vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

601 επισκέπτες, 7 χρήστες
grag, Buliwyf, Jorge, manoslykos, lounik, tibolaso, Milarepa

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3555 στις: Απριλίου 07, 2016, 20:26 »
Σήμερα έφτιαξα για πρώτη φορά vertical coil στην RBA του Subtank mini(βασικά πρώτη φορά γενικά :P)

Μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ καλό Build και έχω την εντύπωση πως έχω ελαφρός καλύτερη γεύση.

Το build ήταν αρκετά εύκολο. Συγκεκριμένα χρησιμοποίησα kanthal 26AWG UD 6 σπείρες σε 3mm πυρήνα χωρίς να τις ανοίξω. Έστησα όπως στήνουμε Horizontal Coil και αφού βίδωσα την αντίσταση. με το coil master που έκανα τις σπείρες γύρισα το coil κάθετα στην εισαγωγή αέρα. Έπειτα πέρασα βαμβάκι κάτω απο τα ποδαράκια. Σε αυτό το σημείο έχουμε τις απολήξεις απο το βαμβάκι απο την μία πλευρά. Την μία απόληξη(αυτή που βγαίνει απο το ποδαράκι που βρίσκεται ψηλότερα) την γύρισα προς την άλλη πλευρά περνόντας την πάνω απο το άλλο ποδαράκι της αντίστασης. Εκεί κάπου στριμόχθηκαν τα πράγματα και φοβάμαι οτι δεν θα έχω καλή ροή υγρού. Τέλος πέρασα την καμινάδα και συνέχισα οπως στο συνηθισμένο Build.

Είναι δύσκολο να το παρουσιάσω κατανοητά με κείμενο. Για το βαμβάκι ακολούθησα την λογική αυτού μόνο που χρησιμοποίησα περισσότερο για να κλείσω και τις τρύπες εισαγωγής υγρού.
Βρήκα και ενα που δείχνει ακριβώς τον τρόπο που έκανα το βαμβάκι

Edit: δεν είχα κανένα πρόβλημα υποτροφοδοσίας. Πρώτη φορά μάλιστα ανέβηκα και 27+ Watt χωρίς την υπόνοια καμένου


Σήμερα ξανα έστησα το ίδιο Build με Ni200 28AWG Ud, 0.15Ω ,8+ σπέιρες χωρίς κενά(ίσως ελάχιστο κενό αφότου πρόσεξα για HotSpots). Ηταν λιγάκι πιο δύσκολο το στήσιμο καθώς ειναι πιο εύπλαστο το σύρμα απο Kanthal αλλα δεν με ζόρισε ιδιαίτερα.
Αποτέλεσμα, απίστευτη γεύση και αρκετό παραπάνω χτύπημα.
Σίγουρα αξίζει να το δοκιμάσει κανείς αν έχει όρεξη να αφιερώσει 5 λεπτά παραπάνω στο στήσιμο.



Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3556 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:17 »
ρε παιδιά είχα πάρει μια clapton 0.5 και αφού την πότισα και την αφίσα κάνα 10λεπτό να ποτίσει καλά με το υγρό πάω να κάνω την πρώτη μου τζούρα και ήτανε παρα πολύ σφιχτή σε σημείο ενοχλητικό.... έκαιγε ολόκληρος ο subtank αλλα και η μπαταρία γεύση δεν είχε καθόλου έκανα 4ml από αυτή να δω μήπως στρώση αλλα τίποτα πήγε για πέταμα... τι παίζει ρε παιδιά? ύπαρxει περίπτωση να τύχουμε σε ελαττωματικές αντίστασης??? 

Αποσυνδεδεμένος koliolios

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3557 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:33 »
διαβασα αρκετες σελιδες του νηματος αλλα δεν ειδα να αναγραφεται καπου κατι αντιστιχο με αυτο που συμβαινει στον δικο μου subtank mini
εκανα 3 4 στυσηματα ολα καλα απο καποια φαση και μετα εχω τρελεσ διαροεεσ(υγρα στον ρυθμιστη σερα) ακομα και με εργοστασιακεσ αντιστασεις!
γνωριζει κανεις τι μπορει να παιζει?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3558 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:46 »
Μάλλον πρέπει να διαβάσεις και άλλες σελίδες γιατί το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα με τις διαρροές! ;)
Μερικά πράγματα που πρέπει να προσέχεις και που έχουν αναφερθεί, είναι στην επισκευάσιμη ας πούμε η ποσότητα του βαμβακιού. Να κλείνουν οι τρύπες που τροφοδοτείται το υγρό, αλλά να μην στουμπώνουμε κιόλας το βαμβάκι για να μην έχουμε και υποτροφοδοσία. Στην v2 αυτά, δεν πιστεύω να έχεις την v1 ε...
Επίσης τσέκαρε τα o-rings, μήπως έχει κοπεί κανένα...ή ακόμα μπορεί και να λείπει κανένα...
Ο κύλινδρος να βιδώνει κάτω κάτω και να μην ξεφεύγει πιο ψηλά.
Όποια κεφαλή και να βάζεις, επισκευάσιμη ή εργοστασιακή, καλό είναι να την βιδώνεις με τη βάση στο χέρι και όχι στο mod για να σφίξει καλά.
Αυτά...δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...απο σελίδα 173 και μετά ίσως βρείς κάποια απάντηση που θα σε ικανοποιήσει...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3559 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:47 »
Έχει αναφερθεί και αυτό, το πρόβλημα είναι στην υποπίεση, κάπου έχεις πιάσει κάποιο o-ring ή κάπου δεν έχεις βιδώσει καλά, γενικός κάπου παίρνει αέρα.
Στο θέμα επισκευασιμη ίσως δεν βάζεις σωστά το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3560 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:50 »
διαβασα αρκετες σελιδες του νηματος αλλα δεν ειδα να αναγραφεται καπου κατι αντιστιχο με αυτο που συμβαινει στον δικο μου subtank mini
εκανα 3 4 στυσηματα ολα καλα απο καποια φαση και μετα εχω τρελεσ διαροεεσ(υγρα στον ρυθμιστη σερα) ακομα και με εργοστασιακεσ αντιστασεις!
γνωριζει κανεις τι μπορει να παιζει?

@koliolios κάτι φταίει προφανώς που αυτό το κάτι μόνο εσύ θα το καταλαβείς αν τα βάλεις κάτω όλα, και είναι και πολλά δυστυχώς. Από το σύρμα και το βαμβάκι, μέχρι το αν έχουν βιδωθεί καλά όλα.
Αν ο υδραυλικός δεν θέλει να σε δαγκώσει, τότε ξεκινάει  με λύσιμο των ήδη συστημάτων, και ξανά μανά τα κουμπώνει όπως πρέπει και από κει και ύστερα θα κοιτάξει που υπάρχουν οι διαροές κλπ.

Στήσε και ξανά στήσε φίλε και  αφου είναι όλα στην θέση τους, ψάξε να βρεις που δεν έγινε κάτι καλά!
Βαμβάκι είναι αυτό? Στραβιά αντίσταση? Κάποιο oring κάνει νερά ? Η αντίσταση δεν μπορεί να ατμποποιήσει σωστά ?Ποιος ξέρει εκτος από σένα που έχεις και το μαχαιρί και το καρπούζι?  

Εγώ δεν είχα τέτοια θεμάτα ποτέ των ποτών ( τεκίλα) :tongue_smilie:
Αν έλεγες ότι το κάνει συνέχεια και με εργοστασιακές και μη, τότε θα το προσσεγγίζαμε διαφορετικά το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος koliolios

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3561 στις: Απριλίου 08, 2016, 00:59 »
αυτο ειναι το θεμα μου πως το κανει συνεχεια και με επισκευασιμη και με εργοστασιακη και με κοκκινα οring και με μαυρα και λυσε και ξανα δεσε και ποι παχυσρυεστο υγρο...θα διαβασω λιγο ακομα μεχρι να τον βαλω στην ακρη!

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3562 στις: Απριλίου 08, 2016, 01:01 »
διαβασα αρκετες σελιδες του νηματος αλλα δεν ειδα να αναγραφεται καπου κατι αντιστιχο με αυτο που συμβαινει στον δικο μου subtank mini
εκανα 3 4 στυσηματα ολα καλα απο καποια φαση και μετα εχω τρελεσ διαροεεσ(υγρα στον ρυθμιστη σερα) ακομα και με εργοστασιακεσ αντιστασεις!
γνωριζει κανεις τι μπορει να παιζει?

Αφρατο βαμβακι να κλεινει τις τρυπες να μην τις στουμπωνει,κοιτας για o-ring. Και να πω και κατι διαφορετικο,εαν εχεις κανει ολα αυτα σωστα και εισαι πολυ πολυ αφρατος στο θεμα βαμβακιου αλλα εχεις κανα υγρο high PG η εστω καμια βαση DIY που ειναι νερουλη,δηλαδη VG βαση με 70-80% καθαρη VG και το αλλο 20% νερο,και 50-50 να εισαι παλι νερουλη θα ειναι οποτε κοιτα και αυτο,αλλα που ξερω εισαι περιπτωση,ειναι ο ατμο που εμαθα να στηνω και εχω κανει οτι βλακεια θες πανω του και δεν ειχα διαρροες.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3563 στις: Απριλίου 08, 2016, 01:04 »
Δεν υπάρχει λόγος να τον βάλεις στην άκρη...οι διαρροές σπάνια εώς ποτέ είναι σε σφάλμα υλικού. Κυρίως οφείλονται σε σφάλμα του χρήστη.
Θα βρείς τί γίνεται και θα το λύσεις το προβληματάκι. Αλλά και πάλι αν δεν, επειδή που να βρίσκεις κανέναν έμπειρο με subtank στο νησί τώρα...φιλοξένησε κανέναν απο εμάς (me me me me  :angel: ), καλοκαιράκι έρχεται...και θα σε βοηθήσει ανιδιοτελώς νομίζω! ;D

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3564 στις: Απριλίου 08, 2016, 01:04 »
αυτο ειναι το θεμα μου πως το κανει συνεχεια και με επισκευασιμη και με εργοστασιακη και με κοκκινα οring και με μαυρα και λυσε και ξανα δεσε και ποι παχυσρυεστο υγρο...θα διαβασω λιγο ακομα μεχρι να τον βαλω στην ακρη!
Γνήσιος ?

Αποσυνδεδεμένος koliolios

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3565 στις: Απριλίου 08, 2016, 01:15 »
φιλε lobotomizer περιπτωσαρα οχι περιπτωση το περιεργο σας λεω ειναι πως το χω και με της εργοστασιακεσ
@estrifan pm αν απογασησεις για σαντορινη (ειδικα οσο δεν εχω βγαλει ακομη ακρη με τον subtank lol...!)
@savo ναι γνησιος

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3566 στις: Απριλίου 08, 2016, 01:29 »

Μια φορά έπεσα πάνω σε προβληματικό ατμο και το βρήκα με τον εξής τρόπο, έκλεισα την εισαγωγή αέρα με βαμβάκι και σελοτειπ και τον γέμισα νερό, τον άφησα όρθιο και είδα να δακρύζει στο τζαμάκι, σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.
Αν δεν δεις διαρροές τότε είναι καθαρά και μόνο θέμα στησίματος.

Αποσυνδεδεμένος orca

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3567 στις: Απριλίου 08, 2016, 03:15 »
αφου εχεις διαρροες και με επισκευασιμη και με εργοστασιακη μαλλον δεν φταιει το στησιμο
προσεξε αυτο που λεει ο estrifan σε προηγουμενο ποστ -- Όποια κεφαλή και να βάζεις, επισκευάσιμη ή εργοστασιακή, καλό είναι να την βιδώνεις με τη βάση στο χέρι και όχι στο mod για να σφίξει καλά --

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3568 στις: Απριλίου 08, 2016, 06:57 »
Εγώ πάντως μετά το Πάσχα θα έρθω δυο μερούλες.. Αν δεν τα εχεις λύσει τα προβλήματα σου, με χαρά θα σε βοηθήσω..

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3569 στις: Απριλίου 08, 2016, 08:19 »
αυτο ειναι το θεμα μου πως το κανει συνεχεια και με επισκευασιμη και με εργοστασιακη και με κοκκινα οring και με μαυρα και λυσε και ξανα δεσε και ποι παχυσρυεστο υγρο...θα διαβασω λιγο ακομα μεχρι να τον βαλω στην ακρη!

Οι κεφαλές βιδώνουν καλά ή κάνουν κλακ και ξανα βιδώνουν; Μήπως έχει πρόβλημα με τα σπειρώματα; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem