vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2925 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 10:33 »
ναι δεν το συζητάω αλλα απ έξω ρε παιδια είναι πολύ φτηνότερα

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2926 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 10:39 »
Συμφωνα με αυτο το ποστ δεν νομιζω


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18289.msg714404.html#msg714404


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2928 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 10:51 »
Για το 1ο μεταφορικα ρωτησες;  ;)
Για το 2ο οπως ειπες δεν ειναι ιδιες  :)

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2929 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 10:54 »
Οχι το πρώτο ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος speedgd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2930 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 11:14 »
Σε μπαταρια 1 μηνα σκιστηκε σε καπποιο σημειο η μονωση και την τυλιξα με μονωτικη.
Υπαρχει προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2931 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 11:23 »
Οχι απλα λιγο προσοχη  :)
Αν παλι εχεις την δυνατοτητα να την φτιαξεις καπως ετσι ακομη καλυτερα
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19752.0.html

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2932 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 13:28 »
Αν θέλετε οπωσδήποτε να συγκρίνετε τιμές, να και οι ίδιες:
http://www.banggood.com/NCR-18650-3400mAH-3_7-V-Lithium-Rechargeable-Battery-For-Panasonic-p-72906.html


αλλά δεν καταλαβαίνω για τι πράμα συζητάμε.... Είναι τοις πασι γνωστό, ότι αγοράζοντας κατευθείαν από Κίνα θα σου βγούνε πολύ φθηνότερα. Αλλά αν βιάζεσαι, δεν θες ρίσκο, θες υποστήριξη, κλπ σκας τα παραπάνω γιούρα σε ένα μαγαζί και το παιρνεις απο Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2933 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 13:41 »
καλημέρα στην παρέα.
Έχω το Swig XL (αυτό δλδ. http://www.altersmoke.gr/products/ilektronika-tsigara/298-swig-xl ) και μια 18650 που ειναι αυτή http://www.altersmoke.gr/products/mpataries/mpataries-hlektronikon-tsigaron/299-2200ma-swing-evic-xl-18650 ,
το θέμα μου είναι ότι ή η μπαταρία δεν είναι καλή ή εγώ χρειάζομαι άμεσα μεγαλύτερη (λόγο πιπίλας) μου βγάζει το πολύ 4-5 ώρες, εχω όμως μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω και βλέπω κάτι protected, unprotected και δεν ξέρω ποιες κανουν για το μοντακι μου και ποιες οχι.
καμιά βοήθεια πριν αρχίσω τις εκρήξεις?

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2934 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 13:50 »
Και εδώ http://dx.com/ οι ίδιες Panasonic NCR18650B Super Max 3.7V 3400mAh με 8 € η μία.
Για μεταφορικά λέει δωρεάν αποστολή, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει αν και στο καλάθι φαίνεται έτσι  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2935 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 14:09 »
H Ελλάδα δεν παράγει μπαταρίες, άρα είναι φυσιολογικό να μην έχει τις καλύτερες τιμές παγκοσμίως. Ούτε όμως η Κίνα παράγει Panasonic  :)) Είναι λίγο περίεργο οι Panasonic NCR18650Β να έχουν 6€ στη Fastech όταν στα Ιαπωνικά μαγαζιά οι Grade B έχουν 10-11€ (για τις Grade A οι τιμές είναι στα ύψη).

Υπάρχουν όμως μπαταρίες Grade C καθώς και οι μαϊμούδες. Όλες θα δουλέψουν μια χαρά. Η διαφορά τους είναι στο πόση ώρα θα κρατούν και τη διάρκεια ζωής. Αν έχεις εμπιστοσύνη στο ξένο μαγαζί ψωνίζεις άφοβα. Προσωπικά για τις Gucci που πουλάει ο μαύρος στο πεζοδρόμιο έχω κάποιες αμφιβολίες.

Με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι τα ελληνικά μαγαζιά φέρνουν καλές μπαταρίες και οι έξω έχουν τον κατιμά. Ότι λάμπει όμως δεν είναι χρυσός.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2014, 14:19 από camber »

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2936 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 14:38 »
Εντάξει, καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα θα είναι ακριβότερες αλλά από την άλλη όταν αγοράζεις μια της πλάκας 9 ευρώ και έξω παίρνεις 2 συν φορτιστή 7-8 δολάρια, ε, σου κάθεται κάπως.
όπως και να χει το θέμα μου δεν είναι η τιμή αλλά να ξέρω αν μπορώ να πάρω protected ή unprotected. από εκεί και πέρα το από που και πόσο είναι θέμα έρευνας, παράδοσης και το πόσο το βιάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2937 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 15:54 »
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει θέμα διαφορετικού "grade" στην ίδια μπαταρία.
http://www.transret.com/agrade18650battery.html#batterycapacity
In fact, these formation lockers are just like the normal charger, yet they can charge hundreds of battery cells at the same time, and transfer every testing point's data to the computer management system. And this is the very beginning that the battery cell has its capacity and the exact figure of the capacity. This process is called FORMATION. Through formation there comes the grading. For example, when the 18650 cells(Li-Co) reaches 3100mAh, A grade, 2400mAh, B grade, 2200mAh, C grade. A and B grade will have a higher price than the C grade.
[/size]και: http://www.maxcapacity.co/what-does-the-term-grade-a-cells-mean-when-im-buying-a-replacement-laptop-battery/
In short, the term” Grade A Cells” means NOTHING!  The term “Grade A Cells” has been used by hundreds of Amazon battery retailers and online stores as a marketing phrase designed to convey a sense of top quality and performance. Too bad that’s not what it means! There are Grade A, Grade B, and Grade C types of battery cells. A manufacturer will rate the cells they produce so as to categorize the performance differences of ONLY the cells they produce. So one manufacturer’s type of “Grade A” may be equivalent to another manufacturer’s “Grade C” or worse![/font]
Στην περίπτωση πχ της Πανασόνικ, μετά απο την διαλογή/τεστ, ένα στοιχείο θα χαρακτηριστεί με το ανάλογο "grade" και θα πάρει την ανάλογη ετικέτα "Panasonic NCR18650B ή NCR18650A. Κάπως παρόμοια έβγαιναν και οι διάφορες εκδόσεις των επεξεργαστών της Intel (και άλλων εταιριών φαντάζομαι): Όλα τα τσιπάκια από την ίδια γραμμή παραγωγής περνούσαν κάποια τεστ. Ανάλογα με τις επιδόσεις τους κατηγοριοποιούνταν και έπαιρναν τελικά την ετικέτα "Intel Pentium 2800 MHz", ή "Intel Pentium 3000Mhz" κλπ

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2938 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 16:43 »
Πράγματι οι διαβαθμίσεις δεν λένε τίποτα και παίζουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Όμως αφορούν την ίδια μπαταρία.

Τις Grade A δεν θα τις βρούμε στη λιανική καθώς δίνονται σε κατασκευαστές υπολογιστών για laptop, αυτοκινητοβιομηχανίες για ηλεκτρικά αυτοκίνητα κλπ.
Τις Grade B & C χρησιμοποιούμε εμείς. Δεν μπορώ να βρω το link που τα είχα διαβάσει. Εδώ πάντως εξηγεί τις διαφορές:
http://www.batteryeducation.com/2008/09/battery-manuf-1.html

Το συμπέρασμα στο τέλος
One generally accepted conclusion can be drawn from these two examples and that is grade A cells have the longest runtime and cycle life, grade B has the second longest runtime and cycle life and grade C has the third longest runtime and cycle life.



Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2939 στις: Φεβρουαρίου 18, 2014, 17:42 »
Νομίζω ότι θα διαφωνήσω λίγο περί το ποιο "grade" χρησιμοποιούμε εμείς. Ειδικά δε η Πανασόνικ, δεν βγάζει retail στοιχεία, παρά μόνο χοντρική. Από εκεί και πέρα, οι διάφορες εταιρίες βάζουν τα δικά τους ταμπελάκια από πάνω (Soshine, Nitecore, κλπ) και πουλάνε λιανική. Τα "grades" που εφαρμόζει τώρα -εσωτερικά- η Panasonic αποτυπώνονται μόνο στον τύπο της μπαταρίας. Έτσι, ένα στοιχείο LiCo που στον έλεγχο θα περάσει όλα τα κριτήρια, θα χαρακτηριστεί "grade A" και θα φορέσει το ταμπελάκι "NCR 18650B - 3400mAh" (αυτό είναι νομίζω το τοπ στοιχείο που παράγει η εταιρεία αυτόν τον καιρό). Αν όχι, θα χαρακτηριστεί "grade B" και θα φορέσει άλλο ταμπελάκι (πχ "NCR 18650A - 3100mAh"). Και δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά - η Panasonic (και παρόμοια και οι άλλες μεγάλες εταιρείες) δεν είναι κινέζος: Δεν θα μπορούσε να ρίξει στην αγορά στοιχεία με ίδιο ταμπελάκι, αλλά με εμφανείς διαφορές στην απόδοση, χωρίς να έχουν αντίστοιχα εμφανή εξωτερική σήμανση που να τα διαχωρίζει. Έχει ένα σωρό καλοθελητές εκεί έξω, που θα έτριβαν τα χέρια τους από την χαρά τους, έτσι και έπεφτε σε τέτοιο ατόπημα. Επιπροσθέτως, αν όντως υπήρχαν 2 διαφορετικά "grades" της ίδιας ακριβώς μπαταρίας στην αγορά, αυτό θα μπορόύσε εύκολα να εντοπιστεί και να καταγραφεί από αυτούς που κάνουν τα τεστ στις μπαταρίες (πχ http://www.dampfakkus.de/).


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2014, 21:03 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix