vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, ZoeM, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 00:55 »
Η παρακάτω υπόδειξη αναφέρεται στα σχόλια που τυχόν ακολουθήσουν:

Παρακαλώ, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που διέθεσε τα προϊόντα για δοκιμή.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Μπορείτε βέβαια να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε παρόμοια προϊόντα άλλων sites ή εταιριών, σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 03:23 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 01:14 »

Στα πλαίσια της παράδοσης του φόρουμ, ο κ.Τουμανίδης Βασίλης της atmo-smoke.gr παρέδωσε σε πέντε μέλη του φόρουμ, από ένα σετ του Atmo-Smoke Ego-F για να το παρουσιάσουν.
Ένας από αυτούς, επιλέχτηκα να είμαι εγώ.

Το πακέτο ήρθε στα χέρια μου σήμερα το πρωί, σφραγισμένο, και το χρησιμοποιώ από τότε.

Ζητάω συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, πραγματικά έφτασα στα όριά μου (και της μηχανής μου) για να τις βγάλω. Δεν μπορώ καλύτερες...

Το πακέτο:



Η πίσω μεριά, με τις πιστοποιήσεις:



Τα περιεχόμενα του κουτιού:



και όλα τα συμπράγκαλα παρατεταγμένα:



Οι συσκευές: με καπάκι και χωρίς, με κάλυμμα και χωρίς:



Η συσκευή και τα στοιχεία της: μπαταρία, ατμοποιητής, κάλυμμα.




Το μάνουαλ, η κάρτα quality control και το μπουκαλάκι με τα χωνάκια γεμίσματος:



Ο μετασχηματιστής και ο αντάπτορας:


Αποφάσισα να κάνω την παρουσίαση από τώρα, γιατί θεωρώ πως το έμαθα πλέον και από εδώ και πέρα μένουν ανοιχτά μόνο ζητήματα αξιοπιστίας, τα οποία χρειάζονται κάποιες μέρες.

Το ego-f λοιπόν ανήκει στην δεύτερη γενιά των ego-ειδών, δηλαδή των ηλεκτρονικών τσιγάρων μαζικής παραγωγής με μεγάλη μπαταρία χωρίς τη μορφή κανονικού τσιγάρου.

Το σετ περιέχει:

- 2 μπαταρίες ego 650mah.
- 2 ατμοποιητές ego-F.
- 2 επιστόμια.
- 2 καλύμματα ατμοποιητή.
- 2 καπάκια, το ένα με έλασμα συγκράτησης τύπου 'στυλό'.
- μετασχηματιστή 220V σε usb 5V 500mA.
- αντάπτορα usb σε 510, 4.2V 420mA.
- μάνουαλ.
- θήκη λαιμού.
- άδειο μπουκαλάκι.
- 2 'χωνάκια' γεμίσματος.

Ένα κομπλέ σετ δηλαδή.

Ξεκινάμε ένα-ένα:
- μπαταρίες: τυπικές μπαταρίες τύπου ego. Το εσωτερικό σπείρωμα είναι 510, εκεί κουμπώνει ο ατμοποιητής. Έχουν εξωτερικό σπείρωμα ego, εκεί βιδώνει το κάλυμμα. Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει με το fog! και προφανώς οποιαδήποτε ego ή 510 συσκευή.
Το κουμπί είναι εξαιρετικό: καμία σχέση με το λαστιχένιο των απλών ego. Θετικό κλικ, καθόλου 'παίξιμο'. Όταν το πατάς, ανάβει λαμπάκι με άσπρο φώς.
Οι μπαταρίες έχουν κλείδωμα των πέντε κλικ. Σε συνδιασμό όμως με το εξαιρετικό κουμπί, το να το κλειδώνεις και να το ξεκλειδώνεις είναι πολύ εύκολο, τακτακτακτακτακ χωρίς να το κοιτάς, σε αντίθεση με άλλες που έχουν λαστιχένιο κουμπί, στις οποίες δεν πιάνει το κλείδωμα πάντα και τελικά δεν ασχολείσαι να την κλειδώνεις.
- ατμοποιητές: οι ego-F έχουν ενσωματωμένη την δεξαμενή. Αφαιρώντας το επιστόμιο, βρίσκεις μία μικρή τάπα σιλικόνης, που τη βγάζεις για να τους γεμίσεις. Η τρύπα είναι μικρή και χρειάζεται να μπει το 'χωνάκι' γεμίσματος στο συνηθισμένο μπουκάλι. Με αυτό όμως, πιέζεις το μπουκάλι και γεμίζει αμέσως.
Η αντίσταση αναφέρεται στο site στα 1.8Ω. Εγώ την μέτρησα μάλλον στα 2.3Ω, με το (της πλάκας) κινέζικο πολύμετρό μου.
- τα επιστόμια είναι από σχεδόν άκαμπτο πλαστικό.
Θα πώ εδώ το παράπονό μου με αυτού του τύπου επιστόμια: κάθε φορά που ξεβιδώνεις και ξαναβιδώνεις τον ατμοποιητή, βρίσκονται σε λάθος θέση και πρέπει να τα στρίβεις με προσοχή μέχρι την σωστή θέση. Ψιλοπράγματα βέβαια, αλλά θα ήθελα την επιλογή για στρόγγυλο επιστόμιο.
- τα καλύμματα έχουν παράθυρο σε αντιδιαμετρικές θέσεις, οπότε πάντα φαίνεται η στάθμη του υγρού. Βιδώνουν εύκολα και σταθερά, και έχουν πάσα για τα καπάκια.
- τα καπάκια βιδώνουν με μισή στροφή (πολύ εύκολα δηλαδή) στα καλύμματα. Βιδώνουν σταθερά και δεν ξεβιδώνουν εύκολα, ούτε φεύγουν.
- ο μετασχηματιστής και ο αντάπτορας είναι τυπικοί ego.
- το μάνουαλ είναι από το κινέζικο εργοστάσιο, με επειικώς μέτρια αγγλικά. Αν έχετε την υπομονή να το διαβάσετε όλο, λέει τις βασικές οδηγίες χρήσης.
- θήκη λαιμού: απλή υφασμάτινη θήκη για να το έχετε κρεμασμένο στον λαιμό (ή στο καθρεφτάκι του αυτοκινήτου, όπως βολεύει εμένα). Το λαστιχάκι του είναι πολύ κοντό, όχι πάνω από 10 εκατοστά.
- άδειο μπουκαλάκι πλαστικό διάφανο, μάλλον στα 7 ml, με απλό καπάκι (χωρίς ασφάλεια παιδιών), για να έχεις μαζί σου το υγρό σου. Το καπάκι βιδώνει με το χωνάκι φορεμένο, μάλλον χωρίς πρόβλημα.[edit] πρόβλημα! μετά από μερικές φορές σχίζεται το 'χωνάκι'. Μην βιδώνετε καπάκι με το 'χωνάκι' φορεμένο!
- τα χωνάκια γεμίσματος για την μικρή τρύπα του ατμοποιητή. Με αυτά το γέμισμα είναι παιχνιδάκι αλλά χωρίς αυτά είναι μανίκι με τα συνηθισμένα μπουκάλια! Κρατήστε το ένα καβάντζα σε ασφαλές μέρος. Βρέστε και ένα μπουκάλι με στενό λαιμό να υπάρχει...

Εντυπώσεις:
- Συμπεριφορά ατμοποιητή ego-F στη χρήση:
Εδώ πρέπει να πω πως ατμίζω αποκλειστικά γεύσεις φρουτένιες, γλυκιές και γεύσεις καφέ, και ποτέ τσιγαρίσιες (μπλιαχ!). Συνήθως DIY ή μίξεις με του εμπορίου, συνήθως 2/3 PG και 1/3 VG. Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ απλά καρτομάιζερ και έχω πέσει σε non, αλλά για τις ανάγκες του review θα χρησιμοποιήσω και light (μέχρι 8ρια) υγρά.
Έχω δοκιμάσει ατμοποιητές αυτού του τύπου της ελληνικής αγοράς. Μπορώ άνετα να πώ πως αυτός ο ego-F είναι πολύ καλύτερος!
Η τζούρα είναι σφιχτή αλλά όχι πολύ, και βέβαια όχι αέρας. Λίγο σφιχτότερη από το ιδανικό για μένα.
Η απόδοση της γεύσης είναι φανταστική! Πραγματικά πολύ γεύση!
Καμένο ως τώρα καθόλου.
Μία πλαστικίλα φαίνεται να έρχεται και να φεύγει, θα δοκιμάσω διάφορες πατέντες και θα ενημερώσω.
Παραγωγή ατμού: καλή. Δεν έχει το τρελό ντουμάνι που βγάζουν άλλες συσκευές , αλλά σίγουρα όχι αναιμικό. Στην πραγματικότητα, μοιάζει πολύ οπτικά με τον καπνό του τσιγάρου! - που όπως όλοι ξέρουμε, αντιστοιχεί σε μέτρια παραγωγή ατμού.
Χτύπημα: είμαι nonας, και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω πραγματική γνώμη. Πιστεύω όμως πως οι συνατμιστές της δοκιμής θα το βρουν ικανοποιητικό.
Κατανάλωση: μεγάλη. Καίει το μηχάνημα, μπορεί τα διπλά από τους απλούς κάρτο.
Δεν βρίσκω διαφορά στην τζούρα με το κάλυμμα ή χωρίς.

- γέμισμα: πανεύκολο. Το σύστημα με το χωνάκι δεν είναι πραγματικά μειονέκτημα, μια και το μπουκαλάκι του σετ κλείνει με το χωνάκι φορεμένο. [edit] πρόβλημα! μετά από μερικές φορές σχίζεται το 'χωνάκι'. Μην βιδώνετε καπάκι με το 'χωνάκι' φορεμένο!
Το πρόβλημα είναι στη τάπα σιλικόνης, που είναι μικρή και μπορεί να χαθεί. Πιστεύω πως και γι' αυτή θα βρεθούν πατέντες...

- αισθητική: χωρίς το κάλυμμα, άσχημο. Με το κάλυμμα, κουκλί - και το λογότυπο του καταστήματος είναι πολύ καλαίσθητο.

Οι μπαταρίες φαίνεται να έχουν ικανοποιητική αυτονομία και γρήγορο γέμισμα. Γι' αυτά στο follow-up θα έχω να πω περισσότερα.

Άλλα:
- το σετ ήρθε σφραγισμένο με ζελατίνα, μάλλον εργοστασιακή (ήταν όντως ερμητική).
- Στο καπάκι τύπου στυλό, το έλασμα είναι στραμμένο πολύ προς τα μέσα και με το δεύτερο βίδωμα κάνει 'γρατζουνιά' στο κάλυμμα. Όχι πως σκόπευα να το χρησιμοποιήσω, αλλά κρίμα...
- η θυρίδα εισπνοών γεμίζει αμέσως με σταγονίδια και γίνεται σχεδόν αδιαφανής. Το κάλυμμα όμως έχει παράθυρα και από τις δύο πλευρές, οπότε από την μία πάντα θα φαίνεται η στάθμη του υγρού.
- οι δύο ατμοποιητές του σετ, ενώ είχαν απόλυτα όμοια συμπεριφορά, δεν ήταν απόλυτα όμοιοι στην εμφάνιση, με τις κάθετες γραμμές γύρω-γύρω στο κάτω μεταλλικό τμήμα να είναι διαφορετικές σε μήκος στον έναν από τον άλλον. Παράξενο...
- όταν φορτίζει η μπαταρία, το λαμπάκι στον αντάπτορα είναι κόκκινο και το φως του κουμπιού της μπαταρίας είναι αναμμένο συνέχεια. Όταν φορτίσει, αυτό της μπαταρίας σβήνει ενώ αυτό στον αντάπτορα γίνεται πράσινο. Το λαμπάκι στον μετασχηματιστή σημαίνει απλώς πως είναι στην πρίζα.
- cut off μπαταρίας στα 10 δευτερόλεπτα.
- το μαύρο φινίρισμα της μπαταρίας και του καλύμματος δίνει την εντύπωση του 'μαλακού' και είναι ευχάριστο στην αφή.
- ο κ. Τουμανίδης πρέπει να συνοδεύσει το σετ με μία σελιδούλα που να έχει επεξηγηματικά σχήματα για το γέμισμα και τις οδηγίες στα ελληνικά.
- εναλλαγή γεύσεων: άμεση.


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:
Ατμοποιητής:
- Γεύση: 10/10. :thumpup: :thumpup: :thumpup:
- Χτύπημα: καλό (λόγω non αποφεύγω βαθμολόγηση).
- Ατμός: 8/10. Καλός, αλλά υπάρχουν καλύτεροι.
- Αξιόπιστη λειτουργία: με προβληματίζει το ζήτημα της πλαστικίλας. Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχτεί πρίν πω συμπέρασμα.

Μπαταρία:
Τυπική ego. Χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (οθόνες/vv κλπ.), φαίνεται να έχει τις ποιοτικότερες επιλογές εξαρτημάτων.

Συσκευή συνολικά:
Εμφάνιση: καλαίσθητο. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω γιατί εδώ όλα είναι υποκειμενικά.
Σετ: Σφραγισμένο, ποιοτικό, πλήρες. Άψογο (με εξαίρεση την έλλειψη οδηγιών στα ελληνικά). 9/10.
Τιμή: στα 79.50€, είναι μάλλον κάτω από τον μέσο όρο της κατηγορίας. Ο ατμοποιητής όμως στα 10€, είναι στους ακριβότερους.


Συνολικά:
Νομίζω πως είναι η κορυφαία επιλογή στην κατηγορία των ego-F. Σίγουρα οι ατμοποιητές του είναι καλύτεροι από των άλλων μοντέλων που κυκλοφορούν. Η τζούρα θα ικανοποιήσει τόσο έναν έμπειρο ατμιστή όσο και έναν καινούριο. Η περαστική πλαστικίλα πιο πιθανό να προβληματίσει τον έμπειρο, μια και η γεύση του έχει επανέλθει.

Σε σύγκριση με την κατηγορία του, σετ ego-ειδή χωρίς διαρροές, από την εμπειρία μου έχει τον καλύτερο ατμοποιητή ego-F. Και προτιμάω να βλέπω την στάθμη του υγρού, ενώ εναλλάσσω διαφορετικά υγρά - άρα δεν προτιμάω τα μεγάλα κάρτο με πολυεστέρα.

Κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο σήμερα δεν είναι τέλειο. Όμως αυτό είναι καλό. Το προτείνω σε όποιον ψάχνει σετ ego. (μπορεί να πάρω και γω κανένα σετ για δώρο στις γιορτές...)

Του δίνω 8.5/10 συνολικά.

22/12/2011
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2011, 17:46 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 17:58 »
Καλησπερα και Χρονια Πολλα.

Οπως γνωρίζετε 5 απο τα μελη του φορουμ εχουν το προνομιο να κανουν αναλυτικη αναφορα στο eGo-F απο το www.atmo-smoke.gr και τους ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη τους.

Εκανα ενα βιντεο με τις πρωτες εντυπωσεις και το unboxing του περιεχομενου.

Για αυτους που δεν προτιμούν να παρακολουθησουν το βιντεο.

Το κουτι ειναι απο την γνωστη καλη ποιοτητα της οικογενειας των eGo και στην αφη προσδιδει οτι ειναι απο δερμα.
Οι μπαταριοθηκες (2Χ650mAh) εχουν την "λαστιχενια" βαφη σε μαυρο. Το κουμπι εχει λευκο φως αν και λιγο πιο φωτεινο απο αυτο που θα προτιμουσα. Οι ατμοποιητες εχουν αυτο το θαμπο εφε και βιδωνει ξεχωριστα απο τον πανω κυλινδρο που καλυπτει τον ατμο. Με το που το εβγαλα απο το κουτι ειχε μια μυρωδια πλαστικου αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στο κουτι η στο ιδιο. Το τιπακι ειναι απο σκληρο πλαστικο και κουμπωνει καλα στον ατμοποιητη.
Ο φορτιστης 5V/500mA με καλη ποιοτητα πλαστικών και το καλωδιο usb επίσης καλης ποιοτητας.
Το μπουκαλακι διαφανο με 2 τιπακια απο σιλικονη σαν βελονες για την διευκόλυνση γεμισματος του ατμο.

Θα γινει εκτεταμενη χρηση τις επομενες ημερες και θα ενημερωθειτε εκτενως σε γραπτο λογο αλλα και σε βιντεο για τις εντυπωσεις μου.

Βουαλα.

To βιντεο θα διορθωθει συντομα.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X_9GGqyah7s[/youtube] 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 03:29 »
Αφού, ευχαριστήσω τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ για την επιλογή μου ως δοκιμαστή του πακέτου και την atmo-smoke για την προσφορά 5 συσκευών δοκιμής στο φόρουμ, να αναφέρω ότι η πρώτη εντύπωσή μου από την atmo-smoke ήταν θετική, καθώς το πακέτο έφτασε στα χέρια μου σε 30 ώρες από την επικοινωνία μου με τον κ.Βασίλη Τουμανίδη.
Η εντύπωση παρέμεινε θετική όταν άνοιξα το φάκελο και βρήκα το πακέτο σφραγισμένο σε σελοφάν. Σφραγισμένοι σε σελοφάν ήταν επίσης ατμοποιητές-κώνοι, μπαταρίες και επιστόμια πλήρωσης μέσα στο κουτί. Είναι η πρώτη φορά που παραλαμβάνω πακέτο πλήρως σφραγισμένο.





Περιγραφή πακέτου
2 μπαταρίες ego 650mah
2 ατμοποιητές με ενσωματωμένο τανκ χωρητικότητας 1μλ και μαύρα πλακέ πλαστικά επιστόμια
2 κώνοι κάλυψης ατμοποιητή με 2 παράθυρα ελέγχου του υγρού
2 καπάκια επιστομίου που βιδώνουν στον κώνο. Το ένα είναι penstyle
Φορτιστής τοίχου 220v με έξοδο 5volt 500mah
Φορτιστής USB 4,2V 420mah
Πλαστικό μπουκαλάκι πλήρωσης υγρού 7ml μαζί με 2 λαστιχένια επιστόμια τύπου βελόνας.
Οδηγίες χρήσης στα αγγλικά
Κάρτα με ημερομηνία παραγωγής.




Πρώτες επισημάνσεις προς την atmo-smoke.
Α)Στο σάιτ της εταιρίας αναφέρεται ως χωρητικότητα του ατμοποιητή 1,2μλ. Στο manual αναφέρεται 1ml. Την πρώτη φορά τον γέμισα με σύριγγα. Στο 1 μλ γέμισε μέχρι πάνω. Αμέσως μετά ξεχείλισε. Καλό θα ήταν να διορθωθεί το σάιτ
Β) Οι οδηγίες χρήσης είναι στα αγγλικά και τα γράμματα εξαιρετικά μικρά σε μέγεθος και δυσανάγνωστα. Είναι απαραίτητο (και για λόγους νομοθεσίας) η προσαρμογή τους στα ελληνικά με μεγαλύτερο μέγεθος γραμμάτων και εικόνων
Γ) το καπάκι-στυλό βιδώνει δύσκολα εξαιτίας του πολύ σφιχτού βραχίονα. Ο ίδιος βραχίονας γδέρνει την επιφάνεια του κώνου. Αντίθετα, το απλό καπάκι βιδώνει πανεύκολα
Δ) η θήκη μεταφορά είναι κοντή. Δεν μπορεί να σφίξει το κορδόνι και να καλύψει το η.τ. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να γλυστρήσει και να πέσει. 1 εκατοστό μακρύτερη θα ήταν σωστή.






Γενικές εντυπώσεις μετά από 4,5 μέρες χρήσης.

-Οπτικά είναι ένα από τα μικρά μεγέθους ego η.τ. με ύψος περίπου 14 εκατοστά.
-Οι μπαταρίες του έχουν διάρκεια φόρτισης περίπου 2,5 ώρες και καλή απόδοση. Λευκό φως και καλή αίσθηση στο κουμπί.
-Οι κώνοι έχουν τυπωμένο το λογότυπο της εταιρίας. Κουμπώνοντάς τους, το λογότυπο κάθεται στο πλάι του κουμπιού. Εδώ να πω, ότι χωρίς να είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου η.τ. αλλά όλων των ego, έχω κουραστεί να βιδώνω και να ξεβιδώνω. 3,5 σπείρες ο άτμο και άλλες 6 ο κώνος.
Δεν το κάνω για να ελέγχω τη στάθμη του υγρού, αυτή άλλωστε φαίνεται από το ένα πλαϊνό παράθυρο, αλλά για να ελέγχω για διαρροές από τον ατμοποιητή.
-Το γέμισμα θέλει το χρόνο του. Το επιστόμιο τύπου βελόνας δεν ταιριάζει με όλα τα μπουκαλάκια, γι΄αυτό και περιλαμβάνεται ένα στη συσκευασία. Θα ήταν καλύτερο το μπουκαλάκι να είχε ενσωματωμένο το επιστόμιο αυτό και να δινόταν άλλο ένα μόνο του. Το λέω, διότι πέφτει εύκολα από τα χέρια και χάνεται. Κατέληξα να βιδώνω το πώμα με το επιστόμιο φορεμένο. Δε σκίστηκε ακόμη, αλλά αν το είχα ξεχωριστά θα είχε σίγουρα χαθεί. Επίσης, όπως λερώνεται από το υγρό, δεν μπορεί ούτε χύμα στην τσέπη να μπει, ούτε σε κασετίνα. Θέλει σακουλάκι, οπότε πάμε σε λογικές τύπου διηγήματος Δημήτρη Ψαθά, όπου για να γεμίσει η κυρία ανοίγει το μεγάλο τσαντάκι, βγάζει το μικρό τσαντάκι, ανοίγει το μικρό τσαντάκι, βγάζει το μικρότερο και παέι λέγοντας.
-Το επιστόμιο του ατμοποιητή δε με ενόχλησε, αλλά το ταπώνω αφού βιδώσω τον άτμο στη μπαταρία για να το ευθυγραμίζω με το κουμπί.
-Αλλά η τάπα, αυτή η τάπα…. Στα τέσσερα με φακό την έψαχνα 3 φορές. Δεν είναι μόνο μικροσκοπική, είναι και διαφανής, υγραίνεται κι από το e-liquid όταν πας να τη βάλεις και γλιστράει σαν το χέλι από τα δάχτυλα. Αν ήταν στερεωμένη μόνιμα στον άτμο ή έστω σε κάποιο έντονο χρώμα, θα ήταν πολύ πιο εύχρηστη. Για το δε κούμπωμά της, θέλει λίγο επιδέξια δάχτυλα.
- Tέλος, διαθέτει πιστοποιήσεις








Ατμοποιητής
Η καρδιά του συστήματος και η ουσία του review.
Όταν το πρωτοάτμισα, θα πω την αλήθεια, ήμουν επιφυλακτική. Η εμπειρία μου με παρόμοιους ατμοποιητές στο παρελθόν ήταν τραυματική. Η λέξη κλειδί είναι αυτή: παρόμοιοι. Ευτυχώς!
Η οπτική του διαφορά ήταν στο μέγεθος. Ο ατμοποιητής της atmo-smoke είναι μικρότερος σε χωρητικότητα κατά 33% από όσους αντίστοιχους της ελληνικής αγοράς έχω δει.
Ο κ.Τουμανίδης με είχε ενημερώσει ότι θα χρειαστούν 2 περίπου γεμίσματα για να στρώσει και ότι δε συμπαθεί τα πυκνόρευστα υγρά. 
Έτσι, όταν τον κούμπωσα στη μπαταρία και φύσηξα 4-5 φορές προς τα έξω για να πάει υγρό στο φυτίλι, περίμενα μια πολύ σφιχτή τζούρα.
Που όμως δεν ηρθε. Στο πρώτο γέμισμα η τζούρα ήταν μέτρια σφιχτή και το χτύπημα άριστο. Στο δεύτερο γέμισμα η τζούρα χαλάρωσε. Από το τρίτο και μετά (έχω κάνει εννιά) η τζούρα είναι εντυπωσιακά χαλαρή και ανετότατη. Ειδικά αν πατήσω το κουμπί και πάρω εισπνοή μετά από 1 δευτερόλεπτο, τραβάω τον ατμό χωρίς καθόλου προσπάθεια.  Η παραγωγή ατμού πολύ καλή, το ίδιο και το χτύπημα.
Δοκίμασα μείγμα με vg λίγο πιο πυκνόρευστο και όταν τον έβλεπα να ζορίζεται, φυσούσα 2-3 φορές προς τα έξω, τροφοδοτώντας καλά την αντίσταση. Επειδή όμως αυτό δεν είναι σωστό-όταν παλιώσει ο ατμοποιητής αυτή η εκπνοή θα του δημιουργεί διαρροές- καλό θα ήταν η vg να αραιώνεται πολύ. Πολύ καλό ατμό είχα και με σκέτη PG.
Καμμένο καμμένο δε μου ήρθε ποτέ, αλλά σε απανωτές τζούρες δίνει μια απροσδιόριστη αίσθηση καμμένου που έχει να κάνει μάλλον με υπερθέρμανση/κόπωση του ατμο. Δεν είναι το έντονο καμμένο που μου δίνουν οι ατμο-κάρτο όταν είναι ελαττωματικοί ή στα τελευταία τους, αλλά είναι δυσάρεστο. Θα έλεγα ότι ο ατμοποιητής δεν τα πάει καλά με τις απανωτές τζούρες. 
Κατά διαστήματα σαν να ένιωσα σε άσχετες φάσεις ελαφρύ καμμένο, αλλά υποχωρούσε πάντα μετά από 2-3 εισπνοές.
Διαρροές ελάχιστες προς τη μπαταρία. Κάτι ιδρωματάκια ανάξια λόγου και σπάνια.
Η απόδοσή του είναι η ίδια είτε είναι γεμάτος μέχρι την τάπα, είτε το φυτίλι είναι πάνω από τη στάθμη του υγρού. 2 φορές τον άφησα να στεγνώσει εντελώς μέχρι να πάρω μια ελαφρά καμμένη γεύση. Τον γέμισα και κατευθείαν λειτούργησε κανονικά και χωρίς καμμένο.
Εκεί που δεν τα βρήκαμε καθόλου ήταν στη γεύση.
Όταν λέμε σκοτώνει τις γεύσεις, εννοούμε τις στήνει στα 6 μέτρα και τις πυροβολεί. Και όχι μόνο αφαιρεί τη γεύση από τα συνηθισμένα υγρά, αλλά προσθέτει μια απροσδιόριστη δικιά του βαριά γεύση. Όταν το παράκανα αργά το βράδυ, μου άφηνε στο στόμα κάτι από κ.τ.
Όντας σίγουρη ότι έχασα εντελώς κάθε γεύση, δοκίμασα τριμπέκα και ως εκ θαύματος ένιωσα λίγη γεύση. Από τότε δοκίμασα όσα φρουτώδη δεν έχω δοκιμάσει 6 μήνες τώρα. Με κανονική δόση αρώματος ίσα που καταλαβαίνεις τι φρούτο ατμίζεις. Βάζοντας διπλή δόση φρουτο-αρωμάτων κατάφερα να δώσω κάποια γεύση στον ατμοποιητή, πάντα όμως με τη χαρακτηριστική τσιγαρίσια δικιά του επίγευση στο τέλος. Εβαλα διπλάσια δόση από δυο καπνικά αρώματα. Ενιωσα κάποια γεύση, αλλά δεν ξεχώρισα ποιο ήταν ποιο.
Επίσης, ο άτμο αυτός δεν πολυσυμπαθεί τις σχεδόν άδειες μπαταρίες. Καλό είναι να τις αλλάζετε πριν ανάψει η ένδειξη φόρτισης.
Τέλος, για τον ατμοποιητή, προσοχή στο γέμισμα. Μόνο με το λαστιχένιο επιστόμιο ή σύριγγα. Με μπουκαλάκι λεπτής μύτης μπορεί να πάει υγρό στο διπλανό θαλαμο και για αρκετή ώρα να το γεύεστε ή να ακούτε μπουρμπουλήθρες. Οι υδρατμοί στο θάλαμο εισπνοών δε δημιουργούν λειτουργικό θέμα.

Συμπέρασμα.
Δεν πρόκειται να βάλω βαθμολογία, διότι τα γούστα ποικίλουν από ατμιστή σε ατμιστή, αλλά θα περιγράψω με ακρίβεια τα χαρακτηριστικά του, ώστε να αποφασίσει ο καθένας αν του ταιριάζει ή όχι.
-Σφραγισμένο πακέτο, σφραγισμένα τα επιμέρους κομμάτια, αλλά αγγλικό μόνο μάνουαλ με δυσανάγνωστα γράμματα.
-Μπαταρίες: καλής ποιότητας, με ισχύ (τις δοκίμασα και με άλλους άτμο, όπως και τους άτμο του πακέτου σε μπαταρίες ego 4βολτες) και ικανοποιητική διάρκεια για 650ρες.
Αν ατμίζετε πολύ και έχετε τη δυνατότητα φόρτισης, δεν θα ξεμείνετε, καθώς φορτίζουν σε 2,5 ώρες.
650mah σημαίνει μόνο 600 περίπου εισπνοές, αλλά και μικρό μέγεθος
-Οι ατμοποιητές έχουν δυνατό χτύπημα και παράγουν αρκετά πλούσιο ατμό.
-Η τζούρα τους μετά το δεύτερο γέμισμα είναι χαλαρή. Στα πρώτα 2 είναι μέτρια σφιχτή.
-Δεν αποδίδουν τη γεύση των συνηθισμένων υγρών, αλλά μόνο των ενισχυμένων, κι αυτήν όχι στην ένταση που άλλοι ατμοποιητές αποδίδουν τις γεύσεις των συνηθισμένων υγρών. -Επίσης, ο ατμοποιητής αφήνει μια βαριά επίγευση εντελώς τσιγαρίσια με όποιο υγρό αν ατμιστεί.
-Δεν συμπαθεί τα πυκνόρευστα υγρά
-Δεν έχει διαρροές
-Τον έριξα δυο φορές και δεν έσπασε.
-Εχει αντέξει ως τώρα 8 γεμίσματα και συνεχίζει.
-Μέχρι τώρα έχει παρουσιάσει ελάχιστες διακυμάνσεις απόδοσης.
-Δούλεψε σχεδόν στεγνός χωρίς να καεί.
-Η τιμή του ως ανταλλακτικού είναι 10 ευρώ.
Είναι προσωπικό θέμα του καθενός αν τα δώσει για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που διαθέτει. Το μόνο αντικειμενικό είναι η διάρκειά του σε σχέση με την τιμή, αλλά αυτό δεν το γνωρίζω ακόμη, μια και δουλεύω ακόμη τον πρώτο ατμοποιητή.
-Δεν παρουσίασε προς το παρόν προβλήματα χρήσης.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=njihPON1XD4&context=C3c37335ADOEgsToPDskLnpwdghkdGSJMKeB4H2dXh[/youtube]

Θα επανέλθω με περαιτέρω εντυπώσεις για την αντοχή του πακέτου σε διάρκεια χρόνου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2011, 12:48 από petra »

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 00:20 »
Καλησπερα και απο μένα,
αφού ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρα μου την ομάδα που με επέλεξε και φυσικα την atmo-smoke.gr για την προσφορά των πακετων τους σε 5 μέλη του forum, θα δώσω με την σειρά μου κάποιες πρώτες εικόνες του πακέτου που παρέλαβα μιας και η παρουσίαση μου θα καθυστερήσει λίγες μέρες..
Στο πακέτο που ηρθε στα χέρια μου υπήρξε μια αστοχία με τον φορτιστή και τους ατμοποιητές και αναμένω αντικατάσταση απο την εταιρία που οφείλω ομως να πω οτι ειναι εξυπηρετικότατοι και ανταπεξερχονται ταχύτατα σε οτι και αν τους ζητηθεί.

το πακέτο κλειστό


το εσωτερικό


όλα το περιεχόμενο του πακέτου




ο ατμοποιητής


το φυτίλι στο εσωτερικό του ατμοποιητή




η θήκη μεταφοράς ή προστασίας




το πλήρες πακέτο περιέχει :

2 καπάκια προστασίας του επιστόμιου
2  πλακέ πλαστικά επιστόμια μαύρα
2 ατμοποιητές με ενσωματωμένο τανκ χωρητικότητας 1ml
2 μπαταρίες eGo 650mah
2 κώνοι κάλυψης ατμοποιητή με 2 παράθυρα ελέγχου του υγρού
1 μπουκαλάκι αναπλήρωσης του υγρού χωρητικότητας 7ml και
2 σιλικονούχα μικρά επιστόμια τύπου βελόνας για εύκολο γέμισμα.
Φορτιστής τοίχου 220v με έξοδο 5volt 500mah
Φορτιστής USB 4,2V 420mah
Φυλλάδιο οδηγιών χρήσης στα αγγλικά

Κάποιες επισημάνσεις που μπορώ να κάνω προς το παρόν ειναι,
η πολύ καλή εμφάνιση του πακέτου καί ως προς την παραλαβή και
ως προς το περιεχόμενο.

Ιδιαίτερη ικανοποίηση η ύπαρξη προστατευτικού του επιστόμιου το οποίο βιδώνει κατι που
το κανει δυσκολότερο στο να ανοίξει σε πτώση ή να χαθεί.

Επίσης μου άρεσε η ύπαρξη θήκης μέχρι που διαπίστωσα οτι στην ουσία δεν ειναι χρήσιμη μιας
και ειναι μικρή και δεν καλύπτει πλήρως το προϊον με κίνδυνο εύκολα να πέσει απο αυτήν.

Κακή εντύπωση μου εκαναν και τα σιλικονούχα επιστόμια τύπου βελόνας που εφαρμόζουν
στο μπουκαλάκι με το υγρό..πολύ εύκολο να χαθούν και καθόλου χρηστικά στην εφαρμογή τους
σε περίπτωση που βρίσκεσαι σε χώρο διασκέδασης και θελεις εύκολη και γρήγορη αναπλήρωση υγρού..
και το ίδιο ισχύει και με την ταπούλα που σφραγίζει τον ατμοποιητή. Μπορουν πολύ εύκολα να χαθούν
με μια μικρή απροσεξία σε εξωτερικό χώρο.

Οι οδηγίες χρήσης θά έπρεπε να είναι στα ελληνικά καθώς και με εικόνες, σεβόμενοι τον καταναλωτή που έχει πρώτη επαφή με το η.τ. Δέν είναι εύκολο για όλους να γνωρίζουν και να ανατρέξουν στο site της εταιρίας και να δούνε το αντίστοιχο επεξηγηματικό video. (http://www.atmo-smoke.gr/e-shop/--p-84.html?cPath=40_56)

Σαν γενική εικόνα και μιάς και συμπάθω ιδιαιτερα την όλη φιλοσοφία των eGo, ειναι ενα όμορφο η.τ με το προσεγμένο penstyle και την ασφάλεια που σου δίνει ο έλεγχος του υγρού.
Όλες οι λεπτομέρειες που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι εύκολο πιστεύω να διορθωθούνε και να υπάρξει ενα
άριστο αποτέλεσμα απο πρακτική αποψη.

Θα επανέλθω πιό αναλυτικά με τα επιμέρους εξαρτήματα αφου παραλάβω αυτά που περιμένω.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:00 από KoreYdro »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 12:31 »
Ένα update μετά από έξι μέρες αποκλειστικής χρήσης.

- Η πλαστικίλα εξαφανίστηκε. Ο ατμοποιητής όντως δίνει μία μικρή υπογεύση, αλλά δεν θα την έλεγα τσιγαρίσια. Καμένο ποτέ, παρά μόνο όταν αδειάσει η δεξαμενή. (επειδή βαριέμαι τα μπουκαλάκια, μόνο όταν βγάλει καμένο τα ξαναγεμίζω :-[ )
- Γεύση: Βγάζουν μια χαρά τις γλυκές γεύσεις, τις λίγο ξινές (π.χ. πορτοκάλι) γεύσεις και τις γεύσεις καφέ που χρησιμοποιώ. Ίσως σε άλλες συσκευές να χρειάζεται λιγότερο δυνατές γεύσεις, αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.
- Κατανάλωση: επιβεβαιώνω πως καίει αρκετά παραπάνω από τα απλά κάρτο. Εγώ είδα αύξηση από τα 2,5 στα 4 ml τη μέρα. (πιπιλάω και κατιτίς παραπάνω λόγω απόλαυσης, βέβαια...)
- Καμία πτώση απόδοσης. Χρησιμοποιώ και τους δύο ατμοποιητές, οπότε μιλάμε για 3 μέρες συνεχή χρήση στον καθένα.

Γέμισμα: Έχουμε κακομάθει πλέον, και αυτή η διαδικασία μας φαίνεται κουραστική. Έκοψα και τα δύο επιστόμια προσπαθώντας να βιδώσω καπάκι σε μπουκαλάκια με τα επιστόμια φορεμένα (μην το προσπαθήσετε). Τώρα χρησιμοποιώ καπάκια με ενσωματωμένη βελόνα (needle caps). Δίνουν εύκολο γέμισμα αλλά ενοχλούν περισσότερο σε τσέπη. Γι' αυτό, πριν βγω φροντίζω να έχω γεμάτους και τους δύο ατμοποιητές.
Η λύση είναι, προφανώς, μπουκαλάκι με στενό λαιμό χωρίς επιπλέον εξάρτημα. Το ψάχνω...
Το μικρό καπάκι από σιλικόνη έχει όντως μια τάση να θέλει να χαθεί, αλλά λίγη προσοχή φτάνει.

Αυτονομία-μπαταρίες: Καμία πτώση απόδοσης, τυπική διάρκεια 5 ώρες, τυπικό γέμισμα 1:45' (στο pc).

Αν θολώσουν τα παραθυράκια, λίγο βαμβάκι για τα αυτιά μπορεί να επαναφέρει αρκετά την διαφάνεια στο κάλυμμα.

Συνολικά: είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φεύγω απ' το σπίτι και με τις δύο συσκευές γεμάτες, φόρτιση και υγρό, και δεν ξαναασχολούμαι με γεμίσματα/φορτίσματα για ώρες.
Πραγματικά τώρα τις γιορτές απόλαυσα άτμισμα.

Μια και εξαφανίστηκε η πλαστικίλα, κερδίζει άλλο μισό βαθμό.

Μοναδική επιφύλαξη πλέον, η αξιοπιστία των ατμοποιητών που βγαίνουν στα 10€. Όταν αχρηστευτούν και οι δύο, θα επανέλθω.

Καλές γιορτές!

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 20:30 »
Ήρθε και μένα η ώρα μου να γράψω για την εμπειρία μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο της Atmo, Ego-F. Αρχικά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δώθηκε στα παιδιά στο staff και φυσικά στον κ.Τουμανίδη Βασίλη της Atmo ο οποίος με έχει κερδίσει μπορώ να πω με την ειλικρίνεια και την ευγένιά του.

Κάνοντας κλικ στις φωτογραφίες μπορείτε να τις δείτε σε πολύ μεγαλύτερο μέγεθος.
 
Περνάμε τώρα στο πακέτο το οποίο παρέλαβα σφραγισμένο. Τα περιεχόμενα του πακέτου είναι όπως τα είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα ξαναπώ. Μερικές πρώτες εντυπώσεις.
Εάν έχεις ξανασυναρμολογήσει eGo μοντέλο δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα να φτιάξεις και αυτό ακόμα και χωρίς καν να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης.
Κατά την συναρμολόγηση αυτό που με ενόχλησε είναι ότι οι βόλτες δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας και ειδικά τις πρώτες φορές μου έσπασαν λίγο τα νεύρα στο βάλε-βγάλε το καπάκι. Η διαδικασία γίνεται πιο εύκολη εάν γυρίσεις το καπάκι αριστερόστροφα και μόλις μπει λίγο μέσα ξεκινάς να βιδώνεις δεξιόστροφα. Αν μπλοκάρει κάνεις το ίδιο..λίγο αριστερόστροφα και πάλι δεξιόστροφα. Θέλει παιχνιδάκι στην αρχή. Επίσης στην αρχή τρίζει. Αρκετά. Αυτό βέβαια στρώνει. Κάτι άλλο που παρατήρησα και εγώ όπως και οι υπόλοιποι είναι ότι το καπάκι τύπου στυλό γρατζουνάει το κάλυμμα του ατμοποιητή (αν και αυτό διορθώνεται τραβώντας το λίγο προς τα έξω όχι πολύ όμως γιατί είναι πλαστικό και σπάει, δεν είναι ελαστικό) καθώς και το κάλυμμα του ατμοποιητή γρατζουνάει το επιστόμιο. Λες και προσπαθούσαν να το κάνουν αεροστεγές:


Το επιστόμιο αρχικά μου φάνηκε πολύ λεπτό για τα γούστα μου και το έβαζα υπό κλίση στο στόμα για να ...καταλαβαίνω που βρίσκεται αλλά μετά από 3 μέρες αποκλειστικής χρήσης μου αρέσει πάρα πολύ και πλέον βρίσκω τα άλλα χοντροκομμένα. Αν αυτό ήταν το πρώτο μου επιστόμιο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα εξαρχής.


Στα πολύ θετικά του πακέτου..ο ατμοποιητής. Πολύ καλή απόδοση γενικά, περισσότερος ατμός από τα άλλα γνωστά entry level μοντέλα και μετά τα  πρώτα 4-5 γεμίσματα και η γεύση αποδίδεται πάρα πολύ καλά (χωρίς να δίνω ιδιαίτερη έμφαση στην γεύση γιατί έχω μόλις 10 μέρες που έχω κόψει το κάπνισμα δεν ξέρω αν έχει επανέλθει πλήρως). Στα ίδια θετικά επίπεδα και το χτύπημα. Το άλλο που μου άρεσε αν και αντίθετο από τα λεγόμενα της petra είναι η σταθερή απόδοσή του είτε με γεμάτη μπαταρία είτε με έτοιμη να ξεψυχήσει. Επίσης, και εδώ θα διαφωνήσω με την petra, καμμένο δεν μου έχει έρθει σε καμία περίπτωση ακόμα και αν το προσπάθησα με απανωτές τζούρες και συνεχόμενες των 10 δευτερολέπτων μέχρι να κόψει την παροχή η μπαταρία (10 sec cutoff) και ξαναδώστου. Επίσης ακόμα και με άδειο το tank πάλι δεν προλαβαίνει να έρθει καμμένο μέχρι να το πάρεις πρέφα από την ξαφνική έλλειψη ατμού.


Στα αρνητικά...πάλι ο ατμοποιητής. :P Πιο συγκεκριμένα ο τρόπος γεμίσματος του ατμοποιητή. Δυστηχώς αυτό το σιλικονάτο καπάκι δεν είναι καθόλου βολικό. Χάνετε πανεύκολα (έχω βρεθεί αρκετές φορές στο πάτωμα να το ψάχνω), γλυστράει απίστευτα όταν έχει πάρει και υγρό (ακόμα και αν το πιάσεις με χαρτοπετσέτα και προσπαθήσεις να το σκουπίσεις) και η επανατοποθέτησή του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εύκολη αφού λόγο κατασκευής αν το πιέζεις κάθετα στην τρύπα δεν κουμπώνει γιατί γίνεται πιο πλατύ από την τρύπα. Θέλει τον τρόπο του τον οποίο δεν μπορώ να πω ότι έχω κατακτήσει ακόμα και μετά από καμιά 15-20αριά γεμίσματα. Το έχω βρει κάπως αλλά ακόμα μου πέφτει καμιά φορά. Αδύνατον να το γεμίσεις εν κινήσει/σε αυτοκίνητο/σε βιασύνη. Επίσης κάτι άλλο που δεν μου άρεσε είναι ότι όταν τραβάς τζούρα έκανε πραγματικά πολύ θόρυβο. Ευτυχώς και αυτό έφυγε μετά από το πρώτo ή δεύτερο γέμισμα.

Στις περιπτώσεις που μου έκανε ...μπουρμπουλίθρες (δύο φορές στο σύνολο) λύθηκε αμέσως το πρόβλημα ξεβιδώνοντάς τον από την μπαταρία και φυσώντας δυνατά αντί να ρουφάω. Έβγαιναν κάποια υγρά, ίσως λίγες σταγόνες max και αυτό ήταν. Αστέρι πάλι. Από την άλλη δεν έχω βρει κάποιο τρόπο για καθαρισμό-συντήρηση, δεν έχω σκεφτεί κάτι να του κάνω ίσως δοκιμάσω κάποια πραγματάκια (βούτηγμα σε οινόπνευμα κτλ) αν δω ότι πέφτει η απόδοσή του.

Ένα βασικό ελλάτωμα του πακέτου είναι το "χωνάκι" που κουμπώνει στα μπουκαλάκια και χρησιμοποιείται για την επαναγέμιση του ατμοποιητή. Του φίλου Λιάκουρα του σκίστηκαν και τα δύο όταν τα έκλεισε κουμπωμένα σε μπουκαλάκια, εμένα κανένα ακόμα αλλά το βλέπω είναι έτοιμο. Αν όμως το έχεις ξεχωριστά από το μπουκάλι χύμα σε κάποια θήκη μεταφοράς θα μαζέψει ..διάφορα από το περιβάλλον ιδίως χνούδια και μετά θέλει πλύσιμο με νεράκι. Οπότε εγώ δεν το βγάζω από το μπουκαλάκι και ας σκιστεί. Δύο φορές επίσης μου έχει κολλήσει μέσα στο καπάκι και μάλιστα την πρώτη δεν το πρόσεξα (πραγματικά δεν το ξεχωρίζεις) και το έψαχνα που μπορεί να μου έχει πέσει. Η λύση είναι πολύ απλή και είναι να συνοδεύσετε το πακέτο με ένα niddle tip bottle (απειροελάχιστο το κόστος) ή έστω μία σύριγγα με blunt needle του 1ml (ότι πρέπει για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή) ή ακόμα και να αντικαταστήσετε τελείως τα χωνάκια. Επίσης με ενόχλησε το γεγονός ότι δεν έχει child safety (καπάκι ασφαλείας για παιδιά) το μπουκαλάκι του πακέτου.


Επίσης κάτι που δεν μου άρεσε και κακώς δεν το ανέφερα εδώ από την πρώτη στιγμή που άνοιξα το πακέτο αλλά δεν το σκέφτηκα είναι ότι όλα τα εξαρτήματα πραγματικά χρειάζονται ...πλύσιμο με το που βγουν ΠΡΙΝ από την πρώτη χρήση. Ορίστε και μία φώτο από το "χωνάκι" που περνάει το υγρό με το που βγήκε από το πακέτο:

Από άποψη ομορφίας το θεωρώ πολύ πιο διακριτικό από τα υπόλοιπα της αγοράς ειδικά με το καπάκι κουμπωμένο. Αυτό μετράει αρκετά όταν μιλάς για κατασκευές μη cigarette look. Εμένα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά η αραβωνιαστικιά μου μου πήρε το ένα και το χρησιμοποιεί μόνιμα στην δουλειά. Δεν δίνει στόχο δηλαδή. Τέλος να επιβεβαιώσω αυτό που είπε ο Λιάκουρας ότι δεν φεύγει το καπάκι αφού το έχει όλη μέρα σε τσέπες από σακάκια και παντελόνια ή χύμα μέσα σε τσάντα και μου είπε ότι δεν το έχει βρει ποτέ ανοιχτό. Από την άλλη αυτό το ότι βιδώνει με μισή στροφή ισχύει αν πετύχεις τις βόλτες με την πρώτη και δεν σου κολλήσει και πουθενά. Κρατάω επιφυλάξεις όμως γιατί δεν έχει αναφέρει κανένας άλλος παράπονο για τις βόλτες και ίσως να έπεσα σε ..κομμάτι διαμάντι .. :P


Η μπαταρία αν και 650mah βγάζει δυό-τρία tank σε διάρκεια χωρίς φόρτιση και ακριβώς επειδή είναι 650mah και χωρίς "λοιπά" (βλ. lcd, μετρητές, passthrough κτλ) είναι πολύ μικρή σε μέγεθος. Αυτό με τη σειρά του ισοσκελίζει το μέγεθος του υπόλοιπου πακέτου (ατμοποιητής, tip και καπάκι) και το κάνει "ίσο" με ένα eGo-T (της atmo πάντα :P ) που φοράει 900άρα μπαταρία. Οι μπαταρίες αν και με μία πρώτη ματιά φαίνονται καλής ποιότητας, έχουν το κλείδωμα των 5 κλικ και τον κόφτη στα 10 συνεχόμενα δευτερόλεπτα και ωραία αίσθηση του κουμπιού (αλλά λίγο υπερβολικό φωτισμό μπορώ να πω) μετά από λίγη χρήση παρατήρησα ότι αν τις κουνήσεις οριζόντια (φραπέδιασμα αλά χειροκούνα :D ) νοιώθεις ότι κάτι κουνιέται μέσα δεν είναι σταθερό πράγμα που δεν έχω βρει σε άλλες eGo μπαταρίες.


Τελειώνοντας το review να πω συνοπτικά πως θα το πούλαγα το συγκεκριμένο πακέτο σε έναν νέο ατμιστή (σαν εμένα :P ):
Είναι κατάλληλο για νέους ατμιστές.
Δεν έχει κανένα από τα γνωστά προβλήματα που μπορούν να απογοητεύσουν έναν νέο ατμιστή σε σημείο που να γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο (διαρροές, πλημμύρες, υγρό στο στόμα, καμμένο κτλ).
Δεν κάνει για άτομα που δεν έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο, "δεν προλαβαίνουν", είναι πάντα στην κίνηση κτλ (λόγω γεμίσματος και χωρητικότητας tank (1 ml)).
Θα βάραγα και μια συμπληρωματική πώληση (you may also like) ένα niddle tip bottle ή/και blunt needle για σύριγγες.. :P

Μερικές ακόμα φωτογραφίες για να μην πάνε χαμένες:

Υ.Γ. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά παρέλαβα Παρασκευή η χρήση ξεκίνησε μόλις το Σάββατο και λόγω και των ημερών (τραπέζια, δώρα, τρεχάματα) ήταν λίγο δύσκολο να βρω χρόνο να γράψω και να κάνω όσα ήθελα (που τελικά δεν τα έκανα όλα).

Υ.Γ.2. Ελπίζω να σας άρεσε το review και θα εκτιμήσω ιδιαίτερα σχόλια (και τα αρνητικά) πάνω σε αυτό καθώς είμαι νέος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και δεν είχα την παραμικρή ιδέα σε τι έπρεπε να επικεντρωθώ και σε τι όχι. Όσο για τις φωτογραφίες έκανα κάτι σχετικά πρόχειρο, ίσα που πρόλαβα να έχω το γραφείο σε αποκλειστικότητα για να στήσω φωτισμό κτλ, δεν πρόλαβα να τις επεξεργαστώ. Ευελπιστώ τις αμέσως επόμενες ημέρες να προσθέσω και ένα 720p video να πω όλα αυτά και άλλα πολύ πιο εύκολα και ..προσιτά. :)

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 02, 2012, 12:55 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Ήρθε και η σειρά μου να κάνω την παρουσίασή μου για το PV (personal Vaporizer) eGo-F που μας παραχώρησε ο πολύ ευγενικός κ.Τουμανίδης Βασίλης της atmo-smoke.gr. Το κουτι ήρθε σφραγισμένο την επόμενη εργάσιμη μέρα.

Για όποιες ερωτήσεις/απορίες ρωτήστε ελεύθερα.


Δείτε το βίντεο

[youtube]o1k07BgbDDg[/youtube]



Μπαταρία: 8/10  η γνωστή βαμμένο με λαστιχένια μπογιά μπαταρία (650mAh).
Ατμοποιητης: 5/10 σημείωση: αν δεν αρχιζε να τρέχει πάνω στην εβδομάδα θα εβαζα 10.
Φορτιστής: 8/10
Γεύση: 9/10
Τζούρα: αεράτη. Ισως λίγο πιό αεράτη απο τα γούστα μου.
Διάρκεια: 6-8 ώρες
Cosmetics: μετά από χρήση παρουσιάζονται γρατσουνιές στο τιπάκι. Θα μπορούσε να έχει καλύτερη θήκη μεταφοράς. Η καθόλου.

Γενική βαθμολογία:7/10

Σε γενικό βαθμό είναι ένα πολύ καλό starter kit, ακόμα και για αρχάριους. Χάνει στην παρουσίαση (κουτί) αλλά δεν προβληματίζει. Θα το πρότεινα σε ατμιστές που μπαίνουν τώρα στον χώρο του vaping για να εξοικειωθούν με το άτμισμα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.




(Edit by Vangos: διόρθωση ενσωμάτωσης του βίντεο στο μήνυμα.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2012, 13:43 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 03:09 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Ήρθε επιτέλους η στιγμή να κάνω και εγώ το αργοπορημένο review μου γιατί όπως σας είπα και στο πρώτο μου μήνυμα περίμενα να μου έρθουν νέοι ατμοποιητές καθώς και φορτιστής μιας και υπήρξε προβληματάκι με την αρχική παραλαβή μου. Οπότε μια η αναμονή του πακέτου - μια οι γιορτινές μέρες... καταλαβαίνετε και ελπίζω να με δικαιολογήσετε για την καθυστέρηση αυτή..

Ανταποκρίθηκαν πολύ γρήγορα από την εταιρία και τους ευχαριστώ και έλαβα όσο πιο σύντομα γινόταν τους ατμοποιητές και θα ξεκινήσω με αυτούς λοιπόν:

Έχω ατμίσει ως τώρα γύρω στα 8 με 9 ml υγρού από την ημέρα που παρέλαβα.
(Θυμίζω ότι από τότε που ξεκίνησα να ατμίζω δεν ξεπερνώ το 1 με 1,5ml υγρού
την ημέρα.)
Αν και τις τελευταίες 2 εβδομάδες άτμιζα μη νικοτινούχα υγρά, θεώρησα ότι για να είναι πιο σωστή η δοκιμή θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιούσα υγρά με νικοτίνη και έτσι έπραξα.

Γέμισα τον πρώτο ατμοποιητή (χωρητικότητας 1ml) με καπνικής γεύσης υγρό βρίσκοντας μια πρώτη μικρή δυσκολία με την μικρή ταπουλα σιλικόνης που έχει στο πάνω μέρος, την οποία δυσκολεύτηκα να "κουμπώσω" μιας και είχε ακουμπήσει λίγο υγρό και γλυστρούσε..

Οι πρώτες τζούρες μπορώ να πω ότι με χαροποίησαν ιδιαίτερα μιας και έχω μια μικρή ιδιοτροπία και μου αρέσουν οι σχετικά σφιχτές τζούρες και καθόλου οι πολύ αεράτες και έτσι ο ατμοποιητής ανταποκρινόταν επαρκώς στα γούστα μου.
Αν και πρώτη φορά χρησιμοποιούσα αυτού του είδους το πιπάκι που σε πρώτη εντύπωση μου φάνηκε στενό αντ'αυτου είχα γεμάτη τζούρα λοιπόν με πολύ ικανοποιητικό ατμό και γερό χτύπημα αλλά με έλλειψη γεύσης του υγρού μου καθώς και μια αίσθηση πλαστικού στο τέλος κάθε τζούρας..
Στην αρχή το απέδωσα στο ότι ήταν καινούργιοι οι ατμοποιητες και ότι με την συνεχή χρήση θα χαθεί
αυτή η γεύση...
Στα επόμενα γεμίσματα προτίμησα να βάζω υγρά με πιο έντονη και γλυκιά γεύση.. Εκεί τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα αν και η γεύση του πλαστικού παρέμεινε..
Μέχρι αυτή τη στιγμή διαρροές μηδέν και καθόλου καμένο παρά μόνο όταν τον ζόρισα κάποια στιγμή με απανωτές βαθιές τζούρες μέχρι το cut off.
Ε λογικό ήταν εκεί να έρθει καμένο απολύτως δικαιολογημένα όμως.

Μέχρι τώρα δεν υπήρξαν διαφοροποιήσεις στην απόδοση των ατμοποιητών πράγμα που βρίσκω ικανοποιητικό και ελπίζω να παραμείνει έτσι ώσπου να επανέλθω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα για περαιτέρω εντυπώσεις.
Να πω επίσης ότι στο ένα από τα δυο παραθυράκια του εξωτερικού καλύμματος  δεν έχεις έλεγχο του υγρού καθότι γεμίζει από τους υδρατμούς του θαλάμου εισπνοών αλλά και πάλι έχεις το δεύτερο παραθυράκι για πλήρη έλεγχο της στάθμης του υγρού σου και αυτό αρκεί.
Πολύ ωραίο είναι και το λογότυπο της εταιρίας που είναι τυπωμένο πάνω στο κάλυμμα.

Σχετικά με το γέμισμά τους, ανάφερα και στο πρώτο μήνυμα μου και η εντύπωση μου παραμένει η ίδια..
Τα επιστόμια σιλικόνης καθιστούν το γέμισμα μια χρονοβόρα διαδικασία η οποία απαιτεί και κάποια προσοχή μιας και είναι πολύ εύκολο να παραπέσουν και να χαθούν καθώς επίσης έχουν την τάση να τραβούν πάνω τους σκονίτσες και τριχούλες από όπου ακουμπήσουν και θέλουν συχνά πλυσιματάκι με νερό για να καθαρίσουν..
Εγώ έχω μόνιμα πάνω στο μπουκαλάκι το επιστόμιο για πρακτικούς φυσικά λόγους και είναι στο τσακ να σχιστεί και βέβαια "τσαλακώνεται" όπως το κλείνω και μετά προσπαθώ να το ισιώσω για να γεμίσω..
Αφού το ισιώσω βέβαια το γέμισμα γίνεται σε δευτερόλεπτα.
Είναι κάτι που λύνεται εύκολα όμως με ένα σκληρό και μόνιμα ενσωματωμένο επιστόμιο στο μπουκαλάκι.

Περνώντας στις μπαταρίες θα πρέπει να πω ότι κουράστηκα λιγο..
Παράθεση
Πράγματι η εταιρία μου έστειλε δεύτερο φορτιστή αλλά μόνο την πρίζα τοίχου χωρίς το καλώδιο usb.
Ίσως το λάθος να είναι και δικό μου που δεν διευκρίνισα ότι το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο αλλά το
θεώρησα περιττό μιας και αν το καλώδιο του αρχικού πακέτου δούλευε κανονικά δεν θα ζητούσα αντικατάσταση εφόσον θα μπορούσα άνετα να τις φορτίζω σε υπολογιστή..
Δεν πειράζει ομως..ισως είναι και δικό μου το λάθος όπως ειπα
..

Λοιπόν οι μπαταρίες είναι οι κλασικές 650άρες τύπου eGo με κουμπί που κλειδώνει και ξεκλειδώνει στα 5 πατήματα και λευκό φως όταν είναι πατημένο.
Ατμίζω ελαφριά όπως προείπα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μου έχει τελειώσει η μπαταρία ποτέ κατά
την διάρκεια της ημέρας κάτι που είναι πολύ ευχάριστο.
Δυνατές σε ισχύ ακόμα και προς το τέλος της ημέρας δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή στο άτμισμα μου και απέδιδαν μέχρι το βράδυ το ίδιο.
Η φόρτιση με εντυπωσίασε μιας και φορτίζουν σε σχεδόν 2 ώρες ενώ ήταν εντελώς αποφορτισμένες.
Τις έχω δοκιμάσει και με άλλου τύπου ατμοποιητές και με κάρτο και είχαν αντίστοιχα την ίδια απόδοση.
Εν ολίγης ακόμα και ένας βαρύς ατμιστής μπορεί να βασιστεί σε αυτές τις μπαταρίες.

(Τις τελευταίες 2 μέρες όμως διαπίστωσα στην μία από τις δυο μπαταρίες μια δυσκολία στην απόδοση αν και φορτισμένη full, δεν θα επεκταθώ προς το παρόν μιας και έχω την εντύπωση ότι ίσως ο πόλος της μπαταρίας να μπήκε λίγο πιο μέσα.
Θα δοκιμάσω να τον διορθώσω και αν δεν τα καταφέρω θα ενημερώσω.
)

Θα δώσω απλά ένα γενικό συμπέρασμα και δεν θα βαθμολογήσω μιας και είμαι της λογικής ότι τα γούστα πάντα ποικίλουν για όλα τα η.τ καθώς επίσης ότι με την σωστή τους χρήση φέρνουν σε πέρας τον απώτερο στόχο οπού φυσικά είναι η διακοπή του καπνίσματος συμβατικών τσιγάρων.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=o4yanyAgIVo[/youtube]

Συνοψίζοντας :

Ατμοποιητής eGo-F, καλό χτύπημα, αρκετός και ικανοποιητικός ατμός, αποδίδει σε γεύσεις έντονες και βαριές αλλιώς χάνεις την γεύση αρκετά έως και τελείως.Δυστυχως ακόμα με μια επίγευση πλαστικιλας στο τελείωμα της τζούρας.Ελπίζω με τον καιρό να εκλείψει αυτό..
Μηδενικές διαρροές και καθόλου καμμένο.Σταθερός σε απόδοση.

Μπαταρίες, κλασικές και αξιόπιστες με πολύ δυνατή ισχύ ως την αποφόρτισή τους.

Δυσκολία στην χρήση των επιμέρους εξαρτημάτων όπως η τάπα σιλικόνης που σφραγίζει τον ατμοποιητη και τα επιστόμια που εφαρμόζουν στο μπουκαλάκι για το γέμισμα. Ιδιαίτερη προσοχή να μην χαθούν γιατί δεν είδα να υπάρχει τρόπος να αντικατασταθούν, εκτός φυσικά αν αγοραστεί καινούργιος ατμοποιητης για την τάπα και χρησιμοποιηθεί άλλο μπουκαλάκι για γέμισμα ή κάποια σύριγγα.

Πολύ όμορφο το παρουσιαστικό του και η συσκευασία του πακέτου στην τιμή των 79.50€ με μειονέκτημα την έλλειψη σωστού εντύπου οδηγιών αφού το υπάρχον είναι στα αγγλικά με μικρά δυσδιάκριτα γράμματα και με πολύ λίγες εικόνες.
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι το eGo-F θα ήταν ένα ιδανικό ίσως ξεκίνημα ενός νέου ατμιστή που δεν θα έχει να παιδευτεί με τυχόν διαρροές και καμένο που ίσως παρουσιάζουν άλλα η.τ τύπου eGo.
Θα το συνιστούσα λοιπόν!

Ευχαριστώ πολύ την atmo-smoke.gr για την προσφορά του πακέτου eGo-F και την ομάδα του e-kapnisma για την ευκαιρια που μου εδωσε να παρουσιάσω το προίον.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 03:58 από KoreYdro »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 03:36 »
Ευχαριστούμε πολύ τα μέλη του φόρουμ που έκαναν την παρουσίαση και την κριτική του eGo-F από την atmo-smoke.gr. 

Μετά την ολοκλήρωση των review και των 5 δοκιμαστών,  τα σχόλια στο θέμα είναι ελεύθερα από όλους και μην ξεχνάτε τους περιορισμούς που ισχύουν στα επίσημα reviews και αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5140.msg166005.html#msg166005

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 12:29 »
Νομίζω ότι μετά από 15 ημέρες έχω σχηματίσει μια ολοκληρωμένη άποψη για το πακέτο EGO-F και μπορώ να κάνω το follow-up στον τομέα της αντοχής του πακέτου.
Ισχύουν όλα όσα έγραψα στο αρχικό review και συμπληρώνω τα εξής:

Το σύνολο μπαταρίας - φορτιστή παραμένει αξιόπιστο. Φόρτιση σε 2-2.30 ώρες, δυνατή μπαταρία. Στον ατμοποιητή του πακέτου την επαναφορτίζω πριν αδειάσει εντελώς διότι μειώνεται η ποσότητα του ατμού και το χτύπημα. Με κάρτο στα 1,6 ομ που τη δοκίμασα δουλεύει κανονικά ως το τέλος χωρίς να έχει πρόβλημα με τα ομ του όταν είναι φορτισμένη. 

Τον κώνο τον χρησιμοποιώ όταν βγαίνω έξω, καθώς στο σπίτι βαριέμαι τις πολλές βόλτες του βιδώματος. Με τον κώνο φορεμένο το η.τ. είναι εμφανίσιμο για τα δικά μου γούστα.
Το καπάκι στιλό δεν το χρησιμοποίησα ποτέ εξαιτίας του κακού του βιδώματος. Το απλό καπάκι το χρησιμοποίησα μια φορά. Μόνο στη σκέψη ότι χρειάζονται πολύβολτο βίδωμα ατμο, κώνος και καπάκι και τούμπαλιν πίσω κι από την αρχή για το γέμισμα, νιώθω σαν να συναρμολογώ ούζι. Οκ, όταν έχω παρέα και συνδυάζω δύο σε ένα, εμ η.τ. εμ κομπολόι, αλλά όταν δουλεύω... δε λέει.

Η θήκη ατυχώς δεν κλείνει καλά γύρω από το η.τ. και παρέμεινε στο κουτί.

Τελευταίο και σημαντικότερο, ο ατμοποιητής. Εμπειρίες μετά από 20μλ περίπου.
Με το γέμισμά του κάποια στιγμή βρέθηκα να το διασκεδάζω. Μόνιμα βέβαια το λαστιχένιο επιστόμιο στο μπουκαλάκι (δε σκίστηκε ποτέ) αλλιώς ή θα το ψάχνω, ή θα γίνει ... ανκορά στην τσέπη αν δεν σκουπιστεί και από μέσα. Αν τώρα πηγαίνοντας να γεμίσω το μπουκαλάκι δεν ειμαι γρήγορη και η πρώτη σταγόνα γλύψει τα άκρα του άτμο, ακολουθεί μεγάλο πανηγύρι όταν επιχειρώ να ξαναβάλω την τάπα σιλικόνης. Σαν να προσπαθείς να γραπώσεις τσιπούρα μέσα στο νερό. Γλυστράει από τα χέρια, πετάγεται στον αέρα, ενίοτε την ψάχνω (την τάπα- όχι την τσιπούρα), ενίοτε κουμπώνει με την πρώτη... Λόττο.
Από την άλλη όμως, αν κάποιος ανήκει στους ατυχείς που ταλαιπωρήθηκαν από τις διαρροές του κλασικού ego ατμοποιητή, το τελευταίο που θα τον απασχολήσει είναι το επεισοδιακό γέμισμα του ego-F. Διότι από διαρροές, Τ Ι Π Ο Τ Α   !!!!
Βρε τον δούλεψα με ξελιγωμένη μπαταρία, βρε τον γέμισα μέχρι πάνω, βρε του έβαλα κάποια στιγμή πιο παχύρευστη VG, βρε φυσούσα μέσα έξω, ποτέ!! Ούτε στο στόμα, ούτε στη μπαταρία. Το μόνο που βγάζει στη μπαταρία είναι μια μαυρίλα σαν κάπνα, η οποία σχηματίζεται και στα σπειρώματα του ατμοποιητή. Αμφότερα τα σκουπίζω με χαρτοπετσέτα. Το μόνο που συμπέρανα με επιφύλαξη, είναι ότι κάνει καλή καύση και βγάζει τα κατάλοιπα που σε άλλους άτμο παραμένουν στην αντίσταση και το φιτίλι.
Επίσης, αντέχει στην τσέπη χωρίς να σπάει ή να φεύγει το επιστόμιό του. Οταν καταφέρεις να τον γεμίσεις τον κουβαλάς άφοβα και δεν ξανασχολείσαι με τα ... ψυχολογικά του μέχρι το επόμενο γέμισμα. Από κατανάλωση δεν διαπίστωσα μεγάλη. Φυσιολογικότατη.

Απόδοσηἄαντοχή ατμοποιητή: Ατμοποιητής που να έχει ζήσει 20μλ στα χέρια μου εκτός από αυτούς που δούλευα βυθισμένους σε τανκ είναι κατόρθωμα. Μεγάλο! Και μάλιστα να παραμενει νέος και ακμαίος χωρίς πτώση απόδοσης ή σφίξιμο τζούρας. Αυτό σημαίνει ότι στα χέρια άλλου ατμιστή μπορεί να φτάσει άνετα τα 40μλ και να συνεχίζει. Χτύπημα και ατμός παραμένουν σαν την πρώτη μέρα. Δυστυχώς, το ίδιο και η γεύση.
Σκότωμα κάθε φυσιολογικού αρώματος και επιβίωση μόνο των ιδιαίτερα έντονων κι αυτά με υποτονική αίσθηση. Συν η προσθήκη μιας βαριάς επίγευσης πλαστικοτσιγαρίλας από τον άτμο που δεν εξαφανίστηκε μετά τις πρώτες χρήσεις. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά, διότι μου έφερνε πονοκέφαλο. Αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ ατμοποιητές άλλου τύπου εναλλάξ με τους δικούς του. Δεν αποκλείω αυτό το χαρακτηριστικό να ταιριάξει σε κάποιους ατμιστές. 

Ως συμπέρασμα, το EGO-F δεν παρουσιάζει δυσκολίες χρήσης, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ, αλλά έχει την ιδιορυθμία της γεύσης που πρέπει να ταιριάξει στα γούστα του ατμιστή.

Και πάλι ευχαριστώ την atmosmoke.gr και τον κ.Βασίλη Τουμανίδη για τη διάθεσή του στο forum

Αποσυνδεδεμένος booker_iv

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 12:51 »
Πολι ενημερωτικη η περιγραφη μπραβο στα παιδια
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:06 »
Μπράβο στα παιδιά για τις ωραίες και εμπεριστατωμένες παρουσιάσεις

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:24 »
Μια απάντηση σχετικά με τις δοκιμές του eGo-F και νέες παραλαβές δόθηκαν από την Atmo-smoke στον πίνακα επικοινωνίας της εταιρίας στο φόρουμ, εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5732.msg187611.html#msg187611

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: eGo-F από atmo-smoke.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 21:07 »
Εμπειρίες από τη χρήση ενός μηνός:
Εδώ και πάνω από μήνα χρησιμοποιώ το ego-F αποκλειστικά. Και τους δύο ατμοποιητές παράλληλα (με διαφορετικές γεύσεις, χε χε) και σε μηδέν έως 4ρια υγρά.
Κάποιες φορές μπούκωσαν οι ατμοποιητές και χρειάστηκαν μερικά μικρά dry-burning, δηλαδή πάφα-πούφα χωρίς υγρό μέχρι να μειωθεί ο ατμός. Αυτό τους συνέφερε. Αυτό έγινε ίσως 10 φορές συνολικά (και στους δύο δηλαδή, πλέον δεν τους ξεχωρίζω).
Μετά από ένα μήνα τους βρίσκω να είναι ακμαιότατοι και οι δύο, χωρίς διαφορά απόδοσης από την αρχή, καθώς και οι δύο μπαταρίες.
Για τις γεύσεις είμαι ευχαριστημένος.
Δηλαδή, αξιοπιστία: 100%.


Είμαι πολύ ευχαριστημένος και συνεχίζω να τους χρησιμοποιώ αποκλειστικά. Επίσης, κατάφερα να μην χάσω καμία από τις ταπούλες - παρ' όλ' αυτά, πολύ καλή κίνηση οι επιπλέον ταπούλες στο σετ.
[size=78%] [/size]
- Αν γεμιστεί με πίεση (με σφηνωμένο το μπουκαλάκι στο άνοιγμα), η πίεση θα φέρει διαρροή εκεί που βιδώνει ο ατμοποιητής στην μπαταρία.
- Εάν γεμιστεί πάνω από την μέση, υπάρχει η πιθανότητα να ανεβεί υγρό από το στόμιο που έρχεται ο ατμός, και τότε χρειάζεται αρκετό πάφα-πούφα μέχρι να τελειώσει και να αρχίσει ο ατμός. Με γέμισμα από την μέση και κάτω, δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο.


Αυτά...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix