vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1035 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 17:29 »
O κυριότερος λόγος είναι ότι η νικοτίνη αυξάνει κατά περίπου 200 θερμίδες το μεταβολισμό μας. Όταν λοιπόν πάψετε να την προσλαμβάνετε  ο οργανισμός σας χρειάζεται πια 200 θερμίδες λιγότερες από αυτές που έπαιρνε μέχρι τώρα από τρόφιμα και ποτά. Tώρα νιώθετε επιπλέον και μια νευρικότητα. Πιθανόν το χέρι σας να πηγαίνει αυτόματα στο ψυγείο. Aν συνυπολογίσετε και τον «εθισμό της κίνησης», είναι φυσικό να πηγαινοφέρνετε το χέρι στο στόμα- και τι άλλο θα κρατάει, εκτός από φαγητό;

και επειδη εμεις περνουμε νικοτινη αυτο μου φαινεται πιο πιθανο


Aν προσθέσετε και το γεγονός ότι τώρα σας ανοίγει η όρεξη επειδή έχει βελτιωθεί και η γεύση και η όσφρησή σας, όπως και το άλλο μεγάλο γεγονός (ότι το φαγητό είναι ηρεμιστική, καθησυχαστική απόλαυση και καταφύγιο για όλα τα πλάσματα της Γης, άρα και για τον άνθρωπο), καταλαβαίνετε ότι οι πιθανότητες να αναζητάτε παρηγοριά στο φαγητό είναι αρκετά αυξημένες.
Tι άλλο «κακό» έχουμε να προσθέσουμε; Ότι για όλους τους προηγούμενους λόγους πρέπει να κόψετε 300 θερμίδες απ’ όσες παίρνατε ως τώρα και άλλες 50 για τον επόμενο: Χωρίς τη νικοτίνη θα αποθηκεύετε πιο εύκολα τους υδατάνθρακες υπό μορφή λίπους και θα έχετε και μια λαχτάρα για γλυκά - μέχρι τώρα την υποκαθιστούσατε με το κάπνισμα, επειδή τα γλυκά και το τσιγάρο στοχεύουν στους ίδιους νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου. (clopy paste)

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1036 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 17:51 »
Δεν θα διαφωνησω με την γενικη γραμμη του αρθρου,απλα να τονισω πως
α) τρωω λιγοτερα αναμφιβολα,
β) τρωω καλυτερα θερμιδικα (αρκετα λιγοτερες)
γ) εισπνεω ακομα νικοτινη (18αρι υγρο)
Τελοςπαντων ειμαι σε φαση διερευνησης ακομα.
Αλλα και κιλα να παρω θεωρω πως οι συνεπειες του καπνισματος ειναι πολυ πιο βλαβερες απο μερικα κιλακια παραπανω.

Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1037 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 23:08 »
16 μήνες τώρα ατμίζοντας θα μείνει μόνο το θέμα με τον λόξιγκα που έχω ξαναπεί πριν
μερικούς μήνες, μετά από φαγητό ή και στην αρχή της ημέρας με τις τζούρες κόβεται
με λόξιγκα η τζούρα στη μέση σαν στοπ  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1038 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:22 »
καλημέρα και καλή χρονιά

μετά από 18 μήνες (μόνο) ατμιστής
την τελευταία εβδομάδα όταν ατμίζω νιώθω έναν κόμπο στον φάρυγγα,όταν δεν ατμίζω μετά από λίγη ώρα δεν νιώθω αυτή την ενόχληση :confused1:

ατμίζω υγρά με vg (γιατί η pg με πειράζει)

 :confused1: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1039 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:24 »
δοκίμασες να βήξεις από το φάρυγγα να δεις αν θα βγει φλέμα?

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1040 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:27 »
δεν βγάζω τίποτα
είμαι οκ
ούτε καν κρυωμένος

επίσης η νικοτίνη που κάνω είναι 6 ως 9

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1041 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:33 »
Μπορεί να φταίει αν άλλαξες υγρό.Νομίζω ότι το είχα πάθει κι εγώ για πολύ λίγο μέχρι που άλλαξα αντίσταση στον ατμοποιητή! Μετά όλα καλά. Μάλλον είχε πιάσει "τοξική μάκα".

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1042 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:34 »
το έχω πάθει κι εγώ και κατά καιρούς το παθαίνω. ....
τώρα είναι σε ύφεση...κυρίως όταν ξάπλωνα ένιωθα πνίξιμο...
χωρίς να είμαι γιατρός (ούτε τρελός  ;D ) και υποθετικά μιλώντας, μου δίνει την αίσθηση αυτό πως δεν έχει να κάνει με τη νικοτίνη αλλά με τη γλυκερίνη..
αφού όταν ατμίζουμε σε κλειστό χώρο θλώνουν τα τζάμια και κάθεται ένα στρώμα γλυκερίνης πάνω τους, αυτό γιατί να μη συμβαίνει και στο λαιμό μας?

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1043 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 13:51 »
το θέμα είναι ότι όσα υγρά έχουν pg ανεξάρτητα εταιρείας με πειράζουν (γεμίζω εξανθήματα)
απλά επειδή είναι σαν να έχω έναν μικρό κόμπιασμα στο λαιμό
γι`αυτό...... :-[ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1044 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 14:45 »
Sebastian αυτο με τους κόμπους στο λαιμό και σε μεγαλήτερη ένταση το είχα και εγώ, το ένιωθα παλιότερα όταν κάπνιζα πολλά κ.τ. ή όταν έπινα ζεστό καφε nes κτλ, είναι μάλλον κάποια αντίδραση (αλλεργική?? δεν ξέρω) σαν ερεθισμός.
 
Είναι αρκετά ενοχλητικό, απλά δοκίμασε με διαφορετικά υγρά, νικοτίνη, vg/pg, τον καφέ που πίνεις κτλ και θα βρείς το τι είναι αυτο που σε πειράζει.
(τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ, για την δική μου περίπτωση μιλάω).
 
Προληπτικά άλλαξε και μια αντίσταση/ατμοποιητή μήπως και έχει κατάλοιπα που καίγονται όπως λέει και ο domaze.

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1045 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 22:13 »

Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;

παιδια και εγω που ειμαι κρυωμενος δεν το σηκωνω με τιποτα. πιο ευκολα κανω ενα κτ παρα να ατμισω...

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1046 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 22:20 »
μια βδομαδα τωρα ειμαι κρυομενος και του εχω αλλαξει τα φωτα
καθε μερα 6-10ml
βηχα καθολου
ασε που οταν καπνιζα και ειμουν ετσι δε μπορυσα να αναπνευσω
και ροχαλιζα
αλλα αυτα ειναι στον καθε οργανισμο
αλλους τους πειραζει και αλλλους οχι

Αποσυνδεδεμένος nikos.1978

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Νίκος
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1047 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 22:51 »
και εγώ το ίδιο με τον Μάνο, ατμίζω κανονικά σε κρυολόγημα ενώ με το τσιγάρο με τίποτα, άσε που η ανάρρωση σαν καπνιστής ήταν πολύ πιο δύσκολη.

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1048 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 23:01 »
μαλλον ειμαι απο τις εξαιρεσεις παιδια... εμενα μου τα δινει .
πριν απο λιγο ξαναδοκιμασα  αλλα...... βηχας..
οπως λεει και ο Μανος  ειναι στον οργανισμο


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες
« Απάντηση #1049 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 23:06 »
Ούτε εγώ μπορούσα να ατμισω την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν κρυωμένος και με πέθαινε ο λαιμός μου.
Ο μόνος τρόπος για να πάρω μερικές τζουρες μέσα στη μέρα ηταν να κατεβάσω αρκετά τα βολτ στο vv για να φέρω τα watt κοντά στα 5 ώστε να ειναι λίγο ανεκτό το η.τ. στο λαιμό μου. ;)
Μια χρησιμότητα του vv που δε μου είχε περάσει από το μυαλό όταν το αγόραζα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag