vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #75 στις: Αυγούστου 16, 2014, 17:40 »
οκ..

Η γλυκόζη, είναι ο πιο απλός υδατάνθρακας. Η ζάχαρη εν συνεχεία απ'όσο θυμάμαι είναι η διπλή ένωση αυτής. Πιο σύνθετες μορφές υδατανρθάκων αφορούν το άμυλο.
Ο οργανισμός μπορεί να μεταβολίσει σε ενέργεια τους υδατάνθρακες, τις πρωτείνες και τα λίπη. Για κάθε μία από αυτές χρειάζεται μία ορμόνη που παίζει το ρόλο του διαλύτη, στην περίπτωση του υδατάνθρακα, η ινσουλίνη.
Γλυκαντική ουσία τώρα, μπορεί να θεωρηθεί οτιδήποτε είναι γλυκό. Το γλυκό όμως είναι γεύση, όχι ουσία. Άρα υπάρχουν πολλές γλυκαντικές ουσίες που, μεταβολίζονται δε μεταβολίζονται από τον οργανισμό, δεν αφορά καθόλου τα επίπεδα ζακχάρου αίματος (κι η ασπαρτάμη είναι γλυκαντική ουσία).
Ακριβώς από κάτω από το ποστ που παρέθεσες, είχα γράψει κι εγώ όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ. Αυτό αφορούσε μία μικρή μαθηματική πράξη που έκανα, σε υποθετική περίπτωση πως δε μιλάμε για γλυκερίνη ή προπυλενογλυκόλη αλλά ακόμα και γλυκόζη. Και μάλιστα καθαρή, και να την πιεις, ώστε να μην έχεις τις τεράστιες απώλειες από την εκπνοή της. Θα καταλάβεις πως πρακτικά ακόμα κι έτσι θα ήταν αδύνατο να προσέξουμε κάποια διαφορά.
Το κακό είναι πως η όλη ιστορία ξεκίνησε επειδή κάποιος σκέφτηκε, γλυκερίνη, γλυκόζη, μοιάζουν, ας το ρίξω. Όπως η ανακοίνωση που είχα διαβάσει πως προκαλεί μία ασθένεια που προκαλούν τα έλαια (η γλυκερίνη δεν είναι έλαιο, αλλά σε εμένα που δεν έχω ιδέα, μοιάζει!) ή το άλλο με το υγρό στον πνεύμονα, ενώ ο πνεύμονας αποτελείται ο ίδιος σε μεγάλο ποσοστό από νερό. Αυτό που θέλω να πω (σε αυτήν την παράγραφο) είναι πως δεν αφορά παρά ένα κούφιο επιχείρημα που κάποιος έριξε.
Τώρα στην ερώτηση για το αν μεταβολίζεται σε αύξηση σακχάρου αίματος, ρωτάς εγκυκλοπαιδικά, ή μιλάμε συγκεκριμένα; Μέσω του ατμίσματος δηλαδή; Μέσω του ατμίσματος αν δεν έχει γίνει ακόμα σαφές, ούτε και τώρα θα γίνει. Αν η ερώτησή σου αφορά τι θα γίνει εάν κάποιος πιει μισό λίτρο γλυκερίνης, υπάρχει μία έρευνα που πόσταρε λίγο πιο πάνω ο Atmos που απαντά στην ερώτησή σου, αν και δεν ξέρω σε τι μπορεί να σε βοηθήσει αυτό, σε ένα φόρουμ ητ...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #76 στις: Αυγούστου 16, 2014, 18:00 »
Αν σε ενδιαφέρει τόσο τι είναι η γλυκερίνη, η γλυκόζη ή η ζάχαρη μπες στην γουικιπέδια και διάβασε.
Δεν υπάρχει "φουλ γλυκαντικό" και λοιπές γενικότητες. Ή σε κόφτει και ενημερώνεσαι ή δεν σε κόφτει και άσε αυτούς που γνωρίζουν (γιατί το προσέχουν κάθε μέρα) να σε μάθουν. Δεν είναι βλάκες. Ξέρουν πολύ καλύτερα από εσένα. Δεν έχουν την πολυτέλεια να βασίζονται σε γενικότητες. Παίρνουν πολύ υπολογισμένα τα ρίσκα τους.

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #77 στις: Αυγούστου 16, 2014, 18:19 »
Τα εγραψα και σε αλλο νημα παλιοτερα ας τα ξαναγραψω να γινουμε πιο πολλοι.
Διαγνωσθηκα με διαβητη τυπου Β πριν 5 χρονια και εκτοτε ειμαι με φαρμακα για τον ελεγχο του.
Το ατμισμα το ξεκινησα πριν 3 χρονια σε μια περιοδο που καπνιζα 3 πακετα 25αρια την ημερα.
Απο τοτε δεν εχω κανει ουτε μια τζουρα κτ και ενω ξεκινησα με 24αρια ετοιμα υγρα κατεληξα σταδιακα με DIY και περιεκτικοτητα αυτη τη στιγμη 5mg/ml.
Ατμιζω 8-10 ml την ημερα υγρο αποτελουμενο απο 90% VG + 10% νερο. Μετριεμαι 2 φορες την ημερα (πρωι και 2 ωρες μετα το κυριο γευμα). Δεν παρατηρησα καμια αυξηση στο ζαχαρο και δοκιμαζοντας διαφορες περιπτωσεις (σταματημα ατμισματος 1 ημερα) αλλα και μετρηση μετα απο εντονο ατμισμα ΔΕΝ ειδα καμια αλλαγη στις μετρησεις μου.
Ο διαβητολογος που με παρακολουθει με εχει ενημερωσει για την VG και μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να με επιβαρυνει.
Το μονο που μου συνεστησε ειναι να συνεχισω τη μειωση της νικοτινης ωστε να σταματησω καποια στιγμη και το ατμισμα.
Αυτα κι απο εμενα.


Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #78 στις: Αυγούστου 16, 2014, 18:30 »
Για οσους ανησυχουν υπερβολικα για την προπυλενογλυκολη, να τους ενημερωσω οτι εμπεριεχεται σε αρκετες μπυρες π.χ. Corona

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #79 στις: Αυγούστου 16, 2014, 18:51 »
Βλέπω μια επιθετικότητα απο τον BigSur και ομολογώ οτι δεν μπορω να καταλάβω γιατί. Εδω μπαίνουμε για να λέμε την άποψη μας και για να ενημερωνόμαστε. Ουτε μπαίνουμε για να μετράμε τις γνώσεις μας στο θέμα και να λέμε εγώ εχω περισσότερες γνώσεις απο σένα άρα έχω δίκιο κλπ. Ούτε τους γιατρούς να αντικαταστήσουμε αλλά ουτε θέλω να αμφισβητήσω και τους φίλους διαβητικούς. Βέβαια κρατάω και μια απόσταση απο ανθρώπους που με οποιοδήποτε τρόπο, προωθουν απόψεις έχοντας πίσω τους συμφέροντα, (καταστήματα, εταιρίες κλπ.). Μπαίνω πολλά χρόνια σε forum και έχω μάθει ευτυχώς να ξεχωρίζω τι πρέπει να κρατήσω απο μια συζήτηση και τι να ''πετάξω στα σκουπίδια''. 
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #80 στις: Αυγούστου 16, 2014, 19:09 »
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δυστυχώς στο ητ παίζονται πολλάαααα συμφέροντα, κι ακόμα περισσότερο δυστυχώς, αυτά παίζονται απέναντί του.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #81 στις: Αυγούστου 16, 2014, 21:11 »
Βλέπω μια επιθετικότητα απο τον BigSur και ομολογώ οτι δεν μπορω να καταλάβω γιατί.
Εγώ δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα. Επίσης, δεν είμαι διαβητικός.
Οι διαβητικοί συμφορουμίτες που χρόνια τώρα μετράνε με πολύ προσοχή τις τιμές τους πειραματιζόμενοι με τον εαυτό τους, έχουν.
Κανείς γιατρός ακόμα δεν έχει κάνει το πείραμα που κάνουν οι ίδιοι στον εαυτό τους και -δυστυχώς- δεν μπορούν να μάθουν πολλά από κανέναν άλλο.
Τους σέβομαι και τους διαβάζω για να μάθω από την εμπειρία τους.
Όταν τους λες πως πρέπει να προσέχουν γιατί "δεν είναι γιατροί", να ανακατεύεις όποια έννοια έχει το γλυκο- ως συνθετικό, να απαντάς με άσχετα περί εμφράγματος και θυρεοειδούς στο πολύ συγκεκριμένο θέμα που αντιμετωπίζουν κάθε μέρα της ζωής τους... εγώ το θεωρώ έλλειψη σεβασμού -και σαφώς τους αμφισβητείς, χωρίς να έχεις τις σχετικές γνώσεις να δικαιολογούν την στάση αυτή.
Στο μεταξύ είχε απαντήσει και γιατρός (ο kfarsal) χωρίς να δώσεις σημασία.
Όλοι έχουμε άποψη για τα πάντα αλλά το να επιμένουμε στην άποψή μας ενώπιον ανθρώπων με πολύ περισσότερη γνώση σε κάτι από εμάς, είναι μάλλον γκάφα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #82 στις: Αυγούστου 16, 2014, 21:38 »
Για να συμπληρωσω τον Εκσησπαθή, και να γίνω ισως λίγο πιο συγκεκριμενος...
ΚΑΜΜΙΑ ουσια δεν μεταβολίζεται σε ζάχαρη. Μεταβολίζεται σε Γλυκόζη, η οποια ειναι η τροφή του εγκεφάλου μας. (Όλων, όχι μονο των διαβητικών εγκεφάλων  :tongue_smilie:  )
Οι διάφορες τροφές, έχουν εναν λεγόμενο γλυκαιμικό δείκτη, με βαση τον οποίο καθίστανται ασφαλείς ή οχι. Ο οποίος πολύ χοντρικά, σου δίνει να καταλάβεις πόσο αργά μεταβολίζεται η τροφή στον οργανισμό σου. Οσο πιο αργά, τόσο λιγότερο "ζόρι" χωρις υπερλειτουργίες που για μας τους διαβητικους είναι ανεπιθύμητες. Και δεν εχει να κανει με την γλυκύτητά τους. Η Γλυκόζη είναι η βάση και εχει ενα δείκτη 100, αλλα υπάρχουν τροφές, οπως καποια είδη πατάτας με 105.
Η ζάχαρη εχει δείκτη 65 που ειναι επίσης πολυ. Το σιρόπι αγάβης όμως που ειναι εξίσου γλυκο με την ζάχαρη εχει μολις 15!!!
Η Γλυκερίνη τώρα, ΔΕΝ ειναι το ίδιο γλυκεια με την ζάχαρη, είναι καπου το μισό. ΟΜΩΣ ο γλυκαιμικός της δείκτης είναι μόλις 3. Πράγμα που την καθιστά ασφαλέστατη για μας τους διαβητικους ακομα και ως υποκατάστατο ζάχαρης. Η Γλυκύτητα της καθε ουσίας δεν παίζει κανενα ρόλο στον γλυκαιμικο της δείκτη, ο οποίος εξαρτάται απο παρα πολλα και πολυσύνθετα, τα οποία δεν γνωρίζω καν.
Επαναλαμβάνω, οτι για ολες τις υπόλοιπες ουσίες των υγρών, μαζί σου. Είμαστε πειραματόζωα λόγω νεότητας του ΗΤ. Αλλα ερευνες Γίνονται συνέχεια και οι περισσότερες αν όχι όλες είναι καθησυχαστικές. Το ΗΤ ειναι αντικαταστάτης του τσιγάρου, οχι υποκατάστατο του βουνίσιου αέρα. Κανεις μας δεν περιμενε να ειναι παντελώς ακίνδυνο, και προσωπικά το περίμενα να ειναι αρκετά πιο επικύνδυνο απο οσο τελικα φαίνεται να ειναι.


ΥΓ τα περι γλυκαιμικου δείκτη είναι αποψεις που ακομα διιστανται απο πολλους και δεν εχουν ολες οι τροφές τον ιδιο αντικτυπο στον καθε οργανισμο ασχετως δείκτη. Αλλα προσωπικα βρήκα διαιτητικά την υγειά μου με αυτό και μονο. Αλλα περαν απόψεων, οταν ενα εχει δείτη 100 και ενα αλλο 3, οι διαφορές ειναι αυτονόητες για ολους ανεξαιρέτως.

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #83 στις: Αυγούστου 17, 2014, 20:39 »
Διάβασα τα παραπάνω του alexmach και το μόνο που έχω να πω είναι οκ. κάνε οτι θες.  Κάνε το πειραματόζωο, κάνε τον γιατρό, κάνε τον ερευνητή, κάνε ό,τι θες...   Εδώ καλά, καλά δεν έχουν γίνει έρευνες απο γιατρούς και εσυ λες πως ολα δείχνουν καλά.  Δεν σου ανεβάζει το ζάχαρο, οκ δεν σε αμφισβητώ, αλλά δεν ξέρεις τι γίνετε με τα τριγλυκερίδια όπως είχαν γράψει εδώ .   Μπαίνω σε ενα forum για να ενημερωθώ και βλέπω πως οταν γράψω κατι που πάει κοντρα με τα νερά του forum, όπως έγραψε και πιο πίσω ο νοσηλευτης, ξεκινάει η επιθετικότητα απο μερικούς. Εντάξει καταλαβαινω οτι παιρνετε διαφημίσεις κλπ.  Αλλά δεν εχω δει κάποιον γιατρο να γράψει πως το ΗΤ ειναι οκ για τους διαβητικούς.  Ακόμα και οι κατασκευαστες υγρών, οπως ο Αtmoslab αναφερουν, πως τα υγρά τους δεν πρέπει να καταναλώνονται απο διαβητικους, θυλάζουσες κλπ.  Δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές, αλλά δεν μου αρεσει να βλεπω και ορισμενα στραβα, και να μην τα σχολιάζω. Λεω και πάλι, αν θελει καποιος να αναφερθει σε έρευνες και επίσημες ιατρικες πηγες,  οκ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #84 στις: Αυγούστου 17, 2014, 20:52 »
Φίλε, geminimax, αν δεν μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες, δε χρειάζεται να αρχίζεις να πετάς λάσπη, Οκ;
Αυτά δεν πιάνονται δηλαδή;
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,842.msg756147.html#msg756147
και
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,842.msg756154.html#msg756154
Μερικοί είστε και παλιά μέλη του φόρουμ, οπότε θα πρέπει να γνωρίζετε τον κ. Φαρσαλινό.

Το φόρουμ έχει βοηθήσει τόσες φορές στην έρευνες μήπως βρεθούν κάποια πράγματα τα οποία θα μπορούσαν να είναι επικίνδυνα στο η.τ. http://e-kapnisma.gr/index.php/board,217.0.html Έχεις την εντύπωση ότι δεν ενδιαφέρονται τα μέλη για την υγεία τους ή οι διαβητικοί που γράφουν στο φόρουμ;
Είναι τουλάχιστον απαράδεκτα αυτά που έγραψες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2014, 21:02 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #85 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:01 »
Σε καμία περίπτωση δεν ρίχνω λάσπη και δεν εκπροσωπώ συμφέροντα. Ο κ. Φαρσαλινός είναι καρδιολόγος. Θα ήθελα και την αποψη ενός διαβητολόγου-ενδοκρινολόγου. Χαρακτηρισμοί όπως απαράδεκτα για αυτά που γράφω δεν νομίζω οτι κοσμούν την συζήτηση. Εχω την ευθύνη αυτών που γράφω. Είναι προσωπικές απόψεις, απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου με το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:04 »
Προσωπική άποψη μπορεί να είναι και ότι η γη είναι επίπεδη, φίλε μου.  ::)
Νομίζω ότι ό,τι είχες να πεις, το είπες. Όταν θα έχεις κι εσύ κάποιες έρευνες που αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου, ευχαρίστως να σε ακούσουμε.

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:12 »
Πολύ ευχαρίστως θα αναφέρομαι και σε πηγές κατασκευαστών και ιατρων όπως έκανα με αυτήν απο την atmoslab. Aλλά οταν εχω να πω κάτι και να απαντήσω σε κάποιον, το κάνω ελεύθερα. Επίσης να πω οτι οι διαχειρηστες και οι συντονιστές συνήθως έχουν άλλο ρόλο απο το να γράφουν τις απόψεις τους, Ο ρόλος τους περιορίζεται στην διατήρηση της τάξης επι των θεμάτων.   

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:16 »
Ποιος το είπε αυτό; Αυτή είναι άλλη μια προσωπική σου άποψη πάλι;
Αρκετά κράτησε το τρολάρισμα.

...κατασκευαστών και γιατρών; Είναι ο κατασκευαστής AtmosLab και γιατρός;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 17, 2014, 21:22 »
Επίσης να πω οτι οι διαχειρηστες και οι συντονιστές συνήθως έχουν άλλο ρόλο απο το να γράφουν τις απόψεις τους, Ο ρόλος τους περιορίζεται στην διατήρηση της τάξης επι των θεμάτων.   

πλακα μας κανεις, ετσι...? :hmmm: :eyesplash:
δεν εξηγειται αλλιως...

Εντωμεταξυ, προσπαθεις απο την αρχη να πεισεις τους διαβητικους οτι αυτο που κανουν ειναι επικινδυνο χωρις να εχεις γνωση για αυτο απο καποια μελετη/ή καποιο γιατρο? Αν δεν στηριζεσαι καπου, ειναι απλη κινδυνολογια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538188 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz