vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, mathimatikos1966, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3930 στις: Απριλίου 19, 2015, 16:27 »
ΝΟΜΙΖΩ πως ίσως να υπάρχει ένα μικρό πλεονέκτημα όσον αφορά τη διάταξη σε σειρά. Αυτό τουλάχιστον έχω παρατηρήσει εμπειρικά, αλλά και στατιστικά από ό,τι μπαταριοθήκες κυκλοφορούν σήμερα (ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες εκεί, αλλά το βλέπω καθαρά στατιστικά).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3931 στις: Απριλίου 19, 2015, 16:41 »
Πολύ πιθανόν όμως αυτό δεν οφείλεται στην συνδεσμολογία αλλά στον τρόπο που λειτουργεί η πλακέτα σου. Συνήθως τα boosters έχουν καλύτερη αποδοτικότητα στο step down. Η πλακέτα σου έχει λιγότερες απώλειες όταν κατεβάζει το ρεύμα από τα 8.4V και περισσότερες αν το ανεβάζει από τα 4.2V.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3932 στις: Απριλίου 19, 2015, 22:37 »
Να πεταχτώ κι εγώ αν μου επιτρέπετε, για τον globalzero.
Αν έχεις μπερδευτεί με τις απαντήσεις, ακολουθείς την κοινή λογική.
2 μπαταρίες έχουν διπλάσια διάρκεια από μία.
Η θεωρία περί διπλών βολτ ή αμπέρ, δεν ισχύουν στα ηλεκτρονικά μοντ.
Το ηλεκτρονικό θα τραβήξει αυτό που θέλει από την ή τις μπαταρίες, για να σου δώσει αυτό που ζήτησες στον ατμοποιητή.
Παράλληλα ή σε σειρά οι μπαταρίες, θα κάνει αυτό που ξέρει για να έχεις αυτό που ζήτησες.
Στο τέλος της ημέρας με δύο μπαταρίες θα έχεις διπλάσιο χρόνο ατμίσματος απ' ότι με μία ή τον μισό απ' ότι με τέσσερις.
Αδιάφορο αν είναι παράλληλα ή σε σειρά, αδιάφορο σε πόσα Watts ατμίζεις.

@camber
Ε όχι συνήθως, ε όχι, δηλαδή, όχι συνήθως.
Ο exispathi το έχει καταλάβει και χωρίς μέτρηση.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3933 στις: Απριλίου 20, 2015, 00:02 »
Όπως ειπώθηκε και πιο πριν, το θέμα σου δεν είναι μόνο τα mAh. Κλασσικό παράδειγμα η Panasonic NCR18650B, 3400mAh, 6.5A αν δεν κάνω λάθος για το τελευταίο.

Αν το στήσιμό σου απαιτεί 5Α ρεύματος, άλλο να έχεις μία τέτοια και άλλο δύο σε σειρά. Στην πρώτη περίπτωση είσαι στο 77% της διαθέσιμης δύναμης ενώ στη δεύτερη στο 38. Βλέπεις στην ουσία μεγαλύτερη διάρκεια στη δεύτερη περίπτωση παρόλο που τα mAh είναι τα ίδια, καθώς η μπαταρία σου ταλαιπωρείται λιγότερο. Σε πιο κραυγαλέο παράδειγμα, μπορείς να δεις 3*INR25R 2500mAh να έχουν την ίδια αυτονομία με μικρή απόκλιση με 3*NCR18650B, απλά και μόνο γιατί το στήσιμο απαιτεί περισσότερα A δύναμης.

Καλά τα λέω ω Μάστερ Shado?  :)




Nαι.
Οι αδυναμες μπαταριες θα δουμε να χανουν την ενεργεια τους πιο γρηγορα απο τις δυνατες.
Αποτελεσμα σ' αυτο ειναι οτι παρα τα 3400mAh  η NCR B  να ειναι στα ιδια σχεδον επιπεδα με τις 25R σε απαιτησεις μεχρι 3-4 Amps
Απο 'κει και περα οι δυνατες μπαταριες που υπαρχουν τωρα στην αγορα , λογο του οτι μπορουν να διαχειριστούν μεγαλυτερες αποφορτισεις και το ρευμα που θα δωσουν σαν ποσοτητα και σαν ενταση ειναι μεγαλυτερο , δεν χρειαζεται να καταναλωσουν πολλα mAh για να μας δωσουν αυτο που θελουμε.
Aντιθετα οι μπαταριες σαν τις NCR B για παραδειγμα , για να καλυψουν τις απαιτησεις μεγαλων φορτιων , θα χρειαστει να καταναλωσουν πολλα mAh .
Οποτε οσο μεγαλυτερη ειναι η ζητηση σε ρευμα , τοσο οι μπαταριες μας θα πρεπει να εχουν ικανοτητα αποφορτισης μεγαλης ποσοτητας και εντασης ρευματος.


Ενα απλο παραδειγμα , ειναι η σύγκριση ενος αγύμναστου ανθρωπου των 150 κιλων , κοντρα σε καποιον γυμνασμενο των 80 κιλων.
Ο ενας μπορει να σηκώσει 50 κιλα βαρος και ο αλλος 150. Ο ενας μπορει να τρεξει 1500 μετρα και ο αλλος 100......παραδειγματα ειναι οι αριθμοι

Το οτι γραφω για τις NCR B , δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλες μπαταριες.  Αντιθετως , ειναι μια απο τις κορυφαιες , αλλα για το σκοπο και τις αποφορτισεις τις οποιες εχουν κατασκευαστει.


Προσωπικα πιστευω οτι καλο ειναι για την υγεια των μπαταριων μας , οι αποφορτισεις να μη ξεπερνουν το ανωτερο τα μισα Amperes απο αυτα που μπορουν να αποδώσουν σαν μεγιστη ενταση ρευματος.
Οι 20αμπερες μπαταριες του σημερα , με αποφορτισεις των 3-5 Amps και λογο της τεχνολογιας που εχουν πλεον , ειναι ικανες να δωσουν ρευμα για πολλες ωρες και μαλιστα τοσο ανετα (πολυ μικρες εσωτερικες αντιστασεις κινησης του ρευματος), που οι απωλειες ειναι σχεδον μηδαμινες.
Αυτο σημαινει οτι μια μπαταρια που εχει πολλα Amps , στα χαμηλα επιπεδα φορτισης ( 3.5 - 3.6 V και κατω ) θα μπορει να αποδωσει αρκετο ρευμα ωστε να εχουμε καλο αποτελεσμα.
Σε VV/VW θα δουμε οτι ακομα και με 3.5 V , η πλακετα διαβαζει αρκετο ρευμα ωστε να μας δωσει αυτο που θελουμε ακομα και αν ζηταμε 20 Watts και με αντ/σεις κατω του 1 Ωμ , οπου χρειαζεται να ρουφηξει μεγαλες ποσοτητες ρευματος ωστε να αποδωσει ενταση 4 + Amps.


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2015, 00:08 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3934 στις: Απριλίου 22, 2015, 18:46 »
να ρωτήσω κάτι που πιθανόν να έχει ήδη απαντηθεί και ας με παραπέμψει κάποιος που γνωρίζει .
Για την φόρτιση σε παράλληλη διάταξη τι κάνουμε αν κάνουμε κατασκευή με τις μπαταρίες σταθερά μέσα αλα Smok xpro 80 ;
Χρησιμοποιούμε φορτιστή 1Α και μοιράζει η βάζουμε 2 φορτιστές συνδεδεμένους παράλληλα ,ένα για κάθε μπαταρία ;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3935 στις: Απριλίου 22, 2015, 19:28 »
Ενα μόνο φορτιστή θα χρησιμοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bill66

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3936 στις: Απριλίου 28, 2015, 21:42 »
καλησπερα  τι μπαταριες θα μου προτεινατε για ipv mini 30αρι και clouporακι 30αρι?και τα δυο θα παιζουν με subtank mini.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3937 στις: Απριλίου 28, 2015, 21:53 »
Νομίζω οτι είναι απο τις πολύ καλές μπαταρίες που μπορείς να βάλεις. Και εγώ αυτές πήρα αλλά το κλουποράκι ακόμα το περιμένω..
http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/mod-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-samsung-2500mah-inr18650-25r.html

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 22:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3938 στις: Απριλίου 28, 2015, 21:58 »
samsung inr 25R φίλε μου

Αποσυνδεδεμένος bill66

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3939 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:00 »
ευχαριστω πολυ παιδια

Αποσυνδεδεμένος mondelos22

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3940 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:42 »
καλησπέρα έχω δυο μπαταρίες MXJO 18650  η μία έχει το κανονικό κίτρινο και η άλλη ανοιχτό κίτρινο και φαίνεται από μέσα επίσης  φαίνεται σαν να έχει πάρει αέρα όπως τα κινητά με την ζελατίνα μπροστά να την χρησιμοποιήσω

Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία
Μετατροπή με http://melobytes.gr/app/textulcase
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2015, 00:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3941 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:44 »


Αν δεν εισαι σιγουρος φιλε μου , καλο θα ηταν να μην το παρεις το ρισκο.  Γνωμη μου ειναι να πας στο μαγαζι που τις αγορασες και να ζητησεις αντικατασταση.
Δεν μου ετυχε κατι τετοιο και δεν μπορω να φερω γνωμη στο αν ειναι καλες ή οχι , αλλα η εταιρια αγοραζει μπαταριες και απλα βαζει τη δικη της ταμπελα. 
Κανεις δεν μπορει λοιπον να ξερει ποιο στοιχειο ειναι απο κατω.  Εχουμε δει και μαϊμου σε τετοιες εταιριες .  Οποτε αυτο που σου εγραψα το βλεπω σαν καλυτερη λυση.





Kαποιες καινουριες μπαταριες εχουν κανει την εμφανιση τους και (με καθε επιφυλαξη γιατι δεν τις εχω τις μπαταριες) , εχω δει πολλους να γραφουν πολυ καλα λογια για την LG INR 18650 MH1 3200mAh 10 Amps.
Eιναι απο τις υβριδικες μπαταριες INR/NCR , μεγαλες σε mAh και αρκετα ικανοποιητηκες σε ενταση αποδοσης ρευματος (Amperes).
Σε μηχανικο με λογικες Ωμικες τιμες μαλλον θα εχουν πολυ καλη αποδοση.
Σε VV/VW νομιζω οτι θα εχει καλη αποδοση λογο των mAh σε διαρκεια και σε συνδιασμο με τα 10 Amps θα μπορει να εχει και καλη αποδοση σε δυναμη.


Ακομα δυο μεγαλες INR/NCR θα δουμε στο κοντινο μελλον.


Καπου στα μεσα του 2015 (πιστευω τον Ιουνιο), θα δουμε στην αγορα και τις τεραστιες LG Chem MJ1
LG Chem INR 18650 MJ1 3500 mAh 10 Amps.


H δευτερη ειναι η ακομα μεγαλυτερη Panasonic G
Panasonic NCR 18650 G 3600mAh 12 Amps
Σαν μπαταρια με προστασια , θα ειναι ικανη να αποδοσει καπου στα 7-8 Amps ενταση ρευματος .  Αρκετα μεγαλος αρηθμος ..... ;)
Για την Panasonic δεν ξερω ποτε θα τη δουμε στην αγορα.


Η Panasonic ειναι ηδη στην αγορα σαν Obtronic και σε λιγο και σαν KeepPower. 




Δεν λεω να τις αγορασει καποιος , ουτε τις εχω δοκιμασει ωστε να εχω γνωμη αν ειναι καλες ή οχι.  Απλα ειδα αναφορες και θεωρησα καλο να το γραψω και 'δω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 23:51 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mondelos22

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3942 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:52 »
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2015, 00:02 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3943 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:57 »
Eιμαι παραπανω απο σιγουρος οτι θα βρεις ακρη με το μαγαζι αυτο φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος Madbaron

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #3944 στις: Απριλίου 29, 2015, 00:53 »
Παιδια τα treads εχουν μεγαλωσει πολυ και δυστυχως ειναι δυσκολο να τα διαβασεις ολοκληρα, θα κανω μια ερωτηση η οποια εχει απαντηθει ισως πολλες φορες στο παρελθον, θα ηθελα να ξερω και να επιβεβαιωσω το αν εκανα καλη επιλογη και για τα σημερινα δεδομενα...
18650 2200Mah AW ΙΜR για Nemesis με αντιστασεις 1,5-1,6 Ω. Καλη η επιλογη μου? υπαρχει κατι ακομα καλυτερο για ασφαλεια-αποδωση?
Kαι κατι ακομα, η ''καλη'' επ[ιλογη εξαρταται απο τη χρηση kick η οχι? δλδ με kick αυτες,χωρις αλλες η κατι τετοιο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix