vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

582 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Jorge, Milarepa, Parolos, Tem, mbreznik

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #960 στις: Απριλίου 17, 2015, 21:22 »
Συμφωνω με mindtrapper. Θελει λιγο πειραματισμο με βαμβακια - αντιστασεις μεχρι να παρεις τα μεγιστα σε αποτελεσμα γευσης. Μην περιμενουμε με τα πρωτα στησιματα να εχουμε το τελειο αποτελεσμα, καθε ατμο εχει τη δικη του συμπεριφορα. Γενικως ομως, οπως αλλωστε εχει ειπωθει απο πολλους, η γευση των subtank ειναι απο τα δυνατα τους σημεια. Πολυ καλη αποδοση γευσης που τους τοποθετει στην κορυφη των εργοστασιακων τανκατων ατμοποιητων απο τη πρωτη στιγμη της κυκλοφοριας τους.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #961 στις: Απριλίου 17, 2015, 22:08 »
Εμένα για "δυνατό σημείο" περί "γεύσης" και "subtank" θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, τουλάχιστον για τα συγκριτικά που έχω κάνει με άλλους ατμοποιητές. Μην παρεξηγηθώ, ούτε ξερόλας το παίζω αλλά ούτε και κάποιος που έχει δοκιμάσει τα πάντα. Απλά δοκίμασα δύο τρία πράγματα και βρήκα αρκετά καλύτερη την απόδοση της γεύσης των ίδιων αρωμάτων με αυτά που δοκίμασα και στους subtanks. Και ξαναλέω τον συγκρίνω με nautilus mini, kfl+, Lemo κλπ.. σε άλλα "πακέτα" πιο "χαλαρά" όπως Smok T-Dux κλπ οκ, εκεί υπερέχει ένας subtank δίχως αμφιβολία. Όμως σε ατμοποιητές παρόμοιας "φιλοσοφίας"/"κατηγορίας" τα χάνει λίγο και είμαι βέβαιος ότι γι'αυτό ευθύνεται η εισαγωγή του περίσσιου αέρα που τραβάμε σε κάθε τζούρα.
Δεν λέω ότι τα πάει κι εντελώς απογοητευτικά όπως ένας GS Air (που με χάλασε αρκετά θα έλεγα ) αλλά εντάξει, αρκετοί ατμοποιητές αποδίδουν τη γεύση αρκετά πιο έντονα. Αρκεί να αναφέρω ότι στον kfl+ η γεύση απογειώνεται μόλις το υγρό "ποτίσει" τα μέταλλα, αυτό σε έναν subtank αν συμβεί τότε σίγουρα δεν μπορεί να το μεταφέρει τόσο έντονα στον ατμό. Λόγω υλικών μάλλον. Μόνο να μυρίσει κάποιος το μέταλλο του kayfun μετά από ένα απλό σκούπισμα είναι αρκετό. Το γυαλί ποτέ δεν θα "ποτίσει" με την ίδια ποσότητα ώστε να αποδώσει τόσο παραπάνω.. ;)

Δεν έχω κανένα λόγο να "θάψω" τους subtanks, ίσα ίσα που έχω δύο στην κατοχή μου και τους χρησιμοποιώ και σε καθημερινή μάλιστα βάση. Μ'αρέσει η ποιότητα τους, η ευκολία στα πάντα τους (πλύσιμο, στήσιμο, γέμισμα κλπ.. ), η παραγωγή ατμού είναι θαύμα δεν το συζητώ, δεν μπορώ όμως να παραβλέψω αυτό που διέκρινα αρκετές φορές πριν επιμείνω τόσο σε ένα τέτοιο θέμα.
Με λίγα λόγια -και για να το κλείσω από μένα- τους βρίσκω ελαφρά πιο "λίγους" σ'αυτόν τον τομέα, σε καμία περίπτωση όμως "νεκρούς".

Αυτιάααα... :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 22:46 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #962 στις: Απριλίου 17, 2015, 23:53 »
Μια χαρα κανεις και λες αυτα που πιστευεις οπως και εγω οπως και ολοι  ;) . Για συγκριση με καυφουν οι γνωμες ειναι αρκετες και διαφορετικες, στο επιπεδο ομως nautilus και αεροτανκ απο προσωπικη χρηση μιλωντας η υπεροχη στο επιπεδο γευσης του subtank mini ειναι αισθητη. Για τους υπολοιπους εργοστασιακους τανκατους δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα αρκετα reviews (Trippers. busardo, κ.α.) τοποθετουν τον mini γευστικα (και συνολικα) στην κορυφη  :yes: . Η προσωπικη σου αποψη βεβαια ειναι εντελως σεβαστη.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #963 στις: Απριλίου 18, 2015, 00:14 »
Δίκιο έχεις, οι απόψεις για τα πάντα τριγύρω μας απλώς διίστανται στην τελική.!  Αν προτιμούσαμε όλοι το ίδιο "πράγμα" τότε απλούστατα δεν θα υπήρχαν κι οι επιλογές, τώρα δεν μπορούμε παρά να χαιρόμαστε και για έναν ακόμα λόγο, για το ότι μας δίνεται κι η δυνατότητα για ωραίους διαλόγους μεταξύ μας.. :)


..άσε που κι αυτός ο Busardo μπορεί να μην έχει δοκιμάσει και πολλά πράγματα για να μπορεί να κρίνει σωστά..

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #964 στις: Απριλίου 18, 2015, 00:14 »
Δλδ τι λέτε ότι συγκρίνεται η γεύση του με τον καιφουν;
Και αν το λέτε το πιστεύετε;
Αύριο λέω να τον πάρω και θα πω και εγώ την άποψή μου μακάρι να έχει το 90% σε γεύση  από τους κορυφαίους αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω ...

Καμιά πρόταση πως να στήσω για καλή γεύση και όχι καυτό ατμό έχουμε;  φαντάζομαι με 35αρι κανθαλ γύρο στο 1 ώμ να είναι καλά ε;

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #965 στις: Απριλίου 18, 2015, 00:41 »
Εγω αν ειδες μιλησα για τους υπολοιπους. Για καυφουν οι περισσοτερες αποψεις ειναι υπερ του βεβαια.


Δίκιο έχεις, οι απόψεις για τα πάντα τριγύρω μας απλώς διίστανται στην τελική.!  Αν προτιμούσαμε όλοι το ίδιο "πράγμα" τότε απλούστατα δεν θα υπήρχαν κι οι επιλογές, τώρα δεν μπορούμε παρά να χαιρόμαστε και για έναν ακόμα λόγο, για το ότι μας δίνεται κι η δυνατότητα για ωραίους διαλόγους μεταξύ μας.. :)


..άσε που κι αυτός ο Busardo μπορεί να μην έχει δοκιμάσει και πολλά πράγματα για να μπορεί να κρίνει σωστά.. (Image removed from quote.)


Ετσι ειναι ακριβως  :) . Για τον Burdardo δες το τελευταιο συγκριτικο των 10 subωμ ατμο.


[youtube]atlsdndQEWw[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #966 στις: Απριλίου 18, 2015, 00:56 »
Και εγώ στη γεύση θα δώσω "μάλλον" ένα (+) στον Subtank. Με τον KLPv2 έχω καλύτερο χτύπημα, αλλά με τον Sub πετυχαίνω γεύσεις που με τον Kayfun δεν συναντούσα. Να φταίει το τζάμι? Δεν ξέρω. Να φταίνε και τα υγρά? Ίσως. Κάτι σοκολάτες και καφέδες αρχίζω πάλι να τα ερωτεύομαι με τον Sub, ενώ πριν με τον Kayfun τα είχα ξεγραμμένα. Υποθέτω όμως ότι σημαντικό ρόλο παίζει και το στήσιμο. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά όμως.

Άσχετο. Από μένα ένα στήσιμο για όποιον δεν βαριέται να πειραματιστεί:
26 AWG Kanthal A1, στις 5-6 σπείρες  "ανοικτές" και ΟΧΙ κολλημένες (περίπου στα 0,5-0,7 Ω δηλαδή), χαμηλά την αντίσταση στην τρύπα και στα 7-10 watt (άντε στο τσακίρ κέφι ανεβάζουμε  watt).
Προσωπικά θεωρώ Sweet Point αυτό το στήσιμο, παρέχει κατ'εμε πολύ καλή γεύση, ντουμάνι άφθονο και χτύπημα ικανοποιητικότατο.
Το ξέρω, δεν σας λέω κάτι καινούργιο, αλλά εκεί απο σπόντα βρήκα αυτό που έψαχνα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #967 στις: Απριλίου 18, 2015, 01:51 »
Εγώ πάλι όποτε στήνω το RBA με ανοιχτές σπείρες τρώω σταγονίδια υγρού στο στόμα και μάλιστα σε κάθε ρουφηξιά. Μια μέρα μάλιστα πειραματίστηκα ανεβοκατεβάζοντας το coil και παρατήρησα ότι αν το κατεβάσω πολύ κοντά στην τρύπα του αέρα το φαινόμενο ελαττώνεται ενώ αντίθετα αν το ανεβάσω πιο ψηλά, αυτά τα σταγονίδια αυξάνονται κι επίσης αισθάνομαι ότι γίνονται ακόμα μεγαλύτερα.. για τα σταγονίδια αυτά έχω μιλήσει και στο παρελθόν αλλά κανείς δεν ανάφερε ότι έχει το ίδιο θέμα.
Να πω ακόμα για να γίνω πιο αναλυτικός ότι αυτά τα αισθάνομαι στη γλώσσα μόνο αν την έχω κοντά στο drip tip και λίγο πριν το ακουμπήσει. Αν την απομακρύνω από εκεί δεν αισθάνομαι κάτι.

Η μόνη λύση που βρήκα για να μην έρχονται αυτά τα σταγονίδια στο στόμα είναι το να φέρνω το coil αρκετά κοντά στην τρύπα του αέρα αλλά και να κάνω τις σπείρες κολλητές. Microcoil δηλαδή των 2.5mm.. καμία άλλη εξήγηση γι'αυτό υπάρχει; :)

Για τον Burdardo δες το τελευταιο συγκριτικο των 10 subωμ ατμο.

Ευτυχισμένος άνθρωπος είναι, τι να λέμε τώρα..

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #968 στις: Απριλίου 18, 2015, 02:41 »

Άσχετο. Από μένα ένα στήσιμο για όποιον δεν βαριέται να πειραματιστεί:
26 AWG Kanthal A1, στις 5-6 σπείρες  "ανοικτές" και ΟΧΙ κολλημένες (περίπου στα 0,5-0,7 Ω δηλαδή), χαμηλά την αντίσταση στην τρύπα και στα 7-10 watt (άντε στο τσακίρ κέφι ανεβάζουμε  watt).
Προσωπικά θεωρώ Sweet Point αυτό το στήσιμο, παρέχει κατ'εμε πολύ καλή γεύση, ντουμάνι άφθονο και χτύπημα ικανοποιητικότατο.
Το ξέρω, δεν σας λέω κάτι καινούργιο, αλλά εκεί απο σπόντα βρήκα αυτό που έψαχνα εγώ.

Αυτό είναι 89-126mW/mm² heat flux με 26.14mJ K-1 heat capacity. Ανάβει καν στα 7W με normal τζούρα;  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #969 στις: Απριλίου 18, 2015, 03:17 »
Ανάβει λέει?? Και εγώ βέβαια στην αρχή αυτήν την απορία είχα

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #970 στις: Απριλίου 18, 2015, 08:43 »
Μιας και ξεκινήσαμε το θέμα γεύσης του Subtank, αυτό που θέλω να πω από την πλευρά μου είναι ότι 2 βδομάδες τώρα ατμίζω το Castel Long στον Subtank και έχω ξετρελαθεί με την γεύση που έχει το συγκεκριμένο υγρό. Εχθές έπεσε στα χέρια μου ο Kayfan 3.1. Το στήνω με 0,30mm kanthal  στα 3mm και βαμβάκι της Fiber Freaks. Η αντίσταση μου βγήκε στα 1,5ohm στις 6 σπείρες.
Η γεύση που μου έδινε ο Subtank δεν είχε καμία σχέση με τη γεύση που μου έδωσε ο Kayfan μιλώντας πάντα για το ίδιο υγρό. Τον Subtank απλά δεν τον αλλάζω με τίποτα! Ο Kayfan μου το βγάζει πολύ flat και μερικά αρώματα του υγρού χάνονται εντελώς. Μήπως φταίει το στήσιμο που του έκανα; Δεν ξέρω θα κάνω και άλλα διάφορα στην πορεία και βλέπουμε...


Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #971 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:31 »
SOS! Μπορεί να μου πει κανείς γιατί όταν στήνω την επισκευάσιμη το μοντάκι δεν τη βλέπει? Ακολουθώ τις οδηγίες πιστά, αλλά τίποτα. Τι μπορεί να κάνω λάθος?


Πέρασα το έτοιμο σπείρωμ αστα βιδάκια. Το έκοψα κοντά κοντά για να βιθώνει το κάλυμμα, πέρασα από μέσα το βαμβάκι και μετά στο στούμπωσα γύρω γύρω αφήνοντας το σπείρωμα να φαίνεται και να έχει επαφή με την καμινάδα. Ύστερα πότισα το βαμβάκι από πάνω με υγρό (μήπως φταίει αυτό?), βίδωσα συναρμολόγησα και τίποτα....  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makos

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #972 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:36 »
μαλλον δεν εχεις κοψει καλα το συρμα και ακουμπαει στην καμπανα. δοκιμασε αν παιζει χωρις να εχεις βιδωσει την καμπανα..

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #973 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:36 »
 Επαφή οταν λες;να το  βλεπεις ή να ακουμπάει; Γιατι δε πρεπει να εχεις επαφή των 2 μετάλλων...
Ανέβασε καμια φωτο απο το στήσιμο σου να δουμε καλυτερα ...
Επισης, τι μοντακι εχεις; Διαβάζει .5 αντιστάσεις; Γιατι το έτοιμο coil που εχει μεσα νομιζω ειναι τοσο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #974 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:48 »
Επαφή εννοώ "οπτική". Πρέπει να φταίει ότι το συρματάκι μάλλον ακουμπάει στην καμπάνα. Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω. Έχω i Stick 30W


Ευχαριστώ παιδιά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem