vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Tem

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 11, 2014, 08:26 »
Φίλε μου, για αρχή καλώς ήρθες.
Ίσως να φάνηκαν από τον συνατμιστή επιθετικές οι ερωτήσεις, αλλά από τον καιρό που είμαι, πιστεύω πως είναι περισσότερο το καταραμένο δυσδιόρατο ύφος του γραπτού λόγου.

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως όλες οι ουσίες, όπως λες πως αναφέρεσαι, μικρή σημασία έχουν για αυτό το θέμα. Μία καταραμένη ουσία μας επηρρεάζει, κι αυτή είναι η γλυκόζη. Και για αυτό και οι μετρήσεις πράγματι γίνονται πριν το γεύμα (και πριν την ένεση προφανώς, να τα λέμε κι αυτά). Ακόμα κι οι μεταγευματικές μετρήσεις γίνονται ένα δίωρο μετά. Να βάλουμε και την νικοτίνη; Δύσκολο, μιας και έχει τέτοια σαφήνεια το θέμα, όπως Προπυλενογλυκόλη και Γλυκερόλη (Γλυκλερόλη;; )

Διαβάζοντας μέχρι την αρχή της σελίδας (που είναι Αύγουστος του 2013) δεν βρήκα την αναφορά που λες για το κουταλάκι της ζάχαρης. Μόνο εκείνο το χιουμοριστικό, ότι η Nobacco λέει πως η VG ανεβάζει το ζάχαρο. Με κάθε επιφύλαξη, καθώς προφανώς ως ιατρικό επάγγελμα μπορεί να γνωρίζεις κάτι που εγώ δεν.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 11, 2014, 10:33 »
Τα τελευταία 2 χρόνια ατμιζω υγρά της FA (3-4 μπουκαλάκια την εβδομάδα) τα οποία είναι μόνο VG χωρίς καμία επιβάρυνση στο σάκχαρο μου, απεναντίας σε πρόσφατες εξετάσεις το σάκχαρο μου ήταν χαμηλό περίπου 85 mg/dl.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 11, 2014, 12:32 »
@gborb
Δεν ηταν ειρωνικός ο Jeke αν συνυπολογίσεις τις διάφορες και πολλές προσπάθειες, και παραπληροφόρησης, και σπίλωσης που εχουμε δει για το ΗΤ εδω μεσα.
Και παρότι το δικό σου πόστ ΔΕΝ μου φάνηκε προσωπικά σε καμμιά περίπτωση ως τέτοιο, οι περισσότεροι είμαστε καπως επιφυλακτικοι.
Σωστότατον το οτι τα παντα μεταβολίζονται εστω και πιο αργά, αλλα ας μείνουμε στην ποσότητα.
Παρότι δεν υπάρχει αμεση σύγκριση με κουταλάκια ζάχαρης κλπ, και κατα βάρος να το πάρεις, ναι, τα υγρά που ατμίζουμε και σιρόπι να ηταν, αντιστοιχουν σε καποια κουταλάκια, 1,2,3? αναλογα την κατανάλωση. Και παρότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, προσωπικά το έχω κανει το πείοραμα με την ζάχαρη. Ητοι, να φαω μισή κουταλιά ζάχαρη ή μια και να μετρηθώ κλπ, μονο και μονο για να δω, αν θα μπορω να πιώ εναν καφέ εξω γλυκο η μετριο εκει που δεν εχουν ζαχαρίνες σουκραλόζες κλπ, η αν θα πρεπει να σκίσω τις δαντελες μου και να εχω παντα μαζί μου. Οι διαφορές (σε μένα) χωρις αλλες τροφές, ηταν πολυ μικρές σε πολύ μικρές ποσότητες. Αν τωρα, βαλουμε και τον ρυθμό ατμίσματος, ακομα και σε καταναλώσεις 10 ml+ η όποια πιθανή ζημιά, θα είναι τόσο μακροπρόθεσμη, που μαλλον θα ειναι και μη μετρήσιμη.
Απο την αλλη, χαιρομαι που αναβιώνει ενα τέτοιο νήμα, όπως χαίρομαι που δεν αναβιώνει απο κακα νέα οποιουδήποτε απο τους συμμετέχοντες.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 15, 2014, 00:54 »
Φίλε, gborb, εάν μου επιτρεπεις να σε αποκαλώ ετσι, σου ζητώ συγνώμη εάν η γραφή μου σου φάνηκε όπως σου φάνηκε.
Διαβητικος απο 2000 ψάχνω να δω εάν έχεις κατι νέο για το θέμα που με απασχολεί.
Εθεσα κάποιες απορίες μου διαβάζοντας το ποστ σου αλλα αντί για απαντήσεις είδα προσωπική επίθεση.
Δεν είχα σκοπό να θεωρήσεις το ποστ μου ειρωνικό.
Εάν δεν έχεις την διάθεση να συνεχίσεις στην συζήτηση όπως λες, δεν μπορω να κάνω κατι. Παρόλα αυτα και καθότι έχεις σχέση με την ιατρική κοινότητα περιμένω ακομα να μου-μας δώσεις τα φώτα σου.
Γιάννης.

Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 15, 2014, 10:53 »
Απολογούμαι για τον τρόπο μου αφού παρεξηγησα το ύφος της απάντησης σου.
Δυστυχώς φίλε Γιάννη δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο νέο ( επίσημο τουλάχιστον ) σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγαρο. Και επειδη όπως αποδείχτηκε ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγησημος, θα προσπαθήσω να το αναλύσω όσο μπορώ γιατί πάλι γράφω από κινητό.

Οι μελέτες και οι έρευνες γίνονται σε ένα προϊόν όπως το ΗΤ,  πριν την διάθεση του στην αγορά και οχι μετά. Στην περίπτωση του ΗΤ όμως δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο γιατί:
1. Για την νικοτίνη έχουν γίνει μελέτες και έρευνες, και ξέρουμε τις παρενέργειες της. Παρόλα αυτα όμως το ΗΤ απευθύνεται σε χρήστες ΚΤ που περιέχει και αυτό νικοτίνη, και όχι σε μη καπνιστές. Έτσι δεν υπήρχε λόγος να γίνουν περαιτέρω μελέτες.
2. Οι υπόλοιπες ουσίες ( pg, vg και τα συστατικά των αρωμάτων ) δεν υπάγονται στον πίνακα επικινδυνότητας του Π.Ο.Υ. Οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν με όριο ( δίνεται mg ανά κιλό ανθρώπινου σώματος) και δεν είναι ξεκαθαρο αν εννοούν απο την πεπτικη η από την αναπνευστικη οδό. Και επειδη το όριο φοβίζει πολλούς θα πρέπει να σας πω το εξής. Οι λέξεις όριο και φυσιολογικές τιμές που χρησιμοποιούνται στην ιατρική δεν είναι απόλυτες. Για το "όριο" πρέπει να πω ότι τα πάντα έχουν όριο. Ακόμα και η αλόη πχ που όλοι ξέρουμε πόσο καλό κάνει σε μεγάλη κατανάλωση ροφηματος Αλόης υπάρχει κίνδυνος για στομαχικές διαταραχές.

Για την pg έχω βρει αρκετά πράγματα όπως την χρήση της σαν συντηρητικό σε τρόφιμα και ΚΤ , ατμοποιητη σε αναπνευσιμα φάρμακα κλπ. Για την vg δεν έχω βρει πολλά πράγματα και πρόσφατα έβαλα έναν φίλο χημικό να το ψάξει που σίγουρα θα καταλάβει πολύ περισσότερα από εμένα.
Τα συστατικά στα αρώματα ποικίλουν και δεν βγάζεις εύκολα άκρη αλλά δεν βλέπω τον Π.Ο.Υ. να ανησυχεί.

Στο θέμα μας τώρα. Αφού δεν υπάρχουν μελέτες για το ΗΤ, πόσο μάλλον για την επίδραση του στον ΣΔ, δεν υπάρχουν επίσημα ιατρικά νέα. Αυτό αυτόματος μας κάνει ( όσο βαρύ και αν ακουστεί ) πειραματοζωα. Για να μην παρεξηγηθώ θα σας πω ότι πραγματικά δεν πειράζει αφού από τότε που ξεκίνησα το ΗΤ μόνο καλές αλλαγές ειδα στην ζωή μου. Επισης πρέπει να πω ότι δεν είμαι διαβητικός. Είναι όμως η μητέρα μου.
Τώρα πίσω στον βαρύ τίτλο. Εμφανίζεται ένας τολμηρός διαβητικός όπως εσύ φίλε Γιάννη και προσεκτικά δοκιμάζει να ατμισει βάση. Ένας λίγο πιο τολμηρός διαβητικός που συνάντησα τυχαία βγάζοντας βολτα τον σκύλο μου έκανε ΗΤ με γεύση πικρή όπως μου είπε γιατί φοβόταν τις γλυκές και δεν είχε καμία μεταβολή στο σάκχαρο του. Και αφού σε εσάς τους τολμηρούς πηγαινουν όλα καλα γιατρός σου θα σε "χρησιμοποιήσει" για να παροτρυνει κάποιον άλλο διαβητικό να κόψει το ΚΤ και να ξεκινήσει το ΗΤ.
Αυτόματος ο αριθμός των διαβητικων μεγαλώνει και πάει λέγοντας.
Επίσης δυστυχώς αν υπάρχουν επιπλοκές στο ΗΤ ( που εύχομαι πως δεν θα υπάρξουν) θα τις μάθουμε πρώτα εμείς και μετά οι γιατροί.

Πρέπει να πώ ότι όλα αυτα είναι όλα αυτα είναι αποτέλεσμα των δικών μου ερευνών και τίποτα από όλα αυτα δεν είναι 100% σίγουρο μιας και ακόμα και ο Π.Ο.Υ. μπορεί να κανει λάθος. Σίγουρα όμως έρχονται από πηγές όσο πιο αξιόπιστες μπορούν υπάρξουν μέσα από το διαδυκτιο.

Οπότε φίλε Γιάννη το νέο που περιμένεις είσαι εσύ.

Υ.Γ. 1 το μόνο νέο που περιμένω να ακούσω πλεον είναι η προσπάθεια των καπνοβιομηχανίων και φαρμακοβιομηχανιών να μονοπωλησουν τον χορό του ΗΤ. Γι'αυτό και έχουν σταματήσει το αρνητικά σχόλια για το ΗΤ.
Υ.Γ. 2 σορρυ για το μέγεθος του κειμένου

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 15, 2014, 18:03 »
Θα ήθελα να πω και εγώ 2-3 πραγματάκια.
Το ύφος του jeke04 και εγω το παρεξήγησα, γιατί ήταν όντως παρεξηγήσιμο. Και καλό είναι να το λέμε γιατί η ευγένεια είναι καλή αλλά επίσης καλό είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Ακόμα και η διόρθωση που έκανε για το γλυκοζιωμένη ήταν διάθεση εξυπνακίστικης επιθετικότητας. Πάρακατω...  Αυτά που γράφει ο gborb με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.
Να τα γράψω λακωνικά. Και μερικά ακόμα απο δικές μου διαπιστώσεις.
1ον. Για την νικοτίνη έχουν γίνει μελέτες και έρευνες, και ξέρουμε τις παρενέργειες της.
2ον. Για τα άλλα συστατικά επειδή δεν έχουν γίνει μελέτες, είμαστε ''πειραματόζωα''
3ον. Δεν υπάρχουν μελέτες για επιπτώσεις στους διαβητικούς.
4ον. Δεν υπάρχουν μελέτες για επιπτώσεις στον θυροειδή.
5ον. Δεν υπάρχουν μελέτες για χοληστερίνη, τριγλυκερίδια κλπ.
6ον. Δεν υπάρχουν διαπιστεύσεις και έλεγχοι για την ποιότητα κατασκευής υλικών και υγρών.
Και μερικά ακόμη που θα τα δούμε στην πορεία.



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 15, 2014, 18:53 »
Επίσης δεν υπάρχουν κλινικές μελέτες που να σχετίζουν το αλτσχάιμερ με το ητ, αλλά κανείς δε λέει κάτι για αυτό. Ο λόγος που βγαίνουμε εδώ οι διαβητικοί και λέμε πως,. όχι μόνο δεν μας πειράζει αλλά το αντίθετο, είναι πως χωρίς κλινικές μελέτες κάποιοι βγήκαν και είπαν "δεν ξέρω, μπορεί και να βλάπτει το ητ τον διαβήτη και να τους κάνει χειρότερα".

Μου θυμίζει το επισόδιο του South Park. "Από την ιατρική κοινότητα πιστεύεται πως η ανάστροφή πέψη είναι καλύτερη για τον οργανισμό, και μπορεί να αποτρέψει τον καρκίνο του εντέρου, κάτι που το στηρίζω σε τίποτα απολύτως"

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 15, 2014, 20:21 »
Δηλαδή , εξήγησε μας τι γράφεις?  Οι διαβητικοί λέτε οτι δεν σας πειράζει αλλά το αντίθετο?
Προσέξτε λίγο τι γράφετε...   

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 15, 2014, 20:26 »
Όχι μας. Με. Εκτός κι αν μου μιλάς στον πλυθηντικό, όπου και πάλι, δεν υπάρχει λόγος, μια παρέα είμαστε!

Και ναι, προσέχω πολύ τι γράφω.
Από τότε που έκοψα το τσιγάρο, όπου μοναδικός τρόπος αποδείχτηκε το ητ, οι εξαμηνιέες γλυκοζυλιωμένες, όπως και τα ούλα μου (εμένα δυστυχώς ο διαβήτης μου ανέδειξε σοβαρή χειροτέρευση σε αυτόν τον τομέα) βρίσκονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Η ουρία στην εξέταση εικοσιτετραώρου για τα νεφρά, παρέμεινε σταθερή. Μην το βλέπεις το ητ χώρια από το "έκοψα το τσιγάρο", σκέψου πως για πολλούς αυτά πάνε μαζί.

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 15, 2014, 20:48 »
Μίλησα στον πλυθηντικό επειδή ανέφερες οτι ''ο λόγος που βγαίνετε εδώ οι διαβητικοί'',  έτσι μαζί με εσένα, απευθύνθηκα και στους άλλους διαβητικούς.
Εχεις δίκιο, και σκέφτομαι οτι οι διαβητικοί ατμιστές ήταν πρωην καπνιστες, άρα κάνουν μικρότερο κακό απο το να κάπνιζαν. Αυτο που δεν μπορω να δεχτώ ομως είναι οτι έχετε αντικαταστήσει το κάπνισμα με το άτμισμα και δεν προσπαθείτε να το κόψετε και αυτό.  Βάζετε στον οργανισμό σας , νικοτίνη (έγκλημα!), γλυκερίνη, γλυκόλη κλπ. που τα 2 τελευταία, μεταβολίζονται σε ζάχαρη(δεν ξέρω πόσο), και μετα λέμε οτι οι εξετάσεις βγαίνουν καθαρές. Τα λέω λίγο χοντροκομμένα γιατι δεν ξέρω τους ιατρικούς όρους. 
Και μένα με βοήθησε το ΗΤ να κόψω το κανονικό, αλλα μην διαβάζω οτι το Ηλεκτρονικό δεν επηρεάζει τους διαβητικούς...
Εξ ορισμού δεν γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 15, 2014, 21:08 »
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω...
1) Σε μένα η μείωση της νικοτίνης στο ητ ήρθε μόνη της. Άρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγκληματικό αφού ουσιαστικά μειώθηκε χωρίς να προσπαθήσω.
2) Δεν ξέρεις ιατρικούς όρους, αλλά χρησιμοποιείς για καλύτερα τη λέξη έγγλημα;; Η αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω της νικοτίνης είναι γεγονός, και δε θα διαφωνήσω. Αλλά δεν τη θεωρώ εγκληματική σε καμία περίπτωση! Απλά κάνεις μερικές μονάδες παραπάνω τη μέρα, προσωπικά δε μου λέει κάτι αν αντί για 5 μονάδες χρειάζομαι 6 για το τοστάκι μου, μήπως υπερβάλεις; Ειπαμε να μειώσουμε τις ενέσεις, αλλά δε τα θυσιάζουμε όλα.. Αυτό γίνεται και με το τρέξιμο, δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι οι διαβητικοί τρέχουν μία ώρα τη μέρα;
3) Το ότι λες πως τα δύο τελευταία (προπυλενογλυκόλη και γλυκερίνη) μεταβολίζονται σε ζάχαρη αλλά δεν ξέρεις πόσο, σημαίνει πως τουλάχιστον ξέρεις πως μεταβολίζονται. Εγώ δεν το ξέρω αυτό για να το επιβεβαιώσω ή να το διαψεύσω. Αυτό όμως που ξέρω είτε λόγω της ταχύτητας μεταβολισμού τους, είτε λόγω της συνεχόμενης πρόσληψης που θα καλύπτεται από την ημερήσια (η θεραπεία μου περιορίζεται σε ενέσεις ταχείας στα γεύματα και αργής σταθερής δράσης για την γλυκόζη του συκωτιού μία φορά την ημέρα) είτε λόγω του ότι μπορεί και να μην μεταβολίζονται, τα ζάχαρά μου δεν επηρεάστηκαν από το ητ, ποτέ, στο ελάχιστο.
4) Πέραν από τους διαβητικούς ατμιστές, όλοι εδώ μέσα ατμίζουν, και όσο υπάρχουν έρευνες για τη σχέση του με το διαβήτη, άλλο τόσο υπάρχουν για μακροχρόνιες συνέπειες. Ε, δεν είναι στόχος μου να το κόψω, εδώ πριν το ητ δεν είχα στόχο να κόψω το τσιγάρο, σοβαρά μιλάμε τώρα..;

(το πληθυντικός ήταν αστειάκι για να μην φανεί και το δικό μου ύφος επιθετικό, αλλά πήγε στο βρόντο... ;) )

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 15, 2014, 21:10 »
Χρησεις
Η γλυκερίνη παρουσιάζει ένα ευρύ φάσμα χρήσεων, μεταξύ των οποίων ως διαλύτης, μέσο διαβροχής, πλαστικοποιητής, θρεπτικό συστατικό σε ζυμοτεχνικές βιομηχανίες καθώς και ως πρώτη ύλη στην παραγωγή φαρμάκων, καλλυντικών, βερνικιών, σαπώνων και εκρηκτικών υλών (νιτρογλυκερίνη), στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ως υγρό - βάση αναπλήρωσης φίλτρων, εντός της οποίας προστίθενται αρώματα και νικοτίνη. Σημαντική, επίσης, χρήση της γίνεται και ως υποκατάστατου της ζάχαρης σε διαβητικούς, ενώ χρησιμοποιείται με τη μορφή υποθέτου σαν καθαρτικό. Τέλος, χρησιμοποιείται ακόμη και στη θεατρική και κινηματογραφική σκηνοθεσία ως "τρυκ" υποκαθιστώντας τα πραγματικά δάκρυα.

http://el.wikipedia.org/wiki/Γλυκερίνη

Πριν γραψετε διαβαστε πρωτα τις προηγουμενες αναρτησεις και τα αλλα παρομοια θεματα.
Αυτη η κουβεντα απο το 2011 που ατμιζω εχει γινει 10-15 φορες.
Αυτα εχουν απαντηθει πολλες φορες και εχουμε δει και τις θετικες επιπτωσεις στο πετσι μας.
Φοβιζετε και δημιουργουνται αμφιβολιες στους νεους ατμιστες και αυτο ειναι επιεικως εγκληματικο,
γιατι μπορει να αποτρεψουν εστω και εναν να αρχισει να ατμιζει.
Αν θελετε περισοτερες μελετες γρηγορα και στα θεματα που υποδεικνυετε  μπορειτε να τις χρηματοδοτησετε
και θα σας χρωσταμε αιωνια ευγνωμοσυνη.
Απορω πως επιτρεπει αυτες τις συζητησεις η αυστηρη κατα τα αλλα διαχειρηση και δεν σας παραπεμπει
στις παλιοτερες συζητησεις.?

 ;)

ΥΓ Ειναι χειροτερο αυτο που κανετε ακομη
     και απο τα κατευθυνομενα δημοσιευματα των ΜΜΕ




Και μην ρωτησετε τιποτε, να ψαξετε στο φορουμ να τα βρειτε >:( >:( >:(

συγχωνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2014, 21:36 από petra »

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 15, 2014, 21:48 »
Για τις μελέτες που πρέπει να γίνουν, ας χρηματοδοτήσουν αυτοί που τα διανέμουν και έχουν κέρδη. Αλλά δεν βλέπω να το κάνουν...  γιατί άραγε?  Αν θέλει ας κάνει  το forum ένα ταμείο και ας κάνουν δωρεές  οι έμποροι που βάζουν διαφημίσεις!!! Εγώ δεν έχω κέρδη.   
Θυμίζω οτι και εγώ ατμίζω, και είμαι υπέρ του ηλεκτρονικού. Αλλά όχι και ναί σε όλα... Να μην γίνουμε πειραματόζωα για να κονομάνε οι έμποροι και sponsores.
Ο Νικος λέει οτι η χρήση της γλυκερίνης γίνεται και ως υποκατάστατου της ζάχαρης σε διαβητικούς, αλλά ο exispathi λέει οτι κάνει κανα 2 μονάδες ινσουλίνη παραπάνω και δεν τρέχει τίποτα.  Άρα ανεβάζει το ζάχαρο! 
Είπα οτι είναι εγκληματικό να ατμίζουν οι διαβητικοί, νικοτίνη, όχι μονο για την αντίσταση στην ινσουλίνη λόγω της νικοτίνης. Η νικοτίνη επηρεάζει τα αγγεία! Εκει έχουν μεγάλο πρόβλημα  οι διαβητικοί, στα αγγεία τους.
Για μα μην κουράσω, να πω οτι μου αρέσουν τα λίγα και καλά λόγια. Δεν μπορώ να κάθομαι να διαβάζω οτι γλυκερίνη έχουν και τα υπόθετα...   Εδώ μιλάμε για καθημερινή χρήση. Δεν λέμε για το αν σε πειράζει μια φορά στην ζωη σου που θα στην βάλουν υπόθετο!
Αυτο που λέω είναι οτι για τους διαβητικούς η νικοτίνη είναι έγκλημα για την υγεία τους. Και να μην περπατάνε είναι έγκλημα. Και αυτά μου τα έχουν πει γιατροί.



Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 15, 2014, 21:57 »
Αδερφέ.. Πρόσεχε τι διαβάζεις, όταν λες μετά ότι το είπα, αλλιώς κάνε παραθέσεις.
Η νικοτίνη, προκαλεί αντίσταση στην ινσουλίνη. Η αντίσταση στην ινσουλίνη προκαλεί το να κάνεις παραπάνω μονάδες. Κι αυτό με τις δυο μονάδες το έπαθα όταν ξεκίνησα το τσιγάρο, όχι το άτμισμα. Κι ακριβώς από κάτω γράφω ότι ΔΕΝ επηρρέασε η γλυκερίνη ή η προπυλενογλυκόλη το ζάχαρο, άρα και τις ανάγκες μου για ινσουλίνη.

edit: Και για να μην κουράζεις όπως λες, παράθεσε και κανένα άρθρο των γιατρών  που σου τα είπανε, εκτός κι αν στα είπανε σε σοβαρήτητα "πίνουμε καφέ και λέμε ότι θέλουμε". Γιατί αν δεν τα δημοσιεύσανε σε ιατρικά περιοδικά, δεν έγινε και κάτι, κι οι γιατροί άνθρωποι είναι κι εκτός δουλειάς μπορούν να λένε κι ανέκδοτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2014, 22:03 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 15, 2014, 22:02 »
ΔΕΝ επηρρέασε η γλυκερίνη ή η προπυλενογλυκόλη το ζάχαρο, άρα και τις ανάγκες μου για ινσουλίνη.(copy paste)

Εντάξει δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα μετά απο αυτά που γράφεις... Τουλάχιστον γράψε οτι αυτές οι απόψεις είναι δικές σου και όχι γιατρών. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz