vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

601 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, manoslykos, camber

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2310 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:26 »
To βαμβάκι το τραβάς έξω από τις τρύπες, το κόβεις 1mm σχεδόν σύριζα και μετά το φουντώνεις να καλύψει εξωτερικά όλη την τρύπα για να μην περνάει το υγρό μόνο του αλλά μόνο από το βαμβάκι. ;)

Ετσι το εκανα, αφηνω τις μερς να κυλησουν τωρα.

@ caros: οχι επανω στο mod, βιδωνω την rba με τη βαση στο χερι.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2311 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:27 »
Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη :)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2312 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:42 »
Αν μπορεσεις ανεβασε και καμια φωτο απο την RBA να τη δουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2313 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 11:52 »
Ναι θα ανεβασω μια φωτο, εστησα με ni200 για πρωτη φορα να δω τα τι και πως!
Οκ δευτερη ημερα σημερα δεν εχω δει σταγονα ακομα αλλα οπως ειπα τις πρωτες 2-3 ημερες δε χανει.
Ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2314 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 12:08 »
2μιση μήνες συμβιώνουμε αρμονικα με τον mini..
Από την 1η μέρα τον στήνω με την RBA.
Θέματα διαρροών είχα αλλά ήταν μόνο 2 μέχρι τώρα κ όλα ήταν λόγω δικού μου στησίματος στο βαμβάκι.
Αυτό όμως που συμβαίναι τις τελευταίες 2 εβδομάδες και δεν μπορώ εν μέρη να εξηγήσω είναι το εξης..
Στήνω Kanthal 0.28mm σε 2.5 πυρήνα με ωμική μέτρηση 1,1 - 1-3 αναλόγως των στροφών.
Περνάω βανβάκι, γεμίζω, ατμίζω..
Ολα καλά, κανένα ίχνος διαρροής..
Τελειώνει το υγρό και ξαναγεμίζω, το ίδιο κ πάλι, καμία διαρροή.
Όταν όμως ξαναγεμίσω 3η ή 4η φορά εδώ ξεκινά η ιστορία όπου υπάρχει μικρή διαρροη από τις τρύπες του αέρα..
Σκουπίζω τις σταγόνες 1-2 φορές  κ όλα καλά, καμία διαρροή.
Πρώτη σκέψη είναι ότι το βαμβάκι έχει χάσει ποσοστό τις αποροφητικότητάς του.
Μπορεί να συμβεί μετά από 8 ή 12 ml υγρο;

Τα υγρά μου συνήθως είναι 50/50 ή 70/30 κ ποτέ δεν εναλλάσονται στο τανκ (πάντα το ίδιο υγρο)
Βαμβάκι: Organic Cotton Pads UD

Φώτης

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2315 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 12:14 »
Όπως το έγραψες, αυτό συμβαίνει ειδικά με την νέα RBA με τις αντικριστές τρύπες εισαγωγής υγρού:

"Πρώτη σκέψη είναι ότι το βαμβάκι έχει χάσει ποσοστό τις αποροφητικότητάς του.
Μπορεί να συμβεί μετά από 8 ή 12 ml υγρο; "

Άλλαζε βαμβάκι κάθε 2 γεμίσματα το πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2316 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 12:37 »
Sorry Μάκη, αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό με την τόσο συχνή αλλαγή βαμβακιού. Δηλαδή τα καλά και ονομαστά βαμβάκια που βάζει κανείς στον επισκευάσιμό του αντέχουν μόνο για 6, 8 ή 10ml καλής απόδοσης; Και με τις εργοστασιακές αντιστάσεις με οργανικό βαμβάκι τι γίνεται; Αυτές πως αντέχουν τόσο παραπάνω χρήση;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2317 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 13:42 »
Οι εργοστασιακές ποιός σου είπε ότι αντέχουν παραπάνω χρήση;
Απλώς επειδή δεν είσαι διατεθημένος να δίνεις 4 ευρώ κάθε λίγο και λιγάκι για αλλαγή κεφαλής και τις αφήνεις παραπάνω.
Εγώ πλέον εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι μόνο με επισκευάσιμους. Ο mini είναι ένας από αυτούς.
Μεγάλο ρόλο παίζει το πόσο "βρώμικο" είναι το υγρό που ατμίζεις.
Επίσης τα Watts που ατμίζεις.
Με σκουρόχρωμα υγρά συνήθως γλυκά αλλάζω βαμβάκι κάθε 4ml, ενώ με σκέτη βάση κάθε 10 με 12ml.
Έτσι έχω καθαρή γεύση και δεν εισπνέω τα κατάλοιπα που μαζεύει η αντίσταση και το βαμβάκι.
Νομίζω η συχνή αλλαγή του βαμβακιού εφόσον το κόστος είναι αμελητέο, είναι καλό πρώτα από όλα για την υγεία μας.
Έχεις δεί το βαμβάκι σου και την αντίστασή σου μετά από 15ml; :o
Το δικό μου με σκούρα υγρά είναι καφέ. Αυτό λοιπόν δεν θέλω να το ατμίζω.
Ο καθένας βέβαια κάνει ότι του αρέσει. :)

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2318 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 14:51 »
ΟΚ παιδες, με καλύψατε...
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2319 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 16:07 »
Οι εργοστασιακές ποιος σου είπε ότι αντέχουν παραπάνω χρήση;
Απλώς επειδή δεν είσαι διατεθειμένος να δίνεις 4 ευρώ κάθε λίγο και λιγάκι για αλλαγή κεφαλής και τις αφήνεις παραπάνω.
Εγώ πλέον εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι μόνο με επισκευάσιμους. Ο mini είναι ένας από αυτούς.
Μεγάλο ρόλο παίζει το πόσο "βρώμικο" είναι το υγρό που ατμίζεις.
Επίσης τα Watts που ατμίζεις.
Με σκουρόχρωμα υγρά συνήθως γλυκά αλλάζω βαμβάκι κάθε 4ml, ενώ με σκέτη βάση κάθε 10 με 12ml.
Έτσι έχω καθαρή γεύση και δεν εισπνέω τα κατάλοιπα που μαζεύει η αντίσταση και το βαμβάκι.
Νομίζω η συχνή αλλαγή του βαμβακιού εφόσον το κόστος είναι αμελητέο, είναι καλό πρώτα από όλα για την υγεία μας.
Έχεις δει το βαμβάκι σου και την αντίστασή σου μετά από 15ml; :o
Το δικό μου με σκούρα υγρά είναι καφέ. Αυτό λοιπόν δεν θέλω να το ατμίζω.
Ο καθένας βέβαια κάνει ότι του αρέσει. :)
Βασικά Μάκη εγώ απόρησα περισσότερο για την μείωση της απορροφητικότητας του βαμβακιού και τις πιθανές διαρροές εξαιτίας αυτού. Δεν περίμενα να συμβαίνει κάτι τέτοιο με βάση την μικρή εμπειρία μου με τις εργοστασιακές αντιστάσεις με βαμβάκι (Nautilus, K1 και Aerotank).
Τώρα όσον αφορά τα υγρά και τα watt συμφωνώ. Απλά εγώ με τις εργοστασιακές δεν βλέπω το βαμβάκι και το σύρμα για να κάνω αλλαγή αλλά βασίζομαι αποκλειστικά στο πόσο μειωμένη γεύση είμαι διατεθειμένος να ανεχθώ. Τώρα, όσον αφορά την σκέτη βάση μου φαίνεται κάπως υπερβολικό αυτό που λες αλλά, και πάλι, δεν θα διαφωνήσω.
Υπέθετα πως αγοράζοντας τον Subtank με ένα νορμάλ υγρό (όχι σκούρο ή πολύ γλυκό) με 2ml την ημέρα θα μου κράταγε το βαμβάκι σίγουρα μια εβδομάδα. Πάντως V3 δεν βρίσκω διαθέσιμο προς το παρόν.

Nai_Ego

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2320 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 16:27 »
Κύριοι, είχα αναφέρει το ίδιο πρόβλημα για διαρροή υγρών. Σ' εμένα το πρόβλημα λύθηκε εντελώς με 2 απλά πράγματα, τα οποία δεν αναφέρονται -κακώς- όμως στο manual.

1) Προσέξτε το κάτω oring να πατάει με την πλατιά του πλευρά για να στεγανοποιεί το γυαλί.
2) Να μην αφήνετε ατμό να παραμένει στο επιστόμιο. Ακούγεται κομπογιαννίτικο αλλά σ' εμένα δουλεύει. Ίσως γιατί έχει πλατύ επιστόμιο και κρατάει ατμό αυτό υγροποιείται και κάνει διαρροή.

Διευκρίνηση: Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς πλέον αν και σε αντίσταση που μου έφτιαξε φίλος εμφάνιζε αρχικά το ίδιο. 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2321 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 16:57 »
Η μοναδική φορά που είχα διαρροή ήταν από λάθος τοποθέτηση του βαμβακιού στις τρύπες τροφοδοσίας υγρού, κάτι που είχα δει στο youtube. Πλεόν το βαμβάκι, αρκετό μεν, αφράτο δε, εφάπτεται στις τρύπες με αποτέλεσμα να μην περνάει υγρό από πάνω ή από κάτω, αλλά μόνο στο βαμβάκι. Έτσι λύθηκε το πρόβλημα μου τουλάχιστον

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2322 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 18:11 »
Το πρόβλημα σου λύθηκε γιατί και κατά τη δική μου γνώμη αυτό είναι το σωστό στήσιμο του νέου subtank. Στις πλαϊνές τρύπες να εφάπτεται αφράτο και ξεμαλλιασμένο βαμβάκι. Με το στουμπωμένο βαμβάκι υπάρχει το πρόβλημα, γιατί απλούστατα δεν τροφοδοτείται σωστά το κομμάτι της αντίστασης. Όσο για την ποσότητα βαμβακιού μέσα στην αντίσταση και λίγο λιγότερο να βάλεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.   

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2323 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 19:03 »
Βασικά Μάκη εγώ απόρησα περισσότερο για την μείωση της απορροφητικότητας του βαμβακιού και τις πιθανές διαρροές εξαιτίας αυτού. Δεν περίμενα να συμβαίνει κάτι τέτοιο με βάση την μικρή εμπειρία μου με τις εργοστασιακές αντιστάσεις με βαμβάκι (Nautilus, K1 και Aerotank).
Τώρα όσον αφορά τα υγρά και τα watt συμφωνώ. Απλά εγώ με τις εργοστασιακές δεν βλέπω το βαμβάκι και το σύρμα για να κάνω αλλαγή αλλά βασίζομαι αποκλειστικά στο πόσο μειωμένη γεύση είμαι διατεθειμένος να ανεχθώ. Τώρα, όσον αφορά την σκέτη βάση μου φαίνεται κάπως υπερβολικό αυτό που λες αλλά, και πάλι, δεν θα διαφωνήσω.
Υπέθετα πως αγοράζοντας τον Subtank με ένα νορμάλ υγρό (όχι σκούρο ή πολύ γλυκό) με 2ml την ημέρα θα μου κράταγε το βαμβάκι σίγουρα μια εβδομάδα. Πάντως V3 δεν βρίσκω διαθέσιμο προς το παρόν.

Προσπάθησε να ανοίξεις μια εργοστασιακή κεφαλή (με πένσα) μετά από κάποια ml που έχεις ατμίσει και θα δεις τί μπίχλα έχει μαζέψει. :))
Το έκανα όταν πρωτοπήρα τον mini, πριν πολλούς μήνες και την πρώτη φορά είπα να χρησιμοποιήσω τις εργοστασιακές κεφαλές που είχε στο πακέτο.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα ατμίσει περί τα 10 ml και από περιέργεια άνοιξα την κεφαλή και με αυτό που είχε μαζέψει έφριξα.
Από τότε χρησιμοποιώ RBA κεφαλές την V1 αλλά και την Plus στις οποίες αλλάζω τακτικά βαμβάκι και είμαι πιο "ήσυχος". :)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ1973

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2324 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:59 »
Προσωπικά προτιμώ την εργοστασιακή 0,5 από την RBA, σε αντίθεση με άλλους επισκευάσιμους που έχω (πχ Delta II). Για τα δικά μου γούστα έχει πολύ καλή γεύση και χτύπημα. Όσο για τις διαρροές, σε εμένα σταμάτησαν μόλις ανέβασα τα watt (από 25 και πάνω). Άτμιζα από την αρχή στα 20-22 watt και ήμουν με τη χαρτοπετσέτα στο χέρι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem