.
 
  Δοξα τω Θεο το κρατος προλαμβανει για μας και το αποδεικνυει εμπρακτα ποσο μας προσεχει τους ατμιστες και δεν επιτρεπει μπουκαλακια πανω απο 10μλ και ατμο πανω απο 2μλ κτλ... και πινει νερο στ'ονομα του η θεια μου :tongue_smilie:    

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6785 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 17:04 »
Δυστυχως Γιωργο μου τη μεγαλυτερη ευθυνη την εχει το καταστημα απο το οποιο θα παει να αγορασει καποιος τον οποιοδήποτε ατμιστικο εξοπλισμο.

Το καταστημα ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα επρεπε  να οδηγησει τους νεους ατμιστες σε σωστες λυσεις .
Απο τη στιγμη ομως που πωλουνται προϊοντα δευτερης ποιοτητας και μαλιστα σαν προϊοντα ... οχι πρωτης ... , αλλα ανωτερας ποιοτητας , τοτε εχουν την απολυτη ευθυνη ως προς το θεμα καθοδηγηση .

Εγραψα πιο πανω οτι οι ατμιστες που δεν ξερουν , εχουν δικαιολογια .
Οι ατμιστες που ξερουν και εθελοτυφλουν και μαλιστα προτεινουν αυτο το λαθος εξοπλισμο και σε αλλους , τοτε ΑΥΤΟΙ οι ατμιστες κανουν τη λαθος κινηση , ενω θα επρεπε να προτεινουν κατι σωστο , ωστε σιγα σιγα να μαθουμε ολοι μας ..... οσοι γινεται περισσοτεροι δηλαδη , τα σωστα προϊοντα .

Γαι την ονομασια IMR εχει γινει διεθνως παραπονα απο διαφορους , αλλα αφου η Κινα δεν αναγνωριζει τιποτα και κανενα , δεν μπορει να την κανει τιποτα και κανενας ......... τιποτα .
Αν ομως εμεις σταματησουμε να αγοραζουμε τετοιου ειδους προϊοντα , τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπαρξει συμμόρφωση .....

Οσο για το κρατος .......... αστο ..........
Ξερουμε ποσο μας αγαπα και μας νοιάζεται ........


Ευτυχως αυτη η ''επιστήμη'' Γιωργο μου ειναι αρκετα διαδωμενη και πολλοι ξερουν εστω και τα βασικα ωστε να δωσουν λυση .
Αλλα πλεον πριν αγορασουμε κατι ευκολα μπορουμε να μαθουμε μερικα πραγματα ωστε να μπορουσουμε να κανουμε οσο γινεται πιο σωστες αγορες .

Και το ξαναγραφω ........
Οποιος δεν ξερει , εχει δικαιολογια .
1)  Θα στηριχθεί στο καταστημα που θα τον οδηγήσει σωστα.
2)  Αν δεν ξερει που να ψαξει και παλι ..... υπαρχει το καταστημα .
Αν ξερει και πρατει λαθος , εχει και την ευθυνη .  ---  Ο Γνώστης  ---

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6786 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 19:14 »
Καλησπέρα, φίλος μου χάρισε δυο μπαταρίες Ultrafire BRC 18650 4000mAh, είναι αχρησημοποίητες, τις είχε πάρει για φωτογραφική μηχανή.
Μήπως ξερετε αν κάνουν για το Pico mega?  Κάποιος μου  είπε ότι είναι μόνο για ανακύκλωση, το ίδιο πιστεύω και εγώ.
@Shadockan σε ευχαριστώ εκ των πρότερων, είσαι ο μέντορας του νήματος. :respect:



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2017, 19:28 από koskol »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6787 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 19:38 »
Δεν κάνουν λόγω 
1. Απόδοσης
2. Button top
3. Protected, αν βλέπω καλά 

Αν στον πόλο που δεν φαίνεται στη φωτο υπάρχει τυπωμένη η φίρμα, είναι γνήσιες και κάνουν για κάποιο φακό π.χ.
Αν δεν γράφει τίποτα, κατευθείαν ανακύκλωση. 

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6788 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 19:53 »
Ευχαριστώ, υπάρχει το λογότυπο στον πόλο, άρα γνήσιες, θα τις κρατήσω για άλλη χρήση, καθώς πρέπει να κάνει για ελαφριά φορτία. Το 4000 mAh πρέπει να είναι μεγάλο ψέμα, σε γκουγκλαρισμα που έκανα  δεν την δίνουν πάνω από 2000 mAh.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6789 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 01:35 »
Τελικά οι Sony VTC6 που γράφηκαν τοςο καλα σχολια πριν κυκλοφορήσουν αξιζουν; Τις έχει παρει κάποιος να μας πει στην πράξη αν αξιζουν;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6790 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 12:39 »
1)   Μη νομιζεις οτι εγινε και καποιος τρομερα μεγαλος χαμος .
Αλλη μια 3000mAh υψηλης αποφορτισης ειναι οπως οι αλλες δυο .......
2)   Αν βρεις αυθεντικες μια χαρα ειναι .

---  Κατι που δεν θα επρεπε κανονικα να γραψω , ειναι οτι οπως εχει γραψει και ο camber , υπαρχουν μαϊμου οι οποιες εχουν μεσα τις Samsung 30Q και μαλιστα εχουν πολυ καλη αποδοση.  ---

Το να αγορασεις ομως Samsung 30Q στην τιμη των Sony VTC6 , ειναι λιγο ...... σπαστικο .....
Σαν αποδοση αναμεσα στις τρεις , τα αποτελεσματα που εχω δει εγω τουλαχιστον , δεν ειναι ικανα να δωσουν τον τιτλο της ανωτερης μπαταριας αναμεσα στις τρεις των 3000mAh 20A.
Ικανοποιημενος ειμαι απο τις τρεις αυτες μπαταριες.
Η μοναδικη διαφορα που ειδα και ειναι ικανη να θεσει τις τρεις αυτες μπαταριες σε κοντρα πιο συμφερουσας αγορας , ειναι η παρακατω :

ΝΚΟΝ
Samsung 30Q  =  4.55€
LG Chem HG2  =  5.25€
Sony VTC6      =  6.45€

Τeomav
Samsung 30Q  =  8€
LG Chem HG2  =  8€
Sony VTC6      =  9.5€

Atmorama
Samsung 30Q  =  8.5€
LG Chem HG2  =  9€
Sony VTC6      =  10€

Ευχαριστώ, υπάρχει το λογότυπο στον πόλο, άρα γνήσιες, θα τις κρατήσω για άλλη χρήση, καθώς πρέπει να κάνει για ελαφριά φορτία. Το 4000 mAh πρέπει να είναι μεγάλο ψέμα, σε γκουγκλαρισμα που έκανα  δεν την δίνουν πάνω από 2000 mAh.
Eιτε ειναι fake , ειτε ειναι αυθεντικες , ειναι για πεταμα.
Το κακο με εταιριες σαν την UltraTrastSuperTagFandy Fire , ειναι οτι δεν ξερεις ΟΧΙ ΜΟΝΟ τι εχει απο κατω , αλλα δεν ξερεις αν ειναι και 18650 μπαταρια .
Εχουν βρεθει μπαταριες της Ultrafire που μεσα ειχαν μπαταριες 14500 ...... και ενας Θεος ξερει τι αλλο ........
Εχουν βρεθει δεγματα στα οποια μεσα υπηρχαν στοιχεια που ............ τα '''δανειστηκαν''' απο την ανακυκλωση ..... , αλλα κατα λαθος βγηκαν και στην αγορα και αγοράστηκαν κιολας .
Στο θεμα γνησιοτητας τωρα .......... , απλα δεν υπαρχει τετοιο θεμα ........
Και οι αυθεντικες ....... μπανανοφαγαδες ειναι .....
Ναι υπαρχουν και μπαταριες Ultrafire που αποδιδουν 2000mAh , αλλα με αποφορτιση στα 3Α.
Οποτε ειτε fake , ειτε αυθεντικες , για πεταμα ειναι .
Μετρηση μπαταριας - Fake - απο Dampfakkus , εδωσε στα 2Α αποφορτιση 99mAh και σε αποφορτιση των 5Α εδωσε .... 8mAh  :
http://www.dampfakkus.de/akkutest.php?id=138
Η μπαταρια ειναι απο το Amazon και πλασάρεται σαν αυθεντικη με χαραγμενο το λογοτυπο στον αρνητικο πολο .....
https://www.amazon.de/dp/B00ABP2GMO/ref=nosim?tag=dampfakkus-21
Η ιδια πωλειται και στο ebay .....
Mετρηση σε αυθεντικη μπαταρια Ultrafire 4000mAh , εδωσε καπου στα 1800mAh με 3Α αποφορτιση.
Μπαταριες σαν τις UltraTrastFandyTag...... - fire - ........ , ειναι απλα για πεταμα και ειναι πεταμενα λεφτα η αγορα τους , οπως και ακυρη η κατοχη τους ακομα και σαν φιλικη χορηγια ........
Για τιποτα δεν ειναι.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 15:29 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6791 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 13:34 »
κατατοπιστικοτατος κ δασκαλος.
κ να πω οτι θα ακολουθησω την συμβουλη σου κ θα αγορασω μια NCR18650GA SANYO μιας κ φανατικος στο mtl ατμισμα που ποτε δε θα ζητησω ανω τον 15 βαττ οποτε θα ξεφυγω απο τις 3 περπατημενες για να παω σε αυτην που δεν εχει υψηλη αποφορτιση αλλα εχει καλυτερη αυτονομια.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6792 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 16:07 »
Βασίλη εχω παρει 12 Samsung 30Q απο Gearbest, αλλά δεν μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος γιατί φορτιζοντας στον Opus οι μισές παίρνουν 3200 mah και οι άλλες μισές σταματάνε στα 2300. Με τις LG HG2 πήρα μια τετράδα απο Ελληνικο κατάστημα και την πρώτη φορά φορτισαν με 2200 και αμέσως μετά σταματούσαν στα 1800 (έπεσα σε μαϊμού δηλαδή) γιατι είχα και γνήσιες και σταματούσαν στα 3100-3200 και δυνατές μεχρι και στα 3.5 v μετά έκοβαν απότομα. Τωρα θελω  να παραγγείλω απο Nkon μια δωδεκάδα γιατι περιμενω 4 mode με διπλή μπαταρια και βρίσκομαι σε δίλλημα τις μόνες που δεν εχω δοκιμάσει καθολου ειναι οι VTC6. Τα μεταφορικά απο Nkon 4€ ειναι; θυμάμαι καλα; Παντως αυτο ειναι σοβαρό μαγαζί δεν εχει μαϊμούδες


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6793 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:40 »
Οταν φορτιζετε τις μπαταριες , κανετε ενα λαθακι.
Στη φορτιση ο μετρητης του φορτιστη διαβαζει το ρευμα που δεχεται και αποδίδει.

Δεν μετραει το ρευμα που θα μπει στη μπαταρια .
Αυτο θα μετρηθει στην αποφορτιση και οχι στη φορτιση.

Οι 3000mAh των 20Α , θα δωσουν ακομα και 1800mAh μεχρι τα 3.2-3.3V αναλογα με ποιο τροπο αποφορτιστηκαν.

--- Παραδειγμα ---
HG2 - 30Q - VTC6
Με 2Α θα δωσει καπου στα 2400 - 2600mAh μεχρι τα 3.2V
Mε 5Α θα δωσει καπου στα 2200 - 2400mAh μεχρι τα 3.2V

Το οτι ειδες τιμες που κανονικα θα τις εβλεπες σε μπαταριες των 3200 - 3500mAh , σημαινει οτι αυτες που φορτισαν με περισσοτερα απο 3000mAh , μαλλον δεν ειναι και τοσο αυθεντικες ........

Ενω αυτες που φορτισαν με 1800mAh , αν σταματησες την αποφορτιση κοντα στο 3.3 - 3.4 V , θεωρω οτι ειναι πολυ σωστα τα mAh που ειδες .

Αν δεν σε πειραζει η μεγαλυτερη τιμη των Sony , τι στιγμη που η αποδοση δεν εχει διαφορα με τις αλλες , τοτε Λαμπρο μου να τις χαρεις .
Μια απο τις τρεις κορυφες ειναι εξαλλου.


Τα μεταφορικα στα 4€ ειναι αν θυμαμαι καλα για αγορα μεχρι 9 μπαταριων .
Απο 'κει και πανω θα σου βαλει τις μπαταριες σε σκληρη συσκευασια και τα μεταφορικα θα ειναι 8€

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #6794 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:36 »
Ωραία λοιπον και πως μπορω να δω ποσα mah διαθέτει η καθε μπαταρια γιατι το Quick test που κάνει για να δεις την εσωτερική αντιςταςη της μπαταριας δεν το βλεπω και τοςο αξιόπιστο. Πχ σε μια μπαταρια που έβγαλε 55 την βλεπω πιο αδύνατη απο αλλη που μου έβγαλε 85 φυσικά όμοια μπαταρια και ιδια μαρκα και συγκεκριμένα της efest
Για να πετάξω τουλαχιστον τις μαϊμού μπαταριες που ψοφάνε απο τα 3.9


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 22:43 από Λάμπρος »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538452 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12