vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Boogie2008

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.


Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1861 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 20:33 »
παιδια υπαρχουν αγγελιες στο forum;ξερω για 50 μηνύματα.τι ισχυει ;δηλαδη αν φθασω αυτον τον αριθμο θα εμφανιστεί καινουργια ενοτητα;ενδιαφερομαι καθως νεος ατμιστης που ολο κ μαθαινει μεσο του forum κ αντιλαμβανετε λαθη του κ θα ηθελα να αγορασω πραγματα που εχουν στο συρταρι παλιοί κ εμπειροι χρηστες.    

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1862 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 20:35 »
 :yes:  υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1863 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 20:41 »
που;υπόψιν δεν εχω φθασει τα 50 μηνυματα. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1864 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 20:42 »
μολις τα φτασεις θα τα δεις.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1865 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 21:09 »
Δεν ξερω αν εχει προταθει...( βαριεμαι να διαβασω 125 σελιδες )  .... εχετε σκεφτει να βαλετε καποια κριτηρια στους ατμοποιητες οπως αυτα που βλεπουμε στις παρουσιάσεις, πχ διαροες, ευκολια στισιματος, κατασκευη, ντουμανι, χτύπημα,σφιχτος-αερατος κτλ κτλ,  συγκετρωτικα σε ενα πινακακι για τον καθενα με διαβαθμιση με αστερια, ή οτιδιποτε αλλο, οπως ειναι πχ οι παρουσιασεις αυτοκινητων, ωστε να μπορει καποιος να συγκρινει ευκολα και γρηγορα ? 

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1866 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 21:13 »
ρε σπυρο περα απτα υλικα κατασκευης ενως ατμο και την ιδιοτητα του σαν σφιχτος η αερατος(που και αυτο ειναι υποκειμενικο καποιες φορες)δεν μπορεις να βαλεις εναν τιτλο σε εναν ατμο...ο μαπα ατμο για μενα ειναι γ@μ@τος για σενα και τουμπα..και βασικα σταματα να περνεις ατμο..σβησε λιγο :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1867 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 21:21 »
ρε συ κωστα..... βλεπω συνεχεια να ρωταμε αν καποιος ατμο ειναι σφιχτος, αερατος, γευσατος, εχει διαροες, εχει χτυπημα κτλ κτλ αν βαζαμε 5-6 κριτηρια.... και τα βαθμολογουσαμε καπως...απ το 1 εως το 5 ... ειτε απο 10-20 εμπειρους ατμιστες ειτε απο ψηφοφορία των μελων θα ειχαμε ενα μπουσουλα..... και δεν θα βλεπαμε να ρωτανε συνεχεια ( και εμενα βαζω μεσα) θελω το ενα κ το αλλο ποιον να παρω? θα ειχες ενα μετρο συγκρισης.......... 
..... βαιβαια αν υπηρχε αυτο δεν θα ειχες λογο εσυ να προτεινεις και να μιλας....  μιας και απαντας σε οποιον ρωταει ....... εγω παντως σε ακουσα 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1868 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 21:57 »
Καλά θα ήταν αλλά δεν γίνονται αυτά, παιδιά. Το έχουμε επιχειρήσει στο παρελθόν με κάτι καταλόγους, αλλά εγκαταλείφθηκαν γρήγορα. 
Κάθε μέρα βγαίνουν δέκα ατμοποιητές και οι γνώμες για καθέναν από αυτούς είναι χίλιες. Δε βγαίνει άκρη. 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1869 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 20:43 »
Επείδη θυμήθηκα κάτι που έιχα μάθει σε ένα σεμινάριο...

Επειδή όλοι οι άνθρωποι εξωμοιώνουν διαφορετικά της πληροφορίες, και εξηγώ: ¨Αλλοι κατανοούν και αφομειωνουν  καλύτερα μια οπτική πληροφορία από μία ακουστική και διαφορετικά μια γραπτή από μία σε βίντεο και το αντίστροφο, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να γίνει και ένα βίντεο ή μια σειρά βίντεο ( μικρών) πχ. μια παρουσίαση του πώς μπορέι να κάνει κάποιος μια αναζήτηση, ή μια επεξήγηση πως ανεβαίνει μια φωτόγραφία ή ένα βίντεο?κ.α ( ακουστική πληροφορία ενσωματώνεται στα βίντεο)

Η αλήθεια έιναι ότι ήθελα να κάνω, αλλά το λάπτοπ μου δεν με βοηθάει να το καταφέρω. 

Ακούγεται σαν καλή ιδέα και σκεπτικό?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1870 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 20:53 »
Η ιδέα είναι πολύ καλή.
Χρόνος χρειάζεται.

Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1871 στις: Φεβρουαρίου 28, 2017, 10:32 »
Θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση - πρόταση για τη διαδικασία των κληρώσεων.
(ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα, δε βρήκα κάποιο άλλο σχετικό)

Με αφορμή λοιπόν τον παρακάτω κανονισμό / οδηγία:
Προσοχή: Ελέγξτε μήπως έχετε δηλώσει ήδη συμμετοχή. Σε περίπτωση διπλής συμμετοχής θα αποκλειστείτε από την κλήρωση. Ο έλεγχος για διπλές συμμετοχές θα γίνει μετά την κλήρωση. αν υπάρχουν τέτοιες παραβιάσεις, το δώρο θα πάει στον αμέσως επόμενο στη σειρά των μηνυμάτων.

Πιστεύω πως αυτό το σύστημα είναι λανθασμένο καθώς υφίσταται αδικία ως προς τις πιθανότητες.

Εξηγώ με ένα παράδειγμα:

Μπαίνει ο κουμπάρος μου (ή ο άλλος μου εαυτός κ.ά.) και ποστάρει 3-4 μηνύματα στη σειρά με τους αριθμούς π.χ. 201-202-203-204. Στο καπάκι μπαίνω εγώ και ποστάρω τη δική μου απάντηση η οποία και θα είναι έγκυρη. Εγώ έχω λοιπόν τον αριθμό 205. Αν υποθέσουμε ότι οι απαντήσεις είναι συνολικά 250 τότε έχω υποτίθεται 1/245 πιθανότητα να κερδίσω (εξαιρώ τις αποκλεισμένες πολλαπλές και την πρώτη του νηματοθέτη). Δεν είναι όμως έτσι. Στην πραγματικότητα έχω εγώ τους αριθμούς 201-202-203-204-205 αφού όποιος και να βγει από αυτούς στην κλήρωση θα κερδίσω. Έχω δηλαδή 5/249 πιθανότητες πραγματικά, ενώ τα άλλα μέλη έχουν 1/249 (έχω 5 φορές περισσότερες πιθανότητες!).

Το ορθό λοιπόν κατά τη γνώμη μου θα ήταν να γίνεται επαναληπτική κλήρωση όταν το random.org βγάλει αριθμό ποστ που  αποκλείεται λόγω πολλαπλών συμμετοχών και όχι να κερδίζει το επόμενο έγκυρο ποστ στη σειρά.

Ο αλγόριθμος θα έπρεπε να είναι:
1. Καταγράφουμε τους αριθμούς που αποκλείονται λόγω πολλαπλών ποστ
2. Κάνουμε την κλήρωση
3. α) Βγαίνει αριθμός που δεν είναι αποκλεισμένος -> κερδίζει
β) Βγαίνει αριθμός που είναι αποκλεισμένος -> επαναλαμβάνεται η κλήρωση (επιστροφή στο 2.)


Υ.Γ. Δεν υπονοώ ότι αυτό γίνεται σκοπίμως εδώ στο φόρουμ από κάποια μέλη, ωστόσο μπορεί να συμβεί. Ακόμα όμως και να μην συμβαίνει κακόβουλα, και πάλι αδικούνται τα μέλη καθώς δεν έχουν ίσες πιθανότητες επιτυχίας.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1872 στις: Φεβρουαρίου 28, 2017, 10:59 »
Από την εμπειρία μου ο έλεγχος γίνεται πριν την κλήρωση , γιαυτό συνήθως μεσολαβεί ένα διάστημα από τη λήξη μέχρι
την κλήρωση ώστε να γίνει έλεγχος για διπλές συμμετοχές οι οποίες διαγράφονται.

Το μετά την κλήρωση έλεγχος για διπλά μηνύματα που είναι γραμμένο;;;;;

Edit.Επικρατεί συνήθως στο επόμενο να πηγαίνει το δώρο όταν κάποιος αρνηθεί να το παραλάβει ώστε να μην χρειάζεται
να γίνει και δεύτερη κλήρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2017, 11:09 από papoys »

Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1873 στις: Φεβρουαρίου 28, 2017, 11:56 »
Το μετά την κλήρωση έλεγχος για διπλά μηνύματα που είναι γραμμένο;;;;;
Από εδώ το αντέγραψα: http://vaping.gr/index.php?topic=33706.0

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1874 στις: Φεβρουαρίου 28, 2017, 18:41 »
Σπύρο. το κάναμε πολύ παλιότερα αυτό που τα μέλη του φόρουμ ήταν λιγότερα, όπως και οι συμμετοχές.
Το έχω σκεφτεί αυτό που λες. Όμως δοκίμασες να βρεις διπλές συμμετοχές σε 250 ή και 500 μηνύματα μερικές φορές; Εγώ δεν πρόκειται να το κάνω και πιθανόν και οι εταιρίες θα προτιμήσουν την μη κλήρωση παρά αυτό το βάσανο.

Κάποιες φορές έχουμε αναφορές από άλλα μέλη που είδαν κάποια διπλή συμμετοχή και αποκλείουμε το μέλος που την έκανε, άλλες φορές πάλι εντοπίζουμε μόνοι μας αυτές τις συμμετοχές αλλά αυτό δε συμβαίνει πάντα.

Το παράδειγμα που έδωσες όμως πιστεύω δε θα διαφύγει εύκολα της προσοχής γιατί κάνει μπαμ από μακριά.

Αν βρεθεί κάποιος να κάνει τον έλεγχο, κανένα πρόβλημα. Και δε χρειάζεται καν να γίνει καταγραφή, απλά διαγράφουμε πρώτα όλες τις πολλαπλές συμμετοχές και κάνουμε μετά την κλήρωση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364